JaRoY
15.02.08,10:40
Moze mi zamestnavatel neuznat PN, ked som na PN od 12.2.08 a potvrdenie o PN som dorucil 13.2.08 ??? Kedze v zakoniku prace nieje stanovene do kedy treba odovzdat PNku.
Zoltán Kovács
15.02.08,09:41
Moze mi zamestnavatel neuznat PN, ked som na PN od 12.2.08 a potvrdenie o PN som dorucil 13.2.08 ??? Kedze v zakoniku prace nieje stanovene do kedy treba odovzdat PNku.

PN musí akceptovať. A aký dôvod udáva, že ti neuznáva tú PN?
jankasm
15.02.08,09:47
V zákone nie je stanovená žiadna lehota, do kedy treba PN doručiť. Lehotu má stanovenú len SP, a tej sa PN odovzdáva až po 10 dni. Jedine, ak máte nejaký vnútorný predpis, ktorý o tom hovorí.
Ale ak si 12. nenastúpil do práce, bolo dobré aspoň telefonicky zamestnávateľovi oznámiť dôvod.
PN však musí v každom prípade akceptovať. :cool:
lviciano
15.02.08,09:48
zamestnanec má doručiť PN do 3 dní zamestnávatelovi.
jankasm
15.02.08,09:49
zamestnanec má doručiť PN do 3 dní zamestnávatelovi.

Ktorý zákon a § mu to prikazuje?
JaRoY
15.02.08,09:50
PN musí akceptovať. A aký dôvod udáva, že ti neuznáva tú PN?
Ze som ich vopred neinformoval, ze som chory, ze nepridem do prace.
Zoltán Kovács
15.02.08,09:52
Ze som ich vopred neinformoval, ze som chory, ze nepridem do prace.

To nie je argument na neuznanie PN. A čo keď v noci o 23.00 hod musíš navštíviť pohotovosť, a hneď ti vypíšu PN, budeš mu volať o polnoci.
jankasm
15.02.08,10:01
To nie je argument na neuznanie PN. A čo keď v noci o 23.00 hod musíš navštíviť pohotovosť, a hneď ti vypíšu PN, budeš mu volať o polnoci.

On písal, že je na PN od 12.1.2008 a PN doručil zamestnávateľovi až 13.01.2008. Z informácii som pochopila tak, že asi 12.1.2008 nenastúpil do práce a pravdepodobne zamestnávateľovi neoznámil dôvod. Takže celý deň o ňom nič nevedel a teraz je urazený a možno zamestnancovi neverí. Možno si myslí, že sa zamestnanec poflakoval a aby nedostal A, tak si dal spätne vystaviť PN. Je to len moja teória. :cool: Už som o takých prípadoch počula.
Ale skutočne mu žiadny zákon nedovoľuje tvoju predloženú PN neakceptovať. :)
JaRoY
15.02.08,10:13
On písal, že je na PN od 12.1.2008 a PN doručil zamestnávateľovi až 13.01.2008. Z informácii som pochopila tak, že asi 12.1.2008 nenastúpil do práce a pravdepodobne zamestnávateľovi neoznámil dôvod. Takže celý deň o ňom nič nevedel a teraz je urazený a možno zamestnancovi neverí. Možno si myslí, že sa zamestnanec poflakoval a aby nedostal A, tak si dal spätne vystaviť PN. Je to len moja teória. :cool: Už som o takých prípadoch počula.
Ale skutočne mu žiadny zákon nedovoľuje tvoju predloženú PN neakceptovať. :)
Ano presne,, zamestnavatel je nahnevany namna, aj z dovodu, ze som dal vypoved a plynie mi dvojmesacna vypovedna lehota, a chce sa mi pomstit.
jozefstefan
15.02.08,10:17
Akceptovat PN musi, a ty, ked si uz podal vypoved, mozes sa -slusne povedane- vykakat na to, ci sa na teba nahneval alebo nie. :) Predpokladam, ze uz do prace u neho nenastupis... ;)
JaRoY
15.02.08,10:28
Nie uz nenastupim... Aj na mna psychycke natlaky robili.. Uz sa tam nikdy nevratim. Prisli mi aj domov na kontrolu. Moze zamestnávatel prist na kontrolu? ALebo to mozu prist iba zo socielnaj?? V zakonniku som to nenasiel. Dakujem vam za odpovede a pomoc.
celestina
15.02.08,10:36
Na kontrolu ti zamestnávateľ prísť môže, ale musí ti to zaznačiť do potvrdenia o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti. O tom či si liečebný režim porušil však môže rozhodnúť len tvoj lekár.
jozefstefan
15.02.08,13:48
Na kontrolu ti zamestnávateľ prísť môže, ale musí ti to zaznačiť do potvrdenia o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti. O tom či si liečebný režim porušil však môže rozhodnúť len tvoj lekár.

