jankajankajanka
16.02.08,12:45
Ak si chcem vybavit zivnostensky list:
1.Navstivim zivnostensky urad, kde vyplnim par tlaciv- pre zivnostensky urad, pre zdravotnu poistovnu, pre danovy urad, parkrat sa podpisem, zaplatim poplatok 100sk za zivnostensky list a 100sk za predmet podnikania a cakam 7 dni na vydanie zivnostenskeho listu.
(otazka: je mozne aby mi zivnostensky list dorucili aj postou ak sa nemozem dostavit osobne? je to potrebne nejako specialne poziadat?)
2.za ten cas si vybavim v banke ucet, ktory, ak nemam vela pohybov na ucte teda tak do 10mesacne nemusi byt podnikatelsky, ale moze byt aj osobny, no taky ktory budem pouzivat len na potreby podnikania.
po vydani zivnostenskeho listu mozem zacat podnikat. Budem platit do zdravotnej poistovne mesacne a dobrovolne sa mozem poistit aj v SP.
(otazka: ked ma do ZP nahlasi zivnostensky urad, ako si stanovim preddavky, ak ich chcem platit v plnej vyske teda 1134sk? je potrebne navstivit ZP a poziadat o to, alebo mi poslu sek sami?)
3.Mam pravo si odpocitat z dane zdravotne poistenie, socialne poistenie a nezdanitelnu ciastu, ktora sa pohybuje nejako okolo 95tisic sk. Ak si neuplatnim 40% pausalne vydavky, mozem si z dane odpocitat aj najomne za pristory v ktorych podnikam na zaklade zmluvy o prenajme tychto priestorov za ucelom podnikania.
(otazka: je to v tom tlacive, ktore budem vyplnat na zivnostenskom urade? myslim zadava sa tam adresa trvaleho pobytu a potom aj miesto respektive adresa kde budem podnikat ak sa moje trvale bydlisko lisi od miesta podnikania?)
A na zaver mam este otazku...
Je potrebne vsade nahlasovat ze som studentka VS denneho studia? Znamena to pre mna nejake vyhody, respektive nevyhody? (napr. budem mat aj nadalej ako studentka platne zlavy na cestovanie, narok na studentsky ucet ktory mam teraz otvoreny atd...)
Ak o tom niekto nieco viete prosim napiste mi.
a este nieco predsa... ako zivnostnik... podnikam zarabam atd... vsetky ostatne povinnosti mam az pri tych rocnych zuctovaniach? teda okrem vystavovania a platenia faktur pocas roka a tych preddavkoch do ZP z SP(aj ked viem, ked podnikam 1. rok nie som povinna platit do SP)
Dakujem velmi pekne vsetkym, ktory si to precitaju a pomozu mi objasnit veci, ktore mi aj napriek mojim studijnym snaham v novinach, casopisoch, zakonoch a na nete nie su este celkom jasne.
Pekny den zela jankajankajanka
Zita5
16.02.08,11:49
Prikladám link , kde máte aj uvedené tlačivko na vybavenie živnostenského listu
http://www.porada.sk/t66742-jednotne-kontaktne-miesto-bankovy-ucet.html?highlight=Jednotn%E9+kontaktn%E9+miesto
Ajuška
16.02.08,12:05
Ak si chcem vybavit zivnostensky list:
1.Navstivim zivnostensky urad, kde vyplnim par tlaciv- pre zivnostensky urad, pre zdravotnu poistovnu, pre danovy urad, parkrat sa podpisem, zaplatim poplatok 100sk za zivnostensky list a 100sk za predmet podnikania a cakam 7 dni na vydanie zivnostenskeho listu.
(otazka: je mozne aby mi zivnostensky list dorucili aj postou ak sa nemozem dostavit osobne? je to potrebne nejako specialne poziadat?)...domnievam sa, že na vlastnú žiadosť Ti ŽL môžu poslať aj poštou... lenže právoplatnosť nenadobúda dňom vystavenia, ale až dňom doručenia a v tom prípade by si sa aj tak musela na ŽÚ vrátiť pre razítko o nadobudnutí právoplatnosti...
2.za ten cas si vybavim v banke ucet, ktory, ak nemam vela pohybov na ucte teda tak do 10mesacne nemusi byt podnikatelsky, ale moze byt aj osobny, no taky ktory budem pouzivat len na potreby podnikania.
po vydani zivnostenskeho listu mozem zacat podnikat. Budem platit do zdravotnej poistovne mesacne a dobrovolne sa mozem poistit aj v SP.
(otazka: ked ma do ZP nahlasi zivnostensky urad, ako si stanovim preddavky, ak ich chcem platit v plnej vyske teda 1134sk? je potrebne navstivit ZP a poziadat o to, alebo mi poslu sek sami?) ...minimálny vymeriavací základ na preddavky do ZP zo zákona je stanovený z minimálnej mzdy...na základe prihlásenia Ti ZP pridelí variabilný symbol a zašle všetky kontaktné údaje - vrátane čísla účtu a možných spôsobov platby...
3.Mam pravo si odpocitat z dane zdravotne poistenie, socialne poistenie a nezdanitelnu ciastu, ktora sa pohybuje nejako okolo 95tisic sk. Ak si neuplatnim 40% pausalne vydavky, mozem si z dane odpocitat aj najomne za pristory v ktorych podnikam na zaklade zmluvy o prenajme tychto priestorov za ucelom podnikania.
(otazka: je to v tom tlacive, ktore budem vyplnat na zivnostenskom urade? myslim zadava sa tam adresa trvaleho pobytu a potom aj miesto respektive adresa kde budem podnikat ak sa moje trvale bydlisko lisi od miesta podnikania?)...áno, na ŽL okrem adresy trvalého pobytu si povinná nahlásiť aj miesto podnikania (prevádzku)... prípadne tento údaj (ak sa zmení skutočnosť, nahlásiť neskôr)
A na zaver mam este otazku...
Je potrebne vsade nahlasovat ze som studentka VS denneho studia? Znamena to pre mna nejake vyhody, respektive nevyhody? (napr. budem mat aj nadalej ako studentka platne zlavy na cestovanie, narok na studentsky ucet ktory mam teraz otvoreny atd...) ...študentské zľavy ... a iné... nemajú nič spoločné s tým, že podnikáš - teda ak pravidlá poskytovateľa zľavy túto skutočnosť nevylučujú...
Ak o tom niekto nieco viete prosim napiste mi.
a este nieco predsa... ako zivnostnik... podnikam zarabam atd... vsetky ostatne povinnosti mam az pri tych rocnych zuctovaniach? teda okrem vystavovania a platenia faktur pocas roka a tych preddavkoch do ZP z SP(aj ked viem, ked podnikam 1. rok nie som povinna platit do SP)
Dakujem velmi pekne vsetkym, ktory si to precitaju a pomozu mi objasnit veci, ktore mi aj napriek mojim studijnym snaham v novinach, casopisoch, zakonoch a na nete nie su este celkom jasne. ...všetky ostatné povinnosti zase vyplývajú zo súvisiacich zákonov - trebárs povinnosť registrácie platcu DPH pri dosiahnutí zákonom stanovenej výšky príjmov...detto povinné odvody do SP... a "bohužiaľ" spústa iných (prihlásenie k dani z MV...a v rýchlosti ma nenapadá čo všetko... vedenie účtovníctva, podanie daňového priznania... atď...
Pekny den zela jankajankajanka

...snažila som sa vložiť do textu - čo Ti k tomu viem...
jankajankajanka
16.02.08,15:43
a este otazocka... je nejake obmedzenie do akej sumy si mozem odrata naklady z dane? napr. odratavala by som si priestory, ktore mi sluzia na podnikanie, pripojenie k internetu, platby do zp a sp... mam pravo si okrem toho odratat aj nezdanitelnu ciastku nejakych tych 95tisic sk? alebo ako to je? pretoze v hospodarskych novinach to pisali tento tyzden a ja neviem, ci som to spravne pochopila. dakujem
Petra29
16.02.08,15:48
Daňové výdavky sú uvedené v § 19 zákona 595/2003, môžu byť limitované osobitnými predpismi, napr.stravné. Nezdaniteľná čiastka sa odvíja od výšky tvojich príjmov, nie výdavkov, je to tzv. "milionárska daň", ak zarobíš v bežnom roku viac ako 100násobok životného minima, nemôžeš uplatniť celú nezdan.čiastku /pre r.2007 tých 95 616/
jankajankajanka
17.02.08,05:56
Daňové výdavky sú uvedené v § 19 zákona 595/2003, môžu byť limitované osobitnými predpismi, napr.stravné. Nezdaniteľná čiastka sa odvíja od výšky tvojich príjmov, nie výdavkov, je to tzv. "milionárska daň", ak zarobíš v bežnom roku viac ako 100násobok životného minima, nemôžeš uplatniť celú nezdan.čiastku /pre r.2007 tých 95 616/
no je to tam uvedene len ja tomu troska nerozumiem...
Rozalaia
17.03.08,20:09
cau jankakajanka, ja len strucne k tomu ZDRAVOTNEMU POISTENIU. Cez infolinku spolocnej zdravotnej poistovne som ich emailom oslovila, ci student riadneho denneho studia VS ktory je sucastne SZCO musi platit preddavky .... odpovedali mi, ze NIE. Skus ich pripadne oslovit sama, skus aj inu poistovnu (na vseobecnu a jej nazor cakam dodnes), pripadne ti preposlem tu ich odpoved co poslali mne.
pepolko
18.03.08,18:00
a este otazocka... je nejake obmedzenie do akej sumy si mozem odrata naklady z dane? napr. odratavala by som si priestory, ktore mi sluzia na podnikanie, pripojenie k internetu, platby do zp a sp... mam pravo si okrem toho odratat aj nezdanitelnu ciastku nejakych tych 95tisic sk? alebo ako to je? pretoze v hospodarskych novinach to pisali tento tyzden a ja neviem, ci som to spravne pochopila. dakujem
janka, uplatniť si môžeš všetky výdavky, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia s výkonom tvojho podnikania, aj napr. mobilný telefón + faktúry, samozrejme nájomné za prenajaté priestory, pripojenie k internetu, zakúpenie PC + príslušenstva, a čo ja viem čo ešte, dokonca s výdavkami môžeš ísť kvázi do mínusu (nie ale v peňažnom denníku), keď dokážeš zdôvodniť, že všetky tieto tvoje výdavky súvisia s podnikaním