Zuzana Boháčová
16.02.08,08:42
ahojte poraďáci,
môžete mi prosím poradiť, keď účtujem spoločnosť s r.o.
ktorá má 3 druhy činnosti
leš.práce,reštauráciu,obchod so súčiastkami
môžem účtovať na 3 rôzne spôsoby nákup materiálu?:
tzn. nákup do reštarárie 501/321
nákup do obchodu na sklad 131/321/ potom sa rieši výdajkami a príjemkami na sklad/
nákup mat.na lešenárske práce 501/321
teda že s.r.o. neobstaráva zásoby spôsobom A, alebo B, teda 1 časť s.r.o. spôsobom A, druhá časť spôsobom B
je to poriadku?
ďakujem moc
Zoltán Kovács
16.02.08,08:56
Podľa mňa by sa malo používať jednotný spôsob pre celú účtovnú jednotku.
Zuzana Boháčová
16.02.08,09:03
hm,aj ja si myslím.. len si pozerám,ako účtovali r.2007 a účtovali to 2 rôznymi spôsobmi:(
myslíš smith,že by som mala v r.2008 účtovať všetko cez 131?
len niektoré zásoby idú hneď do spotreby.. tak to ma trošku pletie:confused:
ekopo
16.02.08,09:20
Nepozeraj, kto ako účtoval, ale dávam Ti do pozornosti § 43 Postupov účtovania v PU.
Jednoduchší spôsob účtovania je spôsob B. Myslím, že aj v Tvojom prípade. Tu sú postupy: http://www.porada.sk/t18282-postupy-uctovania-pu-od-01-01-2008-a.html
andrej_rv
16.02.08,09:50
..teda že s.r.o. neobstaráva zásoby spôsobom A, alebo B, teda 1 časť s.r.o. spôsobom A, druhá časť spôsobom B
je to poriadku?
Nie je. § 43 ods.1 Postupov PÚ znie: "Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B...", nie je tam možnosť kombinovať uvedené spôsoby.
Internou smernicou si však môžeš vymedziť niektoré druhy materiálu , ktoré budeš účtovať priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad aj pri použití spôsobu A. Táto možnosť vyplýva zo znenia § 43 ods. 14 PPÚ: "..a druhy materiálov účtovaných priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad sú uvedené vo vnútornom predpise účtovnej jednotky..". Túto možnosť by si mohla využiť napr. pri spotrebe materiálu na lešenárske práce, u ktorého je zrejmé, že sa neskladuje.
Zuzana Boháčová
16.02.08,09:57
Nie je. § 43 ods.1 Postupov PÚ znie: "Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B...", nie je tam možnosť kombinovať uvedené spôsoby.
Internou smernicou si však môžeš vymedziť niektoré druhy materiálu , ktoré budeš účtovať priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad aj pri použití spôsobu A. Táto možnosť vyplýva zo znenia § 43 ods. 14 PPÚ: "..a druhy materiálov účtovaných priamo do spotreby bez zaúčtovania na sklad sú uvedené vo vnútornom predpise účtovnej jednotky..". Túto možnosť by si mohla využiť napr. pri spotrebe materiálu na lešenárske práce, u ktorého je zrejmé, že sa neskladuje.

hm.. no kebyže mám vymenovať materiál na lešenárske práce.. to by bolo aj na 100 strán.. aj 1000.. alebo by stačili iba okruhy??
alebo sa mi páči tá druhá možnosť..
žeby som všetko účtovala priamo do spotreby cez 501,a na konci roka,by mi vytlačili v obchode zostatok tovaru na sklade?
v tom obchode si vedú skladovú evidenciu,príjemky,výdajky,to je ok,takže by som si ich odkladala bokom,keď mi ich vytlačia a na konci roka mínus výdajky a zostatok zaúčtujem 132001/501001
aj zostatok materiálu z reštaurácie 132002/501002 napr.
tak by to mohlo byť?
andrej_rv
16.02.08,10:09
hm.. no kebyže mám vymenovať materiál na lešenárske práce.. to by bolo aj na 100 strán.. aj 1000.. alebo by stačili iba okruhy???
Podľa mňa tačia aj okruhy - napr. skrutky, spojovací materiál a pod.