No neviem, neviem. Niekde som cital, ze zamestnavatel po novom nemoze ist kontrolovat zamestnanca (zmena alebo novela zakona), moze dat len podnet na socialku, ze ma podozrenie z porusenia liecebneho rezimu. Potom moze prist socialka a v pripade porusenia moze odnat nemocenske davky.
JaRoY
18.02.08,08:59
No neviem, neviem. Niekde som cital, ze zamestnavatel po novom nemoze ist kontrolovat zamestnanca (zmena alebo novela zakona), moze dat len podnet na socialku, ze ma podozrenie z porusenia liecebneho rezimu. Potom moze prist socialka a v pripade porusenia moze odnat nemocenske davky.
A v ktorom zakone je to?
Danila
18.02.08,09:09
A v ktorom zakone je to?Preštuduj si pre istotu túto tému. A iné zdroje taktiež uvádzajú, že zamestnávateľ má právo kontroly, prípadne môže iniciovať kontrolu, tak ja osobne by som na to, že právo nemá nespoliehala.
http://www.porada.sk/t62952-p2-kontrola-zamestnanca-na-pn.html
MarcelkaT
18.02.08,09:36
No neviem, neviem. Niekde som cital, ze zamestnavatel po novom nemoze ist kontrolovat zamestnanca (zmena alebo novela zakona), moze dat len podnet na socialku, ze ma podozrenie z porusenia liecebneho rezimu. Potom moze prist socialka a v pripade porusenia moze odnat nemocenske davky.
Ja som tiež niekde čítala , že zamestnávateľ po novom nemôže kontrolovať PN, ale môže dať podnet na SP, že má podozernie z porušenia liečebneho režimu.
Chobot
18.02.08,09:36
A v ktorom zakone je to?

Podľa môjho názoru môže kontrolu liečebného režimu vykonávať len soc. poisťovňa. Vyplýva to priamo zo zákona o SP. Začnem povinnosťami poistenca § 227 ods.2:

"(2) Poistenec a poberateľ dávky sú povinní

a) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia,
b) zúčastniť sa na kontrole posudzovania spôsobilosti na prácu počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
c) zúčastniť sa na posudzovaní poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť na účely poskytovania dôchodkových dávok a poklesu pracovnej schopnosti na účely poskytovania úrazových dávok,
d) zúčastniť sa na posudzovaní predpokladov na opätovné zaradenie do pracovného procesu na účely pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie,
e) dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti,
f) zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenského,
g) oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní.
h) plniť ďalšie povinnosti ustanovené týmto zákonom."

V zmysle § 242 môže SP vykonávať kontrolu plnenia povinností daných týmto zákonom:


"(1) Kontrolná činnosť Sociálnej poisťovne podľa tohto zákona je kontrola plnenia povinností ustanovených týmto zákonom (vonkajšia kontrola).

(2) Kontrolnú činnosť uvedenú v odseku 1 vykonávajú poverení zamestnanci organizačných zložiek Sociálnej poisťovne (ďalej len "zamestnanec kontroly")."


