škriatok
14.02.08,18:45
Viem, že sa tu už hodne popísalo o SVB, veď som aj takmer všetko prečítala a tak by som sa chcela len utvrdiť či som všetko správne pochopila.
Zvolili ma za predsedu SVB, ktoré už je založené len nemá pridelené IČO a je tam uvedený bývalý predseda.To znamená, že mám povinnosť podať na krajský úrad návrh na zmenu v zápise do registra, spolu s výpisom registra trestov, výpis listu vlastníctva, zápisnica o vymenovaní za predsedu, prezenčná listina, kolok, dodatok k zmluve a splnomocnenie, aj výpoveď bývalého presedu? Po zaregistrovaní požiadať o registračné číslo?
Keďže nebudeme mať žiadne príjmy, nič neprenajímame, ani ja nechcem za vedenie nič( pretože by som im ťažko vysvetľovala za čo beriem peniaze, lebo doteraz nikto nič nerobil a nikomu to nevadilo) nemáme povinnosť požiadať o DIČ a nemusíme teda ani podávať daňové priznanie?
A na záver by som chcela poprosiť o vzor splnomocnenia.
Má SVB ešte aj niáke iné povinnosti? (uzávierky alebo zasielanie niákych výkazov .....?:confused:
Polis
15.02.08,07:18
Škriatok na zaklade svojich skúsenosti nerob predsedu zdarma. Mne platí SVB 500 sk mesačne - 30 bj. Správcovi platíme na b.j. 165 sk aj s DPH. Daňnové priznanie nerobíme, o pridelenie IČA som požiadal štatistický úrad - ak sa nemýlim. DIČ nepotrebujem ale pri kontakte s firmami požadujú IČO. Ďalej pozri zákon 182, poradu ... tam sa dozvieš všetko potrebné.
Orim
16.02.08,01:33
Pri zmene predsedu u nás chceli:
- návrh na zmenu predsedu podpísanú starým a novým predsedom podpisy museli byť overené (mali sme to na matrike)
- výpis z registra trestov
- kolok 400.-Sk
- zápisnicu zo schôdze + podpisy všetkých zúčastnených (prezenčnú listinu)


