tara05
17.02.08,11:44
Prosím Vás o radu, už som prečítala mnoho príspevkov na túto tému a mám v tom zmatok:
- živnostník pratca DPH, nadobudol byt, nebol ženatý
- oženil sa kúpil nový byt a starý byt prenajíma
- živnosť má na programovanie
*príjem a výdaj zo živnosti uvediem na r.9 DP TYP B
*príjem z prenájmu bytu, je len jeho príjmom, keďže ho nadobudol pred manželstvom /ANO/
*príjem je príjmom podľa §6 odst.3, keďže to prenajíma oko súkromná osoba, nemá živnosť na prenájom
*chcem sa opýtať, nájomca mu na účet vloží mesačne 5000, ale táto suma zahŕňa 800 zálohu za elektriku, 497 káblovku, 1703 zálohu na vodu, kurenie ...podľa výmeru zo spoločenstva /5000-800-497-1703/=2000 Do príjmov za prenájom uvediem sumu 5000*12 alebo sumu 2000*12?
*aké výdavky mu možem uplatnit?
-v súvislosti s tým, že je platca DPH zo živnosti, a tak mu uplatnujem preukazateľné výdavky
-má to vplyv aj na riadok 10 DP
Muška
17.02.08,11:06
ak je platiteľ DPH, tak je platiteľ DPH z celej svojej ekonomickej činnosti,......čiže v Tvojom prípade aj z prenájmu svojich súkromných nehnuteľností.
tara05
17.02.08,11:24
Ďakujem za odpoved, chcem sa teda ďalej opýtať, teda nemože uplatniť paušálne výdavky na prenájom.
-a keďže byt nie je v obchodnom majetku, čo mu možem uplatniť do výdavkov?
- ak teda budem do príjmov brať príjem 5000*12, tak do výdavkov budem dávať teplo, voda , elektrika a káblovka a dan za byt?
-možete mi niekto odpovedať aj na tu otázku akú výšku príjmu uvediem ? 5000*12 alebo 2000*12
Muška
17.02.08,11:45
Určite musíš brať príjem 5000
A ak prenajíma bez DPH /napr. neplatiteľovi DPH musí prenajímať bez DPH/, tak musíš počítať DPH z CELEJ ekonomickej činnosti koeficientom.
Petra29
17.02.08,12:17
Podľa stanoviska DRSR http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/podavaniedpfo07.pdf sa do základu dane uvedú príjmy nad 24900 /do 24900 sú oslobodené od dane/
M3G
28.02.08,20:45
ak je platiteľ DPH, tak je platiteľ DPH z celej svojej ekonomickej činnosti,......čiže v Tvojom prípade aj z prenájmu svojich súkromných nehnuteľností.

Prepáč, ale tomuto nechápem :confused:> Aký má súvis prenájom súkromnej nehnuteľnosti na základe zmluvy o prenájme s podnikateľskou činnosťou daňovníka a jeho platiteľstvom DPH?
Muška
28.02.08,21:17
Prepáč, ale tomuto nechápem :confused:> Aký má súvis prenájom súkromnej nehnuteľnosti na základe zmluvy o prenájme s podnikateľskou činnosťou daňovníka a jeho platiteľstvom DPH?
Dávno sme sa nebavili na tému prenájom :D

Súvis je tu:
Zákon o DPH
§ 3
Zdaniteľná osoba


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
M3G
29.02.08,10:19
Dávno sme sa nebavili na tému prenájom :D



Vyvesil som moju otázku bez toho aby som hľadal, avšak dnes sa mi podarilo nájsť Tvoje predchádzajúce príspevky, z ktorých som bol PAF. Zistil som, že stále sa je čo učiť :rolleyes:.