Čiže na samotnú kontrolu sú oprávnení len poverení pracovníci SP. V ďalších paragrafoch sa potom popisujú oprávnenia a povinnosti pracovníkov kontroly ako aj kontrolovaného subjektu. Zaujímavým bodom je § 243 ods. 1 písm. a):


"(1) Zamestnanci kontroly sú pri výkone kontroly oprávnení v nevyhnutnom rozsahu

a) vstupovať do objektov, zariadení a prevádzok, na pozemky a do iných priestorov patriacich kontrolovaným subjektom, ak bezprostredne súvisia s predmetom kontroly; nedotknuteľnosť obydlia nesmie byť dotknutá výkonom tohto oprávnenia, "

čo v bežnej reči znamená, že bežný občan takúto kontrolu nie je povinný vpustiť do svojho bytu. Kontrolóri však majú oprávnenie vstupovať na pracoviská zamestnávateľa.

Z výsledkov kontroly musí byť podľa § 245 vystavený protokol.

A na základe protokolu môže SP pristúpiť k udeleniu sankcií, napr. za porušenie liečebného režimu podľa § 38:


"Poistenec nemá nárok na výplatu nemocenského odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najviac v rozsahu 30 dní odo dňa porušenia liečebného režimu určeného lekárom."




Nikde v zákone o SP ani v ZP som nenašiel, že by zamestnávateľ mohol vykonávať kontrolu liečebného režimu. Ak viete o nejakom zákone, ktorý by ho k tomu oprávňoval, tak ho prosím uveďte. V opačnom prípade trvám na svojom názore, že zamestnávateľ nie je oprávnený vykonávať kontrolu, či zamestnanec dodržuje liečebný režim.

Môže len v súlade s § 155 ods. 3 dať podnet na vykonanie kontroly:

"(3) Kontrola dodržiavania liečebného režimu dočasne práceneschopného poistenca sa môže vykonať na podnet

a) posudkového lekára,
b) ošetrujúceho lekára,
c) zamestnávateľa,
d) inej fyzickej osoby alebo právnickej osoby."
celestina
18.02.08,09:55
Podľa môjho názoru môže kontrolu liečebného režimu vykonávať len soc. poisťovňa. Vyplýva to priamo zo zákona o SP. Začnem povinnosťami poistenca § 227 ods.2:


Súhlasím s tým, že kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu môže len SP. Moja odpoveď však bola na otázku či môže prísť zamestnávateľ skontrolovať práceneschopného zamestnanca. To môže na základe ZP. Ak si v internej smernici určí porušenie liečebného režimu ako porušenie pracovnej disciplíny, tak ho kontrolovať môže. Druhá vec je či z takejto kontroly vykonanej zamestnávateľom môže byť zamestnanec postihnutelný. Takže aj ja trvám na svojom. Áno zamestnávateľ môže prísť dočasne práceneschopného zamestnanca skontrolovať. Posúdenie dodržiavania liečebného režimu však v jeho kompetencii nieje.
Chobot
18.02.08,10:12
Súhlasím s tým, že kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu môže len SP. Moja odpoveď však bola na otázku či môže prísť zamestnávateľ skontrolovať práceneschopného zamestnanca. To môže na základe ZP. Ak si v internej smernici určí porušenie liečebného režimu ako porušenie pracovnej disciplíny, tak ho kontrolovať môže. Druhá vec je či z takejto kontroly vykonanej zamestnávateľom môže byť zamestnanec postihnutelný. Takže aj ja trvám na svojom. Áno zamestnávateľ môže prísť dočasne práceneschopného zamestnanca skontrolovať. Posúdenie dodržiavania liečebného režimu však v jeho kompetencii nieje.



Zamestnávateľ nemá právomoc na to, aby vyhlásil, že došlo k porušeniu LR. Napr. budem na PN a vedúci si zmyslí, že ma doma navštívi. Za prvé mu vôbec nemusím otvoriť a pustiť ho dnu. Ako mi dokáže, že som nebol doma?

