Kristina27
14.02.08,14:45
v postupoch PU sa na účty 428 a 429 účtujú o.i. aj výzmnamné opravy chýb min. období, lenže kedy je tá chyba významná? Ak je obrat firmy 9 mil., možno považovať chybu 67.800,-- za nevýznamnú a účtovať ju do nákladov v bežnom roku s tým, že ju pripočítam k ZD?

Jedná sa o to, že účet 314-preddavky mi vykazuje k 1.1.07 stav 67.800,--, predošlá účtovníčka asi tieto preddavky niekomu vyplatila, no v roku 2007 k
tomu žiadne doklady nie sú a nemožno sa k nim dopátrať.

Chcela som to preúčtovať takto 548 999-nedaňové / 314 001 a pripočítať
k základu dane 2007.

Môžem takto postupovať?
Vladimír Ozimý
14.02.08,14:31
môžte ak v rámci invetarizácie sa vyjadrite že nie je opodstatnenie viesť takéto preddavky pretože nie je možné ich k ničomu priradiť. čo sa týka kedy hovoriť o významných chybách minulých účt. období? Každá účtovná jednotka si má sama určiť kedy ide o významnú chybu pretože vo firme ktorá má obrat v miliardách nebude významná chyba 100 tis. Sk ale vo firme s obratom milion korún to asi významná chyba bude. Každá organizácia by si to mala zadefinovať vo svojej internej účtovnej smernici.
JAJA11
14.02.08,14:41
v postupoch PU sa na účty 428 a 429 účtujú o.i. aj výzmnamné opravy chýb min. období, lenže kedy je tá chyba významná? Ak je obrat firmy 9 mil., možno považovať chybu 67.800,-- za nevýznamnú a účtovať ju do nákladov v bežnom roku s tým, že ju pripočítam k ZD?

Jedná sa o to, že účet 314-preddavky mi vykazuje k 1.1.07 stav 67.800,--, predošlá účtovníčka asi tieto preddavky niekomu vyplatila, no v roku 2007 k
tomu žiadne doklady nie sú a nemožno sa k nim dopátrať.

Chcela som to preúčtovať takto 548 999-nedaňové / 314 001 a pripočítať
k základu dane 2007.

Môžem takto postupovať?

Myslím, že by bolo dobré zistiť, komu boli vyplatené tieto peniaze, Veď sa nejedná o malú sumu. Prečo by mala firma o ne prísť? Peniaze mohli byť vydané len z účtu alebo pokladne. Myslím, že by stálo prejsť účtovníctvo z minulého roka, aby sa zistilo o akú zálohu ide. :rolleyes:
Kristina27
14.02.08,14:54
Práve som sa dopátrala. Suma 37.800,-- mala byť odúčtovaná z 314xxx ešte v roku 2006, keď došla došlá faktúra, účtovníčka to zabudla, neviem, ako si nemohla všimnúť, že je nesedí zostatok na 314?!
azla
14.02.08,15:15
Práve som sa dopátrala. Suma 37.800,-- mala byť odúčtovaná z 314xxx ešte v roku 2006, keď došla došlá faktúra, účtovníčka to zabudla, neviem, ako si nemohla všimnúť, že je nesedí zostatok na 314?!

Ak nebola odrátaná záloha, nesedí Vám účet 314, potom z toho vyplýva, že Vám nesedí ani účet 321., alebo iný záväzok ku ktorému bola záloha vyúčtovaná. Ak to preučtujete teraz, date do poriadku dva účty. Alebo ešte mohlo nastať, že záloha nebola odúčtovaná a záväzok bol zaplatený ? Každé ďalšie hľadanie prináša nové informácie. Nuž hľadajte.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Orsz
15.02.08,22:55
v postupoch PU sa na účty 428 a 429 účtujú o.i. aj výzmnamné opravy chýb min. období, lenže kedy je tá chyba významná? Ak je obrat firmy 9 mil., možno považovať chybu 67.800,-- za nevýznamnú a účtovať ju do nákladov v bežnom roku s tým, že ju pripočítam k ZD?