Takže, aby som zhrnul moje myšlienkové pochody:

- živnostník platiteľ DPH prenajíma súkromnú nehnuteľnosť
- prenajíma ju bez DPH, vstupuje mu to teda do výpočtu koeficientu
- v daňovom priznaní to uvádza ako príjem z podnikania, nie príjem z prenájmu(pokiaľ má alebo i nemá v živnosti činnosti v oblasti nehnuteľností)
- jeho výdavky na prípadnú opravu a údržbu súkromnej nehnuteľnosti(t.j. nezahrnutej v obchodnom majetku) sú nedaňovými výdavkami
- Jediné jeho pozitívum je, že si môže kompenzovať prípadnú stratu z podnikania so ziskom s prenájmu, negatívum zase to, že mu to vstupuje do základu na výpočet odvodov


Pokiaľ je to takto, je to pěkná habaďúra....už iba čakám, kedy sa z toho začne platiť zrážková daň....
Muška
29.02.08,10:29
Vyvesil som moju otázku bez toho aby som hľadal, avšak dnes sa mi podarilo nájsť Tvoje predchádzajúce príspevky, z ktorých som bol PAF. Zistil som, že stále sa je čo učiť :rolleyes:.

Takže, aby som zhrnul moje myšlienkové pochody:

- živnostník platiteľ DPH prenajíma súkromnú nehnuteľnosť
- prenajíma ju bez DPH /ak ju prenajíma neplatiteľovi DPH - tak áno bez DPH, ak platiteľovi - tak s DPH/, vstupuje mu to teda do výpočtu koeficientu /ak bez DPH - tak áno
- v daňovom priznaní to uvádza ako príjem z podnikania , nie príjem z prenájmu(pokiaľ má alebo i nemá v živnosti činnosti v oblasti nehnuteľností) /Ak spĺňa podmienky na § 6 odst. 3 - tak uvádza príjem tu
- jeho výdavky na prípadnú opravu a údržbu súkromnej nehnuteľnosti(t.j. nezahrnutej v obchodnom majetku) sú nedaňovými výdavkami /ak ju nezahrnie - tak jasne, že nie
- Jediné jeho pozitívum je, že si môže kompenzovať prípadnú stratu z podnikania so ziskom s prenájmu, negatívum zase to, že mu to vstupuje do základu na výpočet odvodov / stratu z podnikania si môže vždy kompenzovať s § 6,7,8/. Ak prenájom zaradí do § 6 odst. 3, tak mu nevstupuje pre výpočet odvodov.


Pokiaľ je to takto, je to pěkná habaďúra....už iba čakám, kedy sa z toho začne platiť zrážková daň....

... texte.
Bez rozdielu, či je platiteľ DPH alebo nie....ak patrí prenájom do § 6 ods. 3, tak ho tam môže vždy zaradiť
Zita5
29.02.08,11:05
Muška pekne si to napísala:) , ale aj tak mám v tom nepredstaviteľný chaos . Veľa ľudí o tom ani netuší , UDRSR k tomu nevydá žiaden pokyn resp,usmernie ......:rolleyes: pomôž si sám:rolleyes:mne nie sú niektoré veci jasné ...hmm
Muška
29.02.08,11:59
Zitka, síce som s Tvojim príspevkom súhlasila.


ale aj tak mám v tom nepredstaviteľný chaos .

.....ale toto Ti neverím :D
betka
29.02.08,12:08
Vyvesil som moju otázku bez toho aby som hľadal, avšak dnes sa mi podarilo nájsť Tvoje predchádzajúce príspevky, z ktorých som bol PAF. Zistil som, že stále sa je čo učiť :rolleyes:.

Takže, aby som zhrnul moje myšlienkové pochody:

1. - živnostník platiteľ DPH prenajíma súkromnú nehnuteľnosť
2. - prenajíma ju bez DPH, vstupuje mu to teda do výpočtu koeficientu
3. - v daňovom priznaní to uvádza ako príjem z podnikania, nie príjem z prenájmu(pokiaľ má alebo i nemá v živnosti činnosti v oblasti nehnuteľností)
4. - jeho výdavky na prípadnú opravu a údržbu súkromnej nehnuteľnosti(t.j. nezahrnutej v obchodnom majetku) sú nedaňovými výdavkami
5. - Jediné jeho pozitívum je, že si môže kompenzovať prípadnú stratu z podnikania so ziskom s prenájmu, negatívum zase to, že mu to vstupuje do základu na výpočet odvodov


Pokiaľ je to takto, je to pěkná habaďúra....už iba čakám, kedy sa z toho začne platiť zrážková daň....

