schreiterka
15.02.08,19:02
Ahojte,

chcela by som sa opytat, ci mate niekto info ako sa robi za r.2007 danove priznanie pre neziskovky. Tych oslobodenych 300tis. uz zatrhli, takze teraz by sa v podstate malo robit DP ako u normalnych firiem, vsak? Alebo sa tam riesia este tie oslobodene, nedanove a podobne?
Uvedte pls niekto nejaky priklad. Ja mam napr neziskovku, ktora ma aj podnikatelsku cinnost.

Dakujem vsetkym:D
bendži
15.02.08,18:25
Určite musíš rozlišovať príjmy a výdavky súvisiace s hlavnou a podnikateľskou činnosťou neziskovej organizácie. Príjmy z hlavnej činnosti ostávajú naďalej od dane oslobodené, zdaňuješ len príjmy z podnikateľskej činnosti (teda aby som bola presná rozdiel medzi príjmami a výdavkami z podnikateľskej činnosti)
Monikov
15.02.08,19:46
Keďže NO podniká, účtujete v podv.účtovníctve. Postupujete podľa opatrenia MF/24569/2005-74 - prílohou je aj rámcová účtová osnova, ktorá sa odlišuje od účtovnej osnovy podnikateľov. To, že NO podniká ešte neznamená, že používa postupy účtovania pre podnikateľov. Keď si pozrieš výsledovku pre NO, tam sú náklady a výnosy rozdelené do dvoch kolóniek. Jedna je hlavná nezdaňovaná činnosť, druhá podnikateľská zdaňovaná. Ja ich účtujem tak, že už pri nahrávaní účtovej osnovy (nemám špeciálny program pre NO) si tvorím analytické účty na HN a PZ činnosť, a zároveň účtovné prípady roztriedim na 2 strediská (ako pri účtovaní zákaziek – takto viem zistiť hosp.výsl.aj v priebehu roka).
Čo je predmetom dane a čo je oslobodené riešia §12 ods.2,3 a §13 ods.1a) zák.o DP.
Príklady: oslobodené sú napr. členské príspevky (poľ.združenia, rybárske zväzy atď).
Podnikateľská činnosť zdaňovaná: poz.spol. s právn. subjektivitou
má výnosy z predaja dreva ktoré predáva iným podnikateľom.
NO často zabúdajú, že musia sledovať aj dosiahnutý obrat kvôli DPH.
Ak by si účtovala pozemkové spoločenstvo s právnou subj., tak od 1.1. 2008 sa vypúšťajú z § 12 ods. 3 zákona o DP. To znamená, že už nebudú patriť medzi daňovníkov, ktorí nie sú založení na podnikanie. Budú sa posudzovať ako obchodné spoločnosti – napr. s.r.o.
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=5659 – tu si môžeš pozrieť výkazy pre NO
schreiterka
17.02.08,12:36
Strasne pekne dakujem vsetkym za odpovede.