veronica
17.03.05,09:56
Ahojte prosím mohol by mi niekto vysvetliť ako je to s DPH, kedy sa oplatí byť platiteľom DPH a kedy nie?
A ako je to s nadmerným odpočtom a vlastnou daňovou povinnosťou?
Som živnostník a vediem jednoduché účtovníctvo..nie som platcom DPH.
Ďakujem
EFA
17.03.05,09:17
Ak sú tvojimi odberateľmi platcovia DPH, je dobré byť tiež platcom DPH, pretože si pre nich lacnejší, máš konkurenčnú výhodu pred neplatcom. (to platí, ak sú vaše celkové ceny zhruba rovnaké).
Ale to je len jeden pohľad, treba zvážiť ešte ďalšie - najmä, že pribudne viac práce s daňovým priznaním k DPH.
veronica
17.03.05,10:08
Ďakujem ale nerozumiem v čom to má výhodu, vieš nerozumiem tej pointe :(
Ľuba
17.03.05,10:27
Výhodu má DPH pri tých subjektoch, ktoré pri svojej činnosti "veľa" nakupujú, pretože si potom z nakúpeného tovaru môžu tú DPH vyžiadať od DÚ. Nevýhodou je to pre subjekty, ktoré poskytujú prevažne služby (napr. programátori, účtovníci), ktorí nakupujú minimálne ale k svojej službe musia ešte napočítať DPH.
EFA
17.03.05,10:29
Ak platca DPH aj neplatca DPH svojmu odberateľovi ponúknu niečo za rovnakú celkovú cenu napr. 119 000.-, odberateľ si s najväčšou pravdepodobnosťou vyberie platcu DPH, pretože ten mu to vyfakturuje ako základ + DPH (100 000 + 19 000) a odberateľ si môže od štátu uplatniť vrátenie nadmerného odpočtu (DPH = 19 000). Neplatca DPH mu to vyfakturuje ako jednu sumu, odberateľ od štátu nemôže dostať naspäť nič, celá suma ide do nákladov, t.j. tento dodavateľ bol drahší.
veronica
17.03.05,10:30
Ja robím s počítačmi a podobne, len nerozumiem že sa tam porovnáva daň na vstupe a daň na výstupe a som z toho jeleň :).
Ako je to s vlastnou daňovou povinnosťou a ako to je s nadmerným odpočtom?Tieto veci sú mi nejasné :(
Môžeš mi prosím s tým pomôcť?:rolleyes:
veronica
17.03.05,10:36
Ak platca DPH aj neplatca DPH svojmu odberateľovi ponúknu niečo za rovnakú celkovú cenu napr. 119 000.-, odberateľ si s najväčšou pravdepodobnosťou vyberie platcu DPH, pretože ten mu to vyfakturuje ako základ + DPH (100 000 + 19 000) a odberateľ si môže od štátu uplatniť vrátenie nadmerného odpočtu (DPH = 19 000). Neplatca DPH mu to vyfakturuje ako jednu sumu, odberateľ od štátu nemôže dostať naspäť nič, celá suma ide do nákladov, t.j. tento dodavateľ bol drahší.

Hmm ďakujem,, ale ako je to, keď ja niečo nakupujem?Vtedy je to ako?
Kedy hovoríme o vlastnej daňovej povinnosti a kedy o nadmernom odpočte, keď je daň na vstupe väčšia či menšia ako daň na výstupe?
Alexandra Molnárová
17.03.05,10:48
Môj manžel tiež robí s počítačmi a bude od apríla dobrovoľný plátca, lebo
strácal klientov kvôli tomu že nebol plátca. Zároveň (podľa mňa) sa to oplatí lebo hocičo (napr. telefóny, benzín, HIM atď) budú pre neho lacnejšie, lebo
DPH si vyžiada späť.
veronica
17.03.05,10:50
Môj manžel tiež robí s počítačmi a bude od apríla dobrovoľný plátca, lebo
strácal klientov kvôli tomu že nebol plátca. Zároveň (podľa mňa) sa to oplatí lebo hocičo (napr. telefóny, benzín, HIM atď) budú pre neho lacnejšie, lebo
DPH si vyžiada späť.
Keď ja mám v tom strašný guláš....:(
Prosím ťa porovnáva sa tam daň na vstupe a daň na výstupe?
Mohla by si mi to nejako po lopate vysvetliť?
Ďakujem
A ete niečo nemáš náhodou ICQ?
adamt
17.03.05,10:52
Uvediem Ti priklad:
Ak sa staneš platca DPH tak:
1. Kúpiš počítač na svoju podnikateľskú činnosť:
Cena PC = 20 000 + 3 800 DPH = 23 800,- Sk spolu
3 800 Sk Ti prostredníctvom daňového priznania "Miklóš" vráti takže v nákladoch
budeš mať len 20 000Sk