1. Ak prenajímam nehnuteľnosť ako občan a som živnostník platiteľ DPH. Podstatou veci je komu prenajíma občan, či ide o občana, či ide o platiteľa DPH, alebo neplatiteľa DPH:
a-prenajímam občanovi. Prenajímam na základe zmluvy, prenájom je od DPH oslobodený. Riadim sa par. 38. Pri vyplnení DP DPH, postupujem tak, že vyplním riadky 03,04 (beriem do úvahy len 19% DPH), ako občan som podala oznámenie, že prenajímam nehnutenosť, pričom DIČ už mám pridelené, takže prenajímam pod týmto DIČ. Z prenájmu si vyplním riadok DP 13, pričom, použijem pre výpočet koef, pretože som poskytla plnenia oslobodené od DPH. (detto prenájom neplaiteľovi DPH)
b. prenajímam platiteľovi DPH. Rozhodnem sa, či bude prenájom predmetom dane a vzniká mi DP z poskytnutej služby, alebo ide o predmet dane od DPH oslobodený (ak bude oslobodený postupujem a-čkom). Ak bude prenájom v režime DH, potom vyplním riadky DP 03,04 - za svoje všetky ekon. činnosti.

Pričom je podstatné, ak prenajímam v režime DPH ako občan, môžem si uplatniť odposítanie DPH z maľovania nehnuteľnosti, z TZ, enerií, pretože ide o môj príjem z podnikania a prenájmu.
Musíme sa pozerať osobitne na 2 zákony: o DPH a o ZDP: To, že prenajímam podľa 6/3 ZDP ako občan, nemá nič spoločné s DPH. Podľa DPH vykonávam ekonom.činnosť.
Ak si však chcem uplatniť právo na odpočítanie DPH napr. z toho maľovania a TZ, musím mať nehnuteľnosť v OM (podľa 6/11 ZDP), pretože používam nehnuteľnosť na svoje "podnikanie" (nejdem už zamotávať).

2. ano vstupuje mi do koef., pretože je pre mňa nájom oslobodený podľa par. 38 z o DPH

3. v DP je to vždy príjem podľa par. 6.
Ak ide o príjem z podnikat. ččinnosti, teda príjem podľa 6/1-vtedy mám prenájom v živnosti.
Ale ako občan mám príjem podľa 6/3, nemôžem si uplatniť paušálne výdavky podľa 6/10, pretože som platiteľom DPH celé ZO. Uplatňujem si skutočné výdavky, a už j to na Vás, či zaradíte nehnuteľnosť do OM a budete si uplatňovať skutočné výdavky (odpisy, opravy, TZ......), alebo si nehnuteľnosť nezaradíte do OM, a vtedy výdavky nebudú (z pohľadu DPH ani nemám potom čo odpočítavať, pretože nemám budovu v OM)

4. Ak nie je budova v OM- ide ako píšete o nedaňové výdavky. Ak je v OM-daňové výdavky (DPH i nárok na odpočítanie). Tieto výdavky ako TZ, opravy, odpisy sú "pridelenéô k nehnuteľnosti, kt. mám v OM zahrnutý.

5. čo sa týka odvodov.
Príjem podľa 6/3-odvody neplatím, teda nie sú súčasou odvodou.
Príjem z prenájmu podľa 6/1 -platím odvody. To je asi hlavný rozdiel medzi prenájmom a prenájmom.

Je to komplikovaná a náročná téma. Treba optimalizovať i keď prenajímam ako občan, či zaradím do majetku, alebo nie. Treba si spísať všetky výhody a nevýhody. Ak zaradím do OM, čo ak predám. Bude to môj príjem, z kt. zaplatím daň z rozdielu medzi PaV.. Ak nezaradím, môže sa na mňa vzťahovať oslobodenie podľa par. 9 (vlastníctvo 5 rokov)

Trošku som to zobrala v sklratke:rolleyes:
betka
29.02.08,12:19
Ešte možno jedna rada a najjednoduhšie povedané.

PRI DPH sa riadte a neposudzujte ako občan, ale berte tento pohľad ako by ste boli a postupovali ako SZČO pri vyplňaní DP. (vzniká mi daňová povinnosť, mám nárok na odpočítanie DPH, nemám nárok na odpočítanie DPH, použijem koef....)

