vanovka
17.02.08,10:57
Máme zamestnanca,ktorý mal jednorázový príjem vo výške 18 tis. na základe licenčnej zmluvy podľa autorského zákona. Môže sa tento príjem považovať za príjem príležitostný podľa par.8 ZDP a teda oslobodený od dane,lebo nepresiahol sumu 24900,-Sk ?
Alebo je to príjem podľa par. 6 ZDP ? Nie je zaregistrovaný na DÚ.
ego.mc
17.02.08,14:26
Ak autorské práva nezdedil, tak je to podľa mňa príjem podľa § 6.
alušik
18.03.08,09:29
Zadávateľke otázky nejde o § 8 ods.1 písm. g ale či je možné takýto príjem zaradiť do § 8 ods. 1 písm. a - ako príležitostný. Potom by bol podľa § 9 ods.1 písm. h oslobodený...

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

Dôležité je, či nebol zdanený zrážkovo. Ak nie, tiež uvažujem, že takýto príjem je možné zahrnúť do § 8. Mám rovnaký problém. Zadala som otázku na daňové riaditeľstvo. Budem len veriť, že stihnú poradiť... Skôr však predpokladám nejakú odpoveď v zmysle, že sa mám obrátiť na daňového poradcu. Preto by som bola rada, ak by sa našiel niekto, kto má s tým osobnú skúsenosť a potvrdil nám úvahy.;)
alušik
19.03.08,21:31
Prosím, nenájde sa nikto, kto by poradil? :o
ekopo
19.03.08,21:38
Osobne by som považoval uvedený príjem za príjem podľa § 6 ods.1 písm. c, zák. o dani z príjmov,nakoľko je to vyslovene príjem podľa autorského zákona (aj keď bol len raz za rok). Príležitostná činnosť je vtedy ak nejde o príjem podľa § 5 až 7 zákona
alušik
19.03.08,21:41
No neviem - s tou definíciou príležitostnej činnosti si dovolím nesúhlasiť.;) Veď napr. príjmy z poľnohospodárskej výroby sú v § 6, no ak sú príležitostné, môžem ich dať do § 8.
vjejka
22.03.08,15:48
Ja mám ten istý problém, podľa mna to určite ide o § 8, len neviem či z toho odrátam 24 900 a potom zdanujem, alebo celé?
Kelis
27.03.08,09:29
Dobrý deň,

mám aj ja otázočku týkajúcu sa tejto témy. Zamestnanec FO mal príležitostný príjem z predaja elektroinštalačného materiálu, atď. inej SZČO na základe kúpnej zmluvy vo výške Sk 16 000. Má povinnosť tento príjem zdaniť? Podľa mňa ide o jednorázový nahodilý príjem do 24tis. aj niečo, a ten je od zdanenia oslobodený. A taktiež nie je povinnosť ho hlásiť DÚ.

Ďakujem.
alušik
05.04.08,15:12
Konečne som sa dočkala odpovede z daňového riaditeľstva. Žiaľ, nepotešili ma. :o
Pripájam ich odpoveď - snáď to niekomu do budúcnosti pomôže...

Podľa § 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5 sú príjmy z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady

V zmysle uvedeného je vyplatený príjem z autorského honoráru príjmom podľa § 6 ods. 2 písm. a), bez ohľadu na to, či ide o príležitostný alebo sústavný príjem. V danom prípade nemožno uplatniť oslobodenie, zdaňuje sa celá suma honoráru.
Kelis
18.07.08,09:29
Milá Silvia,

bola som to konzultovať na daňovom úrade aj s inými účtovníčkami. Jednoznačne mi povedali, že takýto jednorázový príjem do výšky určenej v zákone, myslím § 8 minulý rok 24 900, teraz 25 000 aj niečo je oslobodeným príjmom. To znamená, taká FO nie je povinná podať daňové priznanie z tohto príjmu.
Denda
18.07.08,13:02
V tejto téme sú rozoberané dva rozdielne príjmy FO a tým sú odpovede v tejto téme zmätočné. Tému uzatváram.