cluster
14.02.08,22:11
Pozdravujem,
som majiteľom pozemku na ktorom som chcel stavať svoj rodinný dom. Ale!
Pozemok sa nachádza v blízkosti cintorína. To by nebol problém do 1.11.2005 kde vyšiel "inteligentný" zákon 470/2005 z.z., ktorý stanovuje okrem iného, že-citujem- "Ochranné pásmo pohrebiska je 50m, v ochrannom pásme sa nesmú povoľovať ani umiestňovať budovy".
Chcem sa opýtať, či niekto už nemal s týmto podobné skúsenosti, resp. ako by som mal ďalej postupovať pri domáhaní sa toho čo je moje a vlastne mi je to na ....nič.
Ďakujem
Peter Briatka
15.02.08,04:38
Všetko je vec dohody... V prvom rade treba zájsť za správcom cintorína, čo je buď priamo obec alebo ňou zriadená obchodná spoločnosť... Oni ti povedia, či je možné postaviť si tam dom alebo nie. Čo je dôležité, ochranné pásma sú definované tak, že je možné na nich stavať ak budú splnené požiadavky správcu predmetu, ktorého sa pásmo týka... ;-) Neviem z akého dôvodu by malo mať pohrebisko ochranné pásmo... možno je to nejaká blbosť a budeš musieť spraviť nejaké lacné a primitívne opatrenie....
wagner
15.02.08,19:31
Myslím si, že keď zákon jednoznačne definuje ochranné pásmo od cintorína, tak potom nejaké behanie za správcom cintorína je akurát na dve veci ...? Žial zákon definuje ochranné pásmo 50m od oplotenia cintorína. Tu Ti nikto nepovolí stavať, ale máš právo požiadať o finančnú náhradu (tiež to rieši ten istý zákon)za to, že Ti zákon zabránil stavať na tomto pozemku, pokiaľ je ten pozemok buď definovaný ako stavebný pozemok, alebo je v územnom pláne obce vedený ako stavebný pozemok. Inú možnosť nemáš. Žiaľ. Petrovi Briatkovi doporučujem prečítať si uvedený zákon a nehovoriť o zákone ako o blbosti a o možnostiach nejakých primitívnych opatrení.
endrju
15.02.08,19:45
Nemyslím si, že ochranné pásmo v okolí cintorína je nezmyslom prepašovaným do zákona.
Z technokratického pohľadu je možné cintorín definovať aj ako skládku nebezpečných odpadov.
Určite už každý z nás čítal o tom, že ťažké kovy a rôzne iné nebezpečné látky, ktoré sa nedokážu z ľudského organizmu vyplaviť prirodzenou cestou, zostávajú uložené v kostiach.
No a všetky takto uložené nebezpečné látky sa pri rozklade telesných pozostatkov postupne rozptylujú do okolia cintorínov.
Nie som poverčivý a strach z nebožtíkov nemám, ale z vyššie uvedeného dôvodu by som si veľmi dôkladne premyslel, či by som chcel rodinný dom alebo podobnú stavbu stavať práve v ochrannom pásme cintorína.
Dúfam, že citlivejšie povahy mi prepáčia až príliš vecný a technokratický tón môjho príspevku. Za porozumenie ďakujem. :)
cluster
15.02.08,22:01
Súhlasím s pánmi wagner-om a endrju-om a ďakujem za príspevky. Avšak musím priznať, že viac sa mi pozdáva názor Petra.
Po -
1.Prečo do uvedeného dátumu nikde na Slovensku tento zákon nemal veľké opodstatnenie, keď to má negatívne vplývať ( čo v podstate nie je jediná vada pre život - mám na mysli jedlo, mobily, autá.....všetko negatívne vplýva na náš život...však?) na život ľudí-dajme tomu...
2. Keď sa bude cintorín rozširovať a náhodou to ochranné pásmo prekročí povolený limit 50m - bude sa preto rušiť iná stavba, ktorá nespĺňa podmienky? Alebo jednoducho na tie stavby to už vplývať nebude? A čo tie stavby, ktoré sú už na danom území postavené-tých to zázračne obchádza, alebo kašlime na nich?
3.Čo keď parcela na ktorej môžem stavať má k dispozícii všetko potrebné, čo ku domu patrí, počnúc infraštruktúrou až po-povedzme ideálne - postavenie voči okolitej zástavbe.
Dostanem adekvátnu finančnú alebo inú plošnú náhradu bez toho aby som sa musel obávať , že samozrejme cena a postavenie pre "odborníka" budú iné ako moje predstavy - pretože......?
