vanilka
15.02.08,10:26
Ahojte, chcem sa spytat, ak vyhotovim ZC rocne zuctovanie treba vyhotovit aj potvrdenie? stretla som sa z nazormi ze ano, a taktiez ma zaujima ci mam vyhotovit dva originaly pricom jeden zostava u nas a jeden dam zamestnancovi alebo si to staci len okopirovat?
katkaj
15.02.08,09:34
Ahojte, chcem sa spytat, ak vyhotovim ZC rocne zuctovanie treba vyhotovit aj potvrdenie? stretla som sa z nazormi ze ano, a taktiez ma zaujima ci mam vyhotovit dva originaly pricom jeden zostava u nas a jeden dam zamestnancovi alebo si to staci len okopirovat?

Ročné zúčtovanie tlačím vždy dvakrát pričom jedno dám zamestnancovi.

§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo

b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo

c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
vanilka
15.02.08,09:38
vam sa zije, vy si to len tak supom vytlacite ale ja robim mzdy, vykazy a vsetko rucne, nemam ani program ani nic..... takze aj tieto doklady vypisujem rucne takze radsej vyhotovim originaly...
jankasm
15.02.08,09:40
Súhasím a ešte doplním odpoveď na otázky ohľadom potvrdenia o príjme.
Rovanko som sa stretla s názorom, dokonca aj na školení nám to bolo potvrdené, že aj zamestnancom, ktorým vykonám RZD treba odovzdať potvrdenie o príjme. Tlačila som si ho rovnako ako RZD, 2x, jedno pre zamestnanca, druhé zostalo mne. ;)
Zoltán Kovács
15.02.08,09:41
vam sa zije, vy si to len tak supom vytlacite ale ja robim mzdy, vykazy a vsetko rucne, nemam ani program ani nic..... takze aj tieto doklady vypisujem rucne takze radsej vyhotovim originaly...

:eek::eek::eek:

Zo stránky www.mrp.sk (http://www.mrp.sk) si stiahni mzdy a personalistiku pre drobných podnikateľov. Máš to zadara, a nemusíš sa mordovať ručne. ;)
jankasm
15.02.08,09:43
vam sa zije, vy si to len tak supom vytlacite ale ja robim mzdy, vykazy a vsetko rucne, nemam ani program ani nic..... takze aj tieto doklady vypisujem rucne takze radsej vyhotovim originaly...

No to Ti veľmi nezávidím. Nemôžu Ti kúpiť nejaký program? Teraz už málokto robí mzdy ručne.
Ale čo sa týka tých potvrdení, možno by nebol problém v tom, keby si si vypísané tlačivo prefotila a dala naň len originál pečiatku a podpis. Originál by som odovzdala zamestnancovi. ;)
vanilka
15.02.08,09:43
na aky dlhy cas? pochybujem ze veduci zaplati za licenciu........
Zoltán Kovács
15.02.08,09:45
na aky dlhy cas? pochybujem ze veduci zaplati za licenciu........

Čo som spomýnal je verzia zadarmo, neplatíš žiadne licencie.
vanilka
15.02.08,09:47
pravdupovediac uz mi je to jedno, dnes som posledny den v praci, odchadzam .... aj kvoli tomu... nasla som si lepsie miesto, budem robit podvojko v SAPe, tesim sa na to, dakujem za pomoc apon tym pomozem mojej nastupkyni
evina
15.02.08,09:51
Súhasím a ešte doplním odpoveď na otázky ohľadom potvrdenia o príjme.
Rovanko som sa stretla s názorom, dokonca aj na školení nám to bolo potvrdené, že aj zamestnancom, ktorým vykonám RZD treba odovzdať potvrdenie o príjme. Tlačila som si ho rovnako ako RZD, 2x, jedno pre zamestnanca, druhé zostalo mne. ;)

Zaujímalo by ma čím to podložili.
Ročné zúčtovanie dane je vlastne daňovým priznaním /také isté ako DP typu A, B/-len na inom tlačive.

Ak som ako zamestnávateľ požiadaná o vykonanie RZD, t.j. zahřňam tam všetky Potvrdenia /príjmy/ od ostatných zamestnávateľov , a to moje mi vchádza na základe mzdového listu do RZD a je to podložené dokladmi. Teda ak ja pre neho vlastne vykonávam DP, tak mu ho v zmysle zákona § 39 /viď vyššie/ predložím. Nemám dôvod mu dávať Potvrdenie...buď alebo -medzi písmenami a a b je spojka alebo....
Jara
15.02.08,10:04
Na tlačive žiadosti celkom dole pod II. je žiadam - nežiadam o vystavenie potvrdenia. Je to ohľadom 2% z daní ktoré by žiadateľ chcel darovať neziskovej organizácii. Potvrdenie potrebuje predložiť na DÚ spolu s tlačivkom komu ich chce darovať. Tak ak zaškrtol žiadateľ že žiada potvrdenie tak mu ho treba dať.
vanilka
15.02.08,10:07
suhlasim s vami, jedine potvrdenie, ktore sa este moze prilozit je potvrdenie o zaplateni dane na ucely par. zákona ak nejaka dan vznikla samo ak o to zamestnanec v ziadosti poziadal ak zamestnancovi robi DP ZL
jankasm
15.02.08,10:09
Ja som si to tiež vždy myslela, aj som to tak vždy robila. Ale po poslednom školení, pred minuloročným RZD, som to robiť začala. Dokonca, myslím, že o tom bolo písané vtedy aj na porade.
Skúsim sa to odôvodnenie čo najviac skrátiť. Bolo nám to vysvetlené nejak takto:

