jancsi
15.02.08,17:50
Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom odpočtu DPH u dlhodobého majetku:
1.2.2008 so nastúpila do novej firmy a mám k dispozícii len splátkový kalendár,
jedná sa o leasing : predmet leasingu - autosalón - prevádzková budova, striekací box rozostavaní, budova autosalónu.

21.1.2008 bola uhradená mesačná splátka v celkovej hodnote : 282.079,-

Mesačná splátka obsahuje:

Nájomné/základ DPH/: 237.040,31
DPH 19%: 45037,7
Suma spolu: 282079,- SK

Ako mám zaúčtovať túto mesačnú splátku? Pracujem v programe ALFA - jednoduché účtovníctvo, môžem si odpočítať celé DPH? Ďakujem za rýchlu odpoveď, sme mesačný plátcovia, tak je to pre mňa dosť súrne!
Lubica H
15.02.08,18:30
ak máš splátkový kalendár, tak tam máš rozpísané jednotlivé splátky aj s dňom zdaniteľného plnenia. takže zaplatením splátky si môžeš uplatniť prislúchajúcu čiastku DPH.
Johanka
15.02.08,18:36
ak máš splátkový kalendár, tak tam máš rozpísané jednotlivé splátky aj s dňom zdaniteľného plnenia. takže zaplatením splátky si môžeš uplatniť prislúchajúcu čiastku DPH.
Podčiarknuté nie je pravda.
Nárok na odpočet dane vzniká v deň vzniku daňovej povinnosti u dodávateľa ... nie v deň zaplatenia. Takže odpočíta v deň, kedy je splátka predpísaná.
Lubica H
16.02.08,11:15
Ako mám zaúčtovať túto mesačnú splátku? Pracujem v programe ALFA - jednoduché účtovníctvo, môžem si odpočítať celé DPH? Ďakujem za rýchlu odpoveď, sme mesačný plátcovia, tak je to pre mňa dosť súrne!

jancsi robí jednoduché účtovníctvo, takže DPH si uplatňuje dňom zaplatenia.
Ester plus
16.02.08,11:23
Aj v jednoduchom účtovníctve vzniká nárok na odpočet dňom uvedeným podľa splátkového kalendára.
Lubica H
20.02.08,07:06
jancsi robí jednoduché účtovníctvo, takže DPH si uplatňuje dňom zaplatenia.

ospravedlňujem sa za nesprávny názor. samozrejme, aj v jednoduchom účtovníctve sa DPH uplatňuje podľa dátumu dodania.