evnka
14.02.08,10:15
Ahojte poradaci,
mala by som zase otazocku.
Mame PC zostavy a vymiename k nim monitory. Ide o monitory LCD v hodnote 22.000 SK bez DPH. Mozno ich brat ako TZ alebo rovno uctovat do nakladov?
dakujem:rolleyes:
danielv
15.02.08,14:30
Správne je staré monitory vyradiť zo súboru a predať, resp. zlikvidovať a nové brať ako TZ súboru.

Dalo by sa aj do nákladov, a to na 511, ale len za predpokladu, že by to bolo možné vyhlásiť za opravu, čo je možné iba v prípade, ak je starý monitor pokazený "beyond repair" (ako sa to kruci povie v našej mluve??), teda sa buď nedá opraviť, alebo by náklady na opravu presiahli zostatkovú cenu - to tiež implikuje, že musí byť po záruke, resp. musí ísť o mimozáručnú poruchu (napr. z dôvodu prepätia, alebo že ho niekto rozmlátil kladivom). Ale pochybujem, že by Ti toto prešlo, ak vymieňaš naraz čo len 5 monitorov, nieto nedajbože 200. :)

Mimochodom, off-topic: monitor za 22 tisíc, no wau, to je Eizo? :eek:
Príroda
15.02.08,14:48
Ja tiež rozmýšľam, či som urobila dobre. SZČO- máme len jeden PC a vymenili sme tiež monitor starý za LCD tento rok v hodnote 7000 a dali sme to celé do nákladov. PC je v majetku ešte od roku 2003- bol v hodnote celá zostava 27 400 SK , vtedy ešte bol DHM nad 20 000. Odpis sme prerušili, začal sa odpisovať v r.2005, teda v r.2007 ide do odpisov ešte 6 862 Sk a tak aj v roku 2008, kedy sa doodpisuje. Môže ísť nový monitor celý do nákladov? Poradíte mi, či to môže byť alebo ako postupovať. SZČO si ho chce tam nechať, obstojí to, ak starý sa pokazil? Ďakujem. Účtujem SZČO -samostatná FO bez zamestanacov v jednoduchom účtovníctve.
Zoltán Kovács
15.02.08,14:49
Ja tiež rozmýšľam, či som urobila dobre. SZČO- máme len jeden PC a vymenili sme tiež monitor starý za LCD tento rok v hodnote 7000 a dali sme to celé do nákladov. PC je v majetku ešte od roku 2003- bol v hodnote celá zostava 27 400 SK , vtedy ešte bol DHM nad 20 000. Odpis sme prerušili, začal sa odpisovať v r.2005, teda v r.2007 ide do odpisov ešte 6 862 Sk a tak aj v roku 2008, kedy sa doodpisuje. Môže ísť nový monitor celý do nákladov? Poradíte mi, či to môže byť alebo ako postupovať. SZČO si ho chce tam nechať, obstojí to, ak starý sa pokazil? Ďakujem.

Môže, aj keby sa uvažovalo nad TZ cena nepresiahla 30 tisíc, takže môže sa jednorázovo odpsať.
evnka
27.02.08,12:21
Správne je staré monitory vyradiť zo súboru a predať, resp. zlikvidovať a nové brať ako TZ súboru.

Dalo by sa aj do nákladov, a to na 511, ale len za predpokladu, že by to bolo možné vyhlásiť za opravu, čo je možné iba v prípade, ak je starý monitor pokazený "beyond repair" (ako sa to kruci povie v našej mluve??), teda sa buď nedá opraviť, alebo by náklady na opravu presiahli zostatkovú cenu - to tiež implikuje, že musí byť po záruke, resp. musí ísť o mimozáručnú poruchu (napr. z dôvodu prepätia, alebo že ho niekto rozmlátil kladivom). Ale pochybujem, že by Ti toto prešlo, ak vymieňaš naraz čo len 5 monitorov, nieto nedajbože 200. :)

Mimochodom, off-topic: monitor za 22 tisíc, no wau, to je Eizo? :eek:
Dakujem za odpoved. My vymiename 7 monitorov a bol si prekvapeny cenou /Dell 24´´ LCD 2407 Ultrasharp/...takze vlastne ak to nedam do Nakladov, tak by som to mala dat ako TZ danych PC?vdaka, vdaka
siza
06.03.08,06:15
ako uz napisal smith - je to stale do 30 tis. bez DPH, takze aj ked je to TZ, tak rovno do nakladov (ak sa tam - samozrejme - nenahromadili aj nejake ine TZ v priebehu roka)