Lýdia
17.03.05,10:18
Mám otázku ohľadom auditu. Za rok 2004 sme splnili dve podmienky na audit, chcela by som vedieť do kedy musím mať overenú účtovnú závierku auditorom. Ďakujem vopred za odpoveď.
Procont
18.03.05,13:34
Podľa zákona o účtovníctve účtovnú závierku musíš mať overenú audítorom do konca účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, za ktoré sa závierka zostavuje - za rok 2004 do konca roka 2005.
SOME
18.03.05,13:58
Ak ste za rok 2004 splnili podmienky pre audit, tak budete overovať účtovnú závierku až za účtovné obdobie 2005 a to do konca r. 2006.
stanca
22.03.05,09:25
to SOME:

my sme tiež za rok 2004 splnili dve podmienky na overenie účtovnej závierky auditorom. V ktorom predpise je napísané, že budeme overovať závierku až za rok 2005?
Ako mám postupovať v prípade, že máme povinnosť auditu?Vôbec neviem, čo mám robiť.
sway
28.03.05,07:12
Podľa zákona o účtovníctve účtovnú závierku musíš mať overenú audítorom do konca účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, za ktoré sa závierka zostavuje - za rok 2004 do konca roka 2005.
Takže pre istotku, ak musím mať overenú UZ za rok 2004 auditorkou, tak to nemusíme stihnúť spraviť audit do 31.3.2005 ??? pred odovzdaním DP? - to by ma veľmi potešilo, spravím DP a ona má čas do konca roka to pozrieť? - prosím potvrdí mi to niekto ešte raz??? - dík - už mám nervy, lebo cele sviatky robím a nestíhame to prebehnúť....:confused:
anto
28.03.05,07:53
Áno je to tak, máte čas urobiť audit do konca roka.

Poznámka.: Je to naháňanie peňazí pre auditorov, pretože pracovníci dú pri kontrole vôbec na to nehľadia, či máte urobený audit alebo nie. Ak by to malo byť tak, ako je to bežné inde, tak po audite by kontrolóri mali len formálne skontrolovať auditorovú prácu, nie firmu, potom by audit mal význam.
betty
13.05.05,11:00
U nás to tiež vyzerá tak, že v roku 2005 splníme 2 body. Ako mám chápať prvú podmienku majetku?
- čo je celková suma majetku? Všetky aktíva? Aj pohľadávky?
- mám povinnosť auditu ak v spoločnosti počas roka 2005 majetok presiahne 20 mil., avšak v účtovnej závierke za rok 2005 bude majetok nižší ako 20 mil.?

Ďakujem http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Johanka
01.06.05,07:42
Hľadám auditora pre a.s založenú v novembri 2004. V účte je iba založenie a splatenie vkladov ( nepeňažných) a odpisy. Vôbec neviem ako sa pohybujú ceny za audity, dostali cenovú ponuku 30 tis. Sk. Mne sa to zdá veľa. Vie mi niekto poradiť?
ANYMex
01.06.05,07:53
Jednoznačne, ak ste v roku 2004 splnili 2 podmienky, znamená to, že v roku 2005 máte povinnosť auditu (auditovaný bude rok 2005!). Ináč by to ani nebolo možné, pretože ak by ste splnili v roku 2004 tie 2 podmienky, automaticky by ste museli napr. zásoby účtovať spôsobom "A" a to by ste museli opravovať celý rok dozadu, čo sa nerobí samozrejme.

Takže auditovať sa bude rok 2005 do konca roku 2006. Podávanie daňového priznania na to vôbec nemá vplyv.
bea
01.06.05,07:58
Hľadám auditora pre a.s založenú v novembri 2004. V účte je iba založenie a splatenie vkladov ( nepeňažných) a odpisy. Vôbec neviem ako sa pohybujú ceny za audity, dostali cenovú ponuku 30 tis. Sk. Mne sa to zdá veľa. Vie mi niekto poradiť?
U nás bol audit na a.s., ktorá už síce podniká dlhšie, ale mne zaúčtovanie celého roka trvá snáď týždeň a za audit sme platili 60 tis. Sk. A to bolo povedané, že ani nikomu nepovedia, že nám ho tak lacno urobili, vraj by to bola hanba. Takže asi ani tích 30 tis. nie je v dnešnej dobe veľa.
sway
01.06.05,07:59
odkiaľ si? - mám fajn auditorku - možno by ste sa dohodli - záleží od agendy, pri bežnej za celý rok je to normálna suma, ale vždy sa dá dohodnúť..., pošli mi ss ak máš záujem, robíme v Blave, Trnave a tak okolo...
ANYMex
01.06.05,07:59
Hľadám auditora pre a.s založenú v novembri 2004. V účte je iba založenie a splatenie vkladov ( nepeňažných) a odpisy. Vôbec neviem ako sa pohybujú ceny za audity, dostali cenovú ponuku 30 tis. Sk. Mne sa to zdá veľa. Vie mi niekto poradiť?
A ešte k tej cene ... Slovenská komora audítorov vydala pokyn, podľa ktorého sa musí auditovať minimálne 20 hodín. To v znamená, že ak je priemerná cena za hodinu auditu 1.000,- SKK, tak celkové cena za audit neklesne pod 20.000,-- SKK bez DPH.

A či je to veľa, či je to málo? No podľa mňa je to normálna cena. samozrejme záleží od typu účtovnej jednotky, ktorá sa audituje.
Jendo
08.06.05,16:45
U nás bol audit na a.s., ktorá už síce podniká dlhšie, ale mne zaúčtovanie celého roka trvá snáď týždeň a za audit sme platili 60 tis. Sk. A to bolo povedané, že ani nikomu nepovedia, že nám ho tak lacno urobili, vraj by to bola hanba. Takže asi ani tích 30 tis. nie je v dnešnej dobe veľa.ja som pako, ja účtujem každý pracovný deň a niekto to stíha za 1 týždeň v roku :)
durisovad
08.06.05,18:17
Ked som pred casom uctovala jednu vacsiu firmu, ktora mala povinnost auditu, auditor velmi ucinne pomahal po cely rok. Mali sme s nim uzavretu taku zmluvu, ze pozrel kazdy doklad a poradil pri kazdom probleme. Chodil do firmy minimalne raz za mesiac na cely den. Okrem toho pri danovej kontrole obhajoval to, co sme zauctovali a co on poradil alebo schvalil. Vypracoval danove priznanie a bol sucinny aj pri zostavovani uzavierky. Spolupracovalo sa s nim velmi dobre, doteraz som s nim v kontakte a cerpam z jeho rad. Nebol to kontrolor, ale poradca.
pyton
09.06.05,07:28
durisovad a ako sa to odlišovalo od tých cien, ktoré tu už boli spomenuté?
Johanka
09.06.05,07:36
Ked som pred casom uctovala jednu vacsiu firmu, ktora mala povinnost auditu, auditor velmi ucinne pomahal po cely rok. Mali sme s nim uzavretu taku zmluvu, ze pozrel kazdy doklad a poradil pri kazdom probleme. Chodil do firmy minimalne raz za mesiac na cely den. Okrem toho pri danovej kontrole obhajoval to, co sme zauctovali a co on poradil alebo schvalil. Vypracoval danove priznanie a bol sucinny aj pri zostavovani uzavierky. Spolupracovalo sa s nim velmi dobre, doteraz som s nim v kontakte a cerpam z jeho rad. Nebol to kontrolor, ale poradca.A cena? Však mu urob trocha reklamu!
Jana Acsová
09.06.05,07:40
durisovad a ako sa to odlišovalo od tých cien, ktoré tu už boli spomenuté?Všetci sme nejakí. T.j. aj audítori. Prístupy sú rôzne, záleží na potrebách účtovnej jednotky (teda aspoň by malo).
Ak sa pristúpi k takej dohode (a nie je to neobvyklé), že účtovná jednotka nestojí iba o "správnosť formálnych väzieb v účtovnej závierke", podmienky sa môžu v zmluve dohodnúť. Pri zadávaní zákazky auditu je dôležité, aby si aj klient (t.j. firma) zadala svoje podmienky a nenechala to len na audítorovi. Audítor postupuje podľa medzinárodných audítorských štandardov, ktoré sú vnútorným materiálom komory a preto vykonané postupy nie sú klientovi známe pri zadávaní zákazky. Preto je veľmi dôležitá zmluva a jej pripomienkovanie zo strany klienta.
Následne audítor spraví cenovú ponuku v závislosti od zadania klienta, ktorá môže vychádzať z paušálu, alebo hodinovej sadzby. Klient sa môže rozhodnúť, čo prijme a zároveň sa dá overiť aj "vykonaná práca" a "fakturovaná odmena". T.j. zmluva s audítorom, môže byť aj "fair". Vyberá si zákazník, nie audítor.
bea
09.06.05,08:33
ja som pako, ja účtujem každý pracovný deň a niekto to stíha za 1 týždeň v roku :)Ja tiež účtujem každý deň v roku (teda skoro), ale v tej firme, ktorá musí mať audit, lebo je a.s. je tak málo dokladov, že by sa dali zaúčtovať za týždeň. Tak som to myslela.
durisovad
09.06.05,09:59
Na cene sa dohodnes osobne, nijako prehnane to nie je. Zavisi od mnozstva a zavaznosti uctovnych operacii. Najlepsie by bolo pozvat ho do firmy, ukazat mu agendu a potom sa dohodnut. Ja s nim spolupracujem doteraz a som velmi spokojna.

Kontakt: Ing. Ernest JURIGA, tel. 032/6402642, mobil 0908795797,
E-mail ernest@auditslovakiatn.sk


A cena? Však mu urob trocha reklamu!
pyton
09.06.05,10:06
durisovad, ja som sa chcela opýtať na tie rozdiely v cenách, čo tu bolo spomenuté, ty to máš s oveľa väčším komfortom, či sa to prejavilo na cene, alebo je to tak isto ako aj u tých spomenutých bez komfortu.
durisovad
09.06.05,10:10
Teraz uctujem taku malu firmu - s.r.o., povinnost auditu nema, ale s Ing. Jurigom spolupracujem stale. Pride do firmy, ked sa zostavuje rocna uzavierka, vypracuje danove priznanie a kedykolvek ho mozem zavolat alebo mu napisat na E-mail o radu a cele to rocne stoji 6.000,- Sk +DPH.


durisovad, ja som sa chcela opýtať na tie rozdiely v cenách, čo tu bolo spomenuté, ty to máš s oveľa väčším komfortom, či sa to prejavilo na cene, alebo je to tak isto ako aj u tých spomenutých bez komfortu.
pyton
09.06.05,10:32
Tak to vyzerá naozaj celkom fajn.:) Za odbremenenie od toľkých starostí to určite stojí za to a vlastne zodpovednosť má asi on. Tak potom je rozdiel, koho si zavoláš aj na audit. Mhm, tak díky za zorientovanie.
durisovad
09.06.05,13:05
Zodpovednost za firmu ma vzdy majitel alebo konatel, ale tento auditor sa z nicoho nevyzuva a ak je treba, ide aj na danovy urad a tam pripadny problem vydiskutuje.
Spolupracuje sa s nim naozaj velmi dobre.
Mikolajova
11.02.08,07:06
Prosím Vás pri počte zamestnancov sa berú do úvahy aj dohodári?
Orsz
11.02.08,23:23
Prosím Vás pri počte zamestnancov sa berú do úvahy aj dohodári?

Počíta sa to podľa štatistických prepočtov, a keďže ide o prepočítaný počet, tak sa to prepočítava na plný PP, aký j v konkrétnej spoločnosti. Väčšinou je to 8 hodín. Pozri postup výpočtu na www.statistics.sk