anka-s
15.02.08,12:16
Ahojte, je tu síce toho veľa popísaného, ale chcela by som si ujasniť nasledovné: SZČO - miesto podnikania má na trvalom bydlisku (podľa ŽL). Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke. Je cesta z miesta jeho trvalého bydliska do tejto automobilke považovaná za pracovnú cestu? Môže si počítať náhradu za použitie osob. vozidla + PL za km odjazdené tam a naspäť?
A ešte jedna otázka: niekedy v tejto automobilke odpracuje 16 hodinovú smenu. Má nárok na stravné vo výške 135 Sk? Ak áno, môže si kúpiť na túto smenu dva stravné lístky (prípadne jeden v tejto hodnote)? Alebo môže si to vyplatiť aj v hotovosti cez cestovný príkaz?
Ďakujem.
anka-s
17.02.08,08:56
posúvam .....
andrej_rv
17.02.08,09:16
Ahojte, je tu síce toho veľa popísaného, ale chcela by som si ujasniť nasledovné: SZČO - miesto podnikania má na trvalom bydlisku (podľa ŽL). Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke. Je cesta z miesta jeho trvalého bydliska do tejto automobilke považovaná za pracovnú cestu? Môže si počítať náhradu za použitie osob. vozidla + PL za km odjazdené tam a naspäť?

Je to dosť diskutabilná problematika, jednoznačnú odpoveď asi nedostaneš. K tejto téme je uverejnená na stránke DRSR nasledovná otázka a odpoveď:
Otázka: Živnostník vykonáva stavebné práce, pri ktorých pracuje na rôznych miestach. Niekedy má zákazku na jednom mieste aj na mesiac resp. viac mesiacov. Má tento živnostník nárok na stravné ?
Odpoveď: Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú od 1.1.2004 daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú okrem iných aj výdavky na stravovanie, ktoré si môže daňovník uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Nakoľko miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o dani z príjmov špecifikované, takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine, alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod. U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Na základe vyššie uvedeného možno uviesť, že u daňovníka - živnostníka ako daňové výdavky možno uplatniť aj výdavky na stravovanie, ak činnosť bude vykonávaná v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu tejto činnosti, a to vo výške ustanovenej zákonom o cestovných náhradách, pričom tieto výdavky musia byť preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a zaúčtované v účtovníctve.
Ja osobne si myslím, že na základe uvedeného stanoviska automobilka nie je miestom pravidelného výkonu práce daňovníka a teda nárok na náhrady za auto a stravné má. Najmä ak v rámci živnosti vykáže práce a príjmy aj z iných zákazok ako z práce pre automobilku. Ale ak nemá iné zákazky na iných miestach (aspoň nejaké drobné) a celý rok robí stále len pre tú istú firmu, treba počítať s tým, že správca dane v takomto prípade bude považovať za miesto pravidelného výkonu práce automobilku.
Evanka
17.02.08,09:38
Ahojte, je tu síce toho veľa popísaného, ale chcela by som si ujasniť nasledovné: SZČO - miesto podnikania má na trvalom bydlisku (podľa ŽL). Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke. Je cesta z miesta jeho trvalého bydliska do tejto automobilke považovaná za pracovnú cestu? Môže si počítať náhradu za použitie osob. vozidla + PL za km odjazdené tam a naspäť?
A ešte jedna otázka: niekedy v tejto automobilke odpracuje 16 hodinovú smenu. Má nárok na stravné vo výške 135 Sk? Ak áno, môže si kúpiť na túto smenu dva stravné lístky (prípadne jeden v tejto hodnote)? Alebo môže si to vyplatiť aj v hotovosti cez cestovný príkaz?
Ďakujem.
Pri uzatvorení zmluvy firmy so živnostníkom sa špecifikuje miesto, kde bude prácu dotyčný vykonávať. Nakoľko je miesto iné ako jeho pravidelné pracovisko, za ktoré sa u živnostníka spravidla považuje miesto podnikania (sídlo prevádzkárne a pod.), cesta do miesta, kde vykonáva prácu na zmluvu je pre živnostníka pracovná cesta. Ak si živnostník účtuje pracovnú cestu, tak mu prináleží aj patričné stravné, ktorého výška závisí od počtu hodín, strávených na PC. Vtedy mu však nepatrí náhrada za stravný lístok.
Zuziana
17.02.08,10:03
Má uzatvorenú zmluvu s firmou, že pre ňu bude vykonávať práce v nejakej automobilke.
Ďakujem.

