vanilka
14.02.08,18:37
potrebujem poradit ci som to vypocitala spravne,

uhrn prijimov manzelky 57 173
poistne 7678
manzelka pracovala v obdobi 06-12 min roka

nezd. cast 55 776


suma na uplatnenie u manzela
55 776-/57 173-7678/= 6281

v spolocnej domacnosti zili od 6.10.2007

6281/12 X 2= 1047

nie som si ista

poradi niekto?
Zoltán Kovács
14.02.08,17:40
potrebujem poradit ci som to vypocitala spravne,

uhrn prijimov manzelky 57 173
poistne 7678
manzelka pracovala v obdobi 06-12 min roka

nezd. cast 55 776


suma na uplatnenie u manzela
55 776-/57 173-7678/= 6281

v spolocnej domacnosti zili od 6.10.2007

6281/12 X 2= 1047

nie som si ista

poradi niekto?

Odpočitateľná položka na manželku: 95.616 : 12 = 7968
Spoločná domácnosť od 10/2007 3*7968 = 23.904,-

Vlastné príjmy manželky 57173 - 7678 = 49495,-
Takže na manželku si môže odpočítať 0,- podľa mňa.

Viď o jeden príspevok nižšie od alexis.
alexis
14.02.08,17:44
no na manzelku si uplatní:
príjem - poistné = 57173-7678=49495,- Sk ; 95616-49495 = 46121 Sk - nezdanitelna cast na manzelku za cely rok

46121/12*3´=11530 Sk,-
za tri mesiace co bývali spolu... by malo byt takto.


Nezdanitelna cast by mala
Zoltán Kovács
14.02.08,17:45
A teraz ktorý výpočet je správny.
alexis
14.02.08,17:47
no neviem ci takto, ale musim v praci pozriet co sme mali na skoleni.... tak teraz neviem co je dobre.
alexis
14.02.08,17:49
no Mihal hovoril, ze mame vypocitat prijem - poistne a odpocitat od nezdanitelnej casti, kde dostaneme odpocet na cely rok a potom vlastne vypocitat len cast za mesiace ktore boli spolu.
No musim to pozriet v tych materialoch, tam to bolo presne napisane.
Zoltán Kovács
14.02.08,17:50
Ja vychádzam z toho, že max na manželku by mohol uplatniť 3*7968,- za tie mesiace čo bývali spolu.

Ty si vychádzal z ročnej NČ, čo podľa mňa nie je správne, totiž v spoločnej domácnosti bývajú iba tri mesiace.

Viď príspevok č.3
Zoltán Kovács
14.02.08,17:51
no Mihal hovoril, ze mame vypocitat prijem - poistne a odpocitat od nezdanitelnej casti, kde dostaneme odpocet na cely rok a potom vlastne vypocitat len cast za mesiace ktore boli spolu.
No musim to pozriet v tych materialoch, tam to bolo presne napisane.

Môže byť, som aj ja zvedavý čo je teraz správne.
alexis
14.02.08,17:54
smith ale ty si vypocital prijem za cely rok a nie len za tie tri mesiace co boli spolu a nemozes spajat prijem rocny s 3 mesiacnym odpoctom. aj ten prepocitaj na mesiace
alexis
14.02.08,17:55
a ty musis v prvom rade zistit kolko si moze uplatnit za rok na manzelku, takze jej prijem rocny musis odpocitat od nezdanitelnej ciastky.
Zoltán Kovács
14.02.08,17:55
smith ale ty si vypocital prijem za cely rok a nie len za tie tri mesiace co boli spolu a nemozes spajat prijem rocny s 3 mesiacnym odpoctom. aj ten prepocitaj na mesiace

Vďaka za upozornenie.
evina
14.02.08,17:59
Ja vychádzam z toho, že max na manželku by mohol uplatniť 3*7968,- za tie mesiace čo bývali spolu.

Ty si vychádzal z ročnej NČ, čo podľa mňa nie je správne, totiž v spoločnej domácnosti bývajú iba tri mesiace.

