danka28
15.02.08,16:47
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu pri účtovaní občianskeho združenia. Idem im robiť 1 krát daňové priznanie a nerada by som niečo hneď na začiatku domrvila. Ide o dve občianske združenia, ktoré sa zaoberajú organizovaním seminárov a kurzov. V roku 2007 mali príjem iba z kurzovného a z organizovania seminárov a z 2% daní , ale dostali aj účelový príspevok vo výške 150 000,- Sk z fondov. Potrebovala by som vedieť, či uvedených 150 000,- je príjem oslobodený od dane, alebo nie. A tiež by som sa chcela uistiť, či výdavky na kancelárske potreby, prenájom priestorov a cestovné a ubytovanie členov združenia a tiež aj prednášajúcich na seminároch je daňový výdavok.
Vopred vám ďakujem za pomoc a váš čas.
danka28
16.02.08,05:13
Prosím vás, naozaj mi nevie nikto odpovedať? Prosím, prosím o radu.
danka28
16.02.08,15:58
Haló, haló, pomôže mi niekto? Naozaj, neviem čo s tým. Vopred ďakujem.
Rozalka
16.02.08,18:23
Dobrý deň,
chcela by som vás poprosiť o radu pri účtovaní občianskeho združenia. Idem im robiť 1 krát daňové priznanie a nerada by som niečo hneď na začiatku domrvila. Ide o dve občianske združenia, ktoré sa zaoberajú organizovaním seminárov a kurzov. V roku 2007 mali príjem iba z kurzovného a z organizovania seminárov a z 2% daní , ale dostali aj účelový príspevok vo výške 150 000,- Sk z fondov. Potrebovala by som vedieť, či uvedených 150 000,- je príjem oslobodený od dane, alebo nie. A tiež by som sa chcela uistiť, či výdavky na kancelárske potreby, prenájom priestorov a cestovné a ubytovanie členov združenia a tiež aj prednášajúcich na seminároch je daňový výdavok.
Vopred vám ďakujem za pomoc a váš čas.

Pohľadala som ti zopár §
§ 12
(2) Predmetom dane daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, 67) sú príjmy z činností, ktorými dosahujú zisk alebo ktorými sa dá zisk dosiahnuť, a to vrátane príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.

(3) Daňovníkmi podľa odseku 2 sú záujmové združenia právnických osôb, profesijné komory, občianske združenia vrátane odborových organizácií, politické strany a politické hnutia, štátom uznané cirkvi a náboženské spoločnosti, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, pozemkové spoločenstvá, obce, vyššie územné celky, 68) rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie, štátne fondy, 69) vysoké školy, 70) Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Sociálna poisťovňa, Národný úrad práce, Fond ochrany vkladov, Slovenská kancelária poisťovateľov, Slovenský pozemkový fond, Slovenský rozhlas, Slovenská televízia, Fond na podporu zahraničného obchodu, Garančný fond investícií, 59) neinvestičné fondy, nadácie, neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby, organizácie, ktorých nezisková činnosť vyplýva z osobitného predpisu, na základe ktorého vznikli; za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, sa na účely tohto zákona nepovažujú obchodné spoločnosti nezaložené na účel podnikania.



§ 13 Oslobodenie od dane
1) Od dane sú oslobodené príjmy

a) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním, a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43; v rozpočtových organizáciách sú od dane oslobodené aj príjmy z činnosti, ktorá je vymedzená zriaďovateľom v zriaďovacej listine na plnenie jej základného účelu, 74) a príjmy z prenájmu a z predaja majetku zahrnuté v rozpočte zriaďovateľa okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43,
2) Od dane sú oslobodené aj
b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami,


§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
(16) Do základu dane daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie (§ 12 ods. 2) sa pri predaji majetku, ktorý bol používaný na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, zahrnie rozdiel, o ktorý príjem z jeho predaja prevyšuje cenu podľa § 25 zníženú o odpisy uplatnené v daňových výdavkoch vypočítané podľa § 27 alebo § 28. Pri predaji hmotného majetku, ktorý tento daňovník nepoužíval na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, je súčasťou základu dane aj rozdiel, o ktorý príjem z jeho predaja prevyšuje cenu, v ktorej bol majetok ocenený v účtovníctve pri jeho nadobudnutí, zvýšenú o náklady preukázateľne vynaložené na jeho technické zhodnotenie.
§ 23
Hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).

(7) a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,


§ 41
Daňové priznanie a zdaňovacie obdobie


(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43. Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). Rozpočtové organizácie a príspevkové organizácie nemusia podať daňové priznanie, ak majú okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, len príjmy oslobodené od dane.

a toto som tu tiež našla:


Pôvodca textu príspevku: jaanna
K účtovníctvu neziskovej organizácie som sa dostala len nedávno a sú tu isté špecifiká, ktoré by som potrebovala "lopatisticky" vysvetliť a možno to niekomu príde banalita, ale ja to zatiaľ ešte riešim ako začiatočník. Takže nezisková organizácia, ktorá bola zriadená za účelom odvozu komunálneho
odpadu a zaoberá sa iba touto činnosťou účtuje v sústave podvojného
účtovníctva. Všetky príjmy a výdavky súvisiace s toutou činnosťou sú teda nezdaňované? Ak je teda táto činnosť nezdaňovaná a vytvoria zisk, podlieha tento dani z príjmu (http://www.porada.sk/showthread.php?t=6023)? Za pomoc ďakujem.

Keď lopatisticky, tak potom:
- najprv si DOBRE prečítaj zakladaciu listinu alebo stanovy (podľa toho, základe čoho ste)
- napíš si, načo - na akú činnosť ste vznikli, všetky príjmy z tejto činnosti sú oslobodené - a vytvor si "stredisko N"
- napíš si, aké iné príjmy sa ešte môžu vyskytnúť - vytvor si "stredisko D"
Potom si musíš stanoviť, ktoré príjmy súvisia s ktorou činnosťou.
Ak ide o výdavok, ktorý súvisí s oboma, na to si vytvor ďalšie stredisko
Ak budeš mať len príjmy prvej skupiny (N), tak síce podáš priznanie, ale daň platiť nebudeš.
AK budú aj príjmy druhej skupiny (D), vypočítaš, aké % tvoria z celkových príjmov a potom týmto % prepočítaš stratu tretieho strediska.
Tým vlastne rozdelíš SPOLOČNÉ VÝDAVKY medzi príjmy oslobodené a zdaňované, a tak získaš ZÁKLAD DANE pre stredisko "D".
Do priznanie sa uvádza základ dane z celej činnosti a v jednotlivých riadkoch sa upraví tak, aby sa daň platila len zo zdaňovanej činnosti.
Ak nebudú žiadne iné príjmy, len z odvozu komunálneho odpadu, potom sa daň nebude platiť žiadna (ZDP_§13_ods.1_a)
AnikoAd
17.02.08,11:13
chcela by som sa ešte k tejto teme spytat, ake % si može cirkev odpočítat z príjmu za prenajom polnoh.pody?
danka28
19.02.08,10:29
Velmi pekne dakujem, za odpoved, pomohla mi, zorientovat sa trochu v neziskovych organizaciach. Este raz vdaka :)