Ellinka
14.02.08,21:20
čaute všetci,

vie niekto poradiť ako správne účtovať v JU ak podnikateľ vystavuje Fa v CZK, účet v banke má tiež len v CZK. Nákupy robí v SKK aj v CZK. Mám viesť pokladnu v CZK aj v SKK alebo výdavky prepočítavať kurzom NBS a viesť len pokladňu v SKK?
Ď.
DanielaSL
14.02.08,20:31
Ja by som si to nekomplikovala českou pokladňou... robíme tak vo firme roky, mali sme aj dve kontroly a nikto nám nič nevytýkal.
liba2
14.02.08,20:33
čaute všetci,

vie niekto poradiť ako správne účtovať v JU ak podnikateľ vystavuje Fa v CZK, účet v banke má tiež len v CZK. Nákupy robí v SKK aj v CZK. Mám viesť pokladnu v CZK aj v SKK alebo výdavky prepočítavať kurzom NBS a viesť len pokladňu v SKK?
Ď.Je nutné viesť 2 pokladne: Sk + Kč. Aj inventarizovať treba obidve. Zostatok Kč na konci roka sa prepočíta kurzom NBS 31.12. a v tejto hodnote sa uvedie do výkazu v Sk.
cloe
14.02.08,20:39
Osobne tiež vediem aj v JU valutové pokladnice, no stretla som u viacerých účtovníčiek, tak ako píše DanielaSĽ, že vedú len jednu pokladnicu v SKK a bločky v cudzej mene len prepočítavajú kurzom a tak isto im to prešlo daňovou kontrolou. No keďže som najskôr začínala s PÚ a až potom s JÚ, tak som zvyknutá viesť aj oddelene pokladnice.
Aljok
14.02.08,20:40
Zákon o účtovníctve:
§4
(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.
Rozalka
14.02.08,20:41
čaute všetci,

vie niekto poradiť ako správne účtovať v JU ak podnikateľ vystavuje Fa v CZK, účet v banke má tiež len v CZK. Nákupy robí v SKK aj v CZK. Mám viesť pokladnu v CZK aj v SKK alebo výdavky prepočítavať kurzom NBS a viesť len pokladňu v SKK?
Ď.


Účet v banke bude účtovať v SKK (prepočtom NBS) - pritom musí viesť aj pomocnú knihu (v cudzej mene)
Príjem do pokladne z účtu CZK - podľa toho, či prijal SKK alebo CZK
Nákupy v SKK bude účtovať v pokladnici v tuzemskej mene, nákupy v CZK bude prepočítavať na SKK - tiež povinnosť pomocnej knihy v cudzej mene


Pripomeňme si:

OPATRENIE pre JÚ:
§ 6 Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov
(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v slovenskej mene a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v slovenskej mene a v cudzej
mene.

(13) V knihe účet v banke sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov na účte v banke. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko účtov v slovenskej mene a niekoľko účtov v cudzej mene, otvorí sa pre každý účet kniha účet v banke pre každý druh meny. V knihe účet v banke, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v slovenskej mene a v cudzej mene.


§ 21 Cudzia mena
(1) Pri predaji alebo kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané bankou alebo zmenárňou v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska, platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu.

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska.
Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.

§ 4 ods. 4
Kurzové rozdiely podľa § 21 ods. 2 sa účtujú v peňažnom denníku ako posledné položky pred účtovaním uzávierkových účtovných operácií podľa
a) odseku 6 písm. e) piateho bodu, ak ide o kurzovú stratu,
b) odseku 6 písm. d) tretieho bodu, ak ide o kurzový zisk.
liba2
14.02.08,21:07
Teda ako sme sa dohodli ? viesť valutovú pokladňu alebo nie ? :D
Lebo pre mňa je celkom samozrejmé viesť, ale nechám si poradiť ak sa to dá aj zjednodušiť.
Rozalka
14.02.08,21:10
Teda ako sme sa dohodli ? viesť valutovú pokladňu alebo nie ? :D
Lebo pre mňa je celkom samozrejmé viesť, ale nechám si poradiť ak sa to dá aj zjednodušiť.
Tak ako pre teba, aj pre mňa je to samozrejmosť a iná možnosť, ako viesť ma ani len nenapadla.
evina
14.02.08,21:12
Priznám sa, že ja prvýkrát počujem, že netreba viesť a myslím si, že viesť :)
Príspevok 5
janka.mo
18.02.08,16:15
ahojte, viete mi prosim poradit ako mam toto zauctovat?????
Je to uctovane v jednoduchom uctovnictve /tu by vraj nemali v priebehu roka vznikat kurz. rozdiely/:

22 EUR sme v ceskej zmenarni menili za 75 PLN.

Doklad vystavila zmenaren takyto:

22 EUR zmenene kurzom 26,6 na 585,- Kč.

Za 75 PLN sme zaplatili zmenarni pri kurze 7,65 spolu 585 Kč, pricom medzitym stiahli cenu sluzby 11.25 Kč.

Pocula som, ze vraj to mam uctovat tak, ze si vlastne nevsimam ceske koruny a urobim len ubytok EUR a prirastok PLN vo valutovych pokladniciach. A hlavne neviem v akych kurzoch? /kazdy to robi inak, ale ja by som to najradsej urobila na 100% dobre, aby som sa nemusela bat, ze dostane pokuty/ - takychto blockov mam dost vela.
Kedy vsak zuctujem ten poplatok?
andrej_rv
18.02.08,17:17
22 EUR sme v ceskej zmenarni menili za 75 PLN.
Doklad vystavila zmenaren takyto:
22 EUR zmenene kurzom 26,6 na 585,- Kč.
Za 75 PLN sme zaplatili zmenarni pri kurze 7,65 spolu 585 Kč, pricom medzitym stiahli cenu sluzby 11.25 Kč.
Pocula som, ze vraj to mam uctovat tak, ze si vlastne nevsimam ceske koruny a urobim len ubytok EUR a prirastok PLN vo valutovych pokladniciach. A hlavne neviem v akych kurzoch? /kazdy to robi inak, ale ja by som to najradsej urobila na 100% dobre, aby som sa nemusela bat, ze dostane pokuty/ - takychto blockov mam dost vela.
Kedy vsak zuctujem ten poplatok?
Čo sa týka použitých kurzov, v zmysle § 24 ods. 3 ZÚ sa pri predaji a kúpe cudzej meny za slovenskú menu použije kurz, za ktorú boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. V ostatných prípadoch - a to je podľa mňa aj konverzia jednej cudzej meny za druhú cudziu menu - sa v zmysle § 24 ods. 2 použije kurz NBS.
Kurzy NBS sú pre obe valuty rôzne. Aby nevznikol kurzový rozdiel, mal by byť použitý len jeden kurz. Ja osobne som toho názoru, že kurz tej meny, ktorú vydávam z pokladne. (Úbytok je pri výmene účtovný prípad, ktorý nastáva skôr ako príjem druhej CM). Pri tomto spôsobe ocenenia je dodržané aj ustanovenie § 4 ods. 3 PJÚ o priebežných položkách pri prevodoch medzi pokladnicami (ktoré sa majú rovnať) i o kurzových rozdieloch (ods. 4), ktoré môžu vzniknúť len k 31.12., nie v priebehu účtovného obdobia.
Trošku to komplikuje zmenárenský poplatok. Ja by som hodnotu zmenárenského poplatku prerátal na hodnotu v EUR spätne z Kč kurzom zmenárne, aby sme zistili, koľko EUR sa menilo na PLN a koľko slúžilo na úhradu poplatku.
------
Konkrétne účtovanie u údajov v príklade (napr. pre deň 31.1.08) - podklady:
kurz NBS pre EUR: 33,665
kurz zmenárne CZK/EUR: 26,60
Zmenárenský poplatok: 11,25 CZK
Prepočet poplatku na EUR = Poplatok : kurz CZK/EUR = 11,25/26,60 = 0,42 EUR
Čistá suma EUR na konverziu = 22 EUR - poplatok 0,42 EUR = 21,58 EUR
--------
- účtovanie:
val. pokladnica EUR:
- zmenárenský poplatok 0,42 EUR x 33,665 = 14,13 SKK (VOZD)
- nákup PLN (úbytok EUR) 21,58 EUR x 33,665 = 726,49 SKK (priebežná položka)
vapl. pokladnica PLN
- nákup PLN (prírastok 75 PLN) v ocenení úbytku EUR = 726,49 SKK (priebežná položka)


