Vrabcek
14.02.08,09:57
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
Začínajúci živnostník spoupracuje so Zahraničnou firmou, ktorá mu za poskytnuté služby platí provízie na podnikateľský účet.
Ale táto firma mu na podnikateľský účet posiela aj peniaze na nákup tovaru. Tieto peniaze sú určené na úhradu tovaru, ktorý kupuje Zahraničná firma od Dodávateľskej firmy. Živnostník tieto peniaze zaplatí za tovar Dodávateľskej firme a táto následne vystaví faktúru Zahraničnej firme. Z týchto peňazí nič nemá, ale na DÚ mu povedali, že aj tieto príjmy musí zdaniť. Je to pravda? Musí zdaniť tieto peniaze určené na nákup tovaru pre Zahraničnú firmu?
Veľmi pekne ďakujem.
plavčík
14.02.08,09:07
no ak tomu rozumiem tak ide o toto:
sprostredkovateľ nakúpi niečo a za to zaplatí a za to že to pre zahraničnú firmu urobí tak má príjem...
Bolo by dobré ak by si uviedol viac informácií...napr. či niečo sa jedná o presnú sumu za nakúpený tovar...
A prečo chodia peniaze sprostredkovateľovi a nie priamo za faktúru dodávateľovy. Možno je zlá zmluva o sprostredkovaní....
Na Du asi vychádzali iba z toho že sprostredkovateľ stále iba príjma peniaze od firmy a vyberá ich na seba.......asi s tohoto usúdili ten záver.
Zita5
14.02.08,09:09
No mám pocit , že daňový úrad sa vo Vašom prípade ani veľmi nemýli .

Vy vlastne prijímate určitú čiastku financií na Váš BÚ a uhradíte v mene zahraničnej firmy úhradu FA za tovar , ktorá je vystavená na zahraničnú firmu . Tým pádom , ak som dobre pochopila , u Vás sa nemá čo dostať týmto spôsobom do výdavkov OVZD .

To je opoveď len okrajovo , dúfam že som to pochopila správne , bez toho , že by sme poznali pozadie spolupráce , uzatvorené zmluvy a podobne .
dalilada
14.02.08,09:11
Tento postup je dosť neštandardný. DÚ má pravdu, pretože živnostník má evidentný príjem i keď asi bez dokladu (fa, zmluva a pod.) ale nemá žiaden doklad o výdaji. Buď má priamo platiť zahraničná firma dodávateľom tovaru. Alebo živnostník má fakturovať nielen provízie ale aj cenu nakúpeného tovaru a dodávatelia vystavovať faktúry na živnostníka.
Vrabcek
14.02.08,09:38
Tiež v tom nemám na 100% jasno :confused:, ale je fakt, že mu chodia peniaze na účet ktoré sú určené na nákup tovaru /myslím, že ide o dobytok/.
Zatiaľ som nevidela nijakú zmluvu, ale myslím, že živnosť /má tam iba -sprostredkovateľskú činnosť v oblasti obchodu/ si otváral práve kvôli spolupráci s touto firmou.
Ako to ošetriť, aby to nemusel zdaňovať, veď tie peniaze nie sú jeho a ani pre neho. :(