Ja sa prikláňam k výpočtu Alexis. On si na tie tri mesiace uplatňuje rozdiel jej príjmov a nezdaniteľnej čiastky a nielen NČ pripadajúcu na tri mesiace. V prípade, že sú spolu 12 mesiacov to tak robíš , no a keď sú spolu 3 tak vypočítaš prislúchajúcu časť.
evina
14.02.08,18:01
Už ste sa medzitým dohodli :)
Zoltán Kovács
14.02.08,18:01
Ja sa prikláňam k výpočtu Alexis. On si na tie tri mesiace uplatňuje rozdiel jej príjmov a nezdaniteľnej čiastky a nielen NČ pripadajúcu na tri mesiace. V prípade, že sú spolu 12 mesiacov to tak robíš , no a keď sú spolu 3 tak vypočítaš prislúchajúcu časť.

mimotemy Už som škrtol svoje príspevky, a aj ocenil alexis. :D
zuzana.š.
14.02.08,18:01
rátajú sa iba celé mesiace na začiatku ktorého mesiaca boli splnené podmienky - to znamená 2 mesiace spoločnej domácnosti

teda 57173-7678=49495
95616 - 49495= 46121
46121/12*2=7676
alexis
14.02.08,18:03
urcite sa rataju tri, pretoze na to som sa ho vylucne pytala.

Dakujem za pochvalu, potesila.
alexis
14.02.08,18:04
napr. kebyze ziju v domacnosti a jeden zomrie 3.3. tak vtedy ratas len dva mesiace.
Zoltán Kovács
14.02.08,18:05
rátajú sa iba celé mesiace na začiatku ktorého mesiaca boli splnené podmienky - to znamená 2 mesiace spoločnej domácnosti

teda 57173-7678=49495
95616 - 49495= 46121
46121/12*2=7676

Pravda je to §11 ods. 6 ZoDP.

(6) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
Zoltán Kovács
14.02.08,18:06
napr. kebyze ziju v domacnosti a jeden zomrie 3.3. tak vtedy ratas len dva mesiace.

Rátaš 3 mesiace, k 1.3. podmienky ešte boli splnené. Bohu žial tento rok (2007) mám takýto konkrétny prípad.
zuzana.š.
14.02.08,18:07
V § 11 ods. 6 zákona je písané, že sumu na manželku môže znížiť za kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu. Ak žijú od 06.10.07 tak len 2 mesiace sú splnené podmienky
alexis
14.02.08,18:10
no neviem, asi som si to zle zapamatala.... musim cumnut do poznamociek.
Tie skolenia su predsa len na nieco dobre.
Zoltán Kovács
14.02.08,18:16
V § 11 ods. 4 zákona je písané, že sumu na manželku môže znížiť za kalendárny mesiac, na ktorého začiatku boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu. Ak žijú od 06.10.07 tak len 2 mesiace sú splnené podmienky

Odstavec 4 §11 je toto:

(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj

a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.
zuzana.š.
14.02.08,18:49
Išla som len tak spamäti, ale obsah sedel. Díky
alexis
15.02.08,05:19
Vanilka:

tu je este dôlezite vediet aky základ dane dosiahol manzel, podla toho sa bud uplatnuje kratené alebo cele odpocitanie na manzelku.

Prepacte, smith a zuzanka mali pravdu s tym pocitanim mesiacov, ja som si to vlastne cele prehodila. Takze len krat dva.
alexis
15.02.08,05:21
Ak danovnik dosiahne základ dane vyšší ako 880464 Sk, tak nezdanitelna cast na manželku je podľa vzorca:

315732 - (základ dane:4) - vlastný príjem manzelky.
vysledok zaokruhlit na cele koruny nadol.

potom vysledok :12 *2 a je to.
alexis
15.02.08,05:24
Odstavec 4 §11 je toto:

(4) Nezdaniteľnými časťami základu dane sú aj

a) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu, 35)
b) finančné prostriedky na účelové sporenie,
c) poistné na životné poistenie.


este som patrí aj:
ak si manzel/-ka ako samoplatitel platila ZP
nedoplatok z RZ ZP
petovsan
15.02.08,10:53
este som patrí aj:
ak si manzel/-ka ako samoplatitel platila ZP
nedoplatok z RZ ZP
a ak si manžel/ka platila dobrovoľné nemocenské poistenie, tak odpočítavam z jej/jeho vlastných príjmov (pre posúdenie NČ) aj to?
uršula5
15.02.08,13:03
Dobrý deň,
ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom uplatnenia odpočtu na manželku. Ráta sa do jej vlastného príjmu za rok 2007 peňažný príspevok za opatrovanie. Podľa ktorého zákona sa vypláca tento príspevok. Zo školení som sa dozvedela, že sa do príjmu maželky nezapočítava zaopatrovací príspevok, ale neviem či je peňažný príspevok za opatrovanie to isté. Ďakujem za skorú odpoveď. Pekný deň.
Zoltán Kovács
15.02.08,13:12
Dobrý deň,
ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom uplatnenia odpočtu na manželku. Ráta sa do jej vlastného príjmu za rok 2007 peňažný príspevok za opatrovanie. Podľa ktorého zákona sa vypláca tento príspevok. Zo školení som sa dozvedela, že sa do príjmu maželky nezapočítava zaopatrovací príspevok, ale neviem či je peňažný príspevok za opatrovanie to isté. Ďakujem za skorú odpoveď. Pekný deň.