/kazdy to robi inak, ale ja by som to najradsej urobila na 100% dobre, aby som sa nemusela bat, ze dostane pokuty/ - takychto blockov mam dost vela.
K tomuto len malá poznámka. Ak sa rozhodneš účtovať tieto operácie akokoľvek, vždy si na spôsob účtovania vytvor smernicu, ktorá bude vychádzať z platných účtovných zásad. Riziko pokuty pri smernici (aj keď možno nedokonalej) je vždy menšie, ako keď účtuješ bez smernice. Pretože pri kontrole vždy na otázku "prečo takto ?" môžeš odpovedať "lebo postupujem podľa smernice" :).
apsgroup
23.02.08,13:44
Prepočitavajú sa kurzom k 31.12. v JU aj pohladavky a zavazky, ktore ostanu v evidencii ? Viem, že do penazného dennika to nevstupuje, ale mám ich prepočitat v knihe zavazkov?
andrej_rv
23.02.08,14:04
Prepočitavajú sa kurzom k 31.12. v JU aj pohladavky a zavazky, ktore ostanu v evidencii ? Viem, že do penazného dennika to nevstupuje, ale mám ich prepočitat v knihe zavazkov?
Áno. Vyplýva to § 24 ods. 2 ZÚ a § 21 ods. 3 Postupov JÚ.
apsgroup
23.02.08,14:20
Tak som to prepocitala v knihe zaväzkov. Mám kurzovu stratu.
A do penazneho dennika to ozaj nejde? Som sa nejako zháčila.
andrej_rv
23.02.08,14:39
Tak som to prepocitala v knihe zaväzkov. Mám kurzovu stratu.
A do penazneho dennika to ozaj nejde? Som sa nejako zháčila.
Nie, nejde. Máš to v nových PJÚ aj výslovne napísané v poslednej vete § 21 ods. 3.
bertik1
13.06.12,00:24
Ahojte, prosím vás o radu: dostala som valutové pokladne, predchodkyňa používala metódu FIFO, len teraz mi nie je celkom jasné ako mám postupovať, pretože nákup valút mi nepokryje všetky výdavky. Príklad. k 26.5. mi ostalo v pokladni 3248 HUF, ale bloky od šoférov mám ešte na nejakých 20000 HUF. Mám teraz tie jednotlivé bloky prepočítať kurzom NBS? Nejako mi to nemyslí... vopred ďakujem za radu
mondes
08.07.12,18:39
Dobrý večer, prosím Vás o radu. Mám doklad o nákupe valút (zlotych) v Poľsku. Množstvo 110 Eur, kurz 4,02 zlote 442,20. Ako mám ten nákup valút zaúčtovať? Totižto ak dám výdavok 110 eur na priebežné položky a potom z priebežných položiek do valutovej pokladne a zadám kurz uvedený na doklade, tak mi v eurovej pokladni urobí výdaj 110 Eur, ale zároveň aj príjem 110 Eur a vo valutovej pokladni mám 442,20 zlotych. Mätie ma ten príjem do eurovej pokladne. Správne by mal byť úbytok Eur a príbytok zlotých. Či? Účtujem v alfe. Ďakujem pekne.
mondes
09.07.12,16:13
Prosím Vás, je to správne ak pri nákupe valút mám výdaj z eurovej pokladne a následne príjem v tej istej výške a zároveň príjem valút? Nejako mi to nejde do hlavy. :rolleyes: Predsa ak nakupujem valuty, tak mám úbytok eur a príbytok valút. Či? Ďakujem pekne za vyjasnenie.
avalik
09.07.12,16:54
Dobrý večer, prosím Vás o radu. Mám doklad o nákupe valút (zlotych) v Poľsku. Množstvo 110 Eur, kurz 4,02 zlote 442,20. Ako mám ten nákup valút zaúčtovať? Totižto ak dám výdavok 110 eur na priebežné položky a potom z priebežných položiek do valutovej pokladne a zadám kurz uvedený na doklade, tak mi v eurovej pokladni urobí výdaj 110 Eur, ale zároveň aj príjem 110 Eur a vo valutovej pokladni mám 442,20 zlotych. Mätie ma ten príjem do eurovej pokladne. Správne by mal byť úbytok Eur a príbytok zlotých. Či? Účtujem v alfe. Ďakujem pekne.

toto si v pomocnikovi citala?

TIP: Ak vediete vo svojom účtovníctve valutové pokladnice, odporúčame vám aj pre tuzemskú menu vytvoriť si valutovú pokladnicu s menou EUR. V tomto prípade začiatočný stav Číselníku → Začiatočné stavy v poli Tuzemská pokladnica nevypĺňajte, prípadne vymažte, ak už bol vyplnený. Inak by bol začiatočný stav pre tuzemskú pokladnicu duplicitný. Hlavná eurová pokladnica v peňažnom denníku bude slúžiť len ako súčtová pre všetky pokladnice, ktoré sú v Číselníku → Pokladnice, teda aj pre pokladnicu s menou EUR.