GABRIELA
14.02.08,17:41
Prosím Vás , musím mať účet odloženej dane 481 analyticky rozčlenené na Odl.daň. pohľadávka a odložený daňový záväzok?
Auditor na tom trvá a ja chcem len jednu 481 a rozdiel vyjadrí či je to pohľadávka alebo záväzok.
Čo vy nato?
Ďakujem
liba2
14.02.08,16:44
odložená daň
ingi
14.02.08,18:36
Prosím Vás , musím mať účet odloženej dane 481 analyticky rozčlenené na Odl.daň. pohľadávka a odložený daňový záväzok?
Auditor na tom trvá a ja chcem len jednu 481 a rozdiel vyjadrí či je to pohľadávka alebo záväzok.
Čo vy nato?
Ďakujem

V Tvojej otázke chýba informácia, či náhodou nemáte organizačnú zložku v zahraničí. Ak áno, potom ste povinní účtovať oddelene o odloženom daňovom záväzku a odloženej daňovej pohľadávke. Citujem z § 10 Postupov účtovania PÚ:

"(17) V súvahe sa odložená daňová pohľadávka a odložený daňový záväzok vykazujú samostatne. Ak sa vzťahujú na odloženú daň z príjmov toho istého daňovníka a ide o ten istý daňový úrad, môže sa vykázať len výsledný zostatok účtu 481 – Odložený daňový záväzok a odložená daňová pohľadávka."

Ja by som ale požiadavku audítora rešpektovala. Podľa mňa bez podrobných záznamov, podrobnej inventarizácie tohto účtu a kvalitnej smernice nie je možné preukázateľne vykázať odloženú daň v účtovnej závierke.
GABRIELA
15.02.08,20:57
Dievčence ďakujem. Nie nemáme zložku v zahraničí. Ja som sa nakoniec rozhodla účtovať to na jeden účet ako taký. Veď on sa vykáže v súvahe podľa zostatku-buď ako aktívny alebo pasívny. Nakoniec v súvahe je takýchto účtov viac.
Anal.som si rozdelila podľa toho z čoho som OD počítala. A tak ju viem pekne aj zinventarizovať.
Inak ja auditora vždy v jeho názoroch neakceptujem. Nie vždy som presvedčená o správnosti jeho názoru.