radeksv
14.02.08,19:22
Chcel by som poprosiť o radu ohľadom SVBaNP. Bývame v bytovom dome, v ktorom sa nachádza 6 bytov. 5 bytov je v osobnom vlastníctve a šiesty je vo vlastníctve OSBD. Podla nasej zmluvy o spoločenstve sú členmi SVBaNP byty č. 1, 2, 4, 5 a 6, teda tie, ktoré sú v osobnom vlastníctve. Je to správne? Nemalo by byť členom SVBaNP aj OSBD? Ak áno, akým spôsobom to opraviť? Zmenou v zmluve? A kde sú vlastne SVBaNP v súčasnosti evidované? Domnievam sa, že v iba krajských mestách na obvodných úradoch.
Elena Navrátilová
14.02.08,18:46
Pozri tu: http://www.porada.sk/f109-spolocenstva-vlastnikov-bytov-svb.html
SVB aj s dodatkami sa evidujú na príslušnom OU. Ale členom SVB musí byť aj byt OSBD. Na LV je ako vlastník zapísané OSBD. Ako to máte riešené v pôvodnej zmluve pri zakladaní SVB?
radeksv
15.02.08,06:39
Ja som tiež toho názoru, ale zmluva bola robená ešte v roku 2002, my sme byt kúpili až koncom roku 2006 a k papierom som sa dostal iba pred mesiacom. A navyše teraz, keď by sme chceli riešiť zateplenie strechy na čo potrebujeme úver, neviem ako ďalej. Hlavne preto, že v článku I. Zmluvy o SVBaNP je uvedené: "Zmluvné strany sú na základe zmlúv o prevode vlastníctva bytu a osvedčenia o dedičstve vlastníkmi bytov č. 1, č.2, č. 4, č. 5, č. 6 v dome." Toto je to, čo ma odrádza, pretože s úverom a akýmkoľvek rozhodnutím o použití finančných prostriedkov z fondu, prevádzky, údržby a opráv
by mali súhlasiť, resp. byť prinajmenšom informovaný všetci členovia SVBaNP, ktorým však OSBD nie, napriek tomu, že do fondu prispieva. Takže ako to vyriešiť?
Elena Navrátilová
15.02.08,06:44
Kto Vám robil Zmluvu? Nakontaktuj sa na OU a tam sa opýtaj čo s takou zmluvou ... je v hrubom rozpore so zákonom 182/1993, nakoľko v jednom dome ja možná len jedna forma správy... teda buď ako SVB alebo správa na základe zmluvy o výkone správy. Neviem ako Vám mohli takúto zmluvu zaregistrovať. Ale ak je niečo v zmluve v rozpore so zákonmi, vždy platí ustanovenie z príslušného zákona. Takže skús príslušný OU. Buď doporučia toto vyriešiť dodatkom, ... alebo Vaše SVB nie je SVB... neviem ako by som Ti poradila najlepšie, ale ja by som postupovala takto.
radeksv
15.02.08,12:46
Ďakujem za radu. Skúsim zájsť alebo zavolať na OÚ, aby mi poradili. Doposiaľ som na to nemal čas. Predpokladám, že zmluvu robil predchádzajúci predseda a či ju niekto kontroloval neviem. Zatiaľ sa nič neriešilo prostredníctvom úveru, takže problémy neboli. OSBD platilo preddavky tak ako mali, a preto nebol žiadny problém. Keď som však dostal do rúk papiere ja, chytal som sa za hlavu. A to nehovorím o účtovníctve, ktoré si taktiež robíme sami. Jednoducho katastrofa. V dome je polovica bytov vo vlastníctve dôchodcov a s tými sa ťažko komunikuje nielen ohľadom financií. Takže ja sa teraz len informujem o všetkom, čo je potrebné zmeniť, aby sme mohli normálne fungovať. Veď naša predsedníčka má 70 rokov a skúsenosti s týmto žiadne. Pokiaľ všetko nezariadim ja, tak nikto. Ona to už aspoň obehá. A mal by som ešte jednu prosbu. Nemohli by ste mi zaslať nejaký vzor na dodatok k zmluve?