HankaS
15.02.08,07:38
Prosím o radu,
Pracovníčka pracuje ako účtovníčka v hlavnom pracovnom pomere,
má možnosť robiť účtovníctvo aj v inej firme - len na pár hodín v týždni chodila by tam len 5 hodín týždenne , ako by sa mohla v tejto firme
zamestnať, aby to bolo v súlade so zákonom, a neplatila by zbytočne veľa
odvodov, nakoľko si všetko platí v pracovnom pomere.Neviem či na vedľajší pracovný pomer, alebo dohodou o vykonaní práce,alebo dohoda o pracovnej činnosti.
Ďakujem.
Tweety
15.02.08,06:40
Prosím o radu,
Pracovníčka pracuje ako účtovníčka v hlavnom pracovnom pomere,
má možnosť robiť účtovníctvo aj v inej firme - len na pár hodín v týždni chodila by tam len 5 hodín týždenne , ako by sa mohla v tejto firme
zamestnať, aby to bolo v súlade so zákonom, a neplatila by zbytočne veľa
odvodov, nakoľko si všetko platí v pracovnom pomere.Neviem či na vedľajší pracovný pomer, alebo dohodou o vykonaní práce,alebo dohoda o pracovnej činnosti.
Ďakujem.
Mohla by to byť DoPČ. Tá je maximálne na 10 hodín týždenne.
HankaS
15.02.08,06:41
A ake sú odvody z tohto a musím platiť aj daň.
Zita4
15.02.08,06:41
Asi najvýhodnejšia by bola dohoda o pracovnej činnosti, ak nechce platiť odvody.
Zita4
15.02.08,06:43
Odvod platí len zamestnávateľ do garančného fondu a úrazové poistenie. Daň podľa príjmov - zrážková alebo preddavková.
Tweety
15.02.08,06:43
A ake sú odvody z tohto a musím platiť aj daň.
Nerozumiem, prečo Ty, ak sa jedná o inú pracovníčku ako uvádzaš, ďaň bude platiť sa samozrejme, je to zdaniteľný príjem, ale odvody nebude platiť, odvádzať ich bude len zamestnávateľ, konkrétne GP, a ÚP.
HankaS
15.02.08,06:43
Ale neaké odvody sa musia platiť , a dohoda o pracovnej činnosti môže byť aj celý rok však, kdežto dohoda o vykonaní práce by sa nemala stále opakovať na tú istú prácu.,dobre myslím
Tweety
15.02.08,06:48
Ale neaké odvody sa musia platiť , a dohoda o pracovnej činnosti môže byť aj celý rok však, kdežto dohoda o vykonaní práce by sa nemala stále opakovať na tú istú prácu.,dobre myslím
Áno všetky dohody môžu byť celý rok, takže aj DoPČ.:)
HankaS
15.02.08,06:53
A neviete v akej výške sa platia tieto odvody
Tweety
15.02.08,06:54
A neviete v akej výške sa platia tieto odvody
Ak si zamestnávateľ, tak odvod je 0,8 ÚP, a 0,25 GP.
HankaS
15.02.08,06:56
Ďakujem všetkým už som v obraze.
Jana1303
15.02.08,06:57
Úrazové poistenie = 0,8 %,
Garančné poistenie = 0,25 %.
ALBINA
15.02.08,12:17
U zamestnaávateľa mám prac.zmluvu ako mzd.účtovníč.
od febr.zastupujem uč.Aj-12 h/týž.Môžem mať vedľ.prac.pomer,môžem čerpať dovolenku cez jar.prázdniny?
Zastupovať budem asi do polky
apríla.
Ďakujem.
jankasm
15.02.08,14:10
U zamestnaávateľa mám prac.zmluvu ako mzd.účtovníč.
od febr.zastupujem uč.Aj-12 h/týž.Môžem mať vedľ.prac.pomer,môžem čerpať dovolenku cez jar.prázdniny?
Zastupovať budem asi do polky
apríla.
Ďakujem.

Vedľajší pracovný pomer môžeš mať.
Dovolenku môžeš čerpať v každom zamestnaní nezávisle, ako Ti to vyhovuje. Takže v škole kľudne cez jarné prázdniny čerpáš dovolenku, v druhom zamestnaní normálne pracuješ. :cool:
Jarné prázdniny, to je 1 týždeň, problém vidím skôr v tom, že Ti asi nevznikne nárok na 5 dní dovolenky, jedine ak máš ročný nárok 30 dní.
ALBINA
15.02.08,18:57
Ja by som si počítala ročnú dovolenku ako učiteľ - 45 dní ,ale problém
vidím v tom , že nebudem mať 25.febr. odpracovaný určitý počet dní ,
aby som dovolenku mohla čerpať.
ALBINA
16.02.08,19:09
Za akých podmienok môžem čerpať dovolenku, aj keď neodpracujem
počet dní určený zákonom?
Iveta Matlovičová
17.02.08,07:22
Za akých podmienok môžem čerpať dovolenku, aj keď neodpracujem
počet dní určený zákonom?

Podľa Zákonníka práce (pozri § 105) ZC-ovi patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
Ak by si prečerpala počet dní dovolenky, na ktoré máš nárok, tak by sa ti pri ukončení pracovného pomeru "strhla" zo mzdy náhrada mzdy za dovolenku , na ktorú stratil ZC nárok (§131 ods. 2 písm. g).
ALBINA
18.02.08,11:47
Môžem mať u jedného zamestnávateľa dve pracovné zmluvy?Obe by boli
na kratší prac.čas - jedna je na dobu neurčitú , druhá na zastupovanie
cca 2.5 mesiaca.Činnosť je úplne odlišná.
Ďakujem.
jamis
18.02.08,11:49
Môžem mať u jedného zamestnávateľa dve pracovné zmluvy?Obe by boli
na kratší prac.čas - jedna je na dobu neurčitú , druhá na zastupovanie
cca 2.5 mesiaca.Činnosť je úplne odlišná.
Ďakujem.

Kľudne môžeš, nie je to nikde obmedzené.