Vladimír Ozimý
14.02.08,14:18
Ahojte kamaráti.

Riešim takú vec:

klient prišiel po 20 rokoch na to že nemá v majetku zaradený majetok ktorý kúpil v roku 1988. Prišli až na to teraz pretože odkúpili zvyšok majetku a chceli ho zaradiť a zrazu nemali k čomu priradiť :). Ide o to že v tomto prípade sa nedá hovoriť o inventurnom prebytku keďže reálne vec existovala len sa nezaradila. Ide mi o to že to zaradí v tomto roku do podnikania a odpisy ktoré si neuplatnila si nebude nárokovať. Na druhej strane však uvažujem že od roku 2000 poznáme pojem prerušených daňových odpisov. Mohla by sa organizácia tváriť že preruší z daňového hľadiska odpisy a bude pokračovať ako keby odpisovala v roku 2000? Alebo aký maáte názor na to...
veronikasad
14.02.08,13:38
Účtuješ v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve ?
Vladimír Ozimý
14.02.08,13:44
Účtuješ v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve ?

pardom podvojné? zabudol som uviesť
betka
14.02.08,16:29
Zaujímavá situácia.
Zrejme sa jedná o nehnuteľnosť (nepôjde o kamion, počítač, výrobnú linku), keďže ide až o 20 rokov.
Treba optimalizovať, čo budete s majetkom robiť, budete ho predávať? Nechala by som to tak.

Chcete dlhodobo podnikať s týmto majetkom? CHcete ho prípadne opravovať, vykonávať TZ?

To prerušenie odpisov, kt je možné od roku 2000, má však svoj háčik. Prerušiť odpisy možno, ak máme majetok zaradený k 31.12. Ak by ste to nejak.....nesedel by majetok, hneď by bola zrada v súvahe.

Ak by ste ho zaradili k 31.12.2007, odpisy za predosšlé roky Vám prepadnú, možno by ste získali niečo tým, že sa v minulosti, niekt. majetok odpisoval 50, potom 40 rokov. (nie som si však istá, či to kedysi nebolo až 100 rokov, to len pre pozn.)
Zvolila by som potom rovné odpisy, nad rýchlimi by som neuvažovala....
teda: 1988 1000 000/50 (rokmi nie som istá, treba hľadať)
1999-1 mil/50 ....

Vladko urobiť tabulečku a uvidí sa, nezávidím hrabanie sa v archívoch a starých zákonov:D)