acho
17.03.05,09:54
Zdravim vsetkych poradakov,
chcem si kupit jazdene auto a mam otazku. Je vyhodnejsie kupit auto na zivnost alebo na seba ako sukromnu osobu (na IČO alebo na RČ)? Zaujima ma najma, v ktorom pripade si viem v uctovnictve vytvorit vyssie naklady :).

Dakujem za kazdu odpoved!
saglucka
17.03.05,08:58
No ak by som si kupila nove auto asi by som si ho dala na sukromnu osobu, pretože by som ho používala určite tiež na súkromne úcely a da sa teraz dať do náhladov okrem PHM tiež 6,2 na km ako amortizácia.
Ale ohladom ojazdeneho auto neviem. Záleží koľko ho budeš používať na súkromné účely , v akom je stave. Ale ja by som ho dala pravdepodobne na sukromnú osobu.
Ak ma niekto iny názor napíšte, tiež som na to zvedavá :)
Lenuška
17.03.05,16:39
určite to závisií aj od využívania auta na súkromné a podnikateľ.

účely. Treba si prerátať, či sa oplatí uplatňovať náhradu, alebo
výdavky na auto zaradené do firmy. Určite to závisí od počtu najazdených km.
Ja osobne som zástanca toho, že je lepšie mať auto súkromné - pretože
ročne najazdíme cca 60 tis. km. To je pekná náhrada - ale v podstate rátať treba s tým, že každé 3 roky treba auto vymeniť. Čiže peniažky odkladať.
anto
17.03.05,17:59
Závisí to od veku vozidla. Nové vozidlo, u ktorého je predpoklad, že nebude mať veľké množstvo porúch, by som ho do podnikania nevkladal, výhodne je potom účtovať ujazdené kilometre a spotrebované PHM. U staršieho vozidla, u ktorého je predpoklad, že bude mať viacej porúch, je ho výhodnejšie vložiť do podnikania, pretože náklady, ktoré vzniknú s prevádzkou tohto vozidla a to sú opravy, PHM, poistné, odpisy a ďaľšie si môžete uplatniť ako nákladovú položku, ovplyvňujúcu základ dane.