Zaujalo ma nasledovné: Akú zmluvu má uzatvorenú? Nie je to náhodou len "prekamuflovaná" pracovná zmluva? Čo dotyčný v tej automobilke robí? Využíva pri tom vlastné pracovné nástroje? Alebo príde na "smenu, niekedy aj 16-hodinovú" a pomocou výrobných prostriedkov automobilky vykonáva nejakú činnosť? Riadi sa pokynmi nejakého nadriadeného pracovníka z automobilky? Alebo svoju činnosť vykonáva samostatne?
anka-s
18.02.08,08:30
Zaujalo ma nasledovné: Akú zmluvu má uzatvorenú? Nie je to náhodou len "prekamuflovaná" pracovná zmluva? Čo dotyčný v tej automobilke robí? Využíva pri tom vlastné pracovné nástroje? Alebo príde na "smenu, niekedy aj 16-hodinovú" a pomocou výrobných prostriedkov automobilky vykonáva nejakú činnosť? Riadi sa pokynmi nejakého nadriadeného pracovníka z automobilky? Alebo svoju činnosť vykonáva samostatne?

V podstate by to mohla byť prekamuflovaná PZ (čo teraz nie je podstatné), len v zmluve nie je presne určené miesto výkonu. SZČO vykonáva práce podľa potrieb odberateľa na mieste, kde to odberateľ potrebuje. Vlastné náradie nemá, používa to v príslušnej automobilke. Nadriadeného nemá, po zaškolení pracuje samostatne. A počas roka robí vo viacerých automobilkách. Akým spôsobom si vykáže v účtovníctve výdavky na pracovnú cestu - urobí si klasický cestovný príkaz? A ak odrobí 16-hod. smenu, môže si vyplatiť stravné v príslušnej sadzbe?
mata321
18.02.08,14:59
Ja by som sa chcela tiež spýtať na tuto tému...
SZČO - stavebné práce, pracuje aj v CR aj v SR. Vyučtovanie zahr. prac. cesty mu urobim 600CZKdiety/den (ked odrobil nad 18hod.) a 40%vreckové.
Ked robil na SR, má nárok na stravné?(208Sk/den nad 12hod?). Na vreckové na SR nárok asi nemá, že?
Chobot
18.02.08,15:02
Ja by som sa chcela tiež spýtať na tuto tému...
SZČO - stavebné práce, pracuje aj v CR aj v SR. Vyučtovanie zahr. prac. cesty mu urobim 600CZKdiety/den (ked odrobil nad 18hod.) a 40%vreckové.
Ked robil na SR, má nárok na stravné?(208Sk/den nad 12hod?).

Áno, má.


Na vreckové na SR nárok asi nemá, že?

Presne tak, v prípade tuzemskej pracovnej cesty nie je vreckové.
Zuziana
18.02.08,19:50
V podstate by to mohla byť prekamuflovaná PZ (čo teraz nie je podstatné), len v zmluve nie je presne určené miesto výkonu. SZČO vykonáva práce podľa potrieb odberateľa na mieste, kde to odberateľ potrebuje. Vlastné náradie nemá, používa to v príslušnej automobilke. Nadriadeného nemá, po zaškolení pracuje samostatne. A počas roka robí vo viacerých automobilkách. Akým spôsobom si vykáže v účtovníctve výdavky na pracovnú cestu - urobí si klasický cestovný príkaz? A ak odrobí 16-hod. smenu, môže si vyplatiť stravné v príslušnej sadzbe?

Najprv treba stanoviť, či predmetná zmluva, nech sa volá akokoľvek, vykazuje znaky závislosti alebo nie. Pokiaľ by išlo o závislosť príjem by bol posudzovaný ako príjem z § 5, menovaný SZČO by si mohol uplatniť ako výdavok len odvody.
Pokiaľ zmluva nevykazuje znaky závislosti, môže si uplatňovať buď paušálne výdavky, alebo skutočné výdavky, čiže cestovné, stravné.... v zmysle zákona. Ak jeho pracovná cesta trvala viac ako 12 hodín, bude si účtovať stravné vo výške 135,- Sk.
Zuziana
18.02.08,20:25
Na to aby to nebola závislá práca, treba nájsť aspoň 1 znak v § 1 ZP, prečo to závislá práca nie je.
ivti
19.02.08,08:34
Prosím Vás ešte raz si chcem overiť: má SZČO nárok na tzv.diéty pri služobnej ceste v SR, ktoré si účtuje formou cesťáku? V najnovšom poradcovi som sa dočítala, že nárok na stravné má len pri zahraničnej služobnej ceste, že len to je preňho výdavok (Poradca 5-6 2008, str.137, "ods.2 písm.e)-Pracovné cesty fyzickej osoby....." šiesta odrážka,možno som to zle pochopila, čítala som to len tak zbežne.
Chobot
19.02.08,09:08
Prosím Vás ešte raz si chcem overiť: má SZČO nárok na tzv.diéty pri služobnej ceste v SR, ktoré si účtuje formou cesťáku? V najnovšom poradcovi som sa dočítala, že nárok na stravné má len pri zahraničnej služobnej ceste, že len to je preňho výdavok (Poradca 5-6 2008, str.137, "ods.2 písm.e)-Pracovné cesty fyzickej osoby....." šiesta odrážka,možno som to zle pochopila, čítala som to len tak zbežne.