A keby som aj nebol doma, ako mi dokáže, že som porušil LR? Ja budem tvrdiť, že som išiel k lekárovi na kontrolu, ale bolo tam veľa ľudí a nestihol ma zobrať. Zase je to len tvrdenie proti tvrdeniu, kde zamestnávateľ nemá páky na dokázanie svojej pravdy. Dôkazné bremeno v prípade súdneho sporu leží na ňom.

Myslím, že praktická realizácia takejto kontroly je veľmi diskutabilná, nakoľko v internej smernici si ťažko určí spôsob kontroly liečebného režimu (možno si najme nejakého súkromného detektíva, ktorý ho napr. nafilmuje pri stavbe domu). Skôr si myslím, že je to sekundárna možnosť zamestnávateľa sankcionovať zamestnanca za porušenie lieč. režimu, ktorý zdokladuje SP. Teda ak má dôkaz, že zamestnanec porušil LR, môže to brať ako porušenie pracovnej disciplíny (okrem toho, že mu SP bude krátiť nemocenské). Lebo protokol o porušení LR môže vystaviť len kontrolný orgán SP. Bez protokolu z kontroly nemožno hovoriť o porušení.

Takže sme zase pri tom, že zamestnávateľ môže dať podnet - práve na základe napr. tej videonahrávky na SP a tí skonštatujú porušenie LR.

Dávam ti ale za pravdu v tom, že zamestnávateľ nie je úplne bezmocný, ale môže prispieť k zadováženiu dôkazov, na základe ktorých SP skonštatuje porušenie LR.
Danila
18.02.08,10:13
Zamestnávateľ nemá páky na to, aby preukázal alebo dokázal porušenie LR. Napr. budem na PN a vedúci si zmyslí, že ma doma navštívi. Za prvé mu vôbec nemusím otvoriť a pustiť ho dnu. Ako mi dokáže, že som nebol doma?

A keby som aj nebol doma, ako mi dokáže, že som porušil LR? Ja budem tvrdiť, že som išiel k lekárovi na kontrolu, ale bolo tam veľa ľudí a nestihol ma zobrať. Zase je to len tvrdenie proti tvrdeniu, kde zamestnávateľ nemá páky na dokázanie svojej pravdy. Dôkazné bremeno v prípade súdneho sporu leží na ňom.

Myslím, že praktická realizácia takejto kontroly je veľmi diskutabilná, nakoľko v internej smernici si ťažko určí spôsob kontroly liečebného režimu (možno si najme nejakého súkromného detektíva, ktorý ho napr. nafilmuje pri stavbe domu). Skôr si myslím, že je to sekundárna možnosť zamestnávateľa sankcionovať zamestnanca za porušenie lieč. režimu, ktorý zdokladuje SP. Teda ak má dôkaz, že zamestnanec porušil LR, môže to brať ako porušenie pracovnej disciplíny (okrem toho, že mu SP bude krátiť nemocenské). Lebo protokol o porušení LR môže vystaviť len kontrolný orgán SP. Bez protokolu z kontroly nemožno hovoriť o porušení.

Takže sme zase pri tom, že zamestnávateľ môže dať podnet - práve na základe napr. tej videonahrávky na SP a tí skonštatujú porušenie LR.

Dávam ti ale za pravdu v tom, že zamestnávateľ nie je úplne bezmocný, ale môže prispieť k zadováženiu dôkazov, na základe ktorých SP skonštatuje porušenie LR.Najmä prvých desať dní, ktoré hradí zo svojho.ZĽ kontroluje len to, či sa ZC zdržiava na adrese uvedenej u lekára. A to snáď môže.
Chobot
18.02.08,10:18
Najmä prvých desať dní, ktoré hradí zo svojho.ZĽ kontroluje len to, či sa ZC zdržiava na adrese uvedenej u lekára. A to snáď môže.

