radeksv
15.02.08,14:02
S manželkou plánujeme založiť rodinu. Manželka pracuje od 01.09.2006 a zmluva jej končí 30.06.2008. Aké obdobie by bolo rozhodujúce pre určenie vymeriavacieho základu na výpočet materskej? A ako by sa dal zvýšiť vymeriavací základ, aby bola materská čo najvyššia? V iných diskusiách som to totiž úplne nepochopil. Dá sa navýšiť výška odvodov a na základe toho by bol VZ vyšší, a teda aj materská dovolenka? Akým spôsobom? Ako dlho to musíme platiť? Prosím poraďte mi. Ak je to možné, skúste mi to čo najpodrobnejšie vysvetliť a popísať. Ďakujem.
brčko
15.02.08,13:40
Podmienkou pre vznik nároku na materské je 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. To nebude u tvojej manželky problém.
Dalšou podmienkou je trvanie NP alebo trvanie ochrannej lehoty.

Základ je pochopiť, že nárok na materské si možno uplatniť z poistení, ktoré trvajú ku dnu nástupu na MD, (čo je obvykle 6týždnov pred pôrodom t.j. v 34-om týždni tehotensta, no ak lekár uzná za vhodné môže byť najskôr 8 týždnov pred predpokl.pôrodom).
Ak manželka ku dnu nástupu nebude nemocensky poistená, aj tak môže vzniknúť nárok na materské, ak je v ochrannej lehote (OL). Ak zanikne nem.poistenie počas tehotenstva, OL je 6mesiacov (inak obvykle 42dní). Počas nej, ak vznikne dôvod na uplatnenie nároku na nemocenskú dávku (PN,Očr,materské) a budú splnené ostatné podmienky, tak nárok na dávku vznikne.
Podla postupov Soc.poistovne OL nezačína plynúť, ak má osoba iné nemocenské poistenie.

Záleží teda, či bude tvoja manželka pri ukončení PP=NP už tehotná a v ktorom týždni tehotenstva. Ak s nou ukončia PP 30.6.08, v tom čase bude tehotná, nebude mať už iné NP a nastúpi na MD do 31.12.08, tak jej vznikne nárok na materské v ochrannej lehote z terajšieho zamestnania. Jej rozhodujúcim obdobím (RO) na výpočet materskej bude rok 2007. Materská bude 55% z denného vymeriavacieho základu(DVZ) v RO. DVZ = súčet VZ (obvykle je to HM) zo zamestnania v RO deleno počet kal.dní v RO. Z týchto dní sa vynímajú dni PN,očr, neplat.volno, resp. iné prerušenie NP.

Ak by si chcel poradiť, musíš udať viac údajov o výške HM, termíne pôrodu. Prípadne máte známeho zamestnávatela, ktorý by mohol manželku nachvílu zamestnať?
A doporučujem ti čítať témy "materská 2008", resp. temy, ktoré obsahujú slovo "materská" "materské" a tiež blogy p. Mihála