K.A.T.K.A
14.02.08,14:29
Podľa výpisu
napr. 16.1. zaplatené napr. 1000
16.1. zaplatené napr. 500
16.1. zaplatené napr. 40
16.1. vklad na účet 2000

v skutočnosti to bolo ale tak, že najkôr sa peniaze vložili na účet a potom sa zaplatilo to čo malo. Tým pádom keď účtujem podľa výpisu, tak mi v peňažnom denníku vzinká dosť často "mínus" ako zostatok
nechať to v PD v poradí ako je na výpise, alebo dať najskôr ten vklad ?
vadí keď tam mám zostatok mínusom? hneď je to potom ale zase plusom....
liba2
14.02.08,13:33
Podľa výpisu
napr. 16.1. zaplatené napr. 1000
16.1. zaplatené napr. 500
16.1. zaplatené napr. 40
16.1. vklad na účet 2000

v skutočnosti to bolo ale tak, že najkôr sa peniaze vložili na účet a potom sa zaplatilo to čo malo. Tým pádom keď účtujem podľa výpisu, tak mi v peňažnom denníku vzinká dosť často "mínus" ako zostatok
nechať to v PD v poradí ako je na výpise, alebo dať najskôr ten vklad ?
vadí keď tam mám zostatok mínusom? hneď je to potom ale zase plusom....Robím síce PU, ale tiež sa mi to stáva, že zostatok na účte ide do mínusu. Napriek tomu zapisujem v programe položky tak ako idú na bankovom výpise. Nie je to naša chyba, len kopírujeme záznamy banky. Dôležité je, že denný zostatok na účte súhlasí.
JAJA11
14.02.08,13:35
Podľa výpisu
napr. 16.1. zaplatené napr. 1000
16.1. zaplatené napr. 500
16.1. zaplatené napr. 40
16.1. vklad na účet 2000

v skutočnosti to bolo ale tak, že najkôr sa peniaze vložili na účet a potom sa zaplatilo to čo malo. Tým pádom keď účtujem podľa výpisu, tak mi v peňažnom denníku vzinká dosť často "mínus" ako zostatok
nechať to v PD v poradí ako je na výpise, alebo dať najskôr ten vklad ?
vadí keď tam mám zostatok mínusom? hneď je to potom ale zase plusom....

rovnako sa mi stáva, že sa dostanem v JU do mínusu, účtujem však podľa poradia vo výpise. :)
K.A.T.K.A
14.02.08,13:36
dobre, už som spokojnejšia keď to nevychádza takto len mne :-)
ďakuem
nelizuz
14.02.08,13:37
Podľa výpisu
napr. 16.1. zaplatené napr. 1000
16.1. zaplatené napr. 500
16.1. zaplatené napr. 40
16.1. vklad na účet 2000

v skutočnosti to bolo ale tak, že najkôr sa peniaze vložili na účet a potom sa zaplatilo to čo malo. Tým pádom keď účtujem podľa výpisu, tak mi v peňažnom denníku vzinká dosť často "mínus" ako zostatok
nechať to v PD v poradí ako je na výpise, alebo dať najskôr ten vklad ?
vadí keď tam mám zostatok mínusom? hneď je to potom ale zase plusom....
Ak máte tú tranzakciu v jeden deň,dajte tam ten vklad ako prvý.Určite to nieje chybou ak sa vyskytujú mínusi a potom na konci to sedí s konečným zostatkom.Doležité je aby zostatok na BU sedel s tými tranzakciami kt.účtujte
gutan52
21.02.08,13:36
Ak máte tú tranzakciu v jeden deň,dajte tam ten vklad ako prvý.Určite to nieje chybou ak sa vyskytujú mínusi a potom na konci to sedí s konečným zostatkom.Doležité je aby zostatok na BU sedel s tými tranzakciami kt.účtujte

Môj klient má tzv. "univerzálny" účet. Na výpisoch sú položky týkajúce sa jeho /OV, OS, rôzne platby... a 11 či 12 položiek, ktoré mu zaplatil Odberateľ za vystavené faktúry. Dá sa povedať, že 80% je SZU a len 20% podnikateľské položky.

Mohli by sme to zobrať do úvahy, alebo sa zariadiť inak? Napr., že by sme nepočítali s BU , ale len tak, že má len vlastnú pokladňu?
Máte aj Vy takéto skúsenosti? Možno, že som toto mal zaradiť inam!!!
ďakujem JG
JAJA11
21.02.08,13:55
Môj klient má tzv. "univerzálny" účet. Na výpisoch sú položky týkajúce sa jeho /OV, OS, rôzne platby... a 11 či 12 položiek, ktoré mu zaplatil Odberateľ za vystavené faktúry. Dá sa povedať, že 80% je SZU a len 20% podnikateľské položky.

Mohli by sme to zobrať do úvahy, alebo sa zariadiť inak? Napr., že by sme nepočítali s BU , ale len tak, že má len vlastnú pokladňu?
Máte aj Vy takéto skúsenosti? Možno, že som toto mal zaradiť inam!!!
ďakujem JG

Riešením by bola aj pokladňa, ale ku každému výdavku vždy treba doložiť výpis. Často to ľudia, ktorí neúčtujú robia takto - majú jeden účet pre všetko. Možno by im bolo dobré začať účtovať aj za položky, ktoré NZD. Potom by mali vyšiie náklady ako za poplatky na účte a to by ich donútilo mať účet na podnikanie zvlášť. :rolleyes:
gutan52
21.02.08,19:50
Riešením by bola aj pokladňa, ale ku každému výdavku vždy treba doložiť výpis. Často to ľudia, ktorí neúčtujú robia takto - majú jeden účet pre všetko. Možno by im bolo dobré začať účtovať aj za položky, ktoré NZD. Potom by mali vyšiie náklady ako za poplatky na účte a to by ich donútilo mať účet na podnikanie zvlášť. :rolleyes:

no, podobne to býva aj na Výpise z BU! Tam sa uhrádzajú Združené faktúry jednou sumou. No tak potom ako? To môže byť zaučtované v PD pod 1 položkou?! a 10prijmov doložených jednou sumou na internom doklade nemôže byť? Možno je to veľa. Ale ak si niekto z vlastného účtu vyberie 100.000,- za 1 mesiac na 10x a to ID-om dostane do Podnikateľskej Pokladne. Myslím si , že sa to dá takto riešiť a príloha k ID môže byť... menej písania je!
gutan52
21.02.08,20:29
Riešením by bola aj pokladňa, ale ku každému výdavku vždy treba doložiť výpis. Často to ľudia, ktorí neúčtujú robia takto - majú jeden účet pre všetko. Možno by im bolo dobré začať účtovať aj za položky, ktoré NZD. Potom by mali vyšiie náklady ako za poplatky na účte a to by ich donútilo mať účet na podnikanie zvlášť. :rolleyes:

je to na zváženie, pretože pod jednou úhradou na BÚ može byť suma z 10 faktúr / združená fa/, a v PD bude menej položiek. Ak by podnikateľ rozpísal úhrady podľa jednotlivých Fa, potom by BANKA aj MY učtovníci zarobili viacej. Ale by bolo aj viac roboty. Takže: menej byrokracie a viacej peňazí, bude mať podnikateľ...
Pri kontrole od DÚ zapísaná jedna veľká suma z Výpisu účtu do PD obstojí. Pretože sa dá podložiť . Podobne si myslím, že by to mohlo byť aj pri Výpise z Pokladne, či už cez prijm. doklad alebo Výdajový . Všetko záleží na zdôvodnení...
JAJA11
22.02.08,05:48
no, podobne to býva aj na Výpise z BU! Tam sa uhrádzajú Združené faktúry jednou sumou. No tak potom ako? To môže byť zaučtované v PD pod 1 položkou?! a 10prijmov doložených jednou sumou na internom doklade nemôže byť? Možno je to veľa. Ale ak si niekto z vlastného účtu vyberie 100.000,- za 1 mesiac na 10x a to ID-om dostane do Podnikateľskej Pokladne. Myslím si , že sa to dá takto riešiť a príloha k ID môže byť... menej písania je!

Je na rozhodnutí každého účtovníka, ako sa rozhodne zaúčtovať takéto výpisy. Pokiaľ je správne všetko zaúčtované a je to prehľadné, kontroly by s tým nemali mať problém. Možno by sme si mali zaviesť rubriku rád, ako to kto robí. A tak by sa našiel najlepší spôsob. Ja takéto veci účtujem rôzne. Niektorý tam majú nesúvisiacich pohybov málo, tak to len účtujem ako VNZD. Ak je to naopak a platieb, ktoré sa týkajú podnikania je len niekoľko, tak to hodím cez pokladňu a doložím výpisom. Aj opakujúce sa položky na výpise, ktoré nesúvisia s podnikaním zlučujem. Jednoducho sa snažím s tým mať čo najmenej roboty. Ale nie je nad to, keď podnikateľ má svoj účet. Potom je kontrola a účtovanie ďaleko jednoduchšie. :) :rolleyes: :)