Abies
16.03.05,21:39
Dobrý deň
Prosím vás o radu, ak mi dakto poradiť vie.Mám 27 rokov a som študent, a ešte ním pár rokov budem. Študujem v ČR. Som samoplatcom zdravotného poistenia. Je taká možnosť, že v SR by som bol bol evidovaný ako dobrovoľne nezamestnaný (a teda by za mna platil štát)? Poistné platím už od dovŕšenia 26, hoci som poberal príspevok na bývanie (forma dávky v hmotnej núdzi), bolo to správne?
Ďakujem za radu
Jozef Mihál
17.03.05,14:53
Abies, samoplatcom ZP v slovenskej z.poisťovni?
Ak áno, tak to robíte chybu, od 1.1.2005 osoby ako Vy neplatia sami poistné, ale za Vás platí poistné štát.

Pojem "evidovaný ako dobrovoľne nezamestnaný" je nezmysel. Jednoducho sa skontaktujte so svojou poisťovňou a objasnite im Vašu situáciu a hlavne okamžite prestaňte platiť poistné.
Viki
17.03.05,15:04
veru, veru je to "študent do skončenia štúdia" - čiže bude mať preplatok na poistnom
... a za to obdobie , keď poberal dávky v hmotnej núdzi(na bývanie) - tam by nebol za neho platil štát?
Monica
17.03.05,15:20
Dobrý deň
Prosím vás o radu, ak mi dakto poradiť vie.Mám 27 rokov a som študent, a ešte ním pár rokov budem. Študujem v ČR. Som samoplatcom zdravotného poistenia. Je taká možnosť, že v SR by som bol bol evidovaný ako dobrovoľne nezamestnaný (a teda by za mna platil štát)? Poistné platím už od dovŕšenia 26, hoci som poberal príspevok na bývanie (forma dávky v hmotnej núdzi), bolo to správne?
Ďakujem za raduAk sa zaregistrujete ako dobrovoľne nezamestnaný, od 1.7.2005 opäť si za seba odvody do ZP budete platiť Vy.