2. Urobíš pre tvojho odberateľa niejakú službu alebo mu predáš tovar:
Cena služby: 30 000 Sk + 5700 Sk = 35 700,- Sk celkova predajna cena
Vo výnosoch budeš mať len 30 000 SK
Čiastku 5 700 Sk prostredníctvom daňového priznania pošleš "Miklóšovi"

V DP sa vyčísluje rozdiel medzi sumami v bode 1. a 2. a platí sa len rozdiel alebo ak bod 1. je vačší ako bod 2. tak Ti to štát vráti.
Alexandra Molnárová
17.03.05,10:53
ICQ nemám! Áno spočíta sa daň na vstupe - t.j. čo si nakúpila a daň na výstupe - t.j. čo si predala. Keď je vstup vyšší máš nadmerný odpočet a keď je výstup vyšší máš daňovú povinnosť.
veronica
17.03.05,10:56
ďakujem ti veľmi pekne :), napojiila som sa na teba na ICQ :), nevadí??
EFA
17.03.05,10:57
Veľmi zjednodušene:
Všetko, čo nakupuješ s DPH a môžeš si uplatniť ako nadmerný odpočet (treba nájsť v zákone o DPH) ti štát vráti ak si platca DPH. Do nákladov alebo výdavkov (v JU) si zahrnieš len sumy bez DPH.
Všetko, čo vyfakturuješ, musí mať aj DPH, ktoré štátu odvedieš – daňová povinnosť. Do výnosov alebo príjmov (v JU) zahrnieš len sumu bez DPH.
Rozdiel príjmov a výdavkov ti ukáže s akým "ziskom" si skončila.

Ak nie si platca DPH, počítaš s celkovými sumami. Najlepšie uvidíš rozdiel, ak si spravíš jednoduchý príklad so sumami, ktoré sa u teba reálne vyskytujú za nejaké obdobie napr. za štvrťrok alebo za celý minulý rok a prepočítaš s DPH aj bez DPH.

Nadmerný odpočet resp. daňová povinnosť sa ťa týka pri podávaní daňového priznania k DPH (každý kvartál alebo mesiac) a závisí od toho, či si v danom období viac nakupovala alebo fakturovala. Ak si viac nakupovala, DPH bude väčšie na vstupe, štát ti vráti nadmerný odpočet. Ak si viac fakturovala, DPH bude väčšie na výstupe, budeš mať daňovú povinnosť a zaplatiť. Vždy to však bude rozdiel oboch DPH v danom období.
veronica
17.03.05,10:59
Veľmi zjednodušene:
Všetko, čo nakupuješ s DPH a môžeš si uplatniť ako nadmerný odpočet (treba nájsť v zákone o DPH) ti štát vráti ak si platca DPH. Do nákladov alebo výdavkov (v JU) si zahrnieš len sumy bez DPH.
Všetko, čo vyfakturuješ, musí mať aj DPH, ktoré štátu odvedieš – daňová povinnosť. Do výnosov alebo príjmov (v JU) zahrnieš len sumu bez DPH.
Rozdiel príjmov a výdavkov ti ukáže s akým "ziskom" si skončila.

Ak nie si platca DPH, počítaš s celkovými sumami. Najlepšie uvidíš rozdiel, ak si spravíš jednoduchý príklad so sumami, ktoré sa u teba reálne vyskytujú za nejaké obdobie napr. za štvrťrok alebo za celý minulý rok a prepočítