inngrid
16.02.08,12:47
Akreditiva- viete niekto o tejto teme nieco viac? Kam sa uctuju a ako to funguje cele?


Zmarene investicie - kam by ste uctovali zmarenu investicu 548 alebo 549? a ide o danovy naklad?


Vdaka
andrej_rv
16.02.08,15:17
Akreditiva- viete niekto o tejto teme nieco viac? Kam sa uctuju a ako to funguje cele?
Veľmi stručne akreditív je druh bankového platobného prostriedku. V podstate zmluvným záväzkom banky, že z účtu klienta (príkazcu, kupujúceho) uskutoční po splnení vopred vymedzených podmienok presne definovanú platbu v prospech tretej osoby (oprávneného, predávajúceho, beneficienta.) Najbežnejší je tzv. dokumentárny akreditív (Letter of Credit) upravený v ustanoveniach § 682 - 691 Obchodného zákonníka. Účtovanie závisí od druhu akreditívu a konkrétnych podmienok, ale vo všeobecnosti ide o obchodný vzťah medzi žiadateľom o akreditív a bankou, účtuje sa na účtoch zúčtovacích vzťahov (3xx).


Zmarene investicie - kam by ste uctovali zmarenu investicu 548 alebo 549? a ide o danovy naklad?

Ťažko povedať, pokiaľ nie sú známe detaily - napr. dôvod zmarenej investície. Môj názor na ich účtovanie je napr. tu: http://www.porada.sk/379228-post4.html
inngrid
27.02.08,06:56
to _ Andrej_RV

Andrej
inngrid
27.02.08,06:58
to _ Andrej_RV

Andrej dakujem ti za odpvoed - Uz len jedna otazocka nevies mi poradit kde najdem o uctovani tych konkretnych akreditiv nieco

vdaka
je to velm specificka tema uz som aj prisla nato cca o com to je
ale nikde na nete to poriadne neviem najst