My máme IČO aj DIČ a využívame to. :)
lubica_02
16.02.08,07:04
To isté chceli aj u nás, keď sme začali na mandátnu zmluvu spravovať SVB a menili aj predsedu a celú radu.
Elena Navrátilová
16.02.08,07:15
Viem, že sa tu už hodne popísalo o SVB, veď som aj takmer všetko prečítala a tak by som sa chcela len utvrdiť či som všetko správne pochopila.
Zvolili ma za predsedu SVB, ktoré už je založené len nemá pridelené IČO a je tam uvedený bývalý predseda.To znamená, že mám povinnosť podať na krajský úrad návrh na zmenu v zápise do registra, spolu s výpisom registra trestov, výpis listu vlastníctva, zápisnica o vymenovaní za predsedu, prezenčná listina, kolok, dodatok k zmluve a splnomocnenie, aj výpoveď bývalého presedu? Po zaregistrovaní požiadať o registračné číslo?
Keďže nebudeme mať žiadne príjmy, nič neprenajímame, ani ja nechcem za vedenie nič( pretože by som im ťažko vysvetľovala za čo beriem peniaze, lebo doteraz nikto nič nerobil a nikomu to nevadilo) nemáme povinnosť požiadať o DIČ a nemusíme teda ani podávať daňové priznanie?
A na záver by som chcela poprosiť o vzor splnomocnenia.
Má SVB ešte aj niáke iné povinnosti? (uzávierky alebo zasielanie niákych výkazov .....?:confused:
Je vôbec Vaše SVB registrované? Pozri v registri príslušného OU či ste uvedený a registrovaný ako SVB. Inak prílohy pri zmene predsedu alebo iných náležitostí v žiadosti na OU máš tiež uvedené na netových stránkach.
Účtovníctvo tiež musíte viesť. Ste predsa PO založená za iným účelom ako podnikaním. Aký vzor splnomocnenia? K čomu má slúžiť to splnomocnenie? Ak myslíš "zmenu" predsedu, tam to píšeš voľnou formou, ale nezabudni, že sprievodný list musíš mať podpísaný a overený matrikou, resp. notárom. Až vtedy s prílohami posielaš návrh na zmenu predsedu. Musí byť podaný v lehote do 15 dní od konania schôdza. Prílohy sú: odpis z registra trestov, kolok 400,- Sk, zápisnica so schôdze, prezenčná listina, ktorá musí byť totožná s LV, aj výpis z LV (aktuálny nie starší ako 3 mesiace tak ako aj odpis z registra trestov), zloženie rady SVB. Toto si pamätám ja z minulého roka, keď som podávala tiež návrh na zmenu predsedu. Ale pre istotu si to pozri na nete.
škriatok
16.02.08,18:13
Zaregistrovaný sme od roku 1999, ale doteraz sa nič nerobilo neviedlo sa účtovníctvo, nesledovali sa dlžníci, dokonca sme zistili , že chýbajú peniaze, vzhľadom k tomu všetkému sa všetci prebrali, že asi treba niečo robiť, len nikto nevedel ako ďalej. T
lubica_02
16.02.08,18:55
My teraz tak neskoro prebudené SVB spravujeme, zbytočne svojou nečinnosťou prišli o peniaze, teraz naháňame neplatičov a dávame všetko do poriadku.
Elena Navrátilová
18.02.08,10:13
Zaregistrovaný sme od roku 1999, ale doteraz sa nič nerobilo neviedlo sa účtovníctvo, nesledovali sa dlžníci, dokonca sme zistili , že chýbajú peniaze, vzhľadom k tomu všetkému sa všetci prebrali, že asi treba niečo robiť, len nikto nevedel ako ďalej. T
A teda ako ďalej? Koľko bytový dom ste? Potrebujete niekoho čo ovláda aj legislatívu. Z vlastnej skúsenosti viem, že takéto SVB nie je pre nikoho "hračka". To všetko si vyžaduje more času, trpezlivosti,...
škriatok
20.02.08,08:22
Sme 6-bytovka. Vedenie účtovníctva mi nebude robiť problém pretože účtujem v jednoduchom účtovníctve vo firme živnostníka(mesačne cca 900 dokladov + DPH). Obavy mám len s vybavovaním po úradoch, a hlavne ,aby mi neušla niáka povinnosť ohladne ohlasovania a registrovania.
gabikao
20.02.08,12:47
Prosim Vas, ako ma asi vyzerat vypoved spravcovi? Co ma vsetko obsahovat, maju podpisat kazdy vlastnik? Nema niekto nejaky vzor?
Elena Navrátilová
20.02.08,13:01
Výpoveď správcovi nemá predtlač. Stačí voľnou formou. Musí byť ale odsúhlasená na schôdzi.
gabikao
20.02.08,13:06
Na schodzi sme si ju odsuhlasili, ale 1 majitelka - neplatic, sa nezucastnila. Je spravny postup: pockali sme 1hod a potom hlasovali bez nej. Je tu 6 bytov a vsetci okrem nej tam boli a suhlasili. Odhlasovali sme si zalozenie svb, aj vypoved spravcovi. A mame to dat aj do zapisnice, ze sme ju cakali hodinu alebo staci napisat ze sa nezucastnila?
Elena Navrátilová
20.02.08,13:09
Pre Vás vlastne teraz zo zákona 182/1993 bude zmena správy na SVB. Talže aj potrebnú 2/3 väčšinu spĺňate. Je to správny postup aj účasť je v zmysle zákona.
lubica_02
20.02.08,13:36
Pôvodnému správcovi môžete dať výpoveď bez udania dôvodu,v lehote výpovede - 3 mesiace, teda vo Vašom prípade k 31.5.2008, k výpovedi doložte zápisnicu zo schôdze a prezenčnú listinu zo schôdze - fotokópie.
Elena Navrátilová
20.02.08,13:40
Pôvodnému správcovi môžete dať výpoveď bez udania dôvodu,v lehote výpovede - 3 mesiace, teda vo Vašom prípade k 31.5.2008, k výpovedi doložte zápisnicu zo schôdze a prezenčnú listinu zo schôdze - fotokópie.

Nemusia dokladať ani zápisnicu ani prezenčnú listinu. To nie je povinnosť.
Chobot
20.02.08,14:16
Nemusia dokladať ani zápisnicu ani prezenčnú listinu. To nie je povinnosť.

Síce nemusia, ale predložením zaklincujú všetky pochybnosti správcu, či výpoveď je legitímna. Správca by totiž mohol pochybovať a mohol obrátiť na súd, že výpoveď je neplatná a potom by to aj tak museli predložiť. Takto to budú mať z krku hneď.

