Olga H.
15.02.08,20:47
Dobrý večer, jsem účetní z ČR (Liberec).
Pracuje tu několik Slováků, kteří mě požádali o podání DP typ A na Slovensku.
Snažila jsem se načíst vaše zákony (mimochodem, je vidět že vychází z jednoho základu), a moc vás prosím o potvrzení, že jsem vše dobře pochopila, případně o doplnění:
Slovák, který pracuje jako zaměstnanec v zahraničí, musí vždy (i kdyby měl velmi nízké příjmy) podat na Slovensku DP, typ A, použiju metodu zápočtu daně.
Přepočtu na SK průměrným kurzem Kč na Sk. Ten je 1.217?
V ČR jako zaměstnanec DP podávat nemusí, ale kdyby chtěl, musela bych na Slovensku požádat o odložení termínu pro podání DP. Dokdy by to ale bylo, a jak se to přesně dělá?
Jaké přílohy by byly možné k DP A - u nás by to byla všechna Potvrzení o zdan. příjmech, případně čestné prohlášení druhého z partnerů, že neuplatňuje odečet na děti?
Určitě jsem na něco zapomněla, předem vám moc děkuji za trpělivost.
Johanka
15.02.08,19:57
Zdravím českú kolegňu :).
Pozri si túto tému http://www.porada.sk/t72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane.html, napovie napr. ku kurzom, zaokrúhľovaniu ...;).

V SR je povinnosť podať DP v prípade, že úhrn zdaniteľných príjmov presiahne (pre rok 2007) sumu 47.808 Sk.
Žiadosť o predĺženie lehoty na podanie DP sa podáva podľa § 49 ods.3 Zákona o dani z príjmov, stačí uviesť jednoduchú vetu .... žiadam o predĺženie lehoty na podanie DP do ........ nakoľko súčasťou mojich príjmov budú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí.
Žiadosť sa podáva najneskôr 15 dní pred lehotou na podanie DP, ktorá je 31.3.
ekopo
15.02.08,20:05
Olga H.
15.02.08,20:06
Super, moc děkuji za rychlou odpověď :-).
Ještě jedna věc - u nás je limit pro uplatnění daňového bonusu na dítě 6 ti násobek minimální mzdy (to je 48 tis. Kč), pokud má někdo méně, ztrácí nárok na uplatnění daňového bonusu. Je to tak i u vás?
Na počátku tohoto týdne jsem našla šikovný odkaz na Sloenské daňové správě na vyplanění elektronického formuláře, jak jsem zvyklá u nás. Včera tam ale bylo upozornění, že DP budou funkční až na počátku března? Nevíte o tom něco?
Melnick
15.02.08,20:09
Super, moc děkuji za rychlou odpověď :-).
Ještě jedna věc - u nás je limit pro uplatnění daňového bonusu na dítě 6 ti násobek minimální mzdy (to je 48 tis. Kč), pokud má někdo méně, ztrácí nárok na uplatnění daňového bonusu. Je to tak i u vás?
Na počátku tohoto týdne jsem našla šikovný odkaz na Sloenské daňové správě na vyplanění elektronického formuláře, jak jsem zvyklá u nás. Včera tam ale bylo upozornění, že DP budou funkční až na počátku března? Nevíte o tom něco?

Zmena v tlačivách DP a akosi si dávajú načas.:):):)
ekopo
15.02.08,20:11
Ano funkčné budú až začiatkom marca. Taký limit na DB je aj tu.
Olga H.
15.02.08,20:13
a je nějaký dobrý odkaz na vyplnění? našla jsem KROS, ale ještě jsem to nezkusila.. u nás máme šablony, kde se zadají základní údaje a ono to pak různé věci umí zkontrolovat.. to už bych chtěla moc, že?
Olga H.
15.02.08,20:18
a ten limit na uplatnění DB je taky 48 tis. v SK?
Melnick
15.02.08,20:29
Je potrebné splniť podmienku pre nárok na DB --- príjmy aspoň polovica 6-násobku minimálnej mzdy /9x7600.-Sk + 3x8100.-Sk/ čo sa rovná sume pre rok 2007 ....46350.-Sk
Olga H.
15.02.08,22:00
Zkusila jsem nainstalovat sw Alfa, DP typ A.

Mám velmi jednoduchý případ, mohli byste mi na to pls juknout?

Přijmy pouze od zaměstnavatele v ČR, a to v době od 07-12/07. Do té doby v SR, bez příjmů.

Potvrzení ČR:
úhrn příjmů - 46 560 Kč
pojistné 5866 Kč
zaplacená daň 1428

DP, typ A:

ř.32 - 56663 Sk
ř.33 - 7139 Sk
ř.34 - 49524 Sk

ř. 36 - 49524
ř. 37 - 95616
ř. 43 - 95616
ř. 44 - 0

ř. 61 - 1738
ř. 65 - 1738

Vyplním žádost o vrácení přeplatku a přiložím Potvrzení o zd. příjmech.
V případě, že budu na příslušný fin. úřad posílat doporučeně poštou, je mi k něčemu Potvrdenie o podani daňového priznania?
V metodě zápočtu, typ B se píše o výpočtu poměru příjmů ř. 84, to je jen u typu B, že? U zamce i kdyby pracoval část roku v SR by to nehrálo roli?

Moc a moc děkuji předem, pustila jsem se do toho a potřebuji ujistit :-)))
Orsz
15.02.08,22:25
Zkusila jsem nainstalovat sw Alfa, DP typ A.

Mám velmi jednoduchý případ, mohli byste mi na to pls juknout?

Přijmy pouze od zaměstnavatele v ČR, a to v době od 07-12/07. Do té doby v SR, bez příjmů.

Potvrzení ČR:
úhrn příjmů - 46 560 Kč
pojistné 5866 Kč
zaplacená daň 1428

DP, typ A:

ř.32 - 56663 Sk
ř.33 - 7139 Sk
ř.34 - 49524 Sk

ř. 36 - 49524
ř. 37 - 95616
ř. 43 - 95616
ř. 44 - 0

ř. 61 - 1738
ř. 65 - 1738

Vyplním žádost o vrácení přeplatku a přiložím Potvrzení o zd. příjmech.
V případě, že budu na příslušný fin. úřad posílat doporučeně poštou, je mi k něčemu Potvrdenie o podani daňového priznania?
V metodě zápočtu, typ B se píše o výpočtu poměru příjmů ř. 84, to je jen u typu B, že? U zamce i kdyby pracoval část roku v SR by to nehrálo roli?

Moc a moc děkuji předem, pustila jsem se do toho a potřebuji ujistit :-)))


Predpokladám, že daňové priznanie podávaš v ČR. Potvrdenie o podaní DP má význam, ak ho ideš odniesť osobne. Ak ho posielať poštou týmto dokladom o podaní bude podací lístok z pošty.
Katija
16.02.08,07:49
Zkusila jsem nainstalovat sw Alfa, DP typ A.

Mám velmi jednoduchý případ, mohli byste mi na to pls juknout?

Přijmy pouze od zaměstnavatele v ČR, a to v době od 07-12/07. Do té doby v SR, bez příjmů.

Potvrzení ČR:
úhrn příjmů - 46 560 Kč
pojistné 5866 Kč
zaplacená daň 1428

DP, typ A:

ř.32 - 56663 Sk
ř.33 - 7139 Sk
ř.34 - 49524 Sk

ř. 36 - 49524
ř. 37 - 95616
ř. 43 - 95616
ř. 44 - 0
r. 49 - 49524
r. 50 - 1738
r. 51 - 100 %
r. 52 až 65 0

Vyplním žádost o vrácení přeplatku a přiložím Potvrzení o zd. příjmech.
V případě, že budu na příslušný fin. úřad posílat doporučeně poštou, je mi k něčemu Potvrdenie o podani daňového priznania?
V metodě zápočtu, typ B se píše o výpočtu poměru příjmů ř. 84, to je jen u typu B, že? U zamce i kdyby pracoval část roku v SR by to nehrálo roli?

