june
17.03.05,06:58
Viete mi niekto prosím poradiť, ako zaúčtovať daň, ak FO mala príjmy z podnikania a časť roka bola zamestnanec. Daňové priznanie viem spraviť, ale v podvojnom účtovníctve nemôžem FO /podnikateľ. činnosť/ zaúčtovať celú daňovú povinnosť, lebo časť dane sa týka príjmov zo zamestnania. A kedže bude podnikať aj budúci rok, potrebujem do účtovníctva dostať nejakú reálnu čiastku nákladov na 591 a záväzok 341, aby sa to úhradou vyrovnalo.

Ďakujem za pomoc.
Marian
17.03.05,11:24
June,

Ak tomu správne rozumiem, ide o FO účtujúcu v sústave PÚ. Zrejme bude podávať priznanie typu B. Mám za to, že zaúčtujem celú daňovú povinnosť, t.j. bez ohľadu na to, či ide o daň zo ZČ alebo z podnikania.
Príklad:
r. 85: 30000,- Sk
r. 93: 20000,- Sk
Zaúčtujem 10000,- Sk 591/341
Tá sa potom úhradou vyčistí. Akurát treba dať pozor
na riadku 98 a uviesť tam správnu sumu pre platenie preddavkov, aby mu závislá činnosť nevyrábala preddavky.
june
18.03.05,05:31
uvažovala som, že zaúčtujem celú daňovú povinnosť /riadok 85/ na 591, ale takto si znížim hospodársky výsledok v podvojnom učtovníctve o náklad-daň, ktorá tam nepatrí. zatiaľ som zaúčtovala do PU pomernú čiastku - vyrátala som daň za SZČO z jej zisku znížený o časť nezdaniteľnej čiastky.

nie som si tým ale vôbec istá.:confused:
bea
18.03.05,14:05
june, ja mám podobnú dilemu. SZČO predal nehnuteľnosť, ktorú nemal v majetku. Tiež si myslím, že celá daň by sa nemala zaúčtovať na 591. ALe nezistila som zatiaľ ako to mám robiť.
Helenah
18.03.05,15:27
June, aký HV si zničíš? Veď ak je to FO, ktorá vedie PÚ tak sa nič nedeje.Aj tak ten HV nijako nerozdeľuješ a všetko, čo vykáže je vlastne jeho. Je to v podstate jedno,aký HV vykážeš .V r.2005 budeš HV zúčtovávať oproti účtu 491.Iné je to u PO lebo tam sa musí robiť rozdelenie HV.Dávam za pravdu MARIAN.Maj sa dobre.
Zombor
18.03.05,20:25
V uctovnictve sa uctuju len operacie tykajuce sa podnikania. Cize preddavky dane ani dan z §5 nema v uctovnictve vobec co hladat. Zauctuj len dan vyplyvajucu z podnikatelskej cinnosti.

SZCO predal nehnutelnost, ak nie je oslobodena od dane tak musi zaplatit dan. Nehnutelnost nemal v obchodnom majetku. Dan z prijmov nema co hladat v uctovnictve.
bea
19.03.05,13:03
To je celkom jasné, že daň z predaja nehnuteľnosti nemá čo hľadať v účtovníctve, ale u FO sa odpočíta od základu dane odpočítateľná položka 80 832,-- Sk. A teraz nie som si istá, či ju mám odpočítať pomerne od základu dane zo živnosti a od základu dane z predaja z nehnuteľnosti a tak vypočítať pre potreby účtovníctva daň zo živnosti. Zatiaľ som rozhodnutá, že to tak urobím. Dúfam, že to bude dobre.
babenko1
19.03.05,13:05
Ja by som zaúčtovala len to, čo má doplatiť, tak ako píše Marian.
Zombor
21.03.05,20:45
No ked si uz komplikujes zivot a FO uctujes v PU. By som rozdelil odpocet na danovnika v pomere ZD je to presnejsi a tym aj vernejsi pohlad na uctovnictvo podnikatela. A ak mal vyssi zaklad z 5 tak s preddavkami sa netreba trapit.