Nechcem polemizovať o tom - čo keby-len sa mi celkom nepozdáva názor - máme zákon a tým je všetko vyriešené
Nehľadám chyby, len sa tak "sproste" pýtam?
wagner
17.02.08,17:25
Určite ten zákon som nevymyslela ja, ani endrju. Je to ozaj tak, nachádza sa tam množstvo odpadu, ktorý sa rozptyluje do okolia. Za socializmu sme o ničom takom ani nevedeli, že by mohol byť aj kov, ktorý prejde do kostí a v nich aj zostane. Jednoducho to dala doba, výskumy a poznatky, ktoré získali vedci. To či dostaneš odškodnenie v takej výške, akú si predstavuješ, to neviem. Choď na príslušný Obecný(mestský ) úrad a pýtaj sa. Čo sa týka súčasných stavieb v ochrannom pásme, tie určite nikto nebude vykupovať. Nechajú sa dožiť. Koľkí ľudia majú postavené domy v oblasti, kde je radón a pod. Tiež im to nikto nevykúpi. Ale im tam ani nepovolia stavať nové domy. Toto je podobný prípad.
cluster
18.02.08,16:07
Ospravedlňujem sa za neznalosť - wagner- zrejme šarmantná dáma!
Ďakujem za príspevky!
rabbit
27.09.08,07:22
§33 odst. 4 zákona o pohrebníctve:

(4) Šírka ochranného pásma pohrebiska 50 m sa nevyžaduje pre pohrebiská zriadené pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona. Ak má pohrebisko dom smútku bez chladiaceho zariadenia, prevádzkovateľ pohrebiska je povinný do troch rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona zabezpečiť vybavenie domu smútku chladiacim zariadením.

takže: ochranné pásmo 50 m musia mať len cintoríny zriadené po 1.11.2005 (účinnosť zákona o pohrebníctve)
NInive
27.09.08,17:28
Hm, zaujímavé. Priznám sa, že som doteraz nevedela. Ale ono to asi fakt je vecou dohody s obcou. V našej dedine vznikla nová ulica. Nebolo by na tom nič čudné,ale.....
Domy sú len z jednej strany, potom je cesta a za cestou je plot cintorína. Hroby sú hneď pri plote. Teda vzdialenosť od domu po plot cintorína nieje viac ako 10m. Takže nielenže sa to prieči tomu, čo má byť, ale poľa mňa je to nechutné. Z obývačky pozerať rovno na hroby.... Plot ešte k tomu je úplne obyčajný, všetko vidieť. Aj toto sa deje....
petmar
27.09.08,19:42
...a ešte sa čudujú, že na TV obrazovke majú duchov... :D...trochumimotemy
wagner
28.09.08,05:34
rabbit, ako si prišiel na to, že ochranné pásmo platí len pre cintoríny zriadené po účinnosti zákona? Rada by som to vedela, lebo mám osvedčenie v zmysle citovaného zákona a môžem Ťa uistiť, že ani tvorca zákona, ani Úrad verejného zdravotníctva také niečo nepripúšťa. Školenie nám robili jednak tvorcovia zákona, tiež zástupcovia úradu verejného zdravotníctva, zástupcovia kriminálky a nikto takúto možnosť v tej dobe nepripúšťal. A to mám osvedčenie od roku 2005. Robila som si ho medzi prvými kurzistami. Neviem tiež či by Ti to bolo milé čumieť z obývacích priestorov priamo na hroby v cintoríne a mať ich dokonca pod oknami domu. Na to musíš mať silný žalúdok :(.
cluster
14.10.08,12:25
...Neviem tiež či by Ti to bolo milé čumieť z obývacích priestorov priamo na hroby v cintoríne a mať ich dokonca pod oknami domu. Na to musíš mať silný žalúdok ....
-Tak toto je dosť chabé odvôvodnenie na vyriešenie danej problematiky. Zrejme ide o subjektívny názor, ale nevylučujem, že je to zachytené aj v zákone...-
...Školenie nám robili jednak tvorcovia zákona, tiež zástupcovia úradu verejného zdravotníctva, zástupcovia kriminálky a nikto takúto možnosť v tej dobe nepripúšťal...
Tak presne títo ľudia (vlastne sa zmenila vláda, takže sú iní-možno) uvažujú o zmene a možno aj zrušení tohoto zákona - príjemné preškolovanie
wagner
14.10.08,18:03
cluster, možno táto vláda povolí stavať priamo v cintoríne, lebo pozemky sú ani tam neni všetky vysporiadané . Prajem Ti tam príjemné bývanie;)
arizona
14.10.08,19:49
...Neviem tiež či by Ti to bolo milé čumieť z obývacích priestorov priamo na hroby v cintoríne a mať ich dokonca pod oknami domu. Na to musíš mať silný žalúdok ....
-
Ver, že na to netreba vôbec silný žalúdok.Je to otázka zvyku...
Ja by som radšej mala pred oknami kľudný cintorín, ako krčmu, či diaľnicu.