žeby som všetko účtovala priamo do spotreby cez 501,a na konci roka,by mi vytlačili v obchode zostatok tovaru na sklade?
v tom obchode si vedú skladovú evidenciu,príjemky,výdajky,to je ok,takže by som si ich odkladala bokom,keď mi ich vytlačia a na konci roka mínus výdajky a zostatok zaúčtujem 132001/501001
aj zostatok materiálu z reštaurácie 132002/501002 napr.
tak by to mohlo byť?[/

Mohlo. Pri splnení podmienky, že aj pri spôsobe B (účtovaní priamo do spotreby v priebehu roka) sa vedie skladová evidencia (§ 43 ods. 6 PPÚ).
A na konci roka preúčtovanie zostatku 132/501 na základe fyzickej inventúry skladu, nie "príjemky mínus výdajky" (aj keď by to malo byť približne zhodné :)).
Zuzana Boháčová
16.02.08,10:30
Podľa mňa tačia aj okruhy - napr. skrutky, spojovací materiál a pod.

Mohlo. Pri splnení podmienky, že aj pri spôsobe B (účtovaní priamo do spotreby v priebehu roka) sa vedie skladová evidencia (§ 43 ods. 6 PPÚ).
A na konci roka preúčtovanie zostatku 132/501 na základe fyzickej inventúry skladu, nie "príjemky mínus výdajky" (aj keď by to malo byť približne zhodné :)).

tak idem asi na B;)
no skladovú evidenciu si vedú pekne.. každú drobnosť
takže tie príjemky na sklad mi ani nemusia dávať?stačí keď si ich oni pozakladajú,ja potrebujem len na konci roka vytlačiť zostatok na sklade a porovnať ho s fyzickým stavom a zaúčtovať výsledok-fyzického zistenia..
všetko ok?
dik moc:)
Danila
16.02.08,10:47
tak idem asi na B;)
no skladovú evidenciu si vedú pekne.. každú drobnosť
takže tie príjemky na sklad mi ani nemusia dávať?stačí keď si ich oni pozakladajú,ja potrebujem len na konci roka vytlačiť zostatok na sklade a porovnať ho s fyzickým stavom a zaúčtovať výsledok-fyzického zistenia..
všetko ok?
dik moc:)Účtovanie zásob spôsobom B je neprehľadnejšie a pri tomto druhu činností by som využila príspevky od andreja a spôsob A doplnila o stanovenie materiálu určeného priamo do spotreby internou smernicou.
Rozalka
16.02.08,11:30
Účtovanie zásob spôsobom B je neprehľadnejšie a pri tomto druhu činností by som využila príspevky od andreja a spôsob A doplnila o stanovenie materiálu určeného priamo do spotreby internou smernicou.
Nielenže je nejprehľadnejšie, ale počas celého roka je výsledok hospodárenia značne skreslený a čo je ešte horšie: na konci roka môže prísť riadna sprcha, keď sa zistí, že základ dane je omnoho vyšší, ako je pre účtovnú jednotku "príjemné".
Osobne uprednostňujem A. Firiem účtujem niekoľko, všetky spôsobom A a okrem kancelárskych potrieb, drobného majetku do 5000 Sk a nejakých iných drobností sa všetko účtuje na sklad.
Zuzana Boháčová
16.02.08,13:23
hm.. len mám ten problém,že v tej reštaurácii si až tak pekne zas sklad nevedú,ako by som chcela... a aby sa mi dala účtovať spotreba zo skladu:(
skúsim im povedať,uvidím,čo to urobí...
ja práveže účtujem všetky s.r.o. - zásoby spôsobom B..
no tento obchod by bolo dobré účtovať cez spôsob A

takže spôsob A:
obstaranie tovaru -môžem účtovať priamo aj na 132/321?
hm a predaj..? ../604..?:confused:

ďakujem moc
Rozalka
16.02.08,13:52
takže spôsob A:
obstaranie tovaru -môžem účtovať priamo aj na 132/321?
hm a predaj..? ./604..?:confused:


ďakujem moc

Predaj: 311/604
úbytok zo skladu: 504/132
samozrejme, to platí, ak nie je registrovaný za platiteľa DPH
Zuzana Boháčová
16.02.08,14:48
Predaj: 311/604
úbytok zo skladu: 504/132
samozrejme, to platí, ak nie je registrovaný za platiteľa DPH


je to platiteľ DPH
takže:
1. obstaranie tovaru 132,343/321
2. predaj tovaru 311/604, 343
3. 504/132
ok?
ďakujem
Zuzana Boháčová
18.02.08,15:14
a ak by som sa rozhodla účtovať obstaranie zásob spôsobom A, výdaj zo skladu treba účtovať ako?stačí keď mi dajú mesačný súhrn?alebo ako často to účtujete?
predpokladám že cez interný doklad.. poradíte mi prosím?
ďakujem
Zoltán Kovács
18.02.08,15:18
a ak by som sa rozhodla účtovať obstaranie zásob spôsobom A, výdaj zo skladu treba účtovať ako?stačí keď mi dajú mesačný súhrn?alebo ako často to účtujete?
predpokladám že cez interný doklad.. poradíte mi prosím?
ďakujem

Môžeš účtovať denne, ale pri externom účtovaní je viac zaužívané mesačne, na základe sumáru výdajok.
Zuzana Boháčová
18.02.08,15:30
je to platiteľ DPH
takže:
1. obstaranie tovaru 132,343/321
2. predaj tovaru 311/604, 343
3. 504/132
ok?
ďakujem

takže
na základe došlej faktúry 132,343/321
mesačná tržba z pokladne 311/604,343
a ID na konci mesiaca,keď si nasčítam výdajky 504/132 (je to dobré,bez DPH však)
dik moc
Zuzana Boháčová
18.02.08,15:48
ďakujem
a príjemky tovaru na sklad,mám si ich pripnúť k došlej faktúre,keď nakúpia?
Harken
18.02.08,17:48
Chcela by som sa opýtať, či je správne, keď sa v mnohých prípadoch vydáva tovar do tzv. mínusu? Softvér, na ktorom sa vedie skladová evidencia po mesačnej uzávierke vždy vyrobí aj zostavu tzv. "Vyrovnania záporných počiatočných stavov", nakoľko sa konečný stav na konci jedného mesiaca nerovná počiatočnému stavu na začiatku druhého mesiaca a zaúčtuje to ako 504/132, resp. 132/504. Uvedené rozdiely vznikajú už spomínaným výdajom do mínusu so zaúčtovaním poslednej známej nákupnej ceny a následným príjmom v novej NC. Myslím si, že ide o hrubé porušenie postupov účtovania s možnosťou sankcií. Ide o účtovanie spôsobom A a FIFO metódou. Dotyčný tvorca softvéru ma presviedča, že je to správne a majiteľ zase tvrdí, že musia vydávať do mínusu. Mám pravdu, alebo si robím zbytočné starosti? Ak som príspevok zle zaradila, prosím ospravedlňte ma.
Batovka
19.02.08,21:14
Chcela by som sa opýtať, či je správne, keď sa v mnohých prípadoch vydáva tovar do tzv. mínusu? Softvér, na ktorom sa vedie skladová evidencia po mesačnej uzávierke vždy vyrobí aj zostavu tzv. "Vyrovnania záporných počiatočných stavov", nakoľko sa konečný stav na konci jedného mesiaca nerovná počiatočnému stavu na začiatku druhého mesiaca a zaúčtuje to ako 504/132, resp. 132/504. Uvedené rozdiely vznikajú už spomínaným výdajom do mínusu so zaúčtovaním poslednej známej nákupnej ceny a následným príjmom v novej NC. Myslím si, že ide o hrubé porušenie postupov účtovania s možnosťou sankcií. Ide o účtovanie spôsobom A a FIFO metódou. Dotyčný tvorca softvéru ma presviedča, že je to správne a majiteľ zase tvrdí, že musia vydávať do mínusu. Mám pravdu, alebo si robím zbytočné starosti? Ak som príspevok zle zaradila, prosím ospravedlňte ma.
Ani mne sa to nepáči, že môže byť mínusový zostatok (ako môžem niečo predať, ak to nemám), ale každý obchodník to tak požaduje.
Rozalka
19.02.08,21:17
a ak by som sa rozhodla účtovať obstaranie zásob spôsobom A, výdaj zo skladu treba účtovať ako?stačí keď mi dajú mesačný súhrn?alebo ako často to účtujete?
predpokladám že cez interný doklad.. poradíte mi prosím?
ďakujem
Presne tak, Zuzanka, cez ID, ktorý si vytvoríš z mesačného súhrnu výdajok.
Príjemky je dobré mať pripnuté k došlej faktúre (ľahšie sa hľadá prípadná chyba), ak máš možnosť zostavy "Prehľad mesačného príjmu", ten by ti mohol poslúžiť ako kontrola, prípadne by si zistila, či niečo neprijali bez faktúry/dokladu z ERP.
Harken
19.02.08,22:03
Ani mne sa to nepáči, že môže byť mínusový zostatok (ako môžem niečo predať, ak to nemám), ale každý obchodník to tak požaduje.
Viem, že každý obchodník to tak chce. Ide mi však o to, že po poslednej úprave program generuje tieto rozdiely a k tomu zostavu, ktorá doslova upozorňuje na vydávanie do mínusu. Čo si veľmi rýchlo môže kontrolór všimnúť a uložiť sankcie. Autor programu tvrdí, že je to v poriadku, aj keď predtým ( myslím tým pred úpravou programu )žiadne rozdiely negeneroval. A nie som si úplne istá, či je to naozaj také porušenie, kotré možno sankcionovať.