Máš draka, dám ti link:

http://www.porada.sk/t44602-vlastny-prijem-manzelky-co-vsetko-sa-don-zapocitava.html
Vladimír Ozimý
15.02.08,13:15
zaopatrovací príspevok je sociálna dávka. Upravuje to zákon č. 236/1998 Z.z. kde je zadefinované


Zaopatrovací príspevok je štátna sociálna dávka,
ktorou štát prispieva na uspokojenie potrieb rodiny
občana a ďalších osôb, ktoré sú od neho výživou
závislé v čase výkonu základnej služby alebo náhradnej
služby v ozbrojených silách1) alebo v čase výkonu
civilnej služby2) (ďalej len „vojak“).


§ 2
Oprávnená osoba
(1) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na zaopatrovací
príspevok je
a) vlastné dieťa alebo osvojené dieťa vojaka, ak spĺňa
podmienky nezaopatrenosti podľa osobitného predpisu,
b) manželka vojaka, ak spĺňa podmienky podľa tohto
zákona a
1. osobne sa stará o dieťa do troch rokov jeho veku
alebo o nezaopatrené dlhodobo ťažko zdravotne
postihnuté dieťa vyžadujúce mimoriadnu starostlivosť
alebo osobitne náročnú mimoriadnu starostlivosť
do siedmich rokov jeho veku, ktoré je
jej vlastné dieťa alebo dieťa vojaka, alebo dieťa,
ktoré si osvojila alebo ktoré si osvojil vojak, alebo
dieťa, ktoré prevzala alebo prevzal vojak do starostlivosti
nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na
základe právoplatného rozhodnutia príslušného
orgánu4) alebo opatrenia podľa osobitného predpisu,
ak sa dieťaťu neposkytuje starostlivosť
v zariadení sociálnych služieb celoročne,

2. osobne sa stará o dieťa staršie ako tri roky do
začatia plnenia povinnej školskej dochádzky, ak
starostlivosť o dieťa nemožno zabezpečiť inak ako
jej osobnou starostlivosťou a nemá príjem zo zamestnania,
3. je invalidná a nemá príjem zo zamestnania,6)
4. sústavne sa pripravuje na povolanie7) a nemá
príjem zo zamestnania,6)
c) iná osoba, voči ktorej má vojak súdom určenú
vyživovaciu povinnosť.
(2) Nárok na zaopatrovací príspevok vzniká oprávnenej
osobe uvedenej v odseku 1 písm. b) iba raz.
petovsan
15.02.08,13:17
a ak si manžel/ka platila dobrovoľné nemocenské poistenie, tak odpočítavam z jej/jeho vlastných príjmov (pre posúdenie NČ) aj to?
... posúvam ... prosím, poradí mi niekto?
uršula5
15.02.08,13:29
viem, ktoré príjmi sa započítavajú do príjmu ale nikde tento rok nie je definovaný príspevok za opatrovanie.
Ďakujem za odpoveď čo je zaopatrovací príspevok. Tak teraz vôbec neviem či ho rátať do príjmu maželky alebo nie a dať zamestnancovi plnú odpočítateľnú položku alebo len rozdiel.:(
brčko
15.02.08,13:57
a ak si manžel/ka platila dobrovoľné nemocenské poistenie, tak odpočítavam z jej/jeho vlastných príjmov (pre posúdenie NČ) aj to?