§ 19 zákona o dani z príjmov ods. 2 e):

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"

Nárok na stravné má aj pri tuzemskej pracovnej ceste. Pri zahraničnej má navyše nárok na vreckové do výšky 40%. S tým si si to asi zmýlila.
Marcela16
19.02.08,21:17
Takže ako to vlastne je? ... keď SZČO vykonáva práce pre nejakú firmu v nejakom inom meste po celý rok - je to jedna konkrétna zákazka - môže si uplatňovať okrem cestovných náhrad aj stravné?
cactus
20.02.08,05:54
Takže ako to vlastne je? ... keď SZČO vykonáva práce pre nejakú firmu v nejakom inom meste po celý rok - je to jedna konkrétna zákazka - môže si uplatňovať okrem cestovných náhrad aj stravné?
buď stavné lístky alebo stravné v rámci cestovných náhrad, a povedala by som, že stravné v cestovných náhradách je výhodnejšie
Chobot
20.02.08,08:17
Prosím Vás ešte raz si chcem overiť: má SZČO nárok na tzv.diéty pri služobnej ceste v SR, ktoré si účtuje formou cesťáku? V najnovšom poradcovi som sa dočítala, že nárok na stravné má len pri zahraničnej služobnej ceste, že len to je preňho výdavok (Poradca 5-6 2008, str.137, "ods.2 písm.e)-Pracovné cesty fyzickej osoby....." šiesta odrážka,možno som to zle pochopila, čítala som to len tak zbežne.

Ešte dopĺňam - pozeral som to číslo Poradcu a je to tam správne uvedené. Je tam uvedené že ak vykonáva prácu mimo sídla v SR alebo v zahraničí....

Takže treba lepšie čítať ;):D.
jaanna
20.02.08,08:47
Dobrý deň, chcem sa opýtať na následovný problém. SZČO má živnostenský list v ČR, tam vedie účtovníctvo a uplatňuje si cestovné náhrady podľa zákona platného v ČR /t.j. sadzbu za použitie vlastného automobilu a taktiež stravné pri vykonaných pracovných cestách/. Na Slovensku zaúčtuje všetky položky, ktoré má zaúčtované v ČR, ale náš Zákon o dani z príjmu umožňuje uplatniť výdavky vo vyššej sume ako je tomu v ČR /hlavne u stravného/. Musí si ich daňovník uplatniť, alebo je správny aj ten postup, že ich ponechá vo výške v ktorej si ich nárokoval v ČR?
Marcela16
20.02.08,17:43
Možno dám totálne primitívnu otázku. Ale chcem mať jasno... keď som SZČO. Miesto podnikania je trv. bydlisko. A na zmluvu budem pracovať pre jednu firmu, ktorá je v tom istom meste, ale na inej adrese. Chodím k ním niekoľko dní v týždni.
Chodím vlastným autom, takže si budem účtovať cesťáky. Ale nie je mi jasné so stravným. Či si môžem vrámci cesťákov účtovať stravné, alebo musím mať bločky z reštaurácie, alebo stravné lístky? Prosím poraďte mi.
Marcela16
20.02.08,18:36
prosím niekoho o odpoveď...
Januška
25.02.08,11:12
Áno, má.



Presne tak, v prípade tuzemskej pracovnej cesty nie je vreckové.


Pozor: pri ZSC má SZČO nárok na 40% výšky stravného -§19 ods.2 e). Ja tomu rozumiem tak, že si SZČO uplatní z takejto ZSC len sumu 240 CZK a ani o chlp viac. Samozrejme plus ostatné výdavky, ktoré nesmú mať charkter osobný.
Januška
25.02.08,11:29
OJOJ, ospravedlňujem sa. Zle som zavesila odpoveď. A tiež som napísala nepravdu. Už som sa zorietovala v príspevkoch.
Sama akurát hladám, či môže SZČO si uplatniť pri ZSC stravné a vreckové. Po zorientovaní sa v téme, som už presvedčená, že môže. Prosím, odsúhlaste mi to, aby som niekoho neuviedla zbytočne do omylu.
Tweety
25.02.08,11:32
OJOJ, ospravedlňujem sa. Zle som zavesila odpoveď. A tiež som napísala nepravdu. Už som sa zorietovala v príspevkoch.
Sama akurát hladám, či môže SZČO si uplatniť pri ZSC stravné a vreckové. Po zorientovaní sa v téme, som už presvedčená, že môže. Prosím, odsúhlaste mi to, aby som niekoho neuviedla zbytočne do omylu.
Áno, samozrejme, že môže.
ZEvina
25.02.08,11:48
Možno dám totálne primitívnu otázku. Ale chcem mať jasno... keď som SZČO. Miesto podnikania je trv. bydlisko. A na zmluvu budem pracovať pre jednu firmu, ktorá je v tom istom meste, ale na inej adrese. Chodím k ním niekoľko dní v týždni.
Chodím vlastným autom, takže si budem účtovať cesťáky. Ale nie je mi jasné so stravným. Či si môžem vrámci cesťákov účtovať stravné, alebo musím mať bločky z reštaurácie, alebo stravné lístky? Prosím poraďte mi.

posúvam otázku...... mňa by to tiež zaujímalo. A tiež ak chodí s autom, ktoré je jeho súkromné na leasing?
Poradí niekto?
Chobot
25.02.08,11:50
Pozor: pri ZSC má SZČO nárok na 40% výšky stravného -§19 ods.2 e). Ja tomu rozumiem tak, že si SZČO uplatní z takejto ZSC len sumu 240 CZK a ani o chlp viac. Samozrejme plus ostatné výdavky, ktoré nesmú mať charkter osobný.

Nie, on si uplatní 600 CZK stravného plus 40% z tohoto stravného - 240 CZK,. teda spolu 840,- CZK. Treba pozorne čítať zákony:

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"
ZEvina
26.02.08,08:49
čítam, študujem...... asi veľa, lebo som zneistela a preto Vás prosím o odsúhlasenie, či som to dobre pochopila a robila správne:
SZČO v roku 2002 - prenajaté vozidlo od švagra
- uzavretá dohoda o nájme - 5.000,- Sk daň.uznat.náklad (švagor neplatí daň)
- zaplatená cestná daň - daň.uznat.náklad
- vedená kniha jázd - jazdy mimo mesta - robené cesťáky, vyúčtované skutočné náklady na PHL + stravné + ubytovanie
rok 2003 - 2005 vlastné motorové vozidlo nezaradený do majetku, účtovaný paušál + náhrady na 1 km + stravné (nie gastrolístky ani bločky z reštaurácie) + ubytovanie
okrem 1.1.2004 - 31.10.2004 - tu účtované len skutočné náklady na PHL + strané + ubytovanie + cestná daň
rok 2006 - 2007 súkromné vozidlo na leasing (nezaradené do majetku) účtované len skutočné náklady na PHL + stravné podľa cesťákov + cestná daň. Kniha jázd vedená stále.
Prosím o odsúhlasenie, či som to účtovala správne a či sú to všetko daňovo uznateľné náklady. Vďaka za trpezlivosť. Eva
ZEvina
26.02.08,15:45
posúvam.........
nikto mi nepomôže? prosííííííííííííííííím
Bartošová Milada
29.02.08,07:57
Zdravím, potrebovala by som vedieť, či si môže SZČO uplatniť cestovné do pr. Bratislavy vlakom, keď má len lístok spiatočný, alebo tam ho niekto odviezol a späť sa vracal vlakom, autobus,..prípadne naopak. Ako mám prosím účtovať takéto pracovné cesty? Ďakujem
Tweety
29.02.08,07:59
Zdravím, potrebovala by som vedieť, či si môže SZČO uplatniť cestovné do pr. Bratislavy vlakom, keď má len lístok spiatočný, alebo tam ho niekto odviezol a späť sa vracal vlakom, autobus,..prípadne naopak. Ako mám prosím účtovať takéto pracovné cesty? Ďakujem
Sú to VOZD-réžia. Cestovné si môže uplatniť, samozrejme, ak sa to týka PC.
DanielaSL
29.02.08,08:02
Ja by som mu cesťák vystavila, ale preplatila len ten jeden cestovný lístok, keďže druhý nemá.Za správnosť údajov zodpovedá svojim podpisom a je fakt, že sa môže z tej cesty dopraviť domov iným spôsobom .
Bartošová Milada
29.02.08,08:30
Ďakujem za rýchle odpovede ale som presne na začiatku, ja som sa prikláňala tiež k prvej odpovedi, len som chcela vedieť či môžem použiť cenu cest. lístka spiatočného ako cest. výdavok na cestu tam, na kt. nemá doklad /lístok/.Pekný deň prajem
Tweety
29.02.08,08:32
Ďakujem za rýchle odpovede ale som presne na začiatku, ja som sa prikláňala tiež k prvej odpovedi, len som chcela vedieť či môžem použiť cenu cest. lístka spiatočného ako cest. výdavok na cestu tam, na kt. nemá doklad /lístok/.Pekný deň prajem
Áno, môže, veď sa tam musel nejako dopraviť, do poznámky by som dala vyhlásenie straty lístka.
Evanka
29.02.08,10:30
Zdravím, potrebovala by som vedieť, či si môže SZČO uplatniť cestovné do pr. Bratislavy vlakom, keď má len lístok spiatočný, alebo tam ho niekto odviezol a späť sa vracal vlakom, autobus,..prípadne naopak. Ako mám prosím účtovať takéto pracovné cesty? Ďakujem
Píšeš ako mám účtovať takéto pracovné cesty. Z toho sa zdá, že sa situácia často opakuje. V takom prípade nie je možné vždy prehlasovať stratu cestovného lístka. Účtovala by som iba jednu cestu, ak je dokonca evidentné, že tam sa viezol s niekým napr. autom. Ak však vynaložil nejaké finančné prostriedky aj na túto cestu, malo by to byť nejakým spôsobom zdokladované. V takom prípade je možné takýto výdavok uznať a vyplatiť.
Ak sa jedná o ojedinelý prípad, môžeš vyplatiť aj cestu tam bez cestovného lístka. Je vhodné priložiť prehlásenie straty cestovného lístka, veď taká situácia sa niekedy skutočne môže stať. Vykázanie pracovných ciest by malo zodpovedať skutočnosti.
§ 35 ZCN takúto možnosť pripúšťa.
Citujem:
(1) Ak tento zákon požaduje preukázanie výdavkov a zamestnanec ich nepreukáže, môže mu zamestnávateľ poskytnúť náhrady v ním uznanej sume s prihliadnutím na určené podmienky pracovnej cesty (§ 3).
Bartošová Milada
29.02.08,16:33
ďakujem za odpovede a prajem príjemný víkend
sea
30.09.08,11:02
