simonka
16.03.05,19:26
V roku 2001 sme zabudli podať odhlášku za zamestnnca a zdravotná poisťovňa nato teraz prišla. Neviete sú zato nejake pokuty?
nikulik
02.06.05,04:55
ahojte, poradite mi niekto? prepustili sme jednu pracovnicku 03.05.2005, teraz idem robit vyplaty, a vlastne ona by mala mat vyplatu aj za toho 01.aj 02.05, vsak? Vlastne len za 02.05.lebo 01.bola nedela, takze vo vyplatnej paske bude mat vyplatu za jeden den?

A este mam jednu otazocku, ak by sme to spravili vo firme tak, ze ten jeden den by sme jej dali do apríla, napriklad ako nadcasy, aby sa jej nemusela robit vyplata aj v maji za jeden den,a ko je to potom v poistovni? Kedze sme ju odhlasili 03.05.2005 mala by byt vo vykaze?? A kedze by mala byt vo vykaze tak jej musim urobit vyplatu za ten jeden den, vsak?
Martina80
02.06.05,05:12
ahojte, poradite mi niekto? prepustili sme jednu pracovnicku 03.05.2005, teraz idem robit vyplaty, a vlastne ona by mala mat vyplatu aj za toho 01.aj 02.05, vsak? Vlastne len za 02.05.lebo 01.bola nedela, takze vo vyplatnej paske bude mat vyplatu za jeden den?

A este mam jednu otazocku, ak by sme to spravili vo firme tak, ze ten jeden den by sme jej dali do apríla, napriklad ako nadcasy, aby sa jej nemusela robit vyplata aj v maji za jeden den,a ko je to potom v poistovni? Kedze sme ju odhlasili 03.05.2005 mala by byt vo vykaze?? A kedze by mala byt vo vykaze tak jej musim urobit vyplatu za ten jeden den, vsak?
nemožte jej dať ten jeden deň do apríla, pretože má u Vás výstup 3.5.2005. Týmto dátumom mali ísť aj odhlašky zo Soc. poisťovne, zdravotnej poisť. Taktiež zápočet a pod. Musí tam byť mzda aj za ten jeden deň.
Martina80
02.06.05,05:16
V roku 2001 sme zabudli podať odhlášku za zamestnnca a zdravotná poisťovňa nato teraz prišla. Neviete sú zato nejake pokuty?
my sme zasa odhlasili zamestnanca ( chybička se vloudila ) .Poisťovňa nas po pol roku upozornila, že tam nie je prihlásený. odvody ale na neho sli, posielala som aj prílohy, kde bolo jeho rodne cislo. V pohode, neboli ziadne pokuty. Urobila som storno odhlasky a bolo.
Jana Motyčková
02.06.05,05:21
Nikulik - ak pracovníčka v máji robila a až v máji si ju odhlásila, musíš jej za máj robiť výplatu a dať ju do výkazu. Len upozorním na §129 ods. 3 ZP - výplatu mala dostať v deň skončenia zamestnania, ak ste sa nedohodli inak. Keďže je už jún - neprerábaj apríl.

Simonka - podľa vtedy platného zákona (ak sa nemýlim, bolo to dávno) poisťovne vyrubovali poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti do výšky 100,- Sk za každý deň omeškania.
nikulik
02.06.05,05:25
nemožte jej dať ten jeden deň do apríla, pretože má u Vás výstup 3.5.2005. Týmto dátumom mali ísť aj odhlašky zo Soc. poisťovne, zdravotnej poisť. Taktiež zápočet a pod. Musí tam byť mzda aj za ten jeden deň.
Ano tie odhlasky som zaniesla, k tomu datumu, diky.
nikulik
02.06.05,05:29
[QUOTE=somij] Nikulik - ak pracovníčka v máji robila a až v máji si ju odhlásila, musíš jej za máj robiť výplatu a dať ju do výkazu. Len upozorním na §129 ods. 3 ZP - výplatu mala dostať v deň skončenia zamestnania, ak ste sa nedohodli inak. Keďže je už jún - neprerábaj apríl. [QUOTE=somij]