Moc a moc děkuji předem, pustila jsem se do toho a potřebuji ujistit :-))) Oprava v texte. Z dane zaplatenej do rozpočtu ČR nemôže vzniknúť preplatok na dani v SR. A ani nevznikne. V DPFO A si neurobila zápočet dane na riadkoch 49 - 53. Doplň to tam, prilož potvrdenie o príjme z ČR a môžeš poslať na príslušný DÚ v SR.
Olga H.
16.02.08,09:27
jasně, děkuji, došlo mi to hned večer, že to je blbost. Nejspíš paní udělám DP v ČR, protože tu daň jí tady vrátí, podám u vás tu žádost o odložení termínu pro podání DP z důvodu příjmů ze zahraničí. Pak vlastně bude mít daň zaplacenou v zahraničí 0, ale u ní se nic nestane, protože má méně než tu nezdanitelnou část, takže nebude platit nic ani v SR. Jenom nevím, kdy se pak to DP na Slovensko posílá a co se přikládá jako doklad o tom, že podávala DP i v ČR, a že vlastně ta částka zaplacené daně z Potvrzení o zd,. příjmech neplatí, ale bude O?
Katija
16.02.08,09:40
jasně, děkuji, došlo mi to hned večer, že to je blbost. Nejspíš paní udělám DP v ČR, protože tu daň jí tady vrátí, podám u vás tu žádost o odložení termínu pro podání DP z důvodu příjmů ze zahraničí. Pak vlastně bude mít daň zaplacenou v zahraničí 0, ale u ní se nic nestane, protože má méně než tu nezdanitelnou část, takže nebude platit nic ani v SR. Jenom nevím, kdy se pak to DP na Slovensko posílá a co se přikládá jako doklad o tom, že podávala DP i v ČR, a že vlastně ta částka zaplacené daně z Potvrzení o zd,. příjmech neplatí, ale bude O?
To neviem. Keby to bolo naopak, tak u nás by zamestnávateľ urobil zamestnancovi ročné zúčtovanie dane (máme na to formulár) a to by bolo potvrdením o tom, že dań v SR bola výsporiadaná (v takomto prípade vrátená). Ak bude podávať DP v ČR a český finančný úrad o tom žiadne potvrdenie nevydá, nech priloží kopiu českého DP. Nič tým nemôže pokaziť.
Ešte dopĺňam, že DP bude treba podať v termíne predĺženia. Myslím že to dávajú najdlhšie do 30.9.
Olga H.
16.02.08,09:48
u nás se taky dělá RZD, ale jejich zaměstnavatel k 31.12. zaniknul, takže jim řekl, ať si to řeší sami.
A tohle je myslím cesta, aby o ten přeplatek na dani nepřišli. Zkusím se zeptat tady na fú, třeba vystavují takové potvrzení, nebo jak říkáte kopii DP z ČR. A to bych možná ani nemusela to DP v SR odkládat, když jí to české DP podám už teď, tak ho (nebo to potvrzení) přiložit ke slovenskému a poslat v termínu.
Promiňte , možná mám hloupé dotazy, ale zahraniční příjmy jsem nikdy nedělala, a těm lidem bych ráda pomohla, 1700 Kč vrácené daně jsou pro ně velké peníze, ale nerada bych, aby kvůli tomu měli nějaké problémy doma. :-)))
Katija
16.02.08,10:44
u nás se taky dělá RZD, ale jejich zaměstnavatel k 31.12. zaniknul, takže jim řekl, ať si to řeší sami.
A tohle je myslím cesta, aby o ten přeplatek na dani nepřišli. Zkusím se zeptat tady na fú, třeba vystavují takové potvrzení, nebo jak říkáte kopii DP z ČR. A to bych možná ani nemusela to DP v SR odkládat, když jí to české DP podám už teď, tak ho (nebo to potvrzení) přiložit ke slovenskému a poslat v termínu.
Promiňte , možná mám hloupé dotazy, ale zahraniční příjmy jsem nikdy nedělala, a těm lidem bych ráda pomohla, 1700 Kč vrácené daně jsou pro ně velké peníze, ale nerada bych, aby kvůli tomu měli nějaké problémy doma. :-)))My si tu všetci na porade tykáme. Tak dúfam, že som ťa tým neurazila.
Nebudú mať v SR problémy, ak budeš taká zlatá a pomôžeš im tie DP podať. Normálny termín je do 31.3.2008. Ak to vieš stihnúť, bude to pre všetkých jednoduchšie. Veľmi si ťa vážim za to, čo pre nich robíš. Mimochodom to naše DPFO Typ A (myslím, že si ho robila prvý krát) si zvládla veľmi dobre.
Olga H.
16.02.08,11:00
Milá Katijo, moc děkuji tobě i ostatním za odpovědi, moc mi to pomohlo. Mám výhodu, že ještě slovensky dobře rozumím, je mi 35, takže si ještě dobře pamatuju slovenštinu v TV, a to mi bylo k užitku při čtení alespon základních informací ze zákona. Lidi, kterým je dnes kolem 20, už nerozumí skoro nic. Je to pro ně stejně vzdálený jazyk jako třeba polština. :-( Zkusím zjistit u nás na fú ještě další podrobnosti a určitě se sem ještě vrátím s informací, kterou zjistím, a určitě taky pro radu. Mimochodem, to DP jsem prvně úplně zvojtila, nechala bych mu českou daň vrátit na Slovensku :-((. Došlo mi to asi za půl hodiny, co jsem to sem napsala. Pokud by někdo z vás potřeboval odborné informace z Čech, ráda pomůžu, pokud budu vědět. Nebo u nás je výborné forum na business.center.cz, jsou tam zákony, šablony všech přiznání, a vůbec spousta informací.
Katija
16.02.08,11:33
Tiež to vidím, ale hlavne v ČR, že vziká u mladých jazyková bariera.
Je to škoda. U nás je bežne dostupná česká TV, a veľa vaších programov ide v našej TV v pôvodnom znení, tak sme na tom trochu lepšie. Na poradu príď hocikedy. Tu najdeš všeličo, nie len odborné diskusie a rady. A ďakujem za link na vaše forum (nepoznala som to), určite sa zíde. Idem sa tam pozrieť. Maj sa pekne.
Olga H.
16.02.08,11:35
taky přeju hezký den, my tu dnes máme nádherně :-))
Ester plus
16.02.08,12:33
Ja by som mala otázku pre pani Olgu H. z Liberca, že mám študenta ktorý na dohodu zarobil v ČR 5.550 Kč a bola mu zrazená daň 694 Sk. Chcel by si uplatniť nárok na vrátenie tejto dane v ČR. Ja som sa pozerala na DP aj do zákona o dani z příjmu ale neviem akú odpočítateľnú položku (nezdaniteľnú čiastku) si môže študent uplatniť aby mu túto daň vrátili. Vedeli by ste mi s tým poradiť?
Marína
17.02.08,11:38
Časť citátu:

................ Zkusím se zeptat tady na fú, třeba vystavují takové potvrzení, ...............
DÚ v SR, na žiadosť daňovníka, vystavuje Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment). Určite takéto potvrdenie vystavuje aj FÚ.
Katija
17.02.08,11:54
Časť citátu:

DÚ v SR, na žiadosť daňovníka, vystavuje Potvrdenie o zaplatení dane z príjmu(Certification on tax payment). Určite takéto potvrdenie vystavuje aj FÚ. Jasné, máš pravdu. Vôbec ma to včera nenapadlo. A pritom ho mám. Tak teda prikladám.
Olga H.
17.02.08,16:50
Moc ráda poradím. Ten příjem měl zúčtovaný v 1 měsíci, že? Pokud by ho totiž měl třeba za červenec a srpen, pak by asi byl trochu problém, protože do 5.000 je u nás srážková daň, a tu by mu nevrátili. Ale pokud má v ruce Potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách na daň, kde je uvedená částka 694, tak mu jí určitě můžeš dostat zpátky prostřednictvím daňového přiznání. U nás je jedno DP pro všechny příjmy, s různými přílohami pro ZČ, podnikání, spol zdanění a tak. Najdeš ho na mfcr.cz, odkaz daně elektronicky, ale jestli chceš, tak Potvrzení naskenuj a pošli mi ho na mail já to vyplním a pošlu ti ho v pdf zpátky. Jestli bys měla dělat jenom tohle jedno české, tak je zbytečné se tím prokousávat, to mám za pár minut.

P.s. ten mail mě to nechce nechat vložit, protože mám méně než 15 příspěvků. je to olgahejlova zavináč seznam. cz
Olga H.
17.02.08,16:55
díky za tip na potvrzení o zaplacení daně, zítra zavolám na finančák a zjistím, jak to chodí tady....
ZDENIELA
19.02.08,11:11
Ja idem zneužiť ponuky Olgy H. a poprosím ju o info.

