kachenka
15.02.08,10:36
dobry den,
chcela by som Vas poprosit o surne o radu. Chystam sa kupit OJAZDENE nakladne auto z Madarska a neviem sa vysporiadat s DPH. Mam narok na odpocet DPH, alebo naopak budem musiet zaplatit DPH na Slovensku?
Som platcom DPH - zivnostnik, a potrebovala by som poradit, co je vyhodnejsie: napisat auto na firmu alebo na mna ako sukromnu osobu?
Taktiez neviem, ci mam od predajcu (platitel DPH) ziadat fakturu aj s DPH alebo bez?

Dakujem velmi pekne za rady
Katarina
Zoltán Kovács
15.02.08,09:56
Aké auto? M - osobné, alebo N1 - užitkové?
kachenka
15.02.08,10:11
Je to nakladne auto, takze predpokladam ze N1
Zoltán Kovács
15.02.08,10:12
Je to nakladne auto, takze predpokladam ze N1

Si platiteľ DPH, dodávateľ tak isto, potom doklad vystavý bez ich DPH, a na Slovensku to samozdaníš.
kachenka
15.02.08,10:17
Takze ked sa jedna o ojazdene vozidlo, tak nemam narok na odpocet DPH?
dakujem
Zoltán Kovács
15.02.08,10:18
Takze ked sa jedna o ojazdene vozidlo, tak nemam narok na odpocet DPH?
dakujem

Veď v rámci samozdanenia príznáš a aj uplatníš DPH. Konečný efekt je 0,- SK.
kachenka
15.02.08,10:25
Takze idealnym riesenim je aby madarsky predajca vystavil fakturu bez DPH a nasledne musim zaplatit DPH na Slovensku? To by ale znamenalo ze sa mi nakupna cena navysi o 19%, alebo to nespravne chapem?

A keby mi vystavil predajca doklad aj s DPH, tak by som DPH zaplatila 2x, t.j. v Madarsku aj na Slovensku?

Hra tu nejaku ulohu, ci napisem auto na firmu alebo na seba ako sukromnu osobu?

dakujem velmi pekne
Zoltán Kovács
15.02.08,10:28
Takze idealnym riesenim je aby madarsky predajca vystavil fakturu bez DPH a nasledne musim zaplatit DPH na Slovensku? To by ale znamenalo ze sa mi nakupna cena navysi o 19%, alebo to nespravne chapem?

A keby mi vystavil predajca doklad aj s DPH, tak by som DPH zaplatila 2x, t.j. v Madarsku aj na Slovensku?

Hra tu nejaku ulohu, ci napisem auto na firmu alebo na seba ako sukromnu osobu?

dakujem velmi pekne

Ak auto bude na teba (nie na firmu) tak zaplatíš maďarské DPH.
AK to napíšeš na firmu tak auto vlastne kupuješ bez DPH. Veˇsom písal, že v rámci samozdanenia priznáš ale aj uplatníš to DPH. Takže štátu nedávaš nič.

Príklad:
Auto na seba 100.000 + maďarské DPH

Auto na firmu 100.000. Samozdanenie: 19.000 DPH na výstupe ale aj na vstupe, teda neplatíš nič štátu.
kachenka
15.02.08,10:53
Takze predajca mi vystavi fakturu bez DPH a auto napisem na firmu.
Nerozumiem celkom tomu samozdaneniu, ako sa to uplatnuje?
Zoltán Kovács
15.02.08,10:57
Takze predajca mi vystavi fakturu bez DPH a auto napisem na firmu.
Nerozumiem celkom tomu samozdaneniu, ako sa to uplatnuje?

Treba naštudovať §11 zákona o DPH a tak isto §20, 23 potom ešte 26.

Ak si to doteraz nerobila skús vyhladať pomoc u účtovníka, ktorý s tým má skúsenosti.
kachenka
15.02.08,11:08
Dakujem, prave sa snazim najst nejakeho poradcu.
Vladimír Ozimý
15.02.08,11:19
Problém automobilu je nekonečný...tak som teda to dal na papier :)... ak som niečo zabudol doplňte...
kachenka
15.02.08,13:21
Dakujem :) Je to zlozite a ja nie som uctovnik.
Takze ak mi predajca - platititel vystavi fakturu bez DPH ako sukromenj osobe, tak mi vznikne povinnost zaplatit DPH v Madarsku a na Slovensku uz nie?
A ak mi vystavi fakturu bez DPH na firmu, tak mam narok na odpocet DPH?

Ako to bude v pripade ze mi vystavi fakturu s DPH ako sukromnej osobe? Vznikne mi potom povinnost zaplatit DPH aj na Slovensku?

Dakujem velmi pekne
Vladimír Ozimý
16.02.08,09:53
Dakujem :) Je to zlozite a ja nie som uctovnik.
Takze ak mi predajca - platititel vystavi fakturu bez DPH ako sukromenj osobe, tak mi vznikne povinnost zaplatit DPH v Madarsku a na Slovensku uz nie?
A ak mi vystavi fakturu bez DPH na firmu, tak mam narok na odpocet DPH?

Ako to bude v pripade ze mi vystavi fakturu s DPH ako sukromnej osobe? Vznikne mi potom povinnost zaplatit DPH aj na Slovensku?

Dakujem velmi pekne

je to tam presne napísané. Ak ako súkromná osoba obstaráte ojazdený automobil nerobíte s DPH nič. ak obstaráte nový dopravný prostriedok potom ste povinná platiť daň v tuzemsku (SR). S maďarskom nič nerobíte...to by ste museli žiť tam...
Erika 1982
14.08.08,08:32
Pozdravujem všetkých,

rada by som sa opýtala fudovaných účtovníkov, čo s poskytnutou zálohou (3.7.08) do ČR za autmobil (M1), ktorý bude odovzdaný až za 6 mesiacov, čiže už nebude nový podľa §11 ods.12 zákona od DPH.
Mám z tejto zálohy odviesť DPH?
Ďakujem za odpovede
Erika 1982
14.08.08,09:22
poradíte mi prosím niekto?