ZDP-beriete sa ako občan (súvis medzi 6/1 a 6/3)
Zita5
29.02.08,13:02
Zitka, síce som s Tvojim príspevkom súhlasila.



.....ale toto Ti neverím :D

mimotemyMušenka ver , možno je na vine prichádzajúca jar a neodmysliteľne k tomu patrí 31.marec :);)
jessica
29.02.08,13:37
Prosím Vás čo znamená formulka:
.."ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak."

pre manželku platcu DPH ak manžel má príjmy len zo ZČ + príjem z prenájmu ich spoločného bytu zdaňuje celý on v DP "B"?

Znamená to, že sa môžu dohodnúť inak, teda, že zdaňovať bude iba jeden z manželov a tým pádom sa manželka platca DPH nepovažuje z pohľadu zákona o DPH povinná?
mysimis
29.02.08,15:24
Prosím Vás čo znamená formulka:
.."ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak."

pre manželku platcu DPH ak manžel má príjmy len zo ZČ + príjem z prenájmu ich spoločného bytu zdaňuje celý on v DP "B"?

Znamená to, že sa môžu dohodnúť inak, teda, že zdaňovať bude iba jeden z manželov a tým pádom sa manželka platca DPH nepovažuje z pohľadu zákona o DPH povinná?

áno, správne si to pochopila. Manželia sa môžu dohodnúť tak, že bude prijaté fin. prostriedky za nájom zdaňovať len jeden z nich.
dadasv
29.02.08,22:33
Podnikateľ má nehnuteľnosť v OM. Pri stavbe si teda odpočítaval DPH. Teraz išiel na dôchodok. Živnosť nezrušil. Nehnuteľnosť ďalej prenajíma, ale chcel by ju vyňať z OM a poprípade deliť si príjmy s manželkou. (Hlavne aby mu tento príjem nevstupoval do odvodov). Nehnuteľnosť ale ešte nie je odpísaná. Má zo zostatkovej ceny pri prevode do OV odviesť DPH? A v akej výške, keď v čase stavby bola 10% ?
Rozalka
01.03.08,14:59
Podnikateľ má nehnuteľnosť v OM. Pri stavbe si teda odpočítaval DPH. Teraz išiel na dôchodok. Živnosť nezrušil. Nehnuteľnosť ďalej prenajíma, ale chcel by ju vyňať z OM a poprípade deliť si príjmy s manželkou. (Hlavne aby mu tento príjem nevstupoval do odvodov). Nehnuteľnosť ale ešte nie je odpísaná. Má zo zostatkovej ceny pri prevode do OV odviesť DPH? A v akej výške, keď v čase stavby bola 10% ?
Nech si to dobre rozmyslí, lebo musí odviesť 19% zo zostatkovej DAŇOVEJ ceny (ak prerušil odpisovanie, je to o to horšie).
Jackie
12.03.08,16:51
prosím o radu, manželia získali nehnuteľnosť darom každý 1/2 -nie do bezpodielového vlastníctva. Aj v liste vlastníctva sú ako vlastníci zapísaní polovičným dielom/1/2/. V roku 2007 túto nehnuteľnosť prenajímali, ale jeden manžel je SZČO a platca DPH. Takže by vyhovovalo aby zdaňovala celý príjem len manželka. Je možné zmluvne dohodnúť, že zdaňovanie príjmu z prenájmu tejto nehnuteľnosti bude len manželka? Nenašla som to v zákone, ale skúšam nájsť najvýhodnejšie riešenie. Ďakujem pekne za rýchlu radu
Katarina
12.03.08,19:27
Určite musíš brať príjem 5000
A ak prenajíma bez DPH /napr. neplatiteľovi DPH musí prenajímať bez DPH/, tak musíš počítať DPH z CELEJ ekonomickej činnosti koeficientom.