Dvor mojej babky kedysi susedil s múrom cintorína.Pre niekoho to možno vypadá morbídne, ale my sme to vnímali ako záhradu.Pekné stromy,ticho,prechádzajúci sa ľudia a večer svetielka.:)
cluster
15.10.08,05:20
Priznávam, nechal som sa uniesť Niekedy mi ale pri komunikácii prekáža, keď sa presadzuje jednostranný názor na vec,pričom sa neustále argumentuje tými istými slovíčkami. Viem ,že zákon sa asi inak interpretovať nedá. Je jasne definovaný a mal by byť aj dosť vecný. Nechcem meniť zákon, pretože to práve nevyhovuje mne. Hľadám spôsoby - zákonné- ako ho obísť (nenahovárajme si ,že to nefunguje...)vyjadrené lopatisticky...
brunop
16.10.08,19:07
Ja mam dom od cintorina vzdialeny asi 25 metrov. Pozemok od cintorina oddeluje 75 metrovy betonovy mur. Cez plot vidim len same stromy a poviem Vam, ze lepsich susedov som este nemal. Nikdy sa nehadaju, nerobia zle (aspon zatial ich nevidim) a aj ti ludia, co tam chodia tak su potichu. Mozno sa zachvilu aj u nas budu budovat cintoriny, ako som videl napr. v Spanielsku. Nad zemou su vybudovane take betonove boxy, do ktorych vojde akurat truhla. Tie su asi v 4 radoch nad zemou a su odizolovane. Ked sa tam vlozi truhla, predok sa zamuruje a osadi mrtamorovou doskou s menom. Pekne, ciste a urcite z dlhodobeho hladiska aj lacnejsie riesenie. Uz teraz sa tesim, na tu ziaru , co bude presvitat spoza mura uz teraz v novembri.
Milan.Žiška
17.10.08,09:42
Zákony sú ok, ale ich výklad može rozdielny a riešenia múžu mať aj úradníci. Právomocou stavebného úradu alebo mestského zastupiteľstva sa dá všeličo riešiť. Nech sa úrady kompetentné vyjadria ako to riešiť. Možno náhradný pozemok, alebo iné riešenie.Určite by som najskôr sondoval touto cestou.
Myslím že sa to definuje ako "Záväzná vyhláška obce alebo mestskej časti...."
Nakoniec, možno by sa im hodil pozemok na rozšírenie cintorína?
Kazu
17.10.08,10:42
Ak by som si mala vybrať dom v radovej zástavbe tak jedine s podmienkou, že susedom bude cintorín sprava, cintorín zľava a najlepšie ešte aj oproti cez cestu. Ja mám ale šťastie že postavené už mám a ešte väčšie šťastie, že priamo pri cintoríne. Aj bránku do neho máme zo dvora. A poviem vám, že lepších susedov nenájdete. :---
wagner
17.10.08,13:02
Vôbec nespochybňujem Vaše názory, že najlepší sused je cintorín. Problém je ale v niečom inom a nie v susedstve. Problémom je to, čo je v ňom -nevieme akými chorobami boli títo nebožtíci nakazený, pod betónovými platňami nevieme ako sú zakopaní, či niekto hrob neotvoril a či sa náhodou nebude šíriť nejaký vírus z týchto hrobov, na ktorý lekári nepoznajú liek:mad: a pod. Takto nám to vysvetľoval tvorca zákona. Tiež aj v televízii ukazovali otvorené hroby na cintorínoch a v nich lebky, kosti a pod. Toto je problém a nie susedstvo cintorína. Ale určite, pokiaľ to stavebný úrad povolí, mne je to jedno. Iba som povedala môj názor a každý nech si o ňom myslí čo chce. Ja som tu neni na to, aby som kontrolovala, či niektorý stavebný úrad porušuje alebo neporušuje stavebný zákon. A tiež viem pochopiť snahu o obídenie uvedeného zákona. Neodsudzujem ani túto snahu, je to každého osobná vec. Tak ako som napísala v predchádzajúcom príspevku, vôbec mi to nebude prekážať, keď si stavbu postaví niekto v centre cintorína. Sto ľudí, sto názorov.:)
Andrej Pingwin Blanarovic
04.02.13,16:21
Prosím vás neprišiel niekto na to ako sa to da vybavit ? Bo mam taký istí problém máme s priateľkou k dispozícii od rodicov pozemok co je jediná vec ktoru môžem v zivote ziskat a kvôli tomuto zákonu nam nechcú nic povoliť a som s toho na nervy. Ďakujem
Rybar75
06.02.13,14:11
Nie celkom potom rozumiem 12poschodovému činžiaku, ktorý bol stavaný možno pred 30timi rokmi a stena činžiaku je od plota mestského cintorína vzdialená cca 3 či 4metre. Tí čo majú okná a balkony na tu stranu maju super výhlad :-(
wagner
06.02.13,20:53
Nie celkom potom rozumiem 12poschodovému činžiaku, ktorý bol stavaný možno pred 30timi rokmi a stena činžiaku je od plota mestského cintorína vzdialená cca 3 či 4metre. Tí čo majú okná a balkony na tu stranu maju super výhlad :-(
mimotemy Nerieš tu výstavbu spred tridsiatich rokov. Za komančov bolo všetko "dobré":confused: Aj teraz sú ešte rodinné domy postavené pol metra od plotu cintorína. Čo ho majú zbúrať? Vtedy boli také zákony. Nikto sa nepozeral na to, či to je vhodné:eek: