účtovník - junior
15.02.08,19:53
Prosím Vás mám výnosy z podielových fondov, som ich povinná zdaniť ja alebo mi ich zdaní banka, ešte by som poprosila o radu, či som povinná zdaniť príjem ( ide o postgraduálne štipendium v zahraničí ) alebo sa na mna vzťahuje par. 9 oslobodené od dane.... Dakujem
-Dana-
18.02.08,08:57
Záleží od akého správcu podielový fond je, či od slovenského alebo zahraničného. Iba slovenskí správcovia ti zdania výnos pri predaji PL zrážkovou daňou, aj to robia len od 1.4.2007. U zahraničných fondov si zdaňuješ výnos sama, u slovenských podiel. fondov tiež, ak boli podielové listy predávané v čase, keď sa ešte zrážka dane nerobila, teda ak boli PL predávané v čase od 1.1. 2007 - 31.3.2007. Podielové listy zakúpené pred 1.1.2004 sú od dane oslobodené.
Pre druhú časť otázky, v § 9 sa píše, že od dane sú oslobodené štipendiá, okrem doktorandského štipendia, tak bude záležať o aký stupeň štúdia ide.
turbo
18.02.08,10:17
Pekný deň!
Potreboval by som poradiť: Podielové fondy zakúpené pred 1.1.2004 sa nezdaňujú. Avšak pri odpredaji v roku 2007 mi ich správca zdanil. V daňovom priznaní pre rok 2007, si túto daň možno nárokovať ako daň na vrátenie resp. možno ju bude považovať ako preddavok na daň. Chcem sa spýtať, že či je potrebné k daňovému priznaniu priložiť doklad o nákupe, resp. predaji podielových listoch ako prílohu napr. ako pri uplatňovaní si nezdaniteľnej čiastky zaplatenej na DDP resp. ŽP sa dokladá vyhlásenie vystavené poisťovateľom.
Ďakujem za odpoveď a prajem pokojný deň!
-Dana-
18.02.08,13:57
Doklady o nákupoch a predajoch sa neprikladajú a zdá sa, že ani doklad o zrazenej dani nie je potrebné priložiť. Pozri aj tu posledný príspevok
http://www.ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=15&t=801&sid=1b422ec3ac79c438db77fc7e0dc8361d
turbo
19.02.08,07:46
Ďakujem za odpoveď! V mojom prípade v konečnom dôsledku mi budú vracať zaplatenú daň. Takže zle asi nič neurobím ak tam priložím fotokópiu konfirmácie o nákupe a o predaji.
S prianím pekného dňa!