Som SZČO, firmu mám vzdialenú od miesta bydliska 20 km - teda dochádzam denne "do práce" - ako si môžem zaúčtovať cestovné lístky do PD - Ďakujem za odpoveď !
Tweety
30.09.08,17:10
Som SZČO, firmu mám vzdialenú od miesta bydliska 20 km - teda dochádzam denne "do práce" - ako si môžem zaúčtovať cestovné lístky do PD - Ďakujem za odpoveď !
Cesta do práce nie je pracovnou cestou, teda nie je ani daňovým nákladom( výdavkom). Ak si výdavky na ňu dáš do účtovníctva, budú to VNOZD.
evina123
02.10.08,08:33
K tejto téme je uverejnená na stránke DRSR nasledovná otázka a odpoveď:
Otázka: Živnostník vykonáva stavebné práce, pri ktorých pracuje na rôznych miestach. Niekedy má zákazku na jednom mieste aj na mesiac resp. viac mesiacov. Má tento živnostník nárok na stravné ?
Odpoveď: Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú od 1.1.2004 daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú okrem iných aj výdavky na stravovanie, ktoré si môže daňovník uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Nakoľko miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o dani z príjmov špecifikované, takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine, alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod. U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Na základe vyššie uvedeného možno uviesť, že u daňovníka - živnostníka ako daňové výdavky možno uplatniť aj výdavky na stravovanie, ak činnosť bude vykonávaná v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu tejto činnosti, a to vo výške ustanovenej zákonom o cestovných náhradách, pričom tieto výdavky musia byť preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a zaúčtované v účtovníctve.
Ja osobne si myslím, že na základe uvedeného stanoviska automobilka nie je miestom pravidelného výkonu práce daňovníka a teda nárok na náhrady za auto a stravné má. Najmä ak v rámci živnosti vykáže práce a príjmy aj z iných zákazok ako z práce pre automobilku. Ale ak nemá iné zákazky na iných miestach (aspoň nejaké drobné) a celý rok robí stále len pre tú istú firmu, treba počítať s tým, že správca dane v takomto prípade bude považovať za miesto pravidelného výkonu práce automobilku.
Ešte jedna poznámočka - pokiaľ by mu neuznali automobilku za miesto mimo pravidelného vykonávania činnosti a neuznali stravné podľa zákona cestovných náhradách, neuznali by mu ani základnú náhradu + náhradu za PL. Uznali by mu len stravné podľa par.19 ods.p
evina123
02.10.08,08:57
posúvam otázku...... mňa by to tiež zaujímalo. A tiež ak chodí s autom, ktoré je jeho súkromné na leasing?
Poradí niekto?
Ak je osobné súkromné auto na leasing, t.j. ako vlastník je leasing.spoločnosť, nemôže si účtovať základné náhrady, lebo nie je vlastníkom auta, je len držiteľom - nesĺňa podmienku vlastného osobného vozidla. (takisto pozor, ak ide o nákladné auto podľa techničáku, taktiež nemôže uplatňovať základnú náhradu za auto ani vozík, ak by bol pripojený, pretože nespńa podmienku osobného auta). Za pohonné látky si bude účtovať náhrady za spotrebované PL, nie skutočne vynaložené, pretože ide o vlastné vozidlo, nezaradené v majetku
wewenka1
25.02.09,19:50
Prosím o radu: Firma sa dohodla so živnostníkom, že ho pošle spolu s ostatnými zamestnancami na školenie do zahraničia. Ako by mala vyzerať zmluva? A čo so stravným a vreckovým? Ďakujem.
liba2
26.02.09,07:30
Prosím o radu: Firma sa dohodla so živnostníkom, že ho pošle spolu s ostatnými zamestnancami na školenie do zahraničia. Ako by mala vyzerať zmluva? A čo so stravným a vreckovým? Ďakujem.
Firma nemôže živnostníka vyslať na školenie. Ak sa živnostník školenia zúčastní, bude to na základe jeho vlastného rozhodnutia a všetky náklady s tým spojené budú jeho nákladmi.
Iwett
15.05.10,06:13
Dobrý deň, prosím ako riešite účtovne v nákladoch cestu do práce u SZČO? Kilometre z domu do prevádzky sa odrátajú z nákladov? A čo s DPH z PHM, keď je automobil zaradený do majetku? Ďakujem
dodo1001
16.05.10,20:21
Pozri odpoveď od Tweety:

Cesta do práce nie je pracovnou cestou, teda nie je ani daňovým nákladom( výdavkom). Ak si výdavky na ňu dáš do účtovníctva, budú to VNOZD.

Pri použití služobného vozidla na súkromné účely (cesta do zamestnania) nezabudni aj na:
§ 5 Zákon o dani z príjmov
(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) o suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,
veronikasad
16.05.10,20:23
Dodo, § 5 odst.3 písm. a) sa vzťahuje len na zamestnanca.
Iwett
17.05.10,04:55
Pozri odpoveď od Tweety:

Cesta do práce nie je pracovnou cestou, teda nie je ani daňovým nákladom( výdavkom). Ak si výdavky na ňu dáš do účtovníctva, budú to VNOZD.

Pri použití služobného vozidla na súkromné účely (cesta do zamestnania) nezabudni aj na:
§ 5 Zákon o dani z príjmov
(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) o suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,
Dodo, ďakujem za odpoveď, viem, že cesta do práce nieje náklad, išlo mi o to, ako sa o tom účtuje v praxi. Píše sa kniha jázd. Stačí na konci roka spočítať km, vypočítať pomer a odrátať z nákladov pomernú časť odpisov a ostatných nákladov a či sa to vzťahuje aj na dph z phm.
evgenia
30.01.11,16:11
Je to dosť diskutabilná problematika, jednoznačnú odpoveď asi nedostaneš. K tejto téme je uverejnená na stránke DRSR nasledovná otázka a odpoveď:
Otázka: Živnostník vykonáva stavebné práce, pri ktorých pracuje na rôznych miestach. Niekedy má zákazku na jednom mieste aj na mesiac resp. viac mesiacov. Má tento živnostník nárok na stravné ?
Odpoveď: Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú od 1.1.2004 daňovými výdavkami aj výdavky (náklady) daňovníka s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods.1 a 2 zákona o dani z príjmov vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste (v tuzemsku alebo v zahraničí), ako je miesto, v ktorom daňovník činnosť pravidelne vykonáva. Takýmito daňovými výdavkami sú okrem iných aj výdavky na stravovanie, ktoré si môže daňovník uplatniť najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov. Nakoľko miesto pravidelného vykonávania činnosti nie je v zákone o dani z príjmov špecifikované, takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, koncesnej listine, alebo v inom oprávnení na výkon činnosti, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzkareň, kanceláriu, ambulanciu, predajňu, ateliér a pod. U daňovníkov, u ktorých je vzhľadom na charakter vykonávanej činnosti obtiažne vymedziť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za miesto pravidelného vykonávania činnosti považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na vykonávanie takejto činnosti, a to aj vtedy, ak je ako miesto podnikania v oprávnení uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka. Na základe vyššie uvedeného možno uviesť, že u daňovníka - živnostníka ako daňové výdavky možno uplatniť aj výdavky na stravovanie, ak činnosť bude vykonávaná v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu tejto činnosti, a to vo výške ustanovenej zákonom o cestovných náhradách, pričom tieto výdavky musia byť preukázateľne vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a zaúčtované v účtovníctve.
Ja osobne si myslím, že na základe uvedeného stanoviska automobilka nie je miestom pravidelného výkonu práce daňovníka a teda nárok na náhrady za auto a stravné má. Najmä ak v rámci živnosti vykáže práce a príjmy aj z iných zákazok ako z práce pre automobilku. Ale ak nemá iné zákazky na iných miestach (aspoň nejaké drobné) a celý rok robí stále len pre tú istú firmu, treba počítať s tým, že správca dane v takomto prípade bude považovať za miesto pravidelného výkonu práce automobilku.
Dobry den,

Mam na tuto temu podobnu otazku.
Som SZCO a mam sidlo na jednej adrese vo Zvolene, je to zapisane v OR aj v Zivnostenskom registri a mam k tomu vyhlasenie vlastnika nehnutelnosti. Ale stale sa zdrziavam na inej adrese, tiez vo Zvolene a mam k tomu najomnu zmluvu (je to z toho dovodu ze mam zmluvu s jednou firmou, pre ktoru vykonavam pracu a preto sa pravidelne zdrziavam v mieste jej sidla). Na tej prvej adrese robim menisie zakazky pre ine firmy. Mozem si kazdy den napisat sluzobnu cestu z jednej adresy na druhu a uplatnit vydavky na stravne 3,60 EUR/den?