Idem robiť české daňové priznanie zamestnancovi - slovákovi (trvalý pobyt na Slovensku, manželka a deti tiež žijú v SR), ktorý celý rok pracuje iba v čechách. Má príjem nad CZK 150.000,--

Poprosím, aké úľavi na dani mu môžem uplatniť? ...
na poplatníka, na manželku, na deti? ... vzťahujú sa tieto úľavi i na občanov SR, ktorý u Vás dlhodobo pracujú?

;););)
Nie žeby som bola lenivá, ale čítať celý český zákon o dani z príjmu a sledovať tam rôzne odkazy kvôli jednému priznaniu sa mi fakt nechce (no to by som potom bola už moc primúdra :D)
Olga H.
19.02.08,16:24
Dobrý den, jasně:
slevu na dani na rodné číslo (na svoji osobu) může uplatnit každý - ta je 7.200 Kč,
slevu na manželku může uplatnit, pokud měla manželka nižší příjmy než 38.040 (v tom případě je přílohou čestné prohlášení, že příjmy měla nižší než 38.040) slevu 4.200
na děti 6000 ročně nebo pokud se narodilo v roce 2007, tak už za měsíc, ve kterém se narodilo 500 Kč (druhý z manželů musí napsat čestné prohlášení, že on dańový bonus na dítě neuplatňuje).
Zkuste na business.center.cz, odrazka šablony, je tam soubor v excelu, se kterým se krásně pracuje.
Kdyby vám to nešlo, tak mi to jeho potvrzení pošlete do výše uvedeného mailu, pošlu vám zpátky DP v pdf.
zuzkašu
19.02.08,16:48
Prepáčte prosím, nejedná sa priamo o túto tému, ale mohli by ste sa mi pozrieť na dotaz Výdavky SZČO podľa ZoDP platného v ČR v rubrike Daň z príjmu?
Olga H.
19.02.08,17:03
jdu tam, zuzkašu, myslím, že dneska jsme si psaly v čechách :-)
ZDENIELA
20.02.08,14:58
Dobrý den, jasně:
slevu na dani na rodné číslo (na svoji osobu) může uplatnit každý - ta je 7.200 Kč,
slevu na manželku může uplatnit, pokud měla manželka nižší příjmy než 38.040 (v tom případě je přílohou čestné prohlášení, že příjmy měla nižší než 38.040) slevu 4.200 prosím, čo sa považuje za príjem manželky ???
na děti 6000 ročně nebo pokud se narodilo v roce 2007, tak už za měsíc, ve kterém se narodilo 500 Kč (druhý z manželů musí napsat čestné prohlášení, že on dańový bonus na dítě neuplatňuje).
Zkuste na business.center.cz, odrazka šablony, je tam soubor v excelu, se kterým se krásně pracuje.
Kdyby vám to nešlo, tak mi to jeho potvrzení pošlete do výše uvedeného mailu, pošlu vám zpátky DP v pdf.

Takže podľa českých zákonov si môžu slováci tam pracujúci uplatniť úľavi na dani na seba, na manželky (samozrejme ak spĺňajú podmienku príjmu) a dokonca i na deti....:confused::confused::confused: i keď všetci žijú na Slovensku .... Tak to je super :D

No horšie je, že ako rezident SR si musí podávať i priznanie na Slovensku. Slovensko má s ČR metódu zápočtu dane ... takže ak si takto uplatní toľko úľav, príde mu to zrejme pre zmenu zdaniť na Slovensku ...
Olga H.
20.02.08,15:40
Pro upřesnění - těch 7.200 může každý, i kdyby pracoval jen měsíc v ČR, ty ostatní slevy za splnění podmínky, že jeho příjmy z ČR jsou víc než 90% jeho celosvětových příjmů za ten rok.
Příjem manželky (manžela) nesmí přesáhnout
38 040 korun, stanovuje se jako úhrn veškerým příjmů v roce (hrubý příjem z pracovního poměru, nemocenské dávky, penežitá pomoc v mateřství, u podnikatelek manželek příjem z podnikání bez snížení o výdaje, příjem podléhající srážkové dani, příjmy osvobozené od daně, dary... kromě rodičovského se nezahrnují ještě i další dávky státní sociální podpory..
Musíte zvážit jestli se mu to vyplatí, máte pravdu, že to zdaní u vás, ale tam si ty slevy na ně může uplatnit taky, ne?

Ale už jsem vyzkoušela celkem pracný systém:

-podání DP v ČR se žádostí o Potvrzení o příjmech za rok 2007, které vystavuje Fú až po vyměření daně, to je po 31.3.
-žádost o odložení daňové povinnosti na Slovensku
-podání DP na Slovensku, když přijde z českého fú to Potvrzení o zaplacených daních v ČR

Jde to, leckdy se to určitě i vyplatí, ale je to celkem makačka. Dneska jsem takhle dělala tohle všechno 2x a bylo to skoro na celý den...
ZDENIELA
21.02.08,07:24
Pro upřesnění - těch 7.200 může každý, i kdyby pracoval jen měsíc v ČR, ty ostatní slevy za splnění podmínky, že jeho příjmy z ČR jsou víc než 90% jeho celosvětových příjmů za ten rok.
Příjem manželky (manžela) nesmí přesáhnout
38 040 korun, stanovuje se jako úhrn veškerým příjmů v roce (hrubý příjem z pracovního poměru, nemocenské dávky, penežitá pomoc v mateřství, u podnikatelek manželek příjem z podnikání bez snížení o výdaje, příjem podléhající srážkové dani, příjmy osvobozené od daně, dary... kromě rodičovského se nezahrnují ještě i další dávky státní sociální podpory..
Musíte zvážit jestli se mu to vyplatí, máte pravdu, že to zdaní u vás, ale tam si ty slevy na ně může uplatnit taky, ne? Samozrejme, že podmienku min. príjmu 90% spĺňa, keďže nemá iné príjmy okrem príjmov zo zamestnania v ČR.
Na Slovensku, pri vyplňovaní daňového priznania mu taktiež uplatním u nás tzv. nezdaniteľné časti na daňovníka, na manželku a daňový bonus na deti....
Ale už jsem vyzkoušela celkem pracný systém:

-podání DP v ČR se žádostí o Potvrzení o příjmech za rok 2007, které vystavuje Fú až po vyměření daně, to je po 31.3.
-žádost o odložení daňové povinnosti na Slovensku
-podání DP na Slovensku, když přijde z českého fú to Potvrzení o zaplacených daních v ČR

Jde to, leckdy se to určitě i vyplatí, ale je to celkem makačka. Dneska jsem takhle dělala tohle všechno 2x a bylo to skoro na celý den...

Ďakujem, za odpoveď a čakám na prípadné otázky, ak budem vedieť, určite pomôžem ;)
Olga H.
21.02.08,08:13
Díky za nabídku, budu teď dělat manželský pár s dítětem, tak myslím že se budu potřebovat ujistit kolem daňového bonusu :-)Přeju hezký den
betka631
25.02.08,12:36
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.Manžel pracoval celý rok 2007 v ČR.Účtovníčka mu odmietla urobiť ročné zúčtovanie dane s tým,že si podáva daňové priznanie v SR.Lenže ak mu vznikne v ČR daňový preplatok tak prichádza o peniaze keďže na Slovensku sa logicky daň zaplatená v ČR nemôže vrátiť.Chcela by som sa opýtať či je správne že mu vo firme v ČR odmietajú urobiť ročné zúčtovanie dane?ďakujem
Kristína
25.02.08,13:30
Moja dcéra ukončila minulý rok strednú školu, robiť začala až od novembra v Čechách. Jej príjem v prepočte na Sk je nižší ako suma 47.808,- Sk. Znamená to, že v SR nemusí podať DP. Dobre som to pochopila? Ďakujem za odpoveď.
zuzkašu
25.02.08,15:00
V ČR musí mať vysporiadanú daňovú povinnosť. A to buď RZ alebo DP. Nepoznám presne český ZoDP, ale myslím si, že RZ je účtovníčka povinná urobiť zamestnancovi, ak oň požiada. Ak nepožiadal, musí dostať aspoň Potvrdenie FO o zdanit.príjmoch a odvedených preddavkoch na daň od zamestnávateľa. Na základe Potvrdenia si urobí DP v ČR a následne DP v SR, podľa postupov uvedených aj tu na Porade.
4326
25.02.08,15:08
Je možne - ak Fo - nepodnikateľ pracuje celý rok v ČR, aby mu po prepočte príjmu na SKK a zápočte dane zaplatenej v ČR vyšiel daňový nedoplatok? Každý rok som mala zápočet dane 100% a tým daň na úhradu 0,-- SKK, ale tento rok mi po prepočte vyšiel daňový nedoplatok aj keď zápočítať možem 100 %. Dan v SR vyšla vyššia ako tá čo bola zrazená v ČR. Keďže zatiaľ nie je prístupne DP na drsr.sk, tak neviem či náhodou niekde nerobím chybu. Dík
4326
27.02.08,06:45
Prosím, potvrdí mi niekto moje výpočty v predošlom príspevku?
Ďakujem
ZDENIELA
27.02.08,06:49
Málo, málo info ...
Bolo by treba možno napísať sumy, budeme múdrejší
4326
27.02.08,07:03
Daň po výpočte mi vyšla 31 649,00 SKK. Pri výpočte príjmov z ČR zápočet dane vyššiel 100 %. Daň zrazená v ČR a prerátaná na SKK je 31 349,00. Kedže možem započítať celú daň ale daň vypočítaná v SKK je 31 649,00 SKK vyšiel mi nedoplatok na dani 300,00 SKK.
Pri prepočte príjmu som použila ročný priemerný kurz 1,217.
ZDENIELA
27.02.08,08:00
Daň po výpočte mi vyšla 31 649,00 SKK. Pri výpočte príjmov z ČR zápočet dane vyššiel 100 %. Daň zrazená v ČR a prerátaná na SKK je 31 349,00. Kedže možem započítať celú daň ale daň vypočítaná v SKK je 31 649,00 SKK vyšiel mi nedoplatok na dani 300,00 SKK.
Pri prepočte príjmu som použila ročný priemerný kurz 1,217.

Uvažujme spolu:
Daň zaplatená v ČR Sk 31.349,--
Daň vyrátaná v SR, ktorú je povinný zaplatiť Sk 31.649,--
Daň uznaná na zápočet zaplatená v ČR 100% = Sk 31.349,--
__________________________________________________ __

Neviem, čo je na tom nejasné?
Daň uznaná na zápočet vo výške 100% neznamená, že mu odpustíš celú daň, ktorá mu na slovensku vyšla, ale mu uznáš 100% dane zaplatenej v ČR , t.j. Sk 31.349,--.
Neviem, či máš výpočty správne, ale ak áno, vyšiel mu nedoplatok na dani v slovenskom daňovom priznaní Sk 300,--.
4326
27.02.08,08:09
Nejasné mi je na tom to, že v ČR je v % vyššia daň ako u nás
a zatiaľ mi každý rok vyšiel zápočet dane vyšší ako daň vypočítaná u nás, teda nevychádzal daňový nedoplatok.
Mushu3
27.02.08,09:16
Pekny den.
Prosim as robim DP typu A - prijmy su len z CR

Dan v r45 je 16.094,- ale skutocne zaplatena dan v CR je 17.745,-
V DP A pre SR samozrejme vysla dan. povinnost 0. Ale neviem ci je povinny podat si danove priznanie aj v CR a ak ano neviete niekto linky kde je nejaky navod na vyplnenie DP pre CR - lebo uctovnicka vo firme im dala len potvrdenia a nic viac.

Dakujem za pomoc
Marína
27.02.08,09:41
Nejasné mi je na tom to, že v ČR je v % vyššia daň ako u nás
a zatiaľ mi každý rok vyšiel zápočet dane vyšší ako daň vypočítaná u nás, teda nevychádzal daňový nedoplatok.
Nie je to tak, že je vyššia. Je progresívna. Pozri
§ 16 Sazba daně
od Kč............do Kč
0............121 200.........12%
121 200......218 400.......14 544 Kč + 19 %.......121 200 Kč
218 400......331 200.......33 012 Kč + 25 %.......218 400 Kč
331 200 a více...............61 212 Kč + 32 %.......331 200 Kč
Marína
27.02.08,09:49
Pekny den.
Prosim as robim DP typu A - prijmy su len z CR

Dan v r45 je 16.094,- ale skutocne zaplatena dan v CR je 17.745,-
V DP A pre SR samozrejme vysla dan. povinnost 0. Ale neviem ci je povinny podat si danove priznanie aj v CR a ak ano neviete niekto linky kde je nejaky navod na vyplnenie DP pre CR - lebo uctovnicka vo firme im dala len potvrdenia a nic viac.

Dakujem za pomoc
Skús vyplniť tu:
http://business.center.cz/business/sablony/s3-priznani-k-dani-z-prijmu-fyzickych-osob.aspx
Mushu3
27.02.08,10:03
Dakujem.
4326
27.02.08,10:51
Nie je to tak, že je vyššia. Je progresívna. Pozri
§ 16 Sazba daně
od Kč............do Kč
0............121 200.........12%
121 200......218 400.......14 544 Kč + 19 %.......121 200 Kč
218 400......331 200.......33 012 Kč + 25 %.......218 400 Kč
331 200 a více...............61 212 Kč + 32 %.......331 200 Kč


Dakujem, takže by som to mala mať vyplnené správne. Díky
Olga H.
27.02.08,14:32
Nebo zkuste www. mfcr.cz, daně elektronicky, udělá to za vás i kontrolu správnosti výpočtu. DP v ČR podávat nemusí, ani když mu neudělali RZD, v případě že měl pouze jednoho zaměstnavatele nebo více zaměstnavatelů postupně za sebou. Měl by tu povinnost jenom při souběhu příjmů. To mi dnes potvrdili na Fú, na Slovensku ale podat musí
Mushu3
27.02.08,18:00
Dakujem
Mushu3
28.02.08,20:31
Prosim Vas,
zamestnanec pracoval cely rok v CR
potvrdenie o prijme:
uhrn prijmov 179.505,- Sk 218.457,-
poistne 22.448,- Sk 27.319,-
zaklad dane 157.057,- Sk 191.138,-
zrazena dan 14.581,- Sk 17.745,-
nebolo danove zvyhodnenie

DP tyo A v SR:
r.32 218.457,-
r.33 27.319,-
r.34 191.138,-
r.35 191.138,-
r.37 95.616,-
r.41 10.812,-
r.42 10.812,-
r.43 106.428,-
r.44 84.710,-
r.45 16.094,-
r.49 191.138,-
r.50 17.745,-
r.51 100
r.52 16.094,-
r.53 16.094,-
r.54 0,-
r.56 0,-
r.64 0,-

V CR nemusi podat Danove priznanie. Ale ked nemal danove zvyhodnenie nevznikol by mu v CR preplatok? Neviem vobec nic o DP v CR a z toho co som tu studovala mam riadny zmetok. Moze mi niekto pomoct a co vsetko potrebuje aby si mohol podat DP v CR. Dakujem.
ZDENIELA
29.02.08,08:16
Prakticky k podaniu priznania v ČR potrebuje to čo pri podaní v SR, čiže potvrdenie od zamestnávateľa o príjmoch

Potom skúsme prepočítať to v ČR:

príjem CZk 179505,--
- poistné Czk 22448,--
_____________________________________
ZD CZK 157.057,--
Daň CZK 14544,-- + 19% z 35857,-- = 21.356,--
-------------------------------------------------------------------
- Sleva na poplatnika Czk 7.200,--
__________________________________________________ ____
Daň CZk 14.156,--
Na preddavkoch zaplatené CZK 14.581,--
__________________________________________________ ___
preplatok na dani CZK 425,--

:D Okrem zaokrúhlenia dane, by tom malo byť v poriadku, ale myslím, že oni zaokruhľujú daň nadol.
Mushu3
29.02.08,10:49
Dakujem
betka631
02.03.08,21:35
Dobre som pochopila,že ak manžel poda DP v ČR a uplatni si danovy bonus na dieťa,môže si daňový bonus uplatniť aj pri DP v SR? Účtovníčka mu tvrdí,že nemá nárok na daňový bonus nakoľko dieťa ma trvalý pobyt v SR.Manžel ma príjem za celý rok 2007 len z ČR.
Veľmi ďakujem
ZDENIELA
03.03.08,05:47
Áno, je to tak. Daňový bonus na dieťa si môže uplatniť i pri podaní českého daňového priznania. Na uznanie bonusu na dieťa je predsa dôležitá spoločná domácnosť. Takže áno, ak samozrejme spĺňa iné zákonom stanovené podmienky.
ZDENIELA
03.03.08,05:54
Ja by som chcela poprosiť pomôcť s vyplnením českého daňového priznania. Problém mi robí prvá strana (ostatné zvládam :o)
Potrebovala by som vedieť, ako vyplniť prvú stranu za FO - zamestnanca. Mám dve varianty:

1. zamestnanec je rezidentom SR (má tu rodinu) a pracuje len v ČR (100% príjmov má z ČR)

2. zamestnanec má potvrdený domicil z českého finančného úradu, na Slovensku má taktiež rodinu a pracuje tiež len v ČR.

Tej prvej strane fakt nerozmumiem (okrem mena a rodného čísla ;)). Vedel by nám (verím, že nás je viac) tu niekto prilepiť neaké dva pekné vzory??? Prosím ....
Ďakujem za ochotu.
Johanka
03.03.08,11:03
Musíš ešte vypísať r. 45,49,50,51,52,53,54. V riadku 54 bude síce 0, ale daňový úrad SR nevráti preplatky dane zaplatené v ČR.


Ku ktorej otázke je táto odpoveď ?
betka631
03.03.08,14:25
Mám otázku na p.Olgu H.
Ak by som Vám poslala na email manželove príjmy nebola by ste taká dobrá a nepomohla mi vyplniť daňové priznanie v ČR? Keďže nie som účtovníčka mám v tom mierny chaos.
Bola by som Vám veľmi povďačná.
betka631
03.03.08,15:03
poprípade môžem napísať údaje ak by ste bola taká dobrá mi to skontrolovať:
r.31 361426 CZK
r.32 45190
r.34 316236
r.42 316236
r.45 316236
r.55 316236
r.56 316200
r.57 57462
r.58 57462
r.60 57462
r.64 7200
r.70 7200
r.71 50262
r.72 0
r.73 0
r.74 50262
r.75 9000 (1 dieťa/6000.,2 dieťa/3000-ukončil štúdium na
VŠ k 28.6.2007)a tu vôbec nemám istotu či to
mám správne
r.76 0
r.77 9000
r.84 51014
r.91 -9752

manžel ma príjem celý rok len z ČR
Veľmi pekne ďakujem za ochotu
Norim
04.03.08,12:00
Pre Olga H.
Olga H.
04.03.08,13:07
r.31 361426 CZK
r.32 45190
r.34 316236
OK



r.55 316236
r.56 316200
r.57 57462
r.58 57462
r.60 57462
r.64 7200
r.70 7200
r.71 50262

r.72 9000
r.73 9000
r.74 41262
r.75 0
r.76 0
r.77 0
r.84 51014
r.91 -9752 (přeplatek na dani) - vyplnit Žádost o vrácení přeplatku a nezapomeňte podpis pod kolonku, kam to chcete poslat


:-)
betka631
04.03.08,14:01
Ďakujem
ZDENIELA
04.03.08,15:02
Ja by som chcela poprosiť pomôcť s vyplnením českého daňového priznania. Problém mi robí prvá strana (ostatné zvládam :o)
Potrebovala by som vedieť, ako vyplniť prvú stranu za FO - zamestnanca. Mám dve varianty:

1. zamestnanec je rezidentom SR (má tu rodinu) a pracuje len v ČR (100% príjmov má z ČR)

2. zamestnanec má potvrdený domicil z českého finančného úradu, na Slovensku má taktiež rodinu a pracuje tiež len v ČR.

Tej prvej strane fakt nerozmumiem (okrem mena a rodného čísla ;)). Vedel by nám (verím, že nás je viac) tu niekto prilepiť neaké dva pekné vzory??? Prosím ....
Ďakujem za ochotu.

Pani Olga H. bola taká milá a odpoveď na túto moju otázku mi poslalna na email, takže ju tu vcapím, keby to niekoho zaujímalo. Mňa tam miatli tie pobyty (či slovenský alebo český a tak )
ZDENIELA
04.03.08,15:04
Takže tu je odpovedˇ na moju horeuvedenú otázku od pani Olgy H.:

"Tomu domicilu moc nerozumím, ale mám za to, že to je jen kvůli tomu, aby mohli cizinci jako zaměstnanci dotávat slevu na dani už v průběhu roku. Vím jistě, že tu slevu 7.200 na poplatníka si můžou upltňit všichni, i kdyby tady pracovali třeba jen jediný měsíc v roce a další slevy (student, děti) až v daňovém přiznání po splnění podmínky 90% celosvětových příjmů na území ČR.

Takže si myslím, že pro oba by to mělo být stejné, to znamená, vyplníte jim řádky 06-11, řádky 12-18 trvalé bydliště na Slovensku, řádky 23-28 adresu pobytu na území ČR, potom řádky 29 Sk a ř.29a výši celosvětových příjmů.

Zkusím to zjistit přesně, ale myslím, že ten domicil neznamená, že by byl rezident ČR, to se posuzuje úplně stejně jako u vás v pořádí - trvalé bydliště poplatníka, kde žije rodina atd.) a to myslím, že i když má nebo nemá daňový domicil v ČR (stálý pobyt)n je rezident SR. Slevy v ČR si může uplatnit v ČR, když splní podmínky, jak jsem psala výše a v SR si je může uplatnit, prootže tam má trvalý pobyt a musí tam zdanit své celosvětové příjmy.

Doufám, že jsem vám to ještě víc nezamotala, určitě ještě napište, pokud by něco nebylo jasné.

Přeju hezký den Olga Hejlová"
_____________________________________________

prípadné bodíky zasielať pani Oľge prosím :D :D :D
Asem
05.03.08,10:28
Dobrý deň,
ja mám takúto skúsenosť s DP v SR, ak mal slovák príjmy v ČR, možno vám to pomôže:
- v roku 2006 som takto začala robiť DP a mala som tiež veľa nejasností, tak som poslala dopyt (otázku) na daňové riaditeľstvo SR následovnú:

Daňovník mal príjmy zo závislej činnosti v Českej republike. Podal si tam daňové priznanie, kde si uplatnil manželku a deti.
Otázka:
1. Čo je prílohou daňového priznania na Slovensku - aké potvrdenie o príjme?
2. Môže si v daňovom priznaní na Slovensku uplatniť opäť manželku a deti?


a dostala som takúto odpoveď


Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje následovné:
vzhľadom na to, že ide o rezidenta SR (daňovník s trvalým pobytom na území SR) podáva daňové priznanie z celosvetových príjmov t.j. aj príjmov zo zahraničia (ČR). Prílohou priznania je kópia potvrdenia zamestnávateľa (aj zahraničného) o vyplatených príjmoch a zrazených preddavkov (v ČR majú obdobné potvrdenie ako u nás). Daňovník podal priznanie v ČR z príjmov plynúcich na území ČR a uplatnil si nároky podľa českého zákona o daniach z príjmov. V SR podáva priznanie podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z prímov v znení neskorších predpisov a uplatňuje nároky vyplývajúce z tohto zákona t.j. aj odpočet na manželku a daňový bonus podľa podmienok vedených v tomto zákone.


Podľa tejto odpovede znamená, že nie je potrebné vybavovať žiadne doklady z Fin.úradu, ale dokladom pre DP v SR je potvrdenie o príjme od zamestnávateľa v ČR, a potom nie je potrebné ani dávať odklad DP v SR - je to oveľa jednoduchšie. Dúfam, že som Vám pomohla :)
Marína
05.03.08,11:46
Asem, ak daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR nepožiadal o ročné zúčtovanie svojho zamestnávateľa v ČR, podal si daňové priznanie v ČR, nik iný ako Finanční úřad mu potvrdenie o zaplatenej dani do štátneho rozpočtu ČR nemôže vydať. Ak požiadal svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, do DP v SR uvádza skutočne odvedenú daň do ŠR ČR. Príklad:
Z Potvrdenia o príjme vyplýva preddavok dane 5000 Kč. Z podaného DP(alebo z ročného zúčtovania dane) preplatok dane 2000 Kč. Daň odvedená do ŠR ČR 3000 Kč. To je údaj, ktorý sa uvádza v DP v SR.
Kukuč
05.03.08,11:55
Pani Olga, som veľmi rada, že ste sa ozvala. Človek má radosť keď sa stretne s človekom z druhej strany. Myslím teraz kvôli DP z ČR a SR.
Čítala som veľa rád od Vás a pomahajú mi, len ešte neviem presne, čo znamená 90 % príjmov. Mám známeho, ktorý pracoval 9 mesiacov v ČR, potom pracoval u nás 3 mesiace. Teraz od nového roku znova pracuje v ČR. Môžem urobiť DP a získať bonus na deti. Keď k 31.12.2007 nepracoval v ČR? Typ daň. priznania? Stačí len stručne. Zvyšok zvládnem. Ďakujem.
Asem
05.03.08,12:20
Asem, ak daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR nepožiadal o ročné zúčtovanie svojho zamestnávateľa v ČR, podal si daňové priznanie v ČR, nik iný ako Finanční úřad mu potvrdenie o zaplatenej dani do štátneho rozpočtu ČR nemôže vydať. Ak požiadal svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, do DP v SR uvádza skutočne odvedenú daň do ŠR ČR. Príklad:
Z Potvrdenia o príjme vyplýva preddavok dane 5000 Kč. Z podaného DP(alebo z ročného zúčtovania dane) preplatok dane 2000 Kč. Daň odvedená do ŠR ČR 3000 Kč. To je údaj, ktorý sa uvádza v DP v SR.


