Janko H.
14.02.08,17:45
Zdravim clenov porady.sk ...

Precital som si na porade vela tem tykajucich sa mojho problemu, ale presnu odpoved sam nepoznam. Preto sa obraciam na Vas , s prosbou o pomoc.

Vlastnim pozemok v podielovom spoluvlastnictve s mojim otcom (vyska podielov 1/2 a 1/2) . Moj otec vlastni tento pozemok uz 11 rokov, ktory zdedil po svojich rodicoch, ja ho vlastnim iba 1 rok, nakolko pred rokom som ho kupil od otcovej sestry(predtym ho tiez zdedila). Na otazku preco je to takto, mozem dat kratku odpoved, ze rodinne problemy neumoznovali iny prevod, iba aby som vyplatil otcovu sestru z jej podielu. :mad:Teda na LV su otec a syn.

Rad by som si zacal stavat dom. Tento pozemok je velky, a s otcom sme sa dohodli ze spiseme dohodu o zruseni podieloveho spoluvlastnictva. Na zaklade vypracovaneho geometrickeho planu chceme pozemok rozdelit na tri casti. 1.cast- moj pozemok 2.cast- otcov pozemok 3.cast -spolocna pristupova cesta pre oba pozemky.

Otec vsak povedal, ze svoj pozemok po rozdeleni geometrickym planom chce predat .

Podla zakona uvedeny pozemok vlastnil viac ako 5 rokov , preto je od dane z prijmu oslobodeny.

Mam pravdu alebo sa mylim?

PS: Nakolko v zakone sa nedokazem orientovat a nevyznam sa, v hlave mi viri myslienka ze geometrickym planom, obaja nadobudame vlastnictvo k novym pozemkom? Preto neviem ci je alebo nie je moj otec oslobodeny od dane z prijmu pri predaji nehnutelnosti.

Presviedcam otca aby svoj pozemok nepredal hned, ale az o rok, kedy bude mat vyssiu hodnotu.

Nazory som cerpal z podobnych tem na porade



Dakujem za rady a pripisem nejake odpovede :)
Janko H.
16.02.08,12:27
Nevie mi nikto poradit ? :mee:
Janko H.
07.03.08,17:39
skvela porada :mee::mad::confused:
Zoltán Kovács
07.03.08,17:53
Osobne si myslím, že otec bude oslobodený od dane z príjmu pri predaji. Je sice pravda, že pri rozmeraní vzniknú nové parceli, ale to iba z "administratívneho" dôvodu, aby sa vysporiadal spoluvlastnícky podiel. Teda otec naďalej vlastní ten istý pozemok.