Enyma
14.02.08,17:00
Dobrý deň, sme reštauračné a ubytovacie zariadenie. Učtujeme v JU.
1.Zálohy za pobyt nám hostia zasielajú na bankový účet. K týmto zálohám
nevystavujem žiadne doklady / zálohovú fa / len ich si ceruzkou pri platbe
na bankovom výpise rozčlením na ZD a DPH19% na výstupe. Nie som si
istá, či to bude tolerovať nám daňová kontrola. Zálohové fa,
a daňové doklady faktúry vystavujem firmám.
2. ERP máme v reštaurácii, ale platby za služby t.j. ubytovanie a stravu
t.j. raňajky, prípadne polpenzia alebo plná penzia vypisujeme príjmový
pokladničný doklad, kde originál dáme hosťovi a kópia je doklad pre naše JU.

Chcela by som vedieť, či dané postupy sú správne, alebo či potrebujeme
ERP aj na služby.

Taktiež ak má niekto podobné zariadenie, môže mi napísať, ako postupujú.

Za všetky príspevky a rady vopred ďakujem.


Enyma
ekopo
15.02.08,06:12
1. Doklad slúžiaci na odpočet DPH z prijatého preddavku ste povinný vystaviť len zdaniteľným osobám (kto je ZO je uvedené v § 2 zák. o DPH) o povinnosti hovorí § 71 ods. 1. Na druhej strane ste povinný podľa § 70 viesť záznamy aj o platbách prijatých pred dodaním tovarov a služieb a o platbách poskytnutých pred dodaním tovarov a služieb. Podľa uvedeného asi nepostačí rozpis DPH na výpise z účtu. Stačí jednoduchá prehľadná tabuľka, kde by bol uvedený dátum prijatia preddavku, ako bol prijatý, celková suma, suma DPH...

2. Pri ubytovacích službách nie je povinnosťou mať ERP. Ak klient platí za ubytovanie a prípadné raňajky pri odchode, stačí PPD ktorý musí obsahovať potrebné údaje. Ak by za raňajky platil priamo v reštaurácii, ste mu povinný vydať blok z ERP. O tom, kto si nechá originál, resp. kópiu tu boli dlhé diskusie. Zastávam názor, že originál si necháte a kópiu dokladu s originálnym podpisom dáte hosťovi, pretože on si k tomu PPD vystaví vo svojom účtovníctve VPD , ktorý je vlastne originál pre potreby jeho účtovníctva, a vy máte tiež svoj originál.