hanka kralova
15.02.08,11:36
Dobry den, na Slovensku mam zivnost a som spolocnikom sro, v inom state EU som zamestnanec, mam narok na poberanie materskej v obidvoch statoch?

Vopred dakujem za vase nazory. :)
hanka kralova
16.02.08,20:04
dobry vecer, neviem ci som to dostatocne vysvetlila:

platim socialne nemocenske poistenie v dvoch krajinach EU naraz, predpokladam ze mi vznika tymto narok na pridavky na dieta v obidvoch krajinach, mozem o ne poziadat v obidvoch krajinach alebo porusim tymto nejaky predpis?

ak sa budem musiet rozhodnut len pre jednu krajinu a vyberem si spanielsko, mozem zaroven poziadat o rodicovsky prispevok v SR? (totizto v spanielsku neexistuje tzv rodicovsky prispevok)

vopred dakujem, hanka
hanka kralova
17.02.08,09:22
ahoj endrju, vdaka za odozvu, prepac, zle som vyjadrila, asi preto ze v tom nemam uplne jasno, preto hladam radu na porade :):

podla mojich informacii ma matka na SK narok na 4 druhy prispevkov:

1 prispevok pri narodeni dietata (jednorazovy)
2 prispevok pri prvorodenom dietati (jednorazovy)
3 pridavok na dieta - statna socialna davka, cca 500 skk mesacne na kazde nezaopatrene dieta
4 rodicovsky prispevok - statna socialna davka cca 4.500 skk do 3 rokov dietata
5 materske davky, tieto sa vyplacaju matke len za urcitych podmienok (270 dni trvajuce nemocenske poistenie atd)

prosim potvrdte mi, ci je to tak, a ak sa nemylim, napisem moju otazku, vopred dakujem
mamina h.
17.02.08,09:42
Ahoj Hanka, zistujem nieco podobne, narazila som na tuto informaciu:

"Rodičovský príspevok sa nevypláca v Taliansku, Veľkej Británii, Holandsku, Portugalsku a Španielsku. V tom prípade majú naše matky nárok na slovenské rodičovské príspevky za splnenia ostatných zákonných podmienok. Keď žijú dočasne v zahraničí, môžu požiadať o dávku na Slovensku na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je príslušný vyplácať túto dávku podľa trvalého pobytu rodiča, zväčša matky. Je to tak aj s príspevkom pri narodení."

http://babetko.sk/user/view_page.php?page_id=573400

Ale neviem, ake su to tie ostatne zakonne podmienky, ak nieco zistis, porad, dakujem.
Andyke
17.02.08,12:45
V rámci EÚ platia koordinačné nariadenia na vyplácanie štát.sociálnych dávok. Je vylúčené ich brať v oboch štátoch a naraz.
Po vstupe SR do EÚ sa začali uplatňovať pri vyplácaní štátnych sociálnych dávok koordinačné nariadenia EÚ. Rodinné dávky existujú podľa právnych predpisov všetkých členských štátov, no ich charakteristika a výška sú v jednotlivých krajinách výrazne rozdielne. Preto je dôležité vedieť, v ktorej krajine môžete poberať tieto dávky, a aké sú podmienky potrebné na to, aby ste na ne mali nárok.
Štátne sociálne dávky podľa slovenskej legislatívy, ktoré sú nariadeniami koordinované : Prídavok na dieťa , Rodičovský príspevok, Príspevok pri narodení dieťaťa ,Príspevok rodičom, ktorým sa narodilo viac detí , Príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa ,Zaopatrovací príspevok , Príspevok na pohreb
Koordinačné právne predpisy :
Nariadenie Rady EHS upravujúce koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia : Nariadenie Rady EHS č. 1408/71 , Nariadenie Rady EHS č. 574/72 Nariadenie Rady EHS č. 1612/68, Nariadenie Rady (ES) č. 859/2003 ,Nariadenie Rady (ES) č. 859/2003 Nariadenie č. 883/2004 Európskeho parlamentu a Rady z 29. apríla 2004 o koordinácií systémov sociálneho zabezpečenia
Nariadenia sa uplatňujú na území 25 štátov, ktoré sú členmi EÚ a na území troch štátov Európskeho hospodárskeho priestoru (Island, Lichtanštajnsko a Nórsko).
Pre potreby koordinácie systémov sociál. zabezpečenia v oblasti rodinných dávok sa používajú formuláre série E 400.
E 401 – potvrdenie o zložení rodiny na účely priznania rodinných dávok
E 402 - potvrdenie o pokračujúcom štúdiu na priznanie rodinných dávok
E 403 - potvrdenie o učňovskom vzdelávaní a/ alebo o príprave na povolanie na účely priznania rodinných dávok
E 404 - lekárske potvrdenie na účely priznania rodinných dávok
E 405 - potvrdenie o sčítaní dôb poistenia samostatnej zárobkovej činnosti alebo o postupných zamestnaniach vo viacerých členských štátoch medzi dátumami, kedy sa má uskutočniť platba podľa legislatívy týchto štátov
E 406 - potvrdenie o vykonaní lekárskych vyšetrení po narodení
E 407 - lekárske potvrdenie pre priznanie osobitných rodinných prídavkov alebo zvýšených rodinných prídavkov na deti so zdravotným postihnutím
E 411 - žiadosť o informácie o nároku na rodinné dávky v členskom štáte bydliska členov rodiny

Podmienky nároku na RODIČ.PRÍSPEVOK v SR je tu:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135#Podmienky%20n%C3%A1roku
Úrad pre soc. poistenie v Španielsku:Tesorería General de la Seguridad Social
C/ Astros, 5 y 7
28 007 Madrid
SPAIN
http://www.seg-social.es/Internet_1/index.htm?ID
hanka kralova
09.03.08,20:04
prepac andyke, az teraz som nasla tvoju odpoved, moc ti dakujem za odpoved.

ak by si mal (-a) chvilku, mam este jednu otazku: pises, ze v ramci EU je zamedzene poberanie davok v 2 krajinach sucasne, moja otazka je, ci je zamedzene aj dvojnasobne platenie socialneho? osoba, o ktorej som pisala to plati v 2 krajinach sucasne, v jednej ma pracovny pomer, v druhej konatel sro s odmenou, niekedy davnejsie jej bolo povedane na SP, ze inu moznost nema, ako platit to v kazdej krajine zvlast, je to naozaj tak?

vopred dakujem, hanka :)
hanka kralova
09.03.08,20:15
pre: mamina h.

dakujem ti za link, ak sa nemylim, pises sa tam, ze poberanie statnych prispevkov (prispevok pri narodeni, pridavok na dieta, rodicovsky prispevok) je zavisle na trvalom pobyte matky, tym padom aj dietata, a kedze trvaly pobyt mozes mat len jeden, tym padom tieto prispevky ziadas len v krajine, kde mas trvaly pobyt.

ale stale neviem, ako je to s materskou, ktora zavisi od nemocenskeho poistenia, podla toho co pise Andyke je vylucene poberat soc. davky vo viacerych krajinach eu sucasne, ale v zozname socialnych davok, ktore spomina vo svojej odpovedi som materske nenasla...
Andyke
10.03.08,02:55
Nárok na materské na Slovensku:
§ 48 Zák. o soc. poistení

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Španielsky zákon nepoznám, ale si písala, že tam je zamestnancom.
Predpokladám, že z prac. pomeru prispievala na sociálne poistenie ich systému. Neviem, či materské aj z ich systému vyplácajú z nemocenského poistenia a za akých podmienok a ako dlho. Ale na túto otázku jej v práci určite budú vedieť odpovedať.
Pri splnení ich pomienok nároku na materské nevidím dôvod prečo by nemohla mať z oboch štátov materské. (ale dĺžka obdobia poberania materského nemusí byť rovnaká)
Andyke
10.03.08,03:04
Našla som ešte niečo, pozri :
http://www.eures.sk/spanielsko-6-1.html#4_4
Jana Motyčková
10.03.08,07:47
prepac andyke, az teraz som nasla tvoju odpoved, moc ti dakujem za odpoved.

ak by si mal (-a) chvilku, mam este jednu otazku: pises, ze v ramci EU je zamedzene poberanie davok v 2 krajinach sucasne, moja otazka je, ci je zamedzene aj dvojnasobne platenie socialneho? osoba, o ktorej som pisala to plati v 2 krajinach sucasne, v jednej ma pracovny pomer, v druhej konatel sro s odmenou, niekedy davnejsie jej bolo povedane na SP, ze inu moznost nema, ako platit to v kazdej krajine zvlast, je to naozaj tak?

vopred dakujem, hanka :)
Pozri tieto dva články :
k plateniu poistného v EÚ : http://www.somitrencin.sk/index.php?strana=32
k dávkam : http://www.somitrencin.sk/index.php?strana=34
V princípe v EÚ platí, že soc.poistenie by mala platiť iba v jednom štáte, ale existujú výnimky. Ak má zárobkovú činnosť vo viacerých štátoch EÚ, prvé čo musí urobiť je, požiadať o vystavenie formulára E101 na Ústredí SP, kde jej určia príslušnosť k právnym predpisom, podľa tohto formulára potom bude postupovať priplatení sociálneho a zdravotného poistenia.