Ano o tom § viem, dakujem, ale je tam aj ak sa nedohodli inak, ale ved to je aj tak riadna somarina, ked sme ju prepustili 03.05. tak ako jej mozem dat hned vyplatu, ked my mame vyplatny termin 25. ale davame tak okolo 12.teho, ale ved vtedy este vobec nemam hotove vyplaty a aj ked zacinam, potom sa to do toho 12.teho aj zmeni, no nie?
Jana Motyčková
02.06.05,05:34
Súhlasím s Tebou, ale Inšpektorát práce si to nájde a vytkne (minimálne). Radšej si to s každým zamestnancom dohodni.
nikulik
02.06.05,05:36
a treba to dohodnút pisomne??
DanielaSL
02.06.05,05:37
[QUOTE=somij] Nikulik - ak pracovníčka v máji robila a až v máji si ju odhlásila, musíš jej za máj robiť výplatu a dať ju do výkazu. Len upozorním na §129 ods. 3 ZP - výplatu mala dostať v deň skončenia zamestnania, ak ste sa nedohodli inak. Keďže je už jún - neprerábaj apríl. [QUOTE=somij]

Ano o tom § viem, dakujem, ale je tam aj ak sa nedohodli inak, ale ved to je aj tak riadna somarina, ked sme ju prepustili 03.05. tak ako jej mozem dat hned vyplatu, ked my mame vyplatny termin 25. ale davame tak okolo 12.teho, ale ved vtedy este vobec nemam hotove vyplaty a aj ked zacinam, potom sa to do toho 12.teho aj zmeni, no nie?
Nikulík vyplýva ti to zo zákona ,že jej máš vyplatiť výplatu v deň kedy končí prac.pomer, ale môžeš jej dať podpísať papier , že súhlasí s vyplatením tak ako je to zvykom vo firme. Niekto si takúto klauzulu dáva dokonca aj do pracovnej zmluvy , ale nie je to správne.
nikulik
02.06.05,05:46
No tak asi im to budem davat podpisovat, ze suhlasia aby sa im to vyplatilo v den vyplatneho terminu. Dakujem, pomohli ste mi, lebo v dnesnej dobe pride ta kontrola na vsetko
evae
02.06.05,06:45
V roku 2001 sme zabudli podať odhlášku za zamestnnca a zdravotná poisťovňa nato teraz prišla. Neviete sú zato nejake pokuty?uz som to tu spominala, my sme prevzali firmu v roku 2004 a vtedy sme tam mali na socialnej nahlasenych byvalych spolocnikov este od roku pana (neviem kedy mali povinnost sa hlasit aj oni - neboli zamestnancami) a tiez nam najskor hrozili pokutami atd atd, presli sme cez 5 ludi, tri poschodia, hrozili trestom za zavadzanie socialnej poistovne a neviem co vsetko, ale potom si to dali vysvetlit. zalezi asi od ludi (posli tam ak mate pekneho spolocnika hihi funguje to)
laura
29.06.05,08:26
Na stránkach Všeobecnej ZP som sa dočítala, že poistenec je povinný nahlásiť zmenu platiteľa poistného. Teda už to nerobí firma? Ak nie, ak sa zamestnanec neprihlási, môže byť postihnutá firma za neprihlásenie? :confused:

Ďakujem
Bionda
29.06.05,09:04
je to naozaj tak, že by mal zamestnanec sám ohlásiť zmenu platiteľa, ale aj moje skúsenosti vedú k tomu, že to robím radšej ja... a určite za to v tomot prípade firma nemôže byť sankcionovaná...
hana.m.
29.06.05,09:10
Podľa platného zákona o zdravotnom poistení si všetky zmeny nahlasuje poistenec sám a zamestnávateľ nie je povinný ho prihlasovať a odhlasovať zo zdravotného poistenia. Ak si zamestnanec sám nenahlási zmenu platiteľa poistného, sankcie nesie on a nie jeho zamestnávateľ. Ja ich na túto povinnosť upozorňujem, pretože si neviem predstaviť že každý "jednoduchý" zamestnanec si je tejto povinnosti vedomí. Zálaží to aj od poisťovne. Napr pobočka VŠZP mi všetky prihlášky zamestnanca po 1.5.2005 vrátila s tým, že si má poistenec nahlásiť zmenu osobne na pobočke.
Bionda
29.06.05,09:49
A nielen od poisťovne ale i mesta... mne boli paničky z poisťovní veľmi vďačné, že to robím a keď som sa ich spýtala, či to nechám na ľuďoch... poprosila ma, aby som to ďalej robila radšej ja...
janaGT
29.06.05,09:59
A nielen od poisťovne ale i mesta... mne boli paničky z poisťovní veľmi vďačné, že to robím a keď som sa ich spýtala, či to nechám na ľuďoch... poprosila ma, aby som to ďalej robila radšej ja...
mám takú istú skúsenosť
lenkak
29.06.05,13:32
Ja oznámenie tiež pripravím zamestnancovi, len si ho podpíše a pošle. Ešte sa mi nestalo, žeby o tom nejaký zamestnanec vedel, to je tá informovanosť.