mirodre
15.02.08,19:11
Mám živnosť v rozsahu ohlasovacej živnosti od 1.3.2007.
Potrebujem poradiť čo mi je treba na korektné ukončenie a zaúčtovanie všetkých dokladov.
PRÍJMY
V priebehu roka som vystavil 4 faktúry v českých korunách. Úhrn prijmov po prepočítaní kurzom NBS za všetky príjmy bol 89 673,82 Sk(naozaj to treba prerátať podľa NBS????). Ku 3 zo 4 faktúr mám aj výdavkový doklad (potrebujem ho aj ku štvrtej faktúre???)- príjmový nemám ani pri jednej (potrebujem ich????, ak áno musia byť podpísané aj druhou stranou???).
VÝDAVKY
Medzi výdavky hodlám zaradiť iba odvody na zdravotné poistenie za 10 mesiacov, ale chýba mi jeden podací lístok za zaplatené zdravotné poistenie - z toho dôvodu by som radšej nedával odvody do výdavkov pokiaľ je takáto možnosť (platil som poštovými poukazmi nakoľko nemám účet vedený v banke - musím si ho otvoriť????, alebo sa zaobídem bez účtu?????)
Ďalej si chcem uplatňovať výdavky paušálne no neviem či vo výške 40%, alebo 50% (prosím poradte ako to zistím v akej výške ich mám platiť).

Pokiaľ viem nemusím viesť JU v peňažnom denníku iba evidenciu príjmov a výdavkov no neviem kde to mam zapisovať - Je na to určená nejaká kniha???, alebo čo stým????

Zatial nemám ani pečiatku - Potrebujem ju, alebo sa zaobídem aj bez nej???

Čo dalej??? poradte mi prosím čo všetko musím spraviť lebo nemám žiadne skúsenosti - krok za krokom čo mám robiť s tými faktúramy a podacími lístkami z odvodov za ZP.Ako podať daňové priznanie??? - mal som aj prijmy zo závislej činnosti v mesiaci január ked som ešte nemal živnosť...... Musím podať aj ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovne???? Ak áno aké????

Čo všetko musím spraviť???

Prosím o odpovede na otázky zvýraznené červenou. Ďakujem.
Milan Benka
15.02.08,18:19
Pri paušálnych výdavkoch neúčtujete, vediete iba evidenciu príjmov , zásob a pohľadávok.

Príjmy v Kč treba prepočítať kurzom.

Výdavky si uplatníte vo výške 40 % príjmov + preukázateľne zaplatené poistné (odvody) a príspevky.

Pečiatku mať nemusíte, ani bank. účet.


A skúste použiť vyhľadávanie. Všetky Vaše otázky sú už na porade rozobrané z predu aj zozadu.
Johanka
15.02.08,18:21
mirodre
15.02.08,18:29
Áno to som si už prešiel ale zaujímalo by ma do čoho mam evidovať tie prijmy a výdavky a aj to či musím mať ku faktúram príjmové a výdavkové doklady???? A čo ked nemam jeden podací lístok zo zaplsteného poistného za odvody???
Johanka
15.02.08,18:34
Čítal si nepozorne - evidencia výdavkov nie je povinná. Forma vedenia evidencie príjmov nie je predpísaná , stačí nejaká tabuľka v Exceli, ak tie Tvoje 4 príjmy napíšeš v časovom slede na kus papiera, aj to bude stačiť ;).

Peňažný denník je účtovná kniha v jednoduchom účtovníctve, ktoré nie si povinný viesť v prípade, že uplatňuješ "paušálne" výdavky.

Od príjmov môžeš odpočítať preukazne zaplatené poistné, takže ak nemáš ústrižok šeku, tak to nemáš ako preukázať. Odpočítaš iba to poistné, ktorého zaplatenie preukázať vieš.
mirodre
15.02.08,18:52
Takže som dobre pochopil že nepotrebujem ani primové doklady zato, že som prijal peniaze??? .....

A ešte jedna otázočka ako zistím či sú výdavky vo výške 40% alebo 60% (mam živnosť na "stavbarčinu")
alenka11
15.02.08,19:10
Pozri si prílohu č. 1 k živnostenskému zákonu a tam v skupine 113 Stavebníctvo máš vymenované remeselné činnosti, pri ktorých si môžeš uplatniť 60% paušál. Ale ak čo len jedna tvoja vystavená faktúra bude na inú činnosť, ako je uvedená v tejto prílohe, už si nemôžeš uplatniť 60%, ale len 40% paušál.výdavky.
Milan Benka
16.02.08,08:09
Čítal si nepozorne - evidencia výdavkov nie je povinná. Forma vedenia evidencie príjmov nie je predpísaná , stačí nejaká tabuľka v Exceli, ak tie Tvoje 4 príjmy napíšeš v časovom slede na kus papiera, aj to bude stačiť ;).

Peňažný denník je účtovná kniha v jednoduchom účtovníctve, ktoré nie si povinný viesť v prípade, že uplatňuješ "paušálne" výdavky.

Od príjmov môžeš odpočítať preukazne zaplatené poistné, takže ak nemáš ústrižok šeku, tak to nemáš ako iba to poistné, ktorého zapreukázať. Odpočítaš platenie preukázať vieš.


Zajdite na zdrav. poisťovňu a vypýtajte si nejaké "potvrdenie", že im tá platby došla. Môjmu klientovi "saldokonto" potvrdené poisťovňou prešlo daňovou kontrolou bez nejakých vážnejších námietok.