Zuzana30
14.02.08,16:42
Prosím poraďte ako robíte toto vy: Zaoberame sa predajom tovaru a máme napr. vankúš modrý-drahší nákup, vankuš žlty, album červeny, žlty s mackom atď. Máme na to zvlášť skladové karty vedené. Vzniká situácia keď fakturantka vyfakturuje vankúš modry, ale skladníčka vyda vankúš žltý, alebo opačne atď. Na konci roka pri inventúre sa zistí že prevyšuje vankúš modrý a chýba vankúš žltý. Tak spravi príjemky a výdajky. Príjemka napr.50 000,- a výdajka 100 000,- Sk.ako zúčtovať podľa mňa je divne zdanovať ako prebytok 50 000,- a manko 100 000,- Sk poradte určite to majú viacerý keď majú veľa položiek tovaru takto blbo rozdelené
betka
14.02.08,16:11
Myslím si, že nejde až o takú chybu. Ide o zámenu pozícií. Vyrovná sa to na sklade cenovo. Vysvetloval mi to raz jeden programátor.

Veľa firiem robí inventúru, aby sedelo cenovo, Ak cena nesedí, potom vznikajú invent. rozdiely.

Iná vec by bola, ak vankúš zameníte za záclonu. Vznikol by Vám vankúš prebytok a manko záclony, kt. sa potom daní. (pochybujem, že to ale takto funguje, pretože veľa zákazníkov príde vymente mi vankúš za záclonu, no čo, vyhovie sa im, n ebude sa stornovať)
Monikov
14.02.08,17:34
Pri inventúre ste zistili, že pri predaji došlo k zámene skladových karát.
Je potrebné túto skutočnosť vykázať v inventúrnom súpise zásob. Následne v inventarizačnom zápise v bode výsledky porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom pri vyčíslení skutočného stavu uvediete , že k zisteným rozdielom došlo zámenou skladových karát, čo doložíte konkrétnymi skladovými kartami aby sa to dalo skontrolovať.
V §11 (účtovanie inventarizačných rozdielov) ods. 2 opatrenia MF SR č. 25814/2006-7 (post. účt. pre ... v PU) sa uvádza:
(2) Prebytok nakupovaných zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje v prospech účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy a skutočný úbytok zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.