Tiež som vtedy takto uvažovala, ale podľa odpovedí z daňového riaditeľstva jednoznačne ich nezaujíma v zahraničí daňové priznanie ani ročné zúčtovanie, chcú iba potvrdenie o prijmoch od zamestnávateľa. Ja tak robím DP v SR od roku 2005 na základe tejto odpovede z Daňového riaditeľstva.
Kukuč
05.03.08,13:52
Ja som myslela na daňové priznanie podané v Čechách. Preto som o radu žiadala p. Oľgu. Na Slovensku je to už vybavené. Podané DP. Ale aj tak ďakujem za reakciu.
mlulica
05.03.08,19:29
Takze budem aj ja postupovat spravne ak podam DP na SR za danovnika, ktory ked mal prijmy zo ZCaFP vo vyke 86 552 CZK v mes. 1-9, (autodoprava), a 3 mes. bol evidovany na UP, uplatni si danovy bonus na dieta a odpoc. polozku na manzelku???
Olga H.
05.03.08,20:31
Pro ASEM:

Dobrý večer, děkuji za reakci.
Ten člověk ale jednak o to Potvrzení o zaměstnavatele přijde, protože originál musí přiložit k českému DP, a za druhé, ta sražená daň bude jiná, než je v tom potvrzení, pokud mu z českého DP nějakou daň vrátí. Jasně, už mám to slovenské DP vyplněné, ale stejně musím počkat až český fú pošle ten doklad, na kterém už bude skutečná daň upravená o tu vratku z DP (pak asi jen pro jedu čísla, že odpovídají předpokladu a pošlu to slovenské). Je to byrokracie, ale v tomto případě má myslím význam.
Olga H.
05.03.08,20:49
Pro KUKUČ:
moc vám děkuji za milá slova. Moc jste mi tu pomohli, do letoška jsem dělala DP jen v Čechách. Letos mě do toho uvrtal kamarád, který Slováky zaměstnává a šla jsem do toho s tím , že si objednám nějakou příručku a uvidím (mám jednu dobrou od Poradca - Daňové priznanie). Není ale nad to, když sem napíšu, co přesně potřebuji ověřit a vlastně mám ihned odpověď. Je to SUPER a moc vám všem děkuju.

K vašemu dotazu - není rozhodující, jestli pracoval v Čechách k 31.12., stačí třeba jen jeden měsíc o prázdninách a může si uplatnit tu celoroční slevu na poplatníka 7.200 kč.
Ta je za všech okolností (jen kdyby byl starobní důchodce k 1.1.2007 tak by ji nedostal).
Další slevy (poživatel částečného, plného invalidního důchodu, student, nebo slevu na vyživované dítě) si může uplatnit jen za splnění podmínky, že 90% jeho celosvětových příjmů bylo v ČR. To si vysvětluju tak, že pokud jeho příjmy celkem v ČR a SR byly v roce 2007 v přepočtu na Kč 100.000, může si tyto slevy v ČR uplatnit za předpokladu, že 90.000 Kč byl příjem v ČR. Pokud by byl příjem v ČR 89.000, nesplnil podmínku a nemůže si uplatnit např. bonus na dítě.
To, že u vás tato podmínka není, umožňuje, že si může bonus na dítě uplatnit v ČR i v SR, protože u vás splní podmínku neomezené daňové povinnosti a minimální mzdy (aspoň pořád doufám, že to tak je).
Typ DP je u nás už pár let jen jeden, liší se pouze přílohami, příjmy ze zaměstnání jsou u nás podle §6, z podnikání §7.
Pokud do toho půjdete, nezapoměnte mu odložit daňovou povinnost v SR (do 17.3.) a napsat na český fú žádost o vystavení potvrzení o zaplacení daně.
Olga H.
05.03.08,20:52
pro MLULICU

viz příspěvek výše, jasně může si uplatnit i manželku. Manželka musí napsat jako přílohu DP čestné prohlášení o tom, že neměla žádné vlastní příjmy za rok 2007 (mohla by mít do 38.040 Kč)
a podle toho, co jsme tu už řešili, si to může uplantnit i v ČR i v SR - v ČR je bonus 6000 na dítě, škoda o to přijít, pokud vše splňuje
Asem
06.03.08,12:15
Pro ASEM:

Dobrý večer, děkuji za reakci.
Ten člověk ale jednak o to Potvrzení o zaměstnavatele přijde, protože originál musí přiložit k českému DP, a za druhé, ta sražená daň bude jiná, než je v tom potvrzení, pokud mu z českého DP nějakou daň vrátí. Jasně, už mám to slovenské DP vyplněné, ale stejně musím počkat až český fú pošle ten doklad, na kterém už bude skutečná daň upravená o tu vratku z DP (pak asi jen pro jedu čísla, že odpovídají předpokladu a pošlu to slovenské). Je to byrokracie, ale v tomto případě má myslím význam.


Presne takto som vtedy rozmýľala ako Vy, volala som na Daň. úrady, známym a na Daň. úradoch mi stale odpovedali, že im zákon hovori, že ako doklad o príjmoch k daňovému priznaniu je potrebné doložiť Potvrdenie o príjme od zamestnávateľa a stači kópia tohto potvrdenia, ja som ich presviedčala a samozrejme, že som ich dostala do neistoty, či mi správne hovoria, pretože som práve to hovorila, že tomu človeku sa daň vráti pri podaní DP v ČR a nebude už taká ako na potvrdení od zamestnávateľa. Nakoniec mi poradili takto, aby som dala dopyt (otázku) na Daňové riaditeľstvo SR, že mi musia podľa zákona odpovedať do 30 dní a prišla mi takáto odpoveď. Ja túto odpoveď mám ako doklad, že Daňové riaditeľstvo rozhodlo takto. Prečítajte si ešte raz moju otázku a odpoveď z Daň. riadit.. V otázke je jasne povedané, že si podal v ČR daňové priznanie - čiže nemali odpovedať, že k DP v SR bude doklad od zamestnávateľa, ale doklad z FÚ v ČR, lebo je jasné keď si tam uplatnil manželku a deti, že daň odvedená v ČR sa zmení respektíve nebude žiadna. Mňa táto odpoveď z Daň riadit. presvedčila. lebo nie je už iný vyšší orgán v oblasti daní, ktorý by mohol o týchto veciach rozhodovať, na základe toho to tak robím. Môže byť, že odvtedy sa v zákone niečo zmenilo a
to už nebude pravda. Najlepšie asi je dať takýto dopyt na Daň. riaditeľstvo každý rok a mali by sme pre každý rok istotu.
Ešte pozrite si tlačivo Daňové priznanie v SR riadok 32 a odkaz 6) na strane 4 -kópie potvrdení o príjmoch.

Prajem pekný deň.
Kukuč
07.03.08,14:56
Pani Olga ste poklad. A skutočná šikovná babenka. Ďakujem. Rada pomôžem aj ja, kým ma nepredbehnu. Kukuč
elizabet100
08.03.08,15:46
Poprosím o prekontrolovanie DP typ A:
Daňovník má príjmy zo SR od dvoch zamestnávateľov vo výške
príjmy 44.402,-SK
poistné 5.959,-
daň 1.841,-

a z českej republiky za jeden mesiac

príjem 12.937 kč prepočet kurz 1,217 15.744 SK
poistné 1.719 2.092
daň 168 204




r.32 = 60.146
r.33 8.051
r.34 52.095
r.36 52.095
r.37 95.616
r.43 95.616
r.44 0
r.45 0
r.49 13.652
r.50 204
r.51 26,20
r.52 0
r.53 0
r.54 0
r.56 0
r.62 1.841
r.65 1.841


jedná sa mi hlavne o ten zápočet t.j. riadky 49 až 53.