Ja by som bol tiež za to, aby zamestnávateľom dali väčšie právomoci v tomto ohľade, lebo zákonom mu prikážu platiť tých 10 dní, ale brániť sa v prípade zneužívania toho zamestnancom mu nedovolia. A bolo by to pružnejšie, keby kontrolu mohol vykonávať zamestnávateľ, a nie len taký kolos, akým je SP.
celestina
18.02.08,10:33
Zamestnávateľ nemá právomoc na to, aby vyhlásil, že došlo k porušeniu LR. Napr. budem na PN a vedúci si zmyslí, že ma doma navštívi. Za prvé mu vôbec nemusím otvoriť a pustiť ho dnu. Ako mi dokáže, že som nebol doma?

A keby som aj nebol doma, ako mi dokáže, že som porušil LR? Ja budem tvrdiť, že som išiel k lekárovi na kontrolu, ale bolo tam veľa ľudí a nestihol ma zobrať. Zase je to len tvrdenie proti tvrdeniu, kde zamestnávateľ nemá páky na dokázanie svojej pravdy. Dôkazné bremeno v prípade súdneho sporu leží na ňom.

Myslím, že praktická realizácia takejto kontroly je veľmi diskutabilná, nakoľko v internej smernici si ťažko určí spôsob kontroly liečebného režimu (možno si najme nejakého súkromného detektíva, ktorý ho napr. nafilmuje pri stavbe domu). Skôr si myslím, že je to sekundárna možnosť zamestnávateľa sankcionovať zamestnanca za porušenie lieč. režimu, ktorý zdokladuje SP. Teda ak má dôkaz, že zamestnanec porušil LR, môže to brať ako porušenie pracovnej disciplíny (okrem toho, že mu SP bude krátiť nemocenské). Lebo protokol o porušení LR môže vystaviť len kontrolný orgán SP. Bez protokolu z kontroly nemožno hovoriť o porušení.

Takže sme zase pri tom, že zamestnávateľ môže dať podnet - práve na základe napr. tej videonahrávky na SP a tí skonštatujú porušenie LR.

Dávam ti ale za pravdu v tom, že zamestnávateľ nie je úplne bezmocný, ale môže prispieť k zadováženiu dôkazov, na základe ktorých SP skonštatuje porušenie LR.
Ešte raz. Zadávateľ témy sa pýtal citujem: Aj na mna psychycke natlaky robili.. Uz sa tam nikdy nevratim. Prisli mi aj domov na kontrolu. Moze zamestnávatel prist na kontrolu? ALebo to mozu prist iba zo socielnaj?? V zakonniku som to nenasiel. Dakujem vam za odpovede a pomoc. Ja som len odpovedala, že môže, ale viacmenej z takejto kontroly postihnutelný byť nemôže. Na základe čoho sa tu rozprúdilla debata či zamestnávateľ môže vykonávať kontroly. Zamestnávateľ využíva takéto kontroly skôr pre zastrašovanie zamestnancov.
JankaO
18.02.08,10:34
Ja by som bol tiež za to, aby zamestnávateľom dali väčšie právomoci v tomto ohľade, lebo zákonom mu prikážu platiť tých 10 dní, ale brániť sa v prípade zneužívania toho zamestnancom mu nedovolia. A bolo by to pružnejšie, keby kontrolu mohol vykonávať zamestnávateľ, a nie len taký kolos, akým je SP.


Zamestnávateľ má právo kontroly: Zákon. č. 462/2003



§ 5
(1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na
1. nemocenské podľa osobitného predpisu,6)
2. materské podľa osobitného predpisu7) alebo
3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,8) to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca,
b) ak sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku úmyselného trestného činu, za ktorý mu bol uložený trest odňatia slobody,
c) ak porušil liečebný režim určený lekárom,10) odo dňa porušenia liečebného režimu,
d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti,
e) počas obdobia výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo zdokonaľovacej služby v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách11) a počas obdobia výkonu civilnej služby12) alebo
f) ak sa stal dočasne práceneschopným po troch dňoch od skončenia výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo zdokonaľovacej služby v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách11) alebo civilnej služby12) a zamestnanec nezačal vykonávať činnosť zamestnanca.