Vopred Vam pekne dakujem za odpoved.
lenlenka
08.02.11,11:32
Prosím o ujasnenie SZCO ktorá pracuje v zahraničí si môže vystaviť cesťaky a uplatniť si tak diéty + vreckové, aj keď o ceste nemá žiaden doklad (cestuje s kamarátom na aute takže auto na podnikanie nepoužíva, a taktiež nemá žiaden doklad z ubytovne – tu platia na ruku) akurát ma vystavene faktúry pre spoločnosť v zahraničí. ???
lenlenka
08.02.11,13:02
nik sa nenajde kto ma upresni??
Miroslav 25
08.02.11,13:21
mám otázku
potrebujem ako SZČO na vykázanie cestovných náhrad na súkromné vozidlo všetke bloky od tankovania vozidla?
lenlenka
08.02.11,14:44
Prosím o ujasnenie SZCO ktorá pracuje v zahraničí si môže vystaviť cesťaky a uplatniť si tak diéty + vreckové, aj keď o ceste nemá žiaden doklad (cestuje s kamarátom na aute takže auto na podnikanie nepoužíva, a taktiež nemá žiaden doklad z ubytovne – tu platia na ruku) akurát ma vystavene faktúry pre spoločnosť v zahraničí. ???

halo ludia prosim prosim o nazor, dost mi to suri a nic som nenasla
Chobot
08.02.11,14:54
Prosím o ujasnenie SZCO ktorá pracuje v zahraničí si môže vystaviť cesťaky a uplatniť si tak diéty + vreckové, aj keď o ceste nemá žiaden doklad (cestuje s kamarátom na aute takže auto na podnikanie nepoužíva, a taktiež nemá žiaden doklad z ubytovne – tu platia na ruku) akurát ma vystavene faktúry pre spoločnosť v zahraničí. ???

A aký bol účel cesty? Výlet? Turistika? Niečo tam snáď robil?! Kvôli niečomu cestoval.

Vystaví vyúčtovanie cesty, v ktorom si uplatní len stravné a vreckové a ako účel cesty uvedie ten účel, kvôli ktorému vycestoval.
Chobot
08.02.11,14:56
mám otázku
potrebujem ako SZČO na vykázanie cestovných náhrad na súkromné vozidlo všetke bloky od tankovania vozidla?

Nie, stačí ti jeden, z ktorého preukážeš cenu PHM v čase uskutočnenia PC.
lenlenka
08.02.11,15:15
A aký bol účel cesty? Výlet? Turistika? Niečo tam snáď robil?! Kvôli niečomu cestoval.

Vystaví vyúčtovanie cesty, v ktorom si uplatní len stravné a vreckové a ako účel cesty uvedie ten účel, kvôli ktorému vycestoval.

ma tam zakazku takze sluzobka, a ak je tam napr. 14 dni tak si uplatni diety, mna len skôr zaujima ci je nutne mat aj ine preukazatelne doklady o tom ze tam tych 14 dni bol
Chobot
08.02.11,15:57
ma tam zakazku takze sluzobka, a ak je tam napr. 14 dni tak si uplatni diety, mna len skôr zaujima ci je nutne mat aj ine preukazatelne doklady o tom ze tam tych 14 dni bol

Myslím, že sa chceš spýtať, či si musí uplatniť aj iné náklady okrem stravného a vreckového (napr. cestovné náklady, náklady za ubytovanie a pod.). Nie nemusí. Ak mal cestu bezplatnú a ubytovanie si zabezpečil inak, tak nemusí si uplatniť náklady.

Ale nejaké iné dokumenty by mal mať, aby vedel prípadnej daňovej kontrole preukázať, že tam naozaj bol služobne (napr. uzatvorenú zmluvu, korešpondenciu so zahr. partnerom, nejaký záznam z rokovania a pod.). Ako inak by mu daňová kontrola mala uveriť, že tam bol služobne a nie súkromne na dovolenke? Čím to vie preukázať?
lenlenka
08.02.11,17:18
dakujem
jaanna
09.02.11,06:41
Dobrý deň, od nového roku sa zmenil spôsob uplatnenia vreckového u zamestnancov /teda z pohľadu dane z príjmu, odvody sociálne + zdravotné/. Zaujíma ma, ako je to v prípade, že si uplatní do výdavkov vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste SZČO.
Tweety
09.02.11,07:22
Dobrý deň, od nového roku sa zmenil spôsob uplatnenia vreckového u zamestnancov /teda z pohľadu dane z príjmu, odvody sociálne + zdravotné/. Zaujíma ma, ako je to v prípade, že si uplatní do výdavkov vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste SZČO.
Tieto podliehajú odvodom a zdaneniu.
mondes
09.02.11,08:29
Nie, stačí ti jeden, z ktorého preukážeš cenu PHM v čase uskutočnenia PC.

Neplatí to len pre zamestnancov? SZČO predsa musí mať všetky bločky z tankovania PHM? Prosím o odpoveď.