Jedná sa o to, že účet 314-preddavky mi vykazuje k 1.1.07 stav 67.800,--, predošlá účtovníčka asi tieto preddavky niekomu vyplatila, no v roku 2007 k
tomu žiadne doklady nie sú a nemožno sa k nim dopátrať.

Chcela som to preúčtovať takto 548 999-nedaňové / 314 001 a pripočítať
k základu dane 2007.

Môžem takto postupovať?

Asi pred mesiacom som debatovala s audítorkou, kedy je pre firmu suma významná a má to účtovať oproti 428 alebo 429. Povedala mi, že do výšky 1% z obratu. V tvojom prípade je to 9mil x 1% = 90tis. To znamená, že sumu 67800 môžeš odpísať do nákladov, a samozrejme daňovo pripočítať k daňovému základu.
azla
16.02.08,14:40
Asi pred mesiacom som debatovala s audítorkou, kedy je pre firmu suma významná a má to účtovať oproti 428 alebo 429. Povedala mi, že do výšky 1% z obratu. V tvojom prípade je to 9mil x 1% = 90tis. To znamená, že sumu 67800 môžeš odpísať do nákladov, a samozrejme daňovo pripočítať k daňovému základu.

tento postup by som používala, ak "zabudnem niečo naučtovať do nákladov", a zvažujem či naučtovať do nákladov neovplyvňujucich základ dane, alebo mimo nákladov na účet 429,428.

zadavateľka nemá odúčtovanú zálohu a pravdepodobne je to iba nesúlad medzi pohľadavkami a záväzkami voči tej istej osobe.
KEJKA
16.02.08,18:52
tento postup by som používala, ak "zabudnem niečo naučtovať do nákladov", a zvažujem či naučtovať do nákladov neovplyvňujucich základ dane, alebo mimo nákladov na účet 429,428.

zadavateľka nemá odúčtovanú zálohu a pravdepodobne je to iba nesúlad medzi pohľadavkami a záväzkami voči tej istej osobe.
súhlasím. Ak ide o zálohu, ktorú zabudli odpočítať, mohlo sa stať, že "ostrú" faktúru uhradili v plnej výške a peniaze si treba vyžiadať nazad.
Prípadne sa mohlo stať, že ostrá faktúra nebola správne zaúčtovaná.
Kristina27
19.02.08,08:31
Predošlá účtovníčka v r. 2006 DFa vôbec neevidovala, zálohy vyplatila cez BÚ, asi čakala daňový doklad v priebehu r. 2007, Lenže ja ho doteraz nemám, záväzky voči dodávateľom mám v poriadku, len zálohy vykazujú tento zostatok, od konateľky som sa dozvedela, že žiadny daňový doklad k týmto zálohám nebude a treba to "vyčistiť!"

Ďakujem Vám zatiaľ za každú prečítanú radu.
JAJA11
19.02.08,09:26
Predošlá účtovníčka v r. 2006 DFa vôbec neevidovala, zálohy vyplatila cez BÚ, asi čakala daňový doklad v priebehu r. 2007, Lenže ja ho doteraz nemám, záväzky voči dodávateľom mám v poriadku, len zálohy vykazujú tento zostatok, od konateľky som sa dozvedela, že žiadny daňový doklad k týmto zálohám nebude a treba to "vyčistiť!"

Ďakujem Vám zatiaľ za každú prečítanú radu.

Vyplatením zálohy Vám vzniká vlastne "pohľadávka" voči dodáveľovi. Predsa by nemal byť problém zistiť komu boli vyplatené tie peniaze. Tá osoba je povinná Vám dodať za to nejaký tovar alebo službu. Inak by mala peniaze vrátiť. Ak ich nechce vrátiť, mala by vystaviť faktúru. Inak je to chyba v účtovníctve. Tej druhej strane vznikol neoprávnený príjem - ak je to účtované v PÚ, tak to musí robiť problém aj druhej strane. Inak to treba zúčtovať cez nedaňový náklad - účet by mohol byť trebárs 548 (podľa toho na čo bola tá záloha pôvodne určená).
Ivánuška
19.02.08,09:42
Tak ja mam podobný problém. Z roku 2004 predchádzajúca účtovníčka rozúčtovala poistenie havarijné namiesto 381 na účet 315,pritom úhrada poistky bola zaplatená v plnej výške. T.z. že suma sa nedostala v r. 05 do nákladov ale stale vysí na účte 315. Tiež to potrebujem "vyčistiť", môžem to preúčtovať na 548 ako nedanový naklad? dakujem
JAJA11
19.02.08,09:50
Tak ja mam podobný problém. Z roku 2004 predchádzajúca účtovníčka rozúčtovala poistenie havarijné namiesto 381 na účet 315,pritom úhrada poistky bola zaplatená v plnej výške. T.z. že suma sa nedostala v r. 05 do nákladov ale stale vysí na účte 315. Tiež to potrebujem "vyčistiť", môžem to preúčtovať na 548 ako nedanový naklad? dakujem

V tomto prípade je to čisté, ak sa nejedná o veľkú sumu, kľudne preúčtovať cez nedaňové náklady. :)
Ivánuška
20.02.08,12:09
dakujem jaja
Orsz
21.02.08,11:28
súhlasím. Ak ide o zálohu, ktorú zabudli odpočítať, mohlo sa stať, že "ostrú" faktúru uhradili v plnej výške a peniaze si treba vyžiadať nazad.
Prípadne sa mohlo stať, že ostrá faktúra nebola správne zaúčtovaná.

Kejka, máš pravdu. Ak sú záväzky v poriadku a nie je táto suma evidovaná na 321, aby sa to mohlo zúčtovať 321/314 - treba si peniaze vyžiadať naspäť, a samozrejme dať to do poriadku v účtovníctve. Inak mimotemy nemám rada slovo "vyčistiť", a bez žiadneho dokladu, len tak.
misurka
29.02.08,13:42
Ja som v roku 2006 zaúčtovala odpisy mojou nepozornosťou o 2 000 Sk vyššie ako mali byť v skutočnosti, môžem v roku 2007 zaúčtovať odpisy o túto sumu nižšie a pripočítať to k daňovému základu?
liba2
29.02.08,14:03
Ja som v roku 2006 zaúčtovala odpisy mojou nepozornosťou o 2 000 Sk vyššie ako mali byť v skutočnosti, môžem v roku 2007 zaúčtovať odpisy o túto sumu nižšie a pripočítať to k daňovému základu?.... teda si znížila základ dane, a zaplatila sa nižšia daň. Ak sa takýto nedostatok zistí, treba podať dodatočné DP (kompenzovať medzi rokami sa nedá a nesmie).
Orsz
29.02.08,16:16
Súhlasím s Libou, ak sa jedná o uplatnenie vyšších nákladov než bolo treba, a znamená to zvýšenie daňovej povinnosti, treba podať dodatočné daňové priznanie. Doúčtovanie je v nasledujúcom roku možné len, ak je to naopak, teda ak boli uplatnené náklady nižšie - a tiež sa hodnotí, či je suma významná alebo nie.
holubička1
02.03.08,12:19
Prosím a ak som zistila, že predchádzjúce účtovníctvo bolo vedené bez zaúčtovania odpisov, nie je to významná chyba okolo 20 tis pri obrate 6 mil Sk. malá firma, môžem to zaúčtovať voči 428,429?
azla
02.03.08,12:30
Prosím a ak som zistila, že predchádzjúce účtovníctvo bolo vedené bez zaúčtovania odpisov, nie je to významná chyba okolo 20 tis pri obrate 6 mil Sk. malá firma, môžem to zaúčtovať voči 428,429?
V tomto prípade, by som posudzovala túto chybu, tým že je menšia ako 1% z obratu za nevýznamnú a učtovala ako 551 NN/08x, čiže do nákladov bežného obdobia, ktoré budú nedaňové /pripočitateľné/, nie na účty 428, 429.