Ďakujem
Olga H.
08.03.08,20:40
Dobrý večer, řekla bych , že to je správně. Používám soft KROS a ten mi to tam doplňuje sám.
Harken
09.03.08,19:01
Chcela by som poprosiť p. Oľgu o objasnenie výšky daňového bonusu u Vás v prípade, že dieťa nebolo vyživované celý rok. Ukončilo strednú školu povedzme v máji roku 2007. Ako sa kráti daňový bonus. Podľa predchádzajúcich príspevkoc by som povedala, že na polovincu, teda zo 6000 Kč na 3000 Kč. Je to tak?
Olga H.
10.03.08,06:47
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě si může uplatnit ve výši 1/12 daňového bunosu (500 Kč měsíčně) za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku bylo dítě považované za vyživované, takže pokud ukončilo studia v květnu, tak 5x500 = 2500 Kč. Pokud ale dítě ukončilo střední školu a nepracovalo nebo nebylo celý měsíc evidováno na úřadu práce v měsících červen, červenec a srpen, tak lze uplatnit bonus ještě do konce srpna (poslední prázdniny).
Pozor - ohledně uplatnění daňového bonusu v českém DP na dítě které studuje na Slovensku (nebo jinde mimo ČR) jsem teď narazila na komplikaci - do 18 let věku dítěte není problém, stačí kopie rodného listu. Od 18 let ale nastává problém, že poplatník musí mít potvrzení českého ministerstva školství, že škola v zahraničí, kde dítě studuje, je škola, kterou české MŠ považuje za přípravu na budoucí povolání - za chvíli budu volat na finančák, jak přesně to chodí, takže napíšu info i sem. Obávám se ale, že to bude komplikované :confused:
betka631
10.03.08,16:09
Mam syna ktorý študoval do 28.6.2007 v ČR.Potvrdenie o posúdení štúdia na VŠ v ČR z hľadiská sústavnej prípravy na budúce povolanie z ministerstva školstva som musela dokladovať tak k RP ako aj k DP v SR.Vybavovala som to ešte v r.2005, takže už nepamätám ako dlho to trvalo.
Ale ak dobre čítam tak zase v ČR by malo byť pre manžela uplatnenie daňového bonusu bez problémov.
Uvidíme:dnes išiel na FÚ:)
Olga H.
10.03.08,16:39
Dobrý den paní betka 631, děkuji za povzbuzení :-)).
Zrovna dneska jsem fakt rozhozená, volal mi jeden Slovák, příjmy jen ze zaměstnání, a to jen v ČR a tvrdí, že jim z vedení firmy přišel mail, ve kterém se píše, že pokud nemají v ČR udělané RZD, MUSÍ v ČR podávat DP a na Slovensku že nemusí. Takže úplně pravý opak toho, co jim tvrdím já.
Jsem přesvědčená, že to je přesně naopak, ale jelikož jsem osoba velmi nejistá, prosím, co si o tom myslíte vy ostatní?

P.S. Už se těším, až bude 1. dubna a všechny DP budou tam, kde mají být :-)))))
Kukuč
11.03.08,12:06
Je to správne ako tvrdíte Vy. V prílohe priamo zo stránky drsr.sk Vám prikladám súbor o zdaňovaní je to celkom dobre.
Vy asi ešte neviete, ale ja stále tvrdím, že najlepší účtovníci a daňoví poradcovia sú na stavbách. /nechcem sa dotknúť robotníkov, oni vedia to a my zas toto a spolu nám bude dobre - ako povedal Werich./ Čo všetko a ako oni preberú, s akými názormi a stopercentne záručenými informáciami, sa stretnú by stačilo aj na knihu.
Keď mi zavolá brat alebo švagor, aby si overili odkedy to, alebo ono platí. Občas neviem, či sa mám smiať, alebo zaťať zuby a vysvetľovať. Občas sa stáva aj to, že aj výnikajúci účtovníci začinajú zneistievať. /Nemyslím seba, ja sa mám ešte veľa učiť./ Ale tešme sa. Ešte 19 dní a vydýchneme si. Toto na odľahčenie témy.
Aj ja by som si chcela u Vás overiť. Zamestnanec pracoval 1-9/2007 v ČR jeho zárobok 61 595 ČK. U nás podnikal od 10-12/2007 zárobok 109 516 SK.
Manželka príjem v SK 42 600. Odvody 6 300 Sk čistá mzda 36 300 Sk. Akým kurzom prepočet? Vyživuje 4 deti. Môže si u Vás podať DP ziskať bonus na 4 deti, odpočet na manželku? Ďakujem.
Olga H.
11.03.08,12:55
dobrý den, kukuč :-))

děkuji za info a za ujištění, a to je jeho paní účetní na Slovensku a řekla mu, že když plaí v Čechách, tak nemusí na Slovensku ani podávat :-).

k tomu vašemu problému - on si nemůže v ČR odečíst ani ženu, ani děti, protože neměl v ČR těch 90% celosvětových příjmů za rok 07 - takže může mít jen tu slevu 7.200 na poplatníka.

Mám teď fofr, ještě se sm navečer vrátím, tak kdyžtak ještě napište :-) hezký den. OH
Kukuč
13.03.08,10:04
Ďakujem za bleskovú odpoveď. Presne toto som čakala. Ako ja vravím potrebovala som si dať za odpoveď pre tohto môjho klienta len bodku. Prajem príjemný deň a silné nervy.
ZDENIELA
14.03.08,08:27
Dobrý den paní betka 631, děkuji za povzbuzení :-)).
Zrovna dneska jsem fakt rozhozená, volal mi jeden Slovák, příjmy jen ze zaměstnání, a to jen v ČR a tvrdí, že jim z vedení firmy přišel mail, ve kterém se píše, že pokud nemají v ČR udělané RZD, MUSÍ v ČR podávat DP a na Slovensku že nemusí. Takže úplně pravý opak toho, co jim tvrdím já.
Jsem přesvědčená, že to je přesně naopak, ale jelikož jsem osoba velmi nejistá, prosím, co si o tom myslíte vy ostatní?

P.S. Už se těším, až bude 1. dubna a všechny DP budou tam, kde mají být :-)))))

Chcela by som sa k tomuto vrátiť. Členovi - zamestnanec v ČR som urobila DP v ČR a následne samozrejme aj v SR, keďže má trvalý pobyt na Slovensku. On ale bol hyperaktívny a bol zisťovať na daňovom úrade u úradníka, či si musí podávať daňové aj v SR keďže si v ČR vybavil potvrdenie o domicile.
Úradník na slovenskom daňovom mu povedal, že tu si žiadne podávať nemusí... :eek::eek::eek:
Tak som si samozrejme dnes o tom vypočula telefonát ( a to sa chystá ma dnes aj navštíviť...) a moja reakcia a tým aj môj názor na celú vec: ak by šlo o mňa a o moje daňové tak si ho urobím aj v ČR aj v SR a nech si od úradníka na daňovom vypýta o tom čo mu povedal písomné potvrdenie (lebo moje skúsenosti s výrokmi úradníkov sú asi takéto :eek::mee::mad::eek:)
Prosím, povedzte niekto, máte k tejto problematike jasné stanovisko z DRSR. Ja som už DRSR dopytovala, ale keďže majú mesiac na odpoveď, asi sa jej do 31.3.08 nedočkám.
P.S. vyššie uvedené stanovisko s DRSR mám naštudované ako aj stovky iných článkov a názorov
ZDENIELA
14.03.08,14:05
Našla som stanovisko DRSR k problematike slovákov pracujúcich v Írsku s trvalým pobytom na slovensku. Prilepila som to už aj do inej témy, ale keďže som to nadškrtla aj tu prilepím to aj sem, keďže zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s Írskom je obdobná ako s ČR:

Potvrdenia o rezidencii určenej len podľa írskych daňových predpisov, ktoré boli predkladané daňovníkmi s trvalým pobytom na území SR v predchádzajúcom období, nevyjadrovali a nepreukazovali skutočnosť, že uvedená fyzická osoba je rezidentom Írska tiež podľa medzinárodnej zmluvy.
Osobitne v daňových vzťahoch k Írsku slovenské daňové orgány evidujú početné prípady účelového deklarovania írskej rezidencie fyzickými osobami s trvalým pobytom na území SR, ktoré dočasne pracujú na území Írska za účelom vyhýbania sa daňovej povinnosti na území SR. V tejto súvislosti upozorňujeme, že slovenská daňová správa v rámci systému medzinárodnej administratívnej spolupráce získava, resp. preveruje tiež daňové informácie, ktorých zdroj je v zahraničí, rovnako ako disponuje dostatočnými právomocami potrebnými pre efektívny výkon správy daní a vymáhanie prípadných daňových nedoplatkov.
V Banskej Bystrici, 28.02.2008

Dúfam, že vám to pomôže aj k presvedčeniu, všetkých tých, čo nám vtĺkali do hláv, že potvrdenie o domicile napr. v ČR im stačí k nepodaniu priznania v SR.
Marína
14.03.08,14:48
Zák. 76/2007 Z.z. o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní a o …. (http://www.porada.sk/396568-post22.html)
Zuzy
16.03.08,11:27
Prosím Vás môže mi niekto poradiť? Robím daň. prizn. človeku, ktorý robil v Maďarsku. Na potrvrdení ale je kopa rôznych percent , zdrav. poistenie, dôch. poistenie, len neviem, že náš DÚ koľko percent započítava z toho Má niekto s tým skúsenosti, za odpovede vopred ďakujem
Marína
16.03.08,15:02
Do výdavkov započítaš všetky odvody(DP r.33) hradené zamestnancom.
Zuzy
16.03.08,17:34
Do výdavkov započítaš všetky odvody(DP r.33) hradené zamestnancom.
Ano to viem. len na tom potvrdení sú viacej poistení v rôznych percentách a neviem náš DÚ koľko z toho uzná
dubaj
19.03.08,16:08
Dobry den, precital som komplet celu diskusiu ohladne vyplnenia DP, ak mam prijmy v zahranici, ale nenasiel som odpoved na nasledovnu otazku.
Ak mi v CR zamestnavatel za r.2007 uplatnil bonus na vyzivovane deti podla ceskych zakonov, t.j. 500CZK/mesiac/dieta, v uhrne za 2 deti a obdobie 9500CZK, ako mam postupovat pri vyplnovani DP na Slovensku. Mam deti do odd. IV zapisat alebo nie? A co mam potom napisat do r.55-60, ak na Slovensku je danovy bonus nizsi?
Ak tam deti uvediem, tak mi vychadza, ze zamestnavatel mi vyplatil bonus nespravne, teda viac ako mal. Ale to sa mi javi ako hlupost, pretoze on mi vyplatil podla CR noriem tolko, kolko mal. Ak tam deti neuvediem a nevyplnim r.55-60, nie je to zamlcanie?
Neviem ako postupovat. Poradite?

Rudolf
Marína
19.03.08,18:25
Rudolf, daňový bonus(DB) z ČR v daňovom priznaní neuvádzaj. Ak si rezidentom SR(priznávaš celosvetové príjmy v SR) máš nárok na uplatnenie si DB v SR. Uvedieš ho na r.55. Riadok 57 nevyplníš. R. 58 a 59 sa rovná r.55. Do odd. IV. uveď obe deti a mesiace, za ktoré si DB uplatňuješ.
ZoDP §33 ods.10
(10) Daňový bonus poda odsekov 1 až 9 si môže uplatni len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky.
Olga H.
19.03.08,18:35
Dobrý den, záleží na tom, jestli budete v ČR podávat DP.
Pokud vaše příjmy v ČR byly 90% vašich celosvětových příjmů, můžete ho podat a děti si uplatnit po celý rok, to znamená, že by vám v ČR vraceli ještě 2.500 za předpokladu, že děti byly vámi vyživované celých 12 měsíců, i když jste celou dobu nepracoval v ČR. Důležitá je ta podmínka 90%.
Pak by ale vaše daň ze zahraničí k zápočtu ve slovenském DP byla snížená o ten vyplacený daňový bonus. Musel byste si v ČR požádat o Povrzení o zaplacené dani a teprve tato čísla vyplnit v odložené lhůtě do slovenského DP. Jak píše kolegyně výše, děti si můžete, pokud je na Slovensku neuplatňuje někdo jiný, uplatnit i v SR, a pokud je tam nebudete uplatňovat, tak slovenskou daňovou správu nězajímá bonus vyplacený v ČR, tedy použil byste skutečně zaplacenou daň v ČR nebo 0 při tom vyplacení daňového bonusu
halimino
19.03.08,20:26
Ak FO dosiahla príjmy zo SR - 37000,--, z ČR - 75000,--, má nárok na daňový bonus v SR?
tuta
19.03.08,21:37
Má, pretože jej príjem po prepočte na Sk bude vyšší ako 46 350,- Sk.
kitti
20.03.08,07:02
Ahoj Poradaci, chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi prosim neprekontrolovali moj vypocet DP – prijem SR aj CR. A ak by sa dalo, aj spravnost kurzoveho prepoctu a zaokrulovania. Dakujem pekne, pekny den.

PRIJEM SR – 72 000 SK
POISTNE SR – 0 SK
DAN SR – 13 680 SK

PRIJEM CR – 394 370 SK …….. 324 051 Kc x 1,217
POISTNE CR – 46 267 SK ………… 38 017 Kc x 1,217
DAN CR – 54 223 SK …………. 44 555 Kc x 1,217

r.32 – 466 370
r.33 – 46 267
r.34 – 420 103
r.36 – 420 103
r.37 – 95 616
r.43 - 95 616
r.44 – 324 487
r.45 - 61 650
r.49 – 348 100
r.50 - 54 220
r.51 - 82,86
r.52 - 51 080
r.53 – 51 080
r.54 - 10 570
r.62 - 13 680
r.65 - preplatok 3110

r.70 - 210
Marína
20.03.08,07:59
Ešte raz si to prepočítaj od r.45, zaokrúhľuješ na celé koruny a nie na celé desaťkoruny.
halimino
20.03.08,08:06
r.32 – 466 370
r.33 – 46 267
r.34 – 420 103
r.36 – 420 103
r.37 – 95 616
r.43 - 95 616
r.44 – 324 487
r.45 - 61 650 61652
r.49 – 348 100 340147
r.50 - 54 220 54223
r.51 - 82,86 80,96
r.52 - 51 080 49913
r.53 – 51 080 49913
r.54 - 10 570 11739
r.62 - 13 680
r.65 - preplatok 3110 1941

r.70 - 210234 :)Mne to vychádza tak ako som uviedla červenou.
kitti
20.03.08,08:12
r.32 – 466 370
r.33 – 46 267
r.34 – 420 103
r.36 – 420 103
r.37 – 95 616
r.43 - 95 616
r.44 – 324 487
r.45 - 61 652
r.49 – 348 103
r.50 - 54 223
r.51 - 82,86
r.52 - 51 085
r.53 – 51 085
r.54 - 10 567
r.62 - 13 680
r.65 - preplatok 3113

r.70 - 210

mne vyslo toto, ale uz si nie som ista v nicom...
Marína
20.03.08,08:27
Kitti, teraz to máš dobre vypočítané až na r.70(211 Sk)
Marína
20.03.08,08:31
:)Mne to vychádza tak ako som uviedla červenou.
Nie je to správny výpočet.
r.49 394370-46267=348103
r.52 = (61652x82,86)/100(zaokr.hore)
kitti
20.03.08,08:34
Mila Marina, dakujem pekne za Tvoju pomoc a ochotu. Mozem utekat s cistym svedomim na DU. Este raz vdaka.
Kukuč
26.03.08,10:01
Prosím Vás čo dávate ako prílohu k českému daň. priznaniu. Zamestnanec pracoval celý čas v ČR. Urobil DP v Čechách a priložil potvrdenie od zamestnávateľa. Uplatnil si tam len odpočet na daňovníka 7 200,- ČK a doložil rodné listy deti, aby dostal bonus v Čechách. Manželka poberala v SR prídavky na deti. Ona je SZČO daň. bonus si uplatni na konci roka.
Kukuč
26.03.08,10:02
Zabudla som dodať, že samozrejme si urobil aj na Slovensku DP.
ZDENIELA
26.03.08,12:52
Prosím Vás čo dávate ako prílohu k českému daň. priznaniu. Zamestnanec pracoval celý čas v ČR. Urobil DP v Čechách a priložil potvrdenie od zamestnávateľa. Uplatnil si tam len odpočet na daňovníka 7 200,- ČK a doložil rodné listy deti, aby dostal bonus v Čechách. Manželka poberala v SR prídavky na deti. Ona je SZČO daň. bonus si uplatni na konci roka.
Potvrdenie od zamestnávateľa máš, rodné listy detí máš, snáď len potvrdenie o návšteve školy ak neaké z nich nechodí už na ZŠ ale na strednú ináč to máš OK