Ešte je otázne, či o zvolanie schôdze najprv požiadali správcu. Lebo v zákone je to tak, že ak požiadajú správcu o zvolanie a správca schôdzu nezvolá, tak si ju môže zvolať sami.
sthruska
20.02.08,14:25
//Nemusia dokladať ani zápisnicu ani prezenčnú listinu. To nie je povinnosť.
Ale správcovia si ju pýtajú. Požadujú dôkaz, že to prebehlo podľa zákona. Dokonca si overujú podpisy. Vrátili výpoveď práve z dôvodu neplatných podpisov - podpísali sa nemajitelia bytov.
lubica_02
20.02.08,14:28
Jeden dom si zorganizoval schôdzu sám bez pozvánky mesta, ktoré tam má jeden byt a N.P., teraz im robia problémy s výpoveďou, preto je dobré urobiť všetko v zmysle zákona.Radšej aj naviac,aby všetko prebehlo bez zbytočných problémov.
lubica_02
20.02.08,14:29
//Nemusia dokladať ani zápisnicu ani prezenčnú listinu. To nie je povinnosť.
Ale správcovia si ju pýtajú. Požadujú dôkaz, že to prebehlo podľa zákona. Dokonca si overujú podpisy. Vrátili výpoveď práve z dôvodu neplatných podpisov - podpísali sa nemajitelia bytov.
Tak na tie podpisy si treba dať dobrý pozor.Na všetky úkony - hlasovanie je potrebný vlastník bytu.
Elena Navrátilová
20.02.08,15:03
Stačí predložiť ak pochybujú. Viem, že to pýtajú, aj odomňa to pýtali. Ale nie je to povinnosť.
yossa
21.01.09,13:13
A co robit ak sa z nejakeho dovodu nestihol podat navrh na zmenu v registri SVB do 15 dni?(napriklad zmena predsedu).Nova schodza a zapisnica?
Elena Navrátilová
21.01.09,13:20
Presne tak... nové zhromaždenie, nová zápisnica.
yossa
18.02.09,16:04
A mna by este zaujimalo ci treba zmenu predsedu nahlasit aj na danovy urad.
zuzilka
25.02.09,08:13
A mna by este zaujimalo ci treba zmenu predsedu nahlasit aj na danovy urad.
My sme nenahlásili na Daňový úrad.A teraz sme znovu zvolili toho istého predsedu ale sme nenahlásili ani do registra.Podľa mna netreba. Prosím Vás ak by ste mali iné poznatky ,napíšte. Ďakujem
peton
25.02.09,08:35
A mna by este zaujimalo ci treba zmenu predsedu nahlasit aj na danovy urad.

Nie, nie je dôvod.
peton
25.02.09,08:37
My sme nenahlásili na Daňový úrad.A teraz sme znovu zvolili toho istého predsedu ale sme nenahlásili ani do registra.Podľa mna netreba. Prosím Vás ak by ste mali iné poznatky ,napíšte. Ďakujem

Keďže nešlo o zmenu v spoločenskej zmluve (nebol zmenený štatutár), tak nie je potrebné hlásiť do registra nič.
zuzilka
28.02.09,06:16
Keďže nešlo o zmenu v spoločenskej zmluve (nebol zmenený štatutár), tak nie je potrebné hlásiť do registra nič.
Ďakujem
Jumil
28.02.09,07:28
Keďže nešlo o zmenu v spoločenskej zmluve (nebol zmenený štatutár), tak nie je potrebné hlásiť do registra nič.
Peton odpoveď je zavádzajúca. Tiež som si to myslel, že to takto funguje. Pred mesiacom som potreboval výpis z registra pre právne účely a tu sa objavila poznámka „funkčné obdobie štatutára uplynulo“. Takýto výpis neakceptujú banky a ani iné inštitúcie. Treba podať návrh na zmenu zapisovaných skutočnosti do registra vedeného na obvodnom úrade. Pri návrhu uviesť :

- zmeny štatutárneho orgánu (opakovane zvoleného) – predsedu
osoba oprávnené konať v mene spoločenstva XY
Prílohy: - zápisnica zo zhromaždenia
- uznesenie
- prezenčná listina zo zhromaždenia
- kolková známka v hodnote 13,- €

Pravosť - podpis navrhovateľa v návrhu na zápis do registra musí byť úradne osvedčená.
zuzilka
03.03.09,09:25
Kedže schôdza bola v oktobri,už sme premeškali termín.Dúfam,že nebude zato aj pokuta?


Dakujem
peton
04.03.09,04:22
Nemá byť aká.
peton
04.03.09,04:51
Peton odpoveď je zavádzajúca. Tiež som si to myslel, že to takto funguje. Pred mesiacom som potreboval výpis z registra pre právne účely a tu sa objavila poznámka „funkčné obdobie štatutára uplynulo“. Takýto výpis neakceptujú banky a ani iné inštitúcie. Treba podať návrh na zmenu zapisovaných skutočnosti do registra vedeného na obvodnom úrade. Pri návrhu uviesť :

- zmeny štatutárneho orgánu (opakovane zvoleného) – predsedu
osoba oprávnené konať v mene spoločenstva XY
Prílohy: - zápisnica zo zhromaždenia
- uznesenie
- prezenčná listina zo zhromaždenia
- kolková známka v hodnote 13,- €

Pravosť - podpis navrhovateľa v návrhu na zápis do registra musí byť úradne osvedčená.

