ritchie12
15.02.08,13:16
Dobry den.

Nepodarilo sa mi tu najst odpoved na moj problem, tak sa skusim opytat.

SZCO plati predavky na dan z prijmu mesacne. K 29.2.2008 prerusi zivnost do konca roku 2010. Podla DP za rok 2007 by po 31.3.2008 mal platit stvrtrocne predavky na dan.

Moja otazka je, ze ci je nutne ziadat DP o zrusenie povynnosti platit preddavky?

Pozeral som zakon a mne vychadza, ze podla § 34 "Platenie preddavkov na daň" ods. 8:

"(8) Ak daňovník skončil podnikanie, inú samostatnú zárobkovú činnosť, prenájom (§ 17 ods. 9) a výkon závislej činnosti a poberanie príjmov (§ 5), z ktorých sa platia preddavky na daň podľa odsekov 6 a 7, nie je povinný platiť preddavky na daň, a to od platby preddavku, ktorá je splatná po dni, v ktorom došlo k zmene rozhodujúcich skutočností; tieto skutočnosti oznámi daňovník správcovi dane. 129)"

by posledny preddavok na dan mal byt zaplateny za Februar 2008. A potom uz netreba platit ani netreba DP ziadat o nic, len im treba oznamit prerusenie zivnosti, co treba urobit tak ci tak ...

Jediny problem mam, ze v zakone za pise "skončil podnikanie" ale realne iba pozastavil, tak teraz som z toho trosku neisty. Poradite prosim?

Dakujem velmi pekne.

S pozdravom,
R.
ego.mc
15.02.08,13:39
Možno sa mýlim, ale prerušenie živnosti chápem ako "skončenie podnikania na dobu určitú".Takže by som sa riadil § 34 ods. 8.
zltalienka
13.03.08,12:18
Mam velmi podobnu otazku ako Ritchie:
Podla danovej povinnosti z roku 2007 ma SZCO povinnost platit kvartalne preddavky, ktore ma prvykrat zaplatit do 30.6.2008. Musi zaplatit kvartalne preddavky na dan z prijmov roku 2008, ked SZCO prerusi zivnost napr. 18.3.2008?
Je to uvedene ako povinnost? Ak ano, da ziadat o vratenie preddavku, kedze prerusil zivnost?
Dakujem za odpovede
zltalienka
17.03.08,08:33
Nikto neporadi? Nikto s tym nema skusenost?
Zoltán Kovács
17.03.08,08:43
Nikto neporadi? Nikto s tym nema skusenost?

Pri prerušení živnosti sa neplatia peddavky. Ale veď to máš v predchádzajúcich príspevkoch potvrdené.
zltalienka
17.03.08,09:01
Stale nerozumiem. §34 ods.8 ZDP pise, ze preddavky sa neplatia, ked skonci podnikanie ....... nie prerusi ........je definicia prerusenia zivnosti napisana v prispevku c.2 vseobecne platna? .....aj pre danovy urad?
ancura
28.05.10,15:30
Dobry den,
zivnost mam prerusenu od 1.3. 2010 do 31.8.2010, na dotaz na danovom urade ci som povinna platit preddavky, mi povedali ze ano, som povinna.
m.hladka
28.05.10,16:03
Áno, musíš, ale môžeš písomne požiadať DU o platenie preddavkov inak, t.z. že podaš na DU žiadosť, kde uvedieš dôvod, prečo žiadaš DU o neplatenie preddavkov a priložiš kópiu "Rozhodnutia o pozastavení prevádzkovania živnosti".
DU ti môže a nemusí vyhovieť.