§ 19 ods.2 písm. e ZoDP - Daňové výdavky

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)[/B]

Ďakujem.
Chobot
09.02.11,12:50
Neplatí to len pre zamestnancov? SZČO predsa musí mať všetky bločky z tankovania PHM? Prosím o odpoveď.

§ 19 ods.2 písm. e ZoDP - Daňové výdavky

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)[/B]

Ďakujem.


Zamestnanec nemusí predkladať doklady o nákupe (ale môže), jemu stačí preukázať cenu PHM v čase pracovnej cesty.

U SZČO - pýtal si sa na prípad, ak má súkromné auto a používa ho na pracovnú cestu - je to iné. SZČO preukazuje cenu PHM dokladom o nákupe. Ak tankoval na prac. ceste viac krát, môže, ale nemusí doložiť všetky doklady, lebo do nákladov nejde suma dokladov o nákupe PHM, ale náhradu si počíta inak - vynásobí počet najazdených km spotrebou auta a cenou PHM. A na čo by mu boli napr. 3 doklady o nákupe, keď na výpočet on potrebuje len 1 cenu.

Jasné, že nepoužije jeden doklad o nákupe celý rok. Ale pre každú PC môže použiť iný doklad.

Môže sa napr. stať, že 1. v mesiaci natankuje - má 1 doklad. V ten istý deň ide na PC na 3 dni. Urobí vyúčtovanie, kde cenu PHM preukáže tým dokladom. Všetky PHM nespotrebuje, takže po PC nemusí tankovať. 10. ide znovu na PC, vyhotoví vyúčtovanie, kde môže znovu preukázať cenu PHM tým dokladom (kópiou) z 1. dňa v mesiaci.

Alebo ide na 2 týždne na PC. Počas PC tankuje 4x, má 4 doklady. Pri vyúčtovaní uvedie, že najazdil 1800 km, to vynásobí spotrebou auta a cenou PHM. Ako chceš uviesť cenu PHM, ak na 4 dokladoch máš 4 rôzne ceny. Môžeš urobiť priemer, ale postačí, tak ako hovorí zákon: "podľa cien platných v čase ich nákupu", teda preukáže cenu z jedného dokladu.
jeso
20.04.11,18:56
mohla by som poprosiť o radu skúsenejších

SZČO
v živnostenskom má uvedené :

miesto podnikania -Banská Bystrica / tu je nehnutelnosť ktorú prenajíma /
prevádzkáren - Banská Bystrica

nakolko nemá automobil cestuje autobusom z miesta bydliska Blava do Banskej Bystrice -miesto podnikania
chcem sa spýtať , môže si dať do nákladov - VOZD cestovné lístky - podla môjho názoru nie , ale niekto skúsenejší možno poradí ...

dakujem
Chobot
20.04.11,22:15
mohla by som poprosiť o radu skúsenejších

SZČO
v živnostenskom má uvedené :

miesto podnikania -Banská Bystrica / tu je nehnutelnosť ktorú prenajíma /
prevádzkáren - Banská Bystrica

nakolko nemá automobil cestuje autobusom z miesta bydliska Blava do Banskej Bystrice -miesto podnikania
chcem sa spýtať , môže si dať do nákladov - VOZD cestovné lístky - podla môjho názoru nie , ale niekto skúsenejší možno poradí ...

dakujem

Nemôže. Je to jeho problém, že nebýva tam, kde má sidlo podnikania. To, ako a za koľko sa dopraví z domu do miesta podnikania je len a len jeho vec. To nemôžu byť náklady na podnikanie.
Chobot
21.04.11,08:40
Dakujem za odpoved ...môžem ešte poprosiť o odvolávku na § -
potrebujem presvedčiť szčo - ,že pravdu mám ja a nie jedna pani účtovníčka, ktorá mu robila papiere

Takto polopatisticky to v zákone nenájdeš. Treba vychádzať z toho, že čo je vlastne pre podnikateľa uznateľným nákladom. Výpočet nákladov, ktoré si môže uplatniť je v § 19 ZoDzP. Ak si myslí, že cesta do práce patrí do nejakej kategórie, nech si to tam zahrnie. On si to potom bude obhajovať pred daňovou kontrolou.
Katarina
21.04.11,08:45
Ak chceš presvedčiť SZČO daj dopyt na www.drsr.sk - odpoveď bude na 100 % , že nemôže. Ale budeš to mať čierne na bielom.
jeso
21.04.11,10:15
Takto polopatisticky to v zákone nenájdeš. Treba vychádzať z toho, že čo je vlastne pre podnikateľa uznateľným nákladom. Výpočet nákladov, ktoré si môže uplatniť je v § 19 ZoDzP. Ak si myslí, že cesta do práce patrí do nejakej kategórie, nech si to tam zahrnie. On si to potom bude obhajovať pred daňovou kontrolou.

Dík potvrdila si aj moj názor...