fr.luk
14.02.08,14:19
Ahojte,
chcel by som Vas poprosit o radu. Mame zamestnancov, ktori su odmenovani hodinovou mzdou. Ked pripadne sviatok ako napr. vianocne sviatky na pracovny den, maju tito zamestnanci dostat nahradu alebo nie? V Zakonniku prace v par.122 ods.3 som nasiel:"Zamestnancovi, ktory nepracoval preto, ze sviatok pripadol na jeho obvykly pracovny den, patri nahrada mzdy v sume jeho priemerneho zarobku , ak mu mzda usla pre sviatok". Podla tohto ustanovenia, by mali dostat zaplatene, aj ked nepracovali, teda aspon ja si to tak vysvetlujem. Aky je prosim vas nazor na to?

Dakujem velmi pekne za pomoc
Petra29
14.02.08,13:40
ak je sviatok v rámci pondelka az piatka - patri im náhrada mzdy, ak je sviatok v sobotu, nedeľu, náhrada nepatrí.
fr.luk
14.02.08,13:43
Dakujem velmi pekne. Som rad, ze sa potvrdila moja domienka.

T.z., ze by mali dostat normalnu hodinovu mzdu, ktoru maju uvedenu na pracovnej zmluve, pokial si budeme predpokladat, ze predtym nemali ziadne dovolenky,PN nadcasy a pod.
Enyma
14.02.08,16:15
Pri náhrade mzdy sa nepoužíva hodinová mzda, ktorá je dohodnutá v pracovnej zmluve ale priemerný hodinový zárobok t.j. dovolenkový priemer.

1. Náhrada mzdy sa dáva iba vtedy ak mali v ten den pracovať a z dôvodu sviatku nepracovali.

2.V prípade ak majú pracovný čas rozvrhnutý nerovnomerne a vo sviatok nemali určenú pracovnú smenu nárok na náhradu mzdy za sviatok nemajú.

3.Ak vo sviatok pracovali majú nárok na hodinovú mzdu a ak nemate kolektívnu zmluvu tak podla zákonníka práce + 50% príplatok z priemerného zárobku za prácu vo sviatok.