účtovník - junior
15.02.08,19:48
Dobrý večer prosím Vás poradil by mi niekto ohľadne premlčacej lehoty, bolo mi povedané, že existuje premlčacia lehota pre zdanenie príjmov 3 roky, ja som bohužial nikde takúto informáciu nenašla.... môžeme mi ju niekto potvrdiť alebo vyvrátit.... zatial viem len o lehotách ohľadne archivácie dokladov... veľmi by ma to zaujímalo... Dakujem
evina
15.02.08,18:57
Dobrý večer prosím Vás poradil by mi niekto ohľadne premlčacej lehoty, bolo mi povedané, že existuje premlčacia lehota pre zdanenie príjmov 3 roky, ja som bohužial nikde takúto informáciu nenašla.... môžeme mi ju niekto potvrdiť alebo vyvrátit.... zatial viem len o lehotách ohľadne archivácie dokladov... veľmi by ma to zaujímalo... Dakujem

Zákon 511/1992 Z.z.o správe daní a poplatkov... v znení neskorších predpisov


§ 45 Zánik práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane
1/ Ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo priznať nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo vrátenie dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane.
2/ Ak bol pred uplynutím lehoty vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane, plynie päťročná lehota znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane je možné najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu, alebo nárok na vrátenie dane.
účtovník - junior
15.02.08,19:08
Dakujem za odpoved, aj ked mám trošku chaos v tých 5 a 10 rokoch... tak nemôžu vyrúbiť daň po 5 alebo po 10 rokoch.... Asi mi to dnes moc nemyslí ...
evina
15.02.08,19:17
Dakujem za odpoved, aj ked mám trošku chaos v tých 5 a 10 rokoch... tak nemôžu vyrúbiť daň po 5 alebo po 10 rokoch.... Asi mi to dnes moc nemyslí ...
Prvý bod paragrafu hovorí o piatich rokoch. Teda napr. za rok 2005 môžu vyrubiť daň a pokutu do roku 2011 /DP za rok 2005 podávame v 3/2006 tak od konca roka 2006 + 5 rokov/

Druhý bod paragrafu hovorí o tom, že napr. bude u Vás oznámená kontrola v roku 2007 , dôjde teda ku konaniu v rámci premlčacej doby a začne plynúť 5-ročná lehota od tohto konania, teda končí 2012. Od roku 2005 však môže byť aj bez ohľadu na začiatok napr. DK táto doba predlžovaná naviac do desať rokov, t.j.2016.
účtovník - junior
15.02.08,19:25
Dakujem.... a pekný víkend