alexis
14.02.08,13:05
ahoj poradaci,

chcem sa spytat, mam tu ludi, ktorí pracujú na zaklade sprostredkovatelských zmluv v poistovníctve, čo sa podľa živnostenského zákona nepovazuje za zivnosť. Dostávaju provizie za svoje cinnosti.
Moja otazka znie, ako im zdanovat tieto prijmy a mozu si uplatniť aj výdavky?
Budu to prijmy podla § 5 alebo §6? A ak to budu prijmy podľ § 6 je potrebne normalne uctovat, alebo si je mozne uplatniť pausalne vydavky? Popri tom este je dotycny zamestnany.
Viem ze sa tu vela o tom popisalo co sa tyka sprostretkovatelských zmluv, ale nejako o tomto nic neviem najst.
katkaj
14.02.08,12:12
ahoj poradaci,

chcem sa spytat, mam tu ludi, ktorí pracujú na zaklade sprostredkovatelských zmluv v poistovníctve, čo sa podľa živnostenského zákona nepovazuje za zivnosť. Dostávaju provizie za svoje cinnosti.
Moja otazka znie, ako im zdanovat tieto prijmy a mozu si uplatniť aj výdavky?
Budu to prijmy podla § 5 alebo §6? A ak to budu prijmy podľ § 6 je potrebne normalne uctovat, alebo si je mozne uplatniť pausalne vydavky? Popri tom este je dotycny zamestnany.
Viem ze sa tu vela o tom popisalo co sa tyka sprostretkovatelských zmluv, ale nejako o tomto nic neviem najst.

Príjem za sprostredkovanie je paragraf 6 odst.2 písmeno d. Na tieto príjmy sa môžu uplatniť paušálne 40% výdavky alebo sa môže viesť účtovníctvo. Rozhodnutie je na daňovníkovi. Pokiaľ mal sprostredkovateľ príjem aj zo zamestnania čiže paragraf 5 tak podá DP typ B kde všetky svoje príjmy zdaní
alexis
14.02.08,12:22
V rámci tejto debaty sa este chcem spytat, moze si takato osoba uplatnovat do vydavkov aj svoj telefon, nakolko s klientami vela telefonuje. Má ho uplatnit v celej vyske alebo len percentualne?
katkaj
14.02.08,12:27
V rámci tejto debaty sa este chcem spytat, moze si takato osoba uplatnovat do vydavkov aj svoj telefon, nakolko s klientami vela telefonuje. Má ho uplatnit v celej vyske alebo len percentualne?

Pokiaľ bude viesť účtovníctvo môže si uplatniť aj telefón, ale asi by som nedávala celú sumu do nákladov lebo predpokladám že volá aj súkromne ;)

Pokiaľ by daňovník išiel na paušálne výdavky tak si uplatní 40% z príjmov a ešte si môže uplatniť zaplatené poistné.
Braňo
14.02.08,12:28
Môže si uplatniť a výdavky za telefón vo výške, ktorú dokáže obhájiť (napr. podľa výpisu volaní).
alexis
14.02.08,12:47
dakujem za radu vsetkym.

Takze ak by si uplatnila nejakych 70% z telefonnych uctov, bolo by to snad aj v pohode.
katkaj
14.02.08,12:54
dakujem za radu vsetkym.

Takze ak by si uplatnila nejakych 70% z telefonnych uctov, bolo by to snad aj v pohode.


Nemal by byť problém ale ide len o to aby si to obhájila pred prípadnou kontrolou ;)
alexis
14.02.08,12:57
a este jednu otazocku.
Mozno sa bude zda hlupa, ale ako som citala zákon o daniach, tak podla §6 ods.1 pism. c) by malo byt zdanovanie podla osobitneho predpisu, s odvolavkou aj na poistovanie.

Tak len pre istotu chcem sa spytat, ten §6/2/d je teda dobre?
katkaj
14.02.08,13:53
a este jednu otazocku.
Mozno sa bude zda hlupa, ale ako som citala zákon o daniach, tak podla §6 ods.1 pism. c) by malo byt zdanovanie podla osobitneho predpisu, s odvolavkou aj na poistovanie.

Tak len pre istotu chcem sa spytat, ten §6/2/d je teda dobre?
Áno je to dobre

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy



d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)
Janaex
14.02.08,20:57
pri sprostredkovaní si najskôr treba ujasniť o aké sprostredkovanie ide:
A)§ 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) v znení zákona č. 534/2005 Z. z., účinným od 15. decembra 2005, sa zaraďujú príjmy z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou (napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovo sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. o doplnkovom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 310/1992 Zb. o stavebnom sporení v znení neskorších predpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. o cenných papieroch a investičných službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov).
B)zmluvy o sprostredkovaní podľa § 642 Obchodného zákonníka, t. j. fyzickej osoby, ktorá nemá oprávnenie na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa podľa osobitného predpisu, nejde o príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona o dani z príjmov, ani o príjem z podnikania podľa § 6 zákona o dani z príjmov, takto dosiahnuté príjmy sa v podávanom daňovom priznaní zaradia medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona o dani z príjmov, a to „iné“, v riadku 12 tabuľky č. 3 v VIII. oddieli.
C)Ak by v prípade zmluvy o sprostredkovaní uzatvorenej podľa Obchodného zákonníka išlo o výkon práce, ktorá je predmetom činnosti fyzickej osoby na základe živnostenského oprávnenia, príjmy z výkonu takejto činnosti daňovník zaradí medzi príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov.
montina
02.03.08,17:12
Aj keď mám príjem za sprostredkovanie len 2000,- a ostatné mám zo zamestnania, tak si môžej aj z tých 2000,- uplatniť paušál 40% a dať priznanie B?
katkaj
03.03.08,06:08
Aj keď mám príjem za sprostredkovanie len 2000,- a ostatné mám zo zamestnania, tak si môžej aj z tých 2000,- uplatniť paušál 40% a dať priznanie B?

Áno samozrejme ;)
aknel
08.03.08,18:52
Chcem sa popýtať sprostredkovanie poistenia - obchodný zástupca podnikam na živnosť v tomto poistení je to príjem §6 odst.1 písm.b alebo písmena d?