m.a.j.u.s
14.02.08,10:14
Zdravím všetkým poraďákov:)

a prosím Vás o radu. Zamestnanec mi doniesol pre potreby uplatnenia nezdaniteľnej čiastky na manželku potvrdenia o jej príjme za r. 2007. Problém je však v tom, že manželka pracovala v ČR v českej firme a odtial dostala aj potvrdenie o jej príjme a potvrdenie o vyplatení dávok štátnej soc. podpory z úradu práce, konkrétne za pôrod a rodičovský príspevok za pol rok.
Môže si tento zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku:confused: a ako ju mám vlastne vypočítať? Treba to prerátať kurzom? Čo sa v tomto prípade ráta do príjmu manželky?

Prosím poraďte mi, neviem čo s tým:(
sysula
14.02.08,10:04
Zdravím všetkým poraďákov:)

a prosím Vás o radu. Zamestnanec mi doniesol pre potreby uplatnenia nezdaniteľnej čiastky na manželku potvrdenia o jej príjme za r. 2007. Problém je však v tom, že manželka pracovala v ČR v českej firme a odtial dostala aj potvrdenie o jej príjme a potvrdenie o vyplatení dávok štátnej soc. podpory z úradu práce, konkrétne za pôrod a rodičovský príspevok za pol rok.
Môže si tento zamestnanec uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku:confused: a ako ju mám vlastne vypočítať? Treba to prerátať kurzom? Čo sa v tomto prípade ráta do príjmu manželky?

Prosím poraďte mi, neviem čo s tým:(

Do vlastných príjmov manželky sa na tieto účely nezapočítavajú: zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky (napr. prídavky na deti, rodičovský príspevok, príspevok na pohreb, pri narodení dieťaťa, príspevok pestúnskej starostlivosti..), štipendium poskytované sústavne sa pripravujúcim na povolanie(doktorantské štúdium sa započítava) a daňový bonus. Vlastné príjmy sa znížia na tieto účely o poistné, ktoré bola manželka povinná platiť do ZP a na sociálne poistenie/zabezpečenie. (§ 11 ods. 5 zákona č. 595/2003 Z.z.)
Prerátate to kurzom NBS stred k 31.12.2007, čiže 1,263.;)
m.a.j.u.s
14.02.08,11:01
To znamená, že jej príjmy sa posudzujú rovnako ako keby robila na Slovensku?

Ďakujem pekne:)