§ 9
(1) Nárok na náhradu príjmu sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.3)
(2) Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.
(3) Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.10)
(4)Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.
Chobot
18.02.08,10:41
Zamestnávateľ má právo kontroly: Zákon. č. 462/2003




§ 9

(1) Nárok na náhradu príjmu sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.3)
(2) Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.
(3) Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.10)
(4)Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

Toto som potreboval vidieť! ;) Teraz už verím, presvedčili ste ma. Priznám sa, že tento zákon som nepozeral. Nenapadlo by mi, že tu dajú zamestnávateľovi právomoc kontroly. Zaslúžiš si bod.
celestina
18.02.08,11:14
Zamestnávateľ má právo kontroly: Zákon. č. 462/2003




§ 5


(1) Nárok na náhradu príjmu nemá zamestnanec
a) ak počas obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti má nárok na
1. nemocenské podľa osobitného predpisu,6)
2. materské podľa osobitného predpisu7) alebo
3. rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu,8) to neplatí, ak zamestnanec počas poberania rodičovského príspevku súčasne vykonáva činnosť zamestnanca,
b) ak sa stal dočasne práceneschopným v dôsledku úmyselného trestného činu, za ktorý mu bol uložený trest odňatia slobody,
c) ak porušil liečebný režim určený lekárom,10) odo dňa porušenia liečebného režimu,
d) ak sa nezdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti bez súhlasu lekára, odo dňa zistenia tejto skutočnosti,
e) počas obdobia výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo zdokonaľovacej služby v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách11) a počas obdobia výkonu civilnej služby12) alebo
f) ak sa stal dočasne práceneschopným po troch dňoch od skončenia výkonu základnej služby, náhradnej služby alebo zdokonaľovacej služby v rámci vojenskej služby v ozbrojených silách11) alebo civilnej služby12) a zamestnanec nezačal vykonávať činnosť zamestnanca.





§ 9


(1) Nárok na náhradu príjmu sa uplatňuje u zamestnávateľa predložením potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti vystaveného podľa osobitného predpisu.3)
(2) Zamestnanec je povinný preukázať zamestnávateľovi skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, výšku a zánik nároku na náhradu príjmu.
(3) Zamestnanec je povinný v období, v ktorom má nárok na náhradu príjmu, dodržiavať liečebný režim určený lekárom.10)
(4)Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu, či sa dočasne práceneschopný zamestnanec zdržiava na mieste určenom počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Zamestnávateľ má právo vykonať kontrolu podľa prvej vety v obydlí zamestnanca s jeho súhlasom alebo na mieste, kde je predpoklad, že sa dočasne zdržiava.

Avšak znova sme pri dodržovaní liečebného režimu a to, že liečebný režim bol skutočne porušený sa ťažko dokazuje. To môže posúdiť len ošetrujúci lekár a nie zamestnávateľ.
Chobot
18.02.08,11:38
Avšak znova sme pri dodržovaní liečebného režimu a to, že liečebný režim bol skutočne porušený sa ťažko dokazuje. To môže posúdiť len ošetrujúci lekár a nie zamestnávateľ.

Myslím, že záležitosť už môžeme úspešne uzatvoriť. Zistili sme, podľa akých zákonov majú aké právomoci zamestnávateľ a SP. Každý by sa mal snažiť, aby liečebný režim dodržiaval a potom nebude treba polemizovať, kto na čo mal právo a na čo nie. Zachádzať do detailov a hrať sa na slovíčka na úkor veci nemá zmysel.
simonovaz
18.02.08,13:38
Akceptovať PN musí 100%. Keď to neuzná, musí to oddôvodniť prečo. Napr. nebol si doma, keď tam išli na kontrolu... Ak ti to nevyplatí, nahlás to na inšpektoráte /práce/