Muška, ako to myslíš, že z celej ekonomickej činnosti koeficientom?
Napr.ak živnostník platiteľ DPH prevádzkuje obchod s potravinami a má ako občan príjmy z prenájmu, koeficient nepoužije na celý vstup t.j. nákup tovaru, ale len na vstup, ktorý súvisí s prenájmom. Alebo sa mýlim?
Muška
12.03.08,20:27
Muška, ako to myslíš, že z celej ekonomickej činnosti koeficientom?
Napr.ak živnostník platiteľ DPH prevádzkuje obchod s potravinami a má ako občan príjmy z prenájmu, koeficient nepoužije na celý vstup t.j. nákup tovaru, ale len na vstup, ktorý súvisí s prenájmom. Alebo sa mýlim?
Katarínka,
to čo si ma citovala bola prvá veta odpoveď.
A druhá veta - upozornenie , že musí rátať z celej svojej činnosti /podnikateľskej aj z prenájmu/ koeficient.
Katarina
12.03.08,20:58
Prečo z celej činnosti, podľa mňa len z prenájmu, ak si uplatní niečo na vstupe čo súvisí s prenájmom tak na tento vstup použije koeficient, ale prečo by koeficient použil napr. na nákup tovaru do potravín, ked všetok tovar predáva vč. DPH.
Muška
12.03.08,21:59
Katarínka
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
Katarina
12.03.08,22:18
Muška
Tuším mi svitlo,nehovoríme o jednom. Do koeficientu samozrejme vstupuje nájomne ako oslobodená činnosť, ale už ked dostaneme vypočítaný ročný koeficient napr. 97,O tak týmto koeficientom prepočítame /krátime/pri výpočte DPH len vstup vzťahujúci sa len na prenájom.
atka4
13.03.08,15:08
Katarínka
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

Tuším vidím problém v mojom prípade ohľadne neuplatnenia koeficientu.
Mám osobu SZČO, platiteľ DPH, ktoré prenajíma časť nehnuteľnosti, ktorú nemá vloženú do podnikania. Príjmy a výdavky súvisiace s týmto prenájmom mi predkladá na papieri v členení príjmy za rok a jednotlivé skutočne vynaložené výdavky (doklady má on u seba, tie ja nevidím, len ten sumár).
Predpokladám, že máme problém, keďže sme neuplatnili koeficient. Podotýkam, že žiaden z výdavkov, týkajúci sa prenájmu nehnuteľnosti nie je podchytený v účtovníctve SZČO, t.j. nebol ani uplatnený odpočet DPH.
Čo poradíte, Dodatočné DP k DPH? Ďakujem.

Len doplním, že ide o prenájom časti nehnuteľnosti FO-nepodnikateľovi, t.j. bežnej fyzickej osobe, ktorá pravidelne mesačne uhrádza dohodnutú sumu na nepodnikateľský účet. Táto suma v sebe zahŕňa platby za inkaso - el., plyn, voda, vodné, stočné, TV, rádio.

Takže ak som z prečítaných príspevkov správne vyrozumela, keďže nehnuteľnosť u môjho SZČO nie je zaradená v obchodnom majetku, tak má podnikateľ "smolu", čo sa týka uplatnenia výdavkov, nemôže si uplatniť nič, ale ako príjem prizná všetok príjem a ešte bude prepočítavať DPH koeficientom?
Muška
13.03.08,18:18
atka4
13.03.08,19:58
nerob paniku :D
klikni http://www.porada.sk/656296-post3.html

/ešte si mohla dodať, Zuza....:) /

Napriek tomu nie som o veľa múdrejšia.

Čiže ak v priebehu neúčtujem ani o nákladoch - nakoľko o nich nemám info, teoreticky by som ich mohla doúčtovať - zaviesť osobitne pokladňu pre činnosti prenájmu,/aby to bolo v časovom slede/ a teda DPH si na vstupe neuplatňovať, ale výstup, teda príjem od FO-občana na základe Zmluvy v zmysle § 38 Z o DPH oslobodeny, by mal byť ale uvedený na riadku 13 DP DPH. Čiže keďže neuplatňujem DPH na vstupoch, nemám čo prepočítavať, ale čo s tými nákladmi? Nehnuteľnosť nemá v obch. maj....takže žiadne výdavky z prenájmu? ale to už patrí do kategórie dane z príjmu, tak tam posnorím.
Muška
13.03.08,20:18
Atka, pri prenájme sa môžeš rozhodnúť medzi týmito 2 možnosťami, keďže je platiteľ DPH, tak paušálne výdavky nemôžeš použiť.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
(13) Ak sa daňovník, ktorý má príjmy podľa odseku 3, rozhodne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojného účtovníctva, aj keď táto povinnosť daňovníkovi nevyplýva z osobitných predpisov, 1) je povinný týmto spôsobom postupovať počas celého zdaňovacieho obdobia.

