marcela1
15.02.08,13:56
ahojte, potrebovala by som poradiť:
Muž mal celý rok 2007 živnosť a 4 mesiace bol v Nórsku zamestnaný, odkiaľ sme aj dostali prídavky, chcem sa informovať, či máme nárok na daňový bonus v plnej výške, za odpoveď ďakujem
a ešte mám jeden problém: švagor tam robil 9 mesiacov a zvyšok bol dobrovoľne nezamestnaný, tiež má nárok na DB v plnej výške? a ku DP treba priložiť originál potvrdenie o príjme alebo stačí prefotené, lebo on tvrdí, že stačí prefotené, prosím poraďte mi, ĎAKUJEM
katkaj
15.02.08,13:07
ahojte, potrebovala by som poradiť:
Muž mal celý rok 2007 živnosť a 4 mesiace bol v Nórsku zamestnaný, odkiaľ sme aj dostali prídavky, chcem sa informovať, či máme nárok na daňový bonus v plnej výške, za odpoveď ďakujem
a ešte mám jeden problém: švagor tam robil 9 mesiacov a zvyšok bol dobrovoľne nezamestnaný, tiež má nárok na DB v plnej výške? a ku DP treba priložiť originál potvrdenie o príjme alebo stačí prefotené, lebo on tvrdí, že stačí prefotené, prosím poraďte mi, ĎAKUJEM

Pokiaľ mal v roku 2007 príjem zo zamestnania viac ako 46350 tak má nárok na celý daňový bonus ktorý je pre rok 2007 vo výške 6570
Do 30.6.2007 bol 540 mesačne na dieťa
Od 1.7.2007 je 555 mesačne na dieťa

K DP sa prikladá originál potvrdenia o príjme

§ 33
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 6480 Sk ročne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Johanka
15.02.08,13:16
ahojte, potrebovala by som poradiť:
Muž mal celý rok 2007 živnosť a 4 mesiace bol v Nórsku zamestnaný, odkiaľ sme aj dostali prídavky, chcem sa informovať, či máme nárok na daňový bonus v plnej výške, za odpoveď ďakujem
a ešte mám jeden problém: švagor tam robil 9 mesiacov a zvyšok bol dobrovoľne nezamestnaný, tiež má nárok na DB v plnej výške? a ku DP treba priložiť originál potvrdenie o príjme alebo stačí prefotené, lebo on tvrdí, že stačí prefotené, prosím poraďte mi, ĎAKUJEM
Môžem sa spýtať ,na základe čoho ste dostali v Nórsku prídavky na dieťa ?
marcela1
15.02.08,17:05
na základe zmluvy od zamestnávateľa v Nórsku, ale od nového roka tam mal vyjsť nový zákon, že v Nórsku musí byť aj dieťa, aby ste dostávali prídavky
Johanka
15.02.08,17:12
A sú to prídavky v takom slova zmysle ako v SR ? Alebo je to niečo ako u nás DB ?
marcela1
16.02.08,13:19
to neviem, ale muž ich dostal jednorazovo, až keď sa vrátil domov, na nórsky účet. A môžem sa opýtať, prečo vás to zaujíma?
Johanka
16.02.08,13:34
Z čisto profesionálneho hľadiska. Zaujíma ma všetko , čo sa deje mimo SR. Často s klientami riešime z pohľadu dane z príjmov rôzne sumy, ktoré prijali na účet v krajine, v ktorej pracovali a ani netušia , čo to je. Potom sa ťažko posudzuje zdanenie či nezdanenie :).
marcela1
16.02.08,16:43
ďakujem všetkým za odpovede, a z toho mi vyplýva, že nezáleží , či je príjem na SR alebo zo zahraničia, nárok na DB má
marcela1
01.03.08,16:28
milá katkaj, odpísala si mi, že je potrebné k DP priznaniu priložiť originál potvrdenie o príjme. Z firmy Verlag Dashofer som si objednala publikáciu Daň. uznateľ. výdavky v účtovníctve pre podnikateľov, a je tam napísané, že stačí priložiť kópie potvrdení o príjme
Jozef Mihál
01.03.08,16:39
Citujem z poučenia k tlačivu DPFO typ A, bod 6.:

"Súčasťou priznania sú všetky kópie dokladov preukazujúce výšku príjmov zo závislej činnosti daňovníka, výšku zrazených preddavkov na daň z týchto príjmov a výšku nedoplatku dane z nepeňažných príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona), z ktorých nebolo možné podľa § 35 ods. 3 písm. a) zákona vykonať zrážku preddavku na daň, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky ako aj zo zdrojov v zahraničí v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva priznanie a vyplatený daňový bonus."