neviem síce odpoved na tvoju otázku, no snád sa niekto pripojí.
Ja som poberala v min.roku rodičovský príspevok a mzdu za koniec decembra. A platím si DNP. Tiež som si nebola istá, či si manžel môže odrátať z mojho príjmu aj poistné na DNP. Chcela som kvôli tomu, pre istotu, podať nulové DP. No potom som zistila, že si toto poistné môžem uplatniť aj v RZD, aj ked to moju danovú povinnosť nezmení.
No neviem ako by som postupovala, keby som v tom roku poberala len materské.
vema
15.02.08,14:05
viem, ktoré príjmi sa započítavajú do príjmu ale nikde tento rok nie je definovaný príspevok za opatrovanie.
Ďakujem za odpoveď čo je zaopatrovací príspevok. Tak teraz vôbec neviem či ho rátať do príjmu maželky alebo nie a dať zamestnancovi plnú odpočítateľnú položku alebo len rozdiel.:(Ja mám zamestnanca, ktorého žena sa stará o svoju bezvládnu matku.Uplatnil si na ňu odpočet a ja som tento príspevok zarátala do jej príjmu. Čiže ponížila som odpočet na ňu o túto položku.Myslí, že je to správne. Neviem či Ti ide o takýto príspevok.
katkaj
15.02.08,14:15
Dobrý deň,
ja by som tiež potrebovala poradiť ohľadom uplatnenia odpočtu na manželku. Ráta sa do jej vlastného príjmu za rok 2007 peňažný príspevok za opatrovanie. Podľa ktorého zákona sa vypláca tento príspevok. Zo školení som sa dozvedela, že sa do príjmu maželky nezapočítava zaopatrovací príspevok, ale neviem či je peňažný príspevok za opatrovanie to isté. Ďakujem za skorú odpoveď. Pekný deň.

Príspevok na opatrovanie nie je štátna sociálna dávka takže by som ho odpočítala ako príjem manžela/lky
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane

(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka(manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
MichaelaMA
16.02.08,19:58
Prosim Vas, ja by som potrebovala malu radu, lebo len stale zacinam. Mozno sa Vam to bude zdat hlupe.. Ake potvrdenie treba z prace manzelky (Potvrdenie o prijmoch fo zo zavislej cinnosti ...?), aby si manzel mohol uplatnit nezd. časť na manželku? Mala v roku 2007 iba marodku a matersku. A treba potvrdenie zo socialky na vysku materskej? A rata sa vobec materska do prijmu? Ďakujem. Ste zlati.
jamis
16.02.08,20:23
Pre posudzovanie nároku na NČ sa nemocenské a materská zarátava do príjmu manželky.
Zita4
16.02.08,20:45
Prosim Vas, ja by som potrebovala malu radu, lebo len stale zacinam. Mozno sa Vam to bude zdat hlupe.. Ake potvrdenie treba z prace manzelky (Potvrdenie o prijmoch fo zo zavislej cinnosti ...?), aby si manzel mohol uplatnit nezd. časť na manželku? Mala v roku 2007 iba marodku a matersku. A treba potvrdenie zo socialky na vysku materskej? A rata sa vobec materska do prijmu? Ďakujem. Ste zlati.
Manžel na žiadosti o ročné zúčtovanie dane čestne prehlasuje, že príjem manželky bol vo výške x,-- Sk a neprikladá žiadne potvrdenia. Samozrejme patrí do príjmov aj nemocenské a materské, ako bolo napísané predo mnou.
Jozef Mihál
16.02.08,20:48
a ak si manžel/ka platila dobrovoľné nemocenské poistenie, tak odpočítavam z jej/jeho vlastných príjmov (pre posúdenie NČ) aj to?
áno, od vlastného príjmu manžela/ky sa odpočítava aj poistné na dobrovoľné nem. poistenie.
horka
17.03.08,06:03
Mam taku otazocku. V pripade, ze mam manzela, ktory si ide uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku, ktora cely rok poberala rodicovske t.j. nezaratam jej to do prijmu. Ale otazka???? Manzelmi sa stali len v auguste. Teda musim nejakym sposobom zohladnit, ze MANZELMI BOLI LEN CAST ROKA?????
katkaj
17.03.08,06:06
Mam taku otazocku. V pripade, ze mam manzela, ktory si ide uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku, ktora cely rok poberala rodicovske t.j. nezaratam jej to do prijmu. Ale otazka???? Manzelmi sa stali len v auguste. Teda musim nejakym sposobom zohladnit, ze MANZELMI BOLI LEN CAST ROKA?????

http://www.porada.sk/t70813-vsetky-temy-nezdanitelna-ciastka.html
horka
17.03.08,07:07
Lenze tu som svoj pripad nenasla
katkaj
17.03.08,07:47
Lenze tu som svoj pripad nenasla

stačí trochu pohľadať http://www.porada.sk/t74714-odpocitatelna-polozka-na-manzelku.html
horka
17.03.08,09:22
Dik som bola asi slepa