Frederik074
15.02.08,20:27
Mám cenník v Exceli a chcel by som, aby po zadaní názvu alebo kódu výrobku mi do ďalšej (susednej) bunky vypísalo jeho cenu. Možno sa to dá pomocou makier ale ja ich neviem robiť. Prosím poraďte mi. Ďakujem
comodo
15.02.08,19:46
napr. takto :
=NEPŘÍMÝ.ODKAZ(CONCATENATE("adresa";HODNOTA.NA.TEXT(A1;0)))

adresa je adresa bunky , ktoru hlada napriamy odkaz
A1 je momentalna bunka kam pises kod tovaru
Frederik074
15.02.08,20:00
ale ja mám anglickú verziu...žiadna funkcia sa nevolá Neprimy.odkaz... prosim ako sa vola funkcia v angličtine? Ďakujem
dafy
17.02.08,19:59
posielam priklad, podrobnosti o vzorci najdes v helpe.
V kocke:

je definovaná oblast nazvana cenik tak, aby parameter bol v prvom stlpci
do zltej bunky sa zada parameter
vzorec ho vyhlada v definovanej oblasti a odpovie hodnotou ktora je vo vyhladanom riadku a v urcenom stlpci
timmo1
24.01.10,13:36
potreboval by som poradiť ako si spravím vyhľadávacie tlačítko v exceli, do ktorého zadám údaj a vráti mi celý riadok, ktorý ten údaj obsahuje..určite to ide pomocou makier alebo vb ale to neviem ....vie ti niekto stručne a po lopate vysvetliť
jojom
24.01.10,18:16
potreboval by som poradiť ako si spravím vyhľadávacie tlačítko v exceli, do ktorého zadám údaj a vráti mi celý riadok, ktorý ten údaj obsahuje..určite to ide pomocou makier alebo vb ale to neviem ....vie ti niekto stručne a po lopate vysvetliť

Vyhľadávanie v exceli by sa mi viac páčilo tak ako máš v príspevku od dafyho a len to uprav na svoju potrebu.
ivka70
24.01.10,18:27
Na vyhladavanie je dobre pouzit funkciu VLOOKUP.
j tu na www.porada.sk je par tem, kde je vysvetlene jej pouzivanie.
Daj si ju do vyhladania :).
stadur
25.01.10,04:00
dafy to napisal super, este by som doplnil ze do range_lookup - by som dal slovicko false - vtedy bude vyhladavat presne zadane. Ak tam je true tak vyhlada pribliznu hodnotu - t.j. ak nenajde zadane, tak da to co bude najblizsie - a to moze robit problem. "=VLOOKUP(F4;cenik;2;false)", standardne je totiz nastavene true.
timmo1
25.01.10,04:53
...díky za odpovede ale skôr by som potreboval také niečo ako automatický filter, kde by som klikol na nejaké vytvorené tlačítko, potom by sa mi ukázal riadok, kde by som napísal hodnotu a tento filter by mi nechal len jeden celý riadok s touto hodnotou, Aby som nemusel hľadať v tom rolovacom zozname pri zapnutom filtri.....
PaloPa
25.01.10,08:41
...díky za odpovede ale skôr by som potreboval také niečo ako automatický filter, kde by som klikol na nejaké vytvorené tlačítko, potom by sa mi ukázal riadok, kde by som napísal hodnotu a tento filter by mi nechal len jeden celý riadok s touto hodnotou, Aby som nemusel hľadať v tom rolovacom zozname pri zapnutom filtri.....

Najjednoduchší spôsob je kombináciou Validácie hodnôt v bunke a funkcie VLOOKUP. Príkladov na VLOOKUP tu už bolo milión, v kombinácii s validáciou napr. tu: http://www.porada.sk/993274-post2.html

Dá sa to i inak, ale je to trošku komlikovanejšie.
(príklad ako sa to dá použiť v praxi viď prílohu)
Príklad na to, že chceš do poľa i písať i vyberať zo zoznamu

1) Zapnúť toobar "Ovládacie prvky"
2) Pridať pole typu "Rozbaľovacie pole"
3) Vo VBA kóde treba pre príslušný prvok pridať dva typy funkcií
a) _GotFocus - spustí sa keď vstúpiš do prvku - naplnenie hodnôt pre rozbaľovací zoznam
b) _KeyDown - spustí sa po stlačení prísl klávesy napr. ENTER - spustí autofilter alebo inú funkčnosť.

GOT FOCUS
-------------
Private Sub k_FindProjPopis_GotFocus()
Call f_FindXXXGotFocus("k__Popis", "k_FindProjPopis")
End Sub

Public Sub f_FindXXXGotFocus(x__RngName As String, xCtlName As String)
Dim a As Range
Dim xArrK() As Variant
Dim ObjCombo
On Error GoTo errHndl
'naplnenie hodnot pre zoznam
Set a = Range(x__RngName)
xArrK = a.Value
Set ObjCombo = Sheets(a.Parent.Name).OLEObjects(xCtlName).Object
ObjCombo.Clear
ObjCombo.List() = xArrK
errRes:
Set a = Nothing
Set ObjCombo = Nothing
Exit Sub
errHndl:
MsgBox Err.Description
GoTo errRes
End Sub

KEY DOWN
-------------
Private Sub k_FindProjPopis_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
Call f_FindXXXKeyDown(KeyCode, "k__Popis", "k_FindProjPopis")
End Sub


Public Sub f_FindXXXKeyDown(ByVal KeyCode As Integer, x__RngName As String, xCtlName As String)
Dim xx As String, ErrorHandler
Dim ObjCombo
Dim a As Range
If KeyCode = 13 Or KeyCode = 9 Then
On Error GoTo ErrorHandler
Set a = Range(x__RngName)
Set ObjCombo = Sheets(a.Parent.Name).OLEObjects(xCtlName).Object
xx = ObjCombo.Value
If xx = "... hľadať" Then Exit Sub

If x__RngName = "k__Popis" Then
'upravene pre filter
a.Cells(1).Select
Selection.AutoFilter Field:=4, Criteria1:=xx ' napr. "dsl"
Else
'povodne - hladanie
a.Find(What:=xx, LookAt:=xlPart).Activate
End If

xResume1:
ObjCombo.Value = xx
xResume2:
Set a = Nothing
Set ObjCombo = Nothing
Exit Sub
ErrorHandler:
If xx = "... hľadať" Then
GoTo xResume2
Else
MsgBox ("Text '" & xx & "' som nenašiel")
xx = "... hľadať"
GoTo xResume1
End If
End If
End Sub

Palo
reny21
15.11.10,11:39
CTRL+F
pepjak
04.01.11,21:29
ahojte, ako zabezpecit aby pri pouziti funkcie VLOOKUP a najdeni pozadovanej hodnoty v stlpci A (cislo 334), otestoval ci sa hodnota v stlpci B rovna napr. "hlavna" a ak nie, aby pokracoval dalej v hladani pozadovanej hodnoty (334) v stlpci A az kym v tom istom riadku nenajde v stlpci B "hlavna" :confused::confused:

dakujem
marjankaj
04.01.11,21:41
ahojte, ako zabezpecit aby pri pouziti funkcie VLOOKUP a najdeni pozadovanej hodnoty v stlpci A (cislo 334), otestoval ci sa hodnota v stlpci B rovna napr. "hlavna" a ak nie, aby pokracoval dalej v hladani pozadovanej hodnoty (334) v stlpci A az kym v tom istom riadku nenajde v stlpci B "hlavna" :confused::confused:

dakujem

Takto?
pepjak
04.01.11,22:54
zaujimave, ale nie celkom...

mam totizto 2 harky ktore potrebujem "spojit" na zaklade ID - to bolo to cislo 334...

v prvom harku iba IDcka, ku kt. vsak nemozem pridat nic na sposob pomocneho stlpca pretoze su vyuzivane uz v inych vlookupoch..

v druhom harku mam tiez IDcka a v dalsich stlpcoch adresu oznacenu bud ako hlavna alebo nie..
ak existuje viac adries tak je dane IDcko uvedene viac krat..

ja potrebujem aby ku konkretnemu IDcku priradil hlavnu adresu, ak najde ID 334 a otestuje pomocou IFu ze v x-tom stlpci je uvedene "hlavna" je to ok, ale ak najde ID 334 a v x-tom stlpci nie je "hlavna" adresa potrebujem aby hladal dalej..
marjankaj
06.01.11,15:02
zaujimave, ale nie celkom...

mam totizto 2 harky ktore potrebujem "spojit" na zaklade ID - to bolo to cislo 334... Ako spojiť?:eek:

v prvom harku iba IDcka, ku kt. vsak nemozem pridat nic na sposob pomocneho stlpca pretoze su vyuzivane uz v inych vlookupoch..A prečo by to malo vadiť? Ten stlpec môžeš aj skryť.:confused:

v druhom harku mam tiez IDcka a v dalsich stlpcoch adresu oznacenu bud ako hlavna alebo nie..
ak existuje viac adries tak je dane IDcko uvedene viac krat..

ja potrebujem aby ku konkretnemu IDcku priradil hlavnu adresu, ak najde ID 334 a otestuje pomocou IFu ze v x-tom stlpci je uvedene "hlavna" je to ok, ale ak najde ID 334 a v x-tom stlpci nie je "hlavna" adresa potrebujem aby hladal dalej..

A čo má hľadať ďalej?:confused:
Gapo
06.01.11,16:49
Keď je tu už ten Excel, zabudol som ako sa to robí, keď v tabuľke mám v prvom riadku názvy položiek a keď chcem rolovať nižšie, potreboval by som aby sa položky podsúvali pod názvy, aby som ich videl.:confused::confused:
PaloPa
06.01.11,16:56
Keď je tu už ten Excel, zabudol som ako sa to robí, keď v tabuľke mám v prvom riadku názvy položiek a keď chcem rolovať nižšie, potreboval by som aby sa položky podsúvali pod názvy, aby som ich videl.:confused::confused:

Excel 2003
Hl.menu | Okno | Ukotviť priečky

Excel 2007/2010
tab Zobraziť | skupina Okno | Ukotviť priečky
Gapo
06.01.11,16:59
Ďakujem za perfektnú odpoveď.
pepjak
06.01.11,21:08
A čo má hľadať ďalej?:confused:

dakujem..pomocny stlpec, if a vlookup to vyriesil.. :)
lubkomir
16.03.11,11:51
a ako je to so zlucenou bunkou? konkretne v mojom pripade je ze pre viac parcelnych cisel mam jednu najomnu zmluvu a vyriesene to mam tak, ze v riadkoch mam par. c. a dalsi stlpec zlucenu bunku s cislom najomnej zmluvy. Ked dam vyhladat to prve par. č. tak je vsetko ok, ale ak dam dalsiu tak uz mi nic nenajde.
marjankaj
17.03.11,07:47
a ako je to so zlucenou bunkou? konkretne v mojom pripade je ze pre viac parcelnych cisel mam jednu najomnu zmluvu a vyriesene to mam tak, ze v riadkoch mam par. c. a dalsi stlpec zlucenu bunku s cislom najomnej zmluvy. Ked dam vyhladat to prve par. č. tak je vsetko ok, ale ak dam dalsiu tak uz mi nic nenajde.

Trochu viac popísať by to nešlo?
Aké hodnoty máš v tých bunkách?
Čo potrebuješ vyhľadať? Stlač CTRL+F
Ako to chceš použiť ďalej? Ak iba zobraziť, tak použi Udaje > Filter > automatický filter
Ďalej sa dá použiť funkcia VLOOKUP

Napíš čo s tým chceš robiť a potom sa snáď bude dať poradiť.
stadur
21.03.11,06:00
Len pozor, ked pouzijes vzorec tak ako je vo vyhladavanie.xls a das hodnotu ktora neexistuje, napr. 469, tak ti "vrati" vysledok najblizsi, t.j. "niečo 16! aby to bolo uplne presne, tak dany vzorec musi obsahovat parameter "false", napr.: =VLOOKUP(F4;cenik;2;false) - podrobnosti v helpe
psps
20.04.11,17:48
Neviem či to správne napíšem, ale chcela by som rolovať stĺpce. Rolovať riadky viem, robí sa to kolečkom na myši, ale stĺpce ako alebo čím rolovať?
newmi
20.04.11,20:42
druhym koleckom :-D .... no ale fakt, raz som mal mys s 2 koleckami a islo to.. inak, stlac kolecko na mysi a objavi sa ti taky sipkovy kurzor a mozes to potom pohybom mysi skrolovat do 4 stran
Marína
20.04.11,22:12
druhym koleckom :-D .... no ale fakt, raz som mal mys s 2 koleckami a islo to.. inak, stlac kolecko na mysi a objavi sa ti taky sipkovy kurzor a mozes to potom pohybom mysi skorolovat do 4 stran
Mne to funguje len ˆ a ˇ.
newmi
21.04.11,05:29
fiha, tak to neviem kde je problem, doma som to skusal na excel 2007, v praci teraz na excel 2003 a v oboch mi to ide skrolovat do 4 stran. Vo worde to ide len hore a dole.
Marína
21.04.11,06:28
Vďaka.:) Už vyskúšané, aj mne to v Exceli funguje, v noci som skúšala rolovať len tu na porade.;)
newmi
21.04.11,06:30
za malicko :)
Dadea
20.12.12,17:26
Zdravim ! Mam v exceli skladove karty a potrebujem vlozit hore riadok (bunky) do ktorych ked napisem nazov skl.karty aby ma to hodilo na riadok s tou kartou.... Dakujem! ....tej napovede v exceli nerozumiem...
marjankaj
21.12.12,08:01
Zdravim ! Mam v exceli skladove karty a potrebujem vlozit hore riadok (bunky) do ktorych ked napisem nazov skl.karty aby ma to hodilo na riadok s tou kartou.... Dakujem! ....tej napovede v exceli nerozumiem...
CTRL+F
napíš tam ten názov
OK a si tam.
Dadea
21.12.12,10:59
No to viem ..ale aby tam bol ten riadok stale ,ked to pustim napr.na androide atd...