§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo

b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) vykonal ročné zúčtovanie alebo

c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

Je tam síce to alebo, ale to slovíčko sa týka predsa termínov odovzdania potvrdenia, o ktorom sa píše v bode 5). A tento bod hovorí o potvrdení, v ktorom sú zhrnuté príjmy od zamestnávateľa. RZD však neposkytne tento údaj, pokiaľ sú tam zahrnuté napr. príjmy od 3 zamestnávateľov. Myslím, že dokonca tu niekto písal niečo také, že zákon vlastne neprikazuje odovzdať zamestnancovi RZD. Ale prikazuje odovzdať mu potvrdenie o príjme. :cool:
evina
15.02.08,10:38
Ja som si to tiež vždy myslela, aj som to tak vždy robila. Ale po poslednom školení, pred minuloročným RZD, som to robiť začala. Dokonca, myslím, že o tom bolo písané vtedy aj na porade.
Skúsim sa to odôvodnenie čo najviac skrátiť. Bolo nám to vysvetlené nejak takto:

§ 39
Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo

b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) vykonal ročné zúčtovanie alebo

c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

Je tam síce to alebo, ale to slovíčko sa týka predsa termínov odovzdania potvrdenia, o ktorom sa píše v bode 5). A tento bod hovorí o potvrdení, v ktorom sú zhrnuté príjmy od zamestnávateľa. RZD však neposkytne tento údaj, pokiaľ sú tam zahrnuté napr. príjmy od 3 zamestnávateľov. Myslím, že dokonca tu niekto písal niečo také, že zákon vlastne neprikazuje odovzdať zamestnancovi RZD. Ale prikazuje odovzdať mu potvrdenie o príjme. :cool:

Osobne s tým nesúhlasím. To slovíčko alebo sa netýka iba termínov, ale týka sa celého - predložím mu Potvrdenie do 10.03 alebo ročné zúčtovanie do konca apríla. Príjem odo mňa ako zamestnávateľa má zdokumentovaný vo výplatných páskach.
Ak by som mu mala vystaviť aj Potvrdenie len za seba, tak prečo nie tiež 10.3. , ale až po vykonaní RZD?
Pre mňa nie je zanedbateľná ani vec /aj keď je to zodpovednosť daňovníka, ale zároveň moja, že som dala Potvrdenie/- vystavím Potvrdenie, a to môže zneužiť pracovník u iného zamestnávateľa k vykonaniu RZD. Podklady k RZD nie sú na DÚ, ale u zamestnávateľa a v prílohe hlásenia máme len zamestnancov, ktorým sme vyplácali mzdu, nie ktorým sme vykonali RZD.
RZD je vlastne daňovým priznaním daňovníka na jeho celoročný príjem a samozrejme má právo, aby ho mal.
jankasm
15.02.08,11:06
Osobne s tým nesúhlasím. To slovíčko alebo sa netýka iba termínov, ale týka sa celého - predložím mu Potvrdenie do 10.03 alebo ročné zúčtovanie do konca apríla. Príjem odo mňa ako zamestnávateľa má zdokumentovaný vo výplatných páskach.
Ak by som mu mala vystaviť aj Potvrdenie len za seba, tak prečo nie tiež 10.3. , ale až po vykonaní RZD?
Pre mňa nie je zanedbateľná ani vec /aj keď je to zodpovednosť daňovníka, ale zároveň moja, že som dala Potvrdenie/- vystavím Potvrdenie, a to môže zneužiť pracovník u iného zamestnávateľa k vykonaniu RZD. Podklady k RZD nie sú na DÚ, ale u zamestnávateľa a v prílohe hlásenia máme len zamestnancov, ktorým sme vyplácali mzdu, nie ktorým sme vykonali RZD.
RZD je vlastne daňovým priznaním daňovníka na jeho celoročný príjem a samozrejme má právo, aby ho mal.

Osobne s tebou súhlasím, však som aj písala, že som to každý rok tak robila. Ale ak si pozorne prečítame ten bod 5, tak sa tam píše o potvrdení o príjme, ktoré treba zamestnancovi odovzdať a/ do 10. februára alebo b/ do konca apríla roku, v ktorom sme mu vykonali RZD...
A pýtaš sa prečo nie 10. februára ale až v apríli? Asi je to myslené tak, že to potvrdenie je potrebné k vykonaniu RZD a zamestnancovi sa odovzdá až potom.
Zamestnancom som radšej začala dávať aj potvrdenie o príjme aj RZD. ;)
evina
15.02.08,11:22
Osobne s tebou súhlasím, však som aj písala, že som to každý rok tak robila. Ale ak si pozorne prečítame ten bod 5, tak sa tam píše o potvrdení o príjme, ktoré treba zamestnancovi odovzdať a/ do 10. februára alebo b/ do konca apríla roku, v ktorom sme mu vykonali RZD...
A pýtaš sa prečo nie 10. februára ale až v apríli? Asi je to myslené tak, že to potvrdenie je potrebné k vykonaniu RZD a zamestnancovi sa odovzdá až potom.
Zamestnancom som radšej začala dávať aj potvrdenie o príjme aj RZD. ;)

No ja v bode 5 nevidím nič o Potvrdení, ale o doklade o súhrnných údajoch, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a DB.
Ostatní zamestnávatelia mu poskytli Potvrdenie, t.j. súhrnné údaje za neho a ja v zmysle bodu 5b poskytujem súhrnné údaje pre daňovníka prostredníctvom dokladu RZD. Udaje za mňa ako zamestnávateľa vchádzajú do tohto RZD zo mzdového listu a aký mal príjem odo mňa je o.i. ľahko zistiteľné ako rozdiel všetkých Potvrdení a celkových súčtov na RZD.
RZD teda predložíme zamestnancovi do konca apríla a sme to povinní urobiť, ako som povedala je to jeho DP. Toto RZD môže napr. potrebovať pri poskytovaní rôznych úverov a pod....