martina_j
14.02.08,11:13
prosim vas likvidujeme zasoby, pretoze su nepredajne (neni odbyt alebo aj znehodnotene casom), nauctujem to pri zasobach 549/112 material, 549/132 tovar. Viem ze to potom musim pripocitat ako pripocitatelnu polozku lebo to asi neni danovo uznane. Ale co v pripade likvidacie vlastnych vyrobkov??? to účtujem 613/123 ??? a to je tiez pripocitatelna polozka ze??? odlisim si analyticky 613 a potom ju pripocitam tak isto ako 549????


dakujem
Danila
14.02.08,10:35
Pri likvidácii zásob nemusí byť všetko nedaňový náklad v prípade, že úbytky stanovené do normy v nej máš vyšpecifikované.:)
martina_j
14.02.08,10:39
hej o tom viem,,, to by som vsak skorej pouzila na rozdiely pri inventure, tu som ochotna vsetko dat do pripocitatelnych. Plati to teda aj pre vlastne vyrobky??
Danila
14.02.08,10:51
hej o tom viem,,, to by som vsak skorej pouzila na rozdiely pri inventure, tu som ochotna vsetko dat do pripocitatelnych. Plati to teda aj pre vlastne vyrobky??Podľa môjho názoru pre všetko platí do normy a nad rámec prirodzených úbytkov. A účtovanie je od toho závislé.
http://www.porada.sk/t51761-interna-smernica-na-ubytku.html
V prípade, že nemáš internú smernicu a stanovené normy úbytkov, účtovanie máš správne.
549/112
549/132
549/613
613/123
Osobne v tomto prípade vidím možnosť predpísať voči zodpovednej osobe náhradu škody ako pohľadávku.
martina_j
13.03.08,10:16
este sa raz vratim k danovemu pohladu na vec, ak uctujem tak ako pises, tak potom 549 davam do pripocitatelných poloziek, a co s tou 613? kedze uctujem na md vynos, tak ho vlastne tym ponizujem takze tiez to mam dať do pripocitatelnych poloziek?

dik
skovinko
13.07.10,06:13
K tomu uctovaniu, nepatri to skor na ucet 548? (je to detail ja viem) ale takto to je v postupoch (a v tomto pripade nejde o manko ani o skodu, tak ako to je definovane v tomto odstavci):

(8) Na ťarchu účtu 549 – Manká a škody sa účtujú manká a škody na dlhodobom majetku, manko nakúpených zásob ako aj zásob vlastnej výroby. Ak sa rozhodne o zrušení prác na príprave alebo rozostavaní obstarávaného dlhodobého majetku (zmarené investície), sumy vzťahujúce sa na tento účtovný prípad a účtované na účte 041 – Obstaranie dlhodobého nehmotného majetku a na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa odpíšu na ťarchu účtu 549 - Manká a škody, a to v deň rozhodnutia o zrušení prác na obstarávaní dlhodobého majetku, ak ide o škodu. V ostatných prípadoch sa zaúčtujú na účte 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť.