MIRKA
16.02.08,16:34
ahojte,

veľmi vás prosím o radu:

podnikateľ skončil živnosť (viedol JÚ) k 31.08.07, k tomuto dátumu mu zostali ešte neuhradené záväzky (mzdové, DPH ...) a pohľadávka (1 300 000.-). záväzky boli do konca roka splatené, ale pohľadávka nie.
1. má povinnosť podnikateľ v DP túto pohľadávku zdaniť (zvýšiť si základ dane)???
2. ako a kde to uviesť v DP ? (v peňažnom denníku-ako uzávierková operácia??)
Anja111
16.02.08,15:42
ahojte,

veľmi vás prosím o radu:

podnikateľ skončil živnosť (viedol JÚ) k 31.08.07, k tomuto dátumu mu zostali ešte neuhradené záväzky (mzdové, DPH ...) a pohľadávka (1 300 000.-). záväzky boli do konca roka splatené, ale pohľadávka nie.
1. má povinnosť podnikateľ v DP túto pohľadávku zdaniť (zvýšiť si základ dane)???
2. ako a kde to uviesť v DP ? (v peňažnom denníku-ako uzávierková operácia??)


(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

Áno. Uvedieš to na r.40 DP typu B.
MIRKA
16.02.08,16:11
vieš mi poradiť aj toto:

1. moju druhú otázku (viď hore)
2. pohľadávka je za nespotrebované zásoby (fa vystavená pre s.r.o.). ak by som ešte spätne vystavila príjmový k 31.8.07 (keďže aj tak musím danú sumu zdaniť), ako to ovplyvní daň z príjmu s.r.o.????? zvýši sa?????
(nie som doma v PÚ)

ďakujem
Anja111
16.02.08,16:17
vieš mi poradiť aj toto:

1. moju druhú otázku (viď hore)
2. pohľadávka je za nespotrebované zásoby (fa vystavená pre s.r.o.). ak by som ešte spätne vystavila príjmový k 31.8.07 (keďže aj tak musím danú sumu zdaniť), ako to ovplyvní daň z príjmu s.r.o.????? zvýši sa?????
(nie som doma v PÚ)

ďakujem



Áno. Uvedieš to na r.40 DP typu B.

Odpoveď 1.) už máš v mojom predchádzajúcom príspevku...
Úhrada fa v s.r.o. neovplyvní zisk, teda ani daň z príjmu.