....čo sa týka DPH - nezáleží na tom, že nehnuteľnosť nie je v obchodnom majetku /pri DPH musí pozerať na všetky svoje ekonomické činnosti/

...čo sa týka dani z príjmu - tak akurát v DP oddelní príjem a výdaj z prenájmu do § 6 odst. 3.

..................
a áno do riadku 13 DP DPH.

P.S.
Mne sa tiež z koeficientu zakrútila hlava , lebo to musím začať riešiť,.....takže sa v tom pomaly učím "plávať"
atka4
15.03.08,18:59
ĎakujemTi veľmi pekne za pomoc, M.
Robím síce inú agendu, ale musím priznať, že ma to vôbec nepotešilo.
Takže nasl. týždeň idem na DDP DPH.
Ten môj SZČO mi nosí doklady o prenájme ako som spomínala raz na konci roka, rozumej koniec marca.
Má zoznam a tam "zaevidované" príjmy za jednotlivé mesiace, je tam zvyčajne fixná suma za mesiac a výdavky, ktoré sa prenájmu týkali-inkaso, sem tam nejaká údržba, sledujem, či to nie sú investície, v jednom roku mal nad 30.000,- takže odpisujeme a pod.

Uvedené ale neúčtujem v SW, nakoľko to nemám v priebehu roka.

Takže to aby mi každý mesiac zvestoval minimálne, koľko dostal - /ak dostal / peniažtekov na účet..
Keďže neúčtujem o výdavkoch súvisiacich s prenájmom, t.j. neuplatňujem ani DPH na odpočte, tak koef. by mal byť "1"

Mám niečo zmeniť v účt., alebo to môžem nechať takto? Len teda prerobiť DPH, aby tam ten príjem bol vyčíslený?

Práve ma napadá, že oni si to delia s manželkou, tiež SZČO, hoci na živn. ona nepodniká, DPH nemá zrušené, podáva 0-ové výkazy. Je totiž zamestnaná vo vlastnej sro.

Podľa toho, "ako im to vychádzalo" si aj delili príjmy "v marci", aby ona využila všetky odpočitateľné položky....
Teraz sa to bude musieť pravdepodobne u oboch zmeniť, kvôli tomu udávaniu príjmov z prenájmu do DP DPH už v priebehu roka (u manž. pravdepodobne teda žiadne 0-ové výkazy...k DPH).
No teším sa.
(musím prelúskať zákon o dph, odkedy to tam máme, do capa...)
rena19
18.03.08,10:25
1. Ak prenajímam nehnuteľnosť ako občan a som živnostník platiteľ DPH. Podstatou veci je komu prenajíma občan, či ide o občana, či ide o platiteľa DPH, alebo neplatiteľa DPH:
a-prenajímam občanovi. Prenajímam na základe zmluvy, prenájom je od DPH oslobodený. Riadim sa par. 38. Pri vyplnení DP DPH, postupujem tak, že vyplním riadky 03,04 (beriem do úvahy len 19% DPH), ako občan som podala oznámenie, že prenajímam nehnutenosť, pričom DIČ už mám pridelené, takže prenajímam pod týmto DIČ. Z prenájmu si vyplním riadok DP 13, pričom, použijem pre výpočet koef, pretože som poskytla plnenia oslobodené od DPH. (detto prenájom neplaiteľovi DPH)
b. prenajímam platiteľovi DPH. Rozhodnem sa, či bude prenájom predmetom dane a vzniká mi DP z poskytnutej služby, alebo ide o predmet dane od DPH oslobodený (ak bude oslobodený postupujem a-čkom). Ak bude prenájom v režime DH, potom vyplním riadky DP 03,04 - za svoje všetky ekon. činnosti.

