nelizuz
14.02.08,14:26
Dobrý deň!
Prosím Vás poradáci o radu,má nárok invalidný dôchodca na celú nezdaniteľnú čiastku ? Aj keď suma jeho dôchodkov za r.2007 presahuje 95616? Ak áno treba toto uvisť aj do daňového priznania oddielu 3 sú tam odvolávky na §11 ods.7 ktorý hovorý len o dôchodkoch ale nie je tam spomýnaný invalidný dôchodok.Myslím si že nie,ale opravte ma prosím ak sa mýlim.Ďakujem.Pekný deň prajem.
veronikasad
14.02.08,13:32
Dobrý deň!
Prosím Vás poradáci o radu,má nárok invalidný dôchodca na celú nezdaniteľnú čiastku ? Aj keď suma jeho dôchodkov za r.2007 presahuje 95616? Ak áno treba toto uvisť aj do daňového priznania oddielu 3 sú tam odvolávky na §11 ods.7 ktorý hovorý len o dôchodkoch ale nie je tam spomýnaný invalidný dôchodok.Myslím si že nie,ale opravte ma prosím ak sa mýlim.Ďakujem.Pekný deň prajem.
Pozri § 11 odst. 7 Zákona o dani z príjmov :

) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Nárok na uplatnenie NČZD nemajú len poberatelia starobných dôchodkov ak boli poberatelmi k 1.1.kal. roka za ktorý sa podáva DP.

-----
Veronika
nelizuz
14.02.08,13:43
Pozri § 11 odst. 7 Zákona o dani z príjmov :

) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.

Nárok na uplatnenie NČZD nemajú len poberatelia starobných dôchodkov ak boli poberatelmi k 1.1.kal. roka za ktorý sa podáva DP.

-----
Veronika
to znamená že má nárok in.dôchodca na celú Nč bez ohladu na výšku vyplatených dochodkov podotýkam inv.za r.2007?Správne tomu rozumiem a tým pádom by sa vôbec toto neuvádzalo v 3oddiely daň.priz?
veronikasad
14.02.08,13:45
to znamená že má nárok in.dôchodca na celú Nč bez ohladu na výšku vyplatených dochodkov podotýkam inv.za r.2007?Správne tomu rozumiem a tým pádom by sa vôbec toto neuvádzalo v 3oddiely daň.priz?
Ano chápeš to správne. V III. odd. sa uvádzajú len dôchodky vymenované v § 11 odst. 7. /inv.dôchodok tam uvedený nie je/.

-------
Veronika
Monika Kováčová
14.02.08,13:46
Áno, invalidný dôchodca má nárok na celú nezdaniteľnú časť 95616,- Sk
nelizuz
14.02.08,13:48
Ano chápeš to správne. V III. odd. sa uvádzajú len dôchodky vymenované v § 11 odst. 7. /inv.dôchodok tam uvedený nie je/.

-------
Veronika
Veľmi pekne ďakujem
nelizuz
14.02.08,13:51
Veľmi pekne ďakujem
Veronika môžem sa ešte spýtať čo ak som minulý rok urobila niečo také že so inv.dôch.neuplatnila NC? Uplatňovala som NČ na jeho manželku.Treba to neako odvôvodnit DÚ?
Monika Kováčová
14.02.08,13:54
nič sa nedeje, ale ak mal daňovú povinnosť, môže podať dodatočné DP a požiadať DÚ o vrátenie dane...
nelizuz
14.02.08,14:05
Fúha,to mi odľahlo.:)diky
ada159
06.03.08,10:58
chcem sa len ubezpečiť, ak starobný dôchodca poberá aj vdovský dôchodok, zahrňa sa do rozdielu na uplatnenie odpoč.položky len príjem zo starobneho dôchodku, alebo aj vdovského? dakujem
stanka613
06.03.08,11:34
aj ja mam zivnostnika ktorý pobera čiast. in.dochodok do danoveho priznania sa to neuvádza to viem ale učtuje sa CID do JU do príjmu podnikatela asi nie
ZuzanaP
06.03.08,12:14
aj ja mam zivnostnika ktorý pobera čiast. in.dochodok do danoveho priznania sa to neuvádza to viem ale učtuje sa CID do JU do príjmu podnikatela asi nie
nie...
stanka613
06.03.08,12:18
tak som si dobre myslela za sa to neuctuje do Ju iba som sa chcela uistit
momaria
09.03.08,16:25
Prosím má poberateľ invalidného dôchodku a úrazovej renty nárok na nezdaniteľnú časť základu dane? ja myslím, že má.V par 11 odst.7 ZDP sa tam poberanie úrazovej renty neobjavuje. Dúfam,že správne uvažujem.. Ďakujem za odpovede.
jamis
09.03.08,16:29
Prosím má poberateľ invalidného dôchodku a úrazovej renty nárok na nezdaniteľnú časť základu dane? ja myslím, že má.V par 11 odst.7 ZDP sa tam poberanie úrazovej renty neobjavuje. Dúfam,že správne uvažujem.. Ďakujem za odpovede.

Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku 95.616,--Sk
momaria
09.03.08,17:17
To ste ma teda potešili,lebo mám v jednej firme zamestnaného takého človeka od r.2002 a uplatňujem mu ju.Teraz však idem robiť DP SZČO a začala som sa v tom šprtať a zostala som v neistote.. Môžete mi povedať o čo by som sa mohla oprieť?
Jozef Mihál
09.03.08,17:41
§ 11 ods. 7 zákona 595/2003 Z.z. ... nič iné...
momaria
09.03.08,17:47
Ďakujem p.Mihál za reakciu. Bola som v pomykove, či tú rentu mám rátať medzi uvedené dôchodky v paragrafe, alebo nie.
vladenka29
11.03.08,11:52
Po prečítaní vyššie uvedených príspevkov mi vychádza sumár:
-invalidný dôchodca má nárok na celú odpočítateľnú položku
-pri posudzovaní odpoč. položky na manžela sa do jeho príjmu invalidný dôchodok počíta bez vianočného príspevku, t. j. Odpoč. pol. je 95616-inv.dôchodok.
Je to správne?