Ďakujem za cennú informáciu. Je to logické a určite aj správnejšie.
Vo všeobecnosti to však vidím tak, že opäť je to o tom, kde sa ako rozhodne (nejednotnosť úradov) a ako si kto takéto ustanovenie vysvetlí. Niekde platí ono, na inom obvodnom úrade zase inô. Keď pozrieš na register spoločenstiev tak zistíš, že veľké množstvo spoločenstiev nie je podľa vyššie uvedeného právne v poriadku a mali by teoreticky mať potiaže s bankami a pod. Je celkom reálne a možné, že toto veľké množstvo spoločenstiev nie je tak aktívnych, že by potrebovali výpis z registra, kde by boli upozornení a dozvedeli sa, že registrácia nie je právne v poriadku.
Zuzilka, ospravedlňujem sa za zlú informáciu. A ako vidíš, opäť platí "viac hláv, viac kapusty". :D
zuzilka
04.03.09,10:11
Nemá byť aká.
Takže aj my máme mať novú chôdzu a do 15 dní poslať na registráciu?
zuzilka
04.03.09,10:15
Ďakujem za cennú informáciu. Je to logické a určite aj správnejšie.
Vo všeobecnosti to však vidím tak, že opäť je to o tom, kde sa ako rozhodne (nejednotnosť úradov) a ako si kto takéto ustanovenie vysvetlí. Niekde platí ono, na inom obvodnom úrade zase inô. Keď pozrieš na register spoločenstiev tak zistíš, že veľké množstvo spoločenstiev nie je podľa vyššie uvedeného právne v poriadku a mali by teoreticky mať potiaže s bankami a pod. Je celkom reálne a možné, že toto veľké množstvo spoločenstiev nie je tak aktívnych, že by potrebovali výpis z registra, kde by boli upozornení a dozvedeli sa, že registrácia nie je právne v poriadku.
Zuzilka, ospravedlňujem sa za zlú informáciu. A ako vidíš, opäť platí "viac hláv, viac kapusty". :D
Prepáč...nedočítala som Tvoje vysvetlenie
peton
04.03.09,11:29
(8) Do registra sa zapisuje aj zmena alebo zánik zapisovaných skutočností. Štatutárny orgán je povinný podať príslušnému správnemu orgánu návrh na zápis zmeny zapisovaných skutočností do 15 dní odo dňa, keď zmeny nastali, na ktorom musí byť pravosť podpisu úradne osvedčená. Ak bol návrh podaný oneskorene, zmenu alebo zánik zapisovaných skutočností na základe tohto návrhu správny orgán nezapíše. K návrhu sa musí priložiť zápisnica, prezenčná listina a uznesenie zhromaždenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len zhromaždenie ) o vykonaní zmeny zmluvy o spoločenstve, dodatok k zmluve o spoločenstve v dvoch vyhotoveniach, správny poplatok a pri zmene štatutárneho orgánu aj doklad preukazujúci jeho bezúhonnosť.

Avšak podľa vyššie uvedeného príspevku od Jumila, ak chcete mať všetko na poriadku a najmä ak uvažujete o nejakom tom úvere je asi vhodné absolvovať celú tortúru a mať predsedu zapísaného tak ako sa patrí. Je to na vás. Skúste zavolať na obvodný úrad, možno zistíte, že na tomto OÚ je to inak a tortúru nebude treba absolvovať. Pre istotu by som však poslúchol odporúčanie od Jumila. :-)
kargo
04.08.10,08:12
18.7. na schôdzi vlastníkov bytov sa predseda spoločnosti vzdal funkcie. Na tej istej schôdzi som bol zvolený za nového predsedu. Funkciu som prevzal 1.8. Od ktorého dátumu plynie 15 dňová lehota na oznámenie o zmene ?
Halli
04.08.10,08:16
18.7. na schôdzi vlastníkov bytov sa predseda spoločnosti vzdal funkcie. Na tej istej schôdzi som bol zvolený za nového predsedu. Funkciu som prevzal 1.8. Od ktorého dátumu plynie 15 dňová lehota na oznámenie o zmene ?

od 18.7my ;) už ste to prešvihli...