Pričom je podstatné, ak prenajímam v režime DPH ako občan, môžem si uplatniť odposítanie DPH z maľovania nehnuteľnosti, z TZ, enerií, pretože ide o môj príjem z podnikania a prenájmu.
Musíme sa pozerať osobitne na 2 zákony: o DPH a o ZDP: To, že prenajímam podľa 6/3 ZDP ako občan, nemá nič spoločné s DPH. Podľa DPH vykonávam ekonom.činnosť.
Ak si však chcem uplatniť právo na odpočítanie DPH napr. z toho maľovania a TZ, musím mať nehnuteľnosť v OM (podľa 6/11 ZDP), pretože používam nehnuteľnosť na svoje "podnikanie" (nejdem už zamotávať).

2. ano vstupuje mi do koef., pretože je pre mňa nájom oslobodený podľa par. 38 z o DPH

3. v DP je to vždy príjem podľa par. 6.
Ak ide o príjem z podnikat. ččinnosti, teda príjem podľa 6/1-vtedy mám prenájom v živnosti.
Ale ako občan mám príjem podľa 6/3, nemôžem si uplatniť paušálne výdavky podľa 6/10, pretože som platiteľom DPH celé ZO. Uplatňujem si skutočné výdavky, a už j to na Vás, či zaradíte nehnuteľnosť do OM a budete si uplatňovať skutočné výdavky (odpisy, opravy, TZ......), alebo si nehnuteľnosť nezaradíte do OM, a vtedy výdavky nebudú (z pohľadu DPH ani nemám potom čo odpočítavať, pretože nemám budovu v OM)

4. Ak nie je budova v OM- ide ako píšete o nedaňové výdavky. Ak je v OM-daňové výdavky (DPH i nárok na odpočítanie). Tieto výdavky ako TZ, opravy, odpisy sú "pridelenéô k nehnuteľnosti, kt. mám v OM zahrnutý.

5. čo sa týka odvodov.
Príjem podľa 6/3-odvody neplatím, teda nie sú súčasou odvodou.
Príjem z prenájmu podľa 6/1 -platím odvody. To je asi hlavný rozdiel medzi prenájmom a prenájmom.

Je to komplikovaná a náročná téma. Treba optimalizovať i keď prenajímam ako občan, či zaradím do majetku, alebo nie. Treba si spísať všetky výhody a nevýhody. Ak zaradím do OM, čo ak predám. Bude to môj príjem, z kt. zaplatím daň z rozdielu medzi PaV.. Ak nezaradím, môže sa na mňa vzťahovať oslobodenie podľa par. 9 (vlastníctvo 5 rokov)

Trošku som to zobrala v sklratke:rolleyes:
Perfektne si to vysvetlila Betka, ale aj tak nerozumiem bodu 3.
Ja ako plátca si nemôžem uplatniť paušál 40%. Tak mi ostáva už len možnosť uplatnenia skut.výdavkov,vtedy ale musím viesť buď jednod.účtovníctvo alebo viesť povinne evidenciu podľa § 6ods.11. Pri prípadnom predaji bytu využívaného na prenájom,pri ktorom boli uplatňované skutočné preuk.výdavky,sa vychádza z § 9 ods.1 b-čiže byt je oslobodený od DzP po 5 rokoch odo dňa,kedy o majetku účtoval alebo uvádzal v evidencii podľa §6 ods.11. A to je ten problém, keďže ja som povinná uplatňovať skut.výdavky,tým pádom viesť evidenciu, tým pádom sa stáva automaticky obch.majetkom, či chcem alebo nie. Čiže nepýtajú sa ma, či chcem vložiť byt do OM, alebo nie-musím. Je to nelogické a pre mňa max.nevýhodné, niekde som ale aj na drsr čítala, že to je tak nepriamo povedané, že ak uplatňuješ skut.výdavky,tak byt vedieš v evidencii vlastne je zahrnutý v majetku.
Ak je to ale skutočne tak, môžem jedine zrušiť živnosť, iba tak prestanem byť plátcom, preradiť byt z OM do OV, uplatňovať si paušál 40%, počkať 5 rokov až vtedy ho môžem predať oslobodený od DzP.
Ďakujem každému, kto sa vyjadrí, lebo som z toho už úplne mimo...