Ale ak vo Vašej firme uznáte, že je to chyba významná, mate nejaké iné zásady vo vp. smernici , tak významnú chybu na 428,429.
misurka
03.03.08,05:46
Avšak do účtovníctva to premietnem tento rok a akým zápisom?

V DP za rok 2006 to uvediem kde? Mám normálne zmeniť HV, ale čo s HV ak je tento už schválený a aj rozdelený, vôbec neviem, čo s tým, poraďte prosím.

.... teda si znížila základ dane, a zaplatila sa nižšia daň. Ak sa takýto nedostatok zistí, treba podať dodatočné DP (kompenzovať medzi rokami sa nedá a nesmie).
liba2
03.03.08,07:31
Avšak do účtovníctva to premietnem tento rok a akým zápisom?

V DP za rok 2006 to uvediem kde? Mám normálne zmeniť HV, ale čo s HV ak je tento už schválený a aj rozdelený, vôbec neviem, čo s tým, poraďte prosím.
Na začiatku témy sa píše o tom akým zápisom; závisí to od toho, či ide o chybu významnú alebo nie. Z pohľadu HV:
ak to dáš na 551/nedaňový, tak bude nižší účtovný a po zaúčt. dane aj daňový HV za r. 2007 a VZ bude mať na rozdelenie o túto sumu menej;
ak to dáš na 429, pri rozdeľovaní HV za r.2007 VZ schvaľovať úhradu straty minulého roka, teda na rozdelenie bude síce viacej ako v 1. prípade, ale na výplatu spoločníkom bude menej , lebo budú schvaľovať aj úhradu straty min. rokov - teda to čo je na 429 zaúčtované.
Pre vyplnenie DP si prečítaj Poučenie.... vo formulári sú osobitné riadky pre vyplnenie dodatočného DP.
denisocka
06.03.08,10:00
Môžem aj ja poprosiť o radu?
V r. 2006 som nepostrehla. že mi program vypočítal kurzovú stratu nesprávne a ja som ju uplatnila vo výške 648.- Sk a tento rok som na to prišla. Čo mám s tým urobiť? podať DDP? Poradte mi prosím!
JAJA11
06.03.08,10:18
Môžem aj ja poprosiť o radu?
V r. 2006 som nepostrehla. že mi program vypočítal kurzovú stratu nesprávne a ja som ju uplatnila vo výške 648.- Sk a tento rok som na to prišla. Čo mám s tým urobiť? podať DDP? Poradte mi prosím!

Myslím v tomto prípade, že ak to necháte tak, tak sa nič nestane. Ak by Vám aj prišla daňová kontrola, bude pokuta menej ako 500,- Skk, takže to až taký problém nie je. :)
denisocka
06.03.08,11:04
Tiež som nad tým uvažovala, ale čo mám robiť s účtom 321 robí mi tam galibu tých 648,- sk? Mala by som ho nejako vyčistiť či?


mimotemy"mimochodom deti mi medzičasom vytopili kúpeľňu - s tým , že oni iba prali -"
JAJA11
06.03.08,11:10
Tiež som nad tým uvažovala, ale čo mám robiť s účtom 321 robí mi tam galibu tých 648,- sk? Mala by som ho nejako vyčistiť či?


mimotemy"mimochodom deti mi medzičasom vytopili kúpeľňu - s tým , že oni iba prali -"

V rámci koncoročnej inventarizácie účtu 321 zaúčtovať do výnosov a aj zdaniť. :)
mimotemy To máte šikovné deti, keď Vám operú, ja si musím sama. :D
denisocka
06.03.08,11:19
Ďakujem ti! Si zlatá!

mimotemyno to áno ! teraz ma najmladšia bije , aby už som končila!
certik
24.03.08,10:18
Mohli by ste mi poradiť ako zaúčtovaf faktúru z roku 2006/10 o ktorej som sa dozvedela až teraz? Ide o veľkú sumu, bol to nákup tovaru ale kedže účtujem 132/321 tak by som to mohla zaúčtovať aj v roku 2007 týmto zápisom? A kedže tam bola aj vysoká DPH tak dám opravne DP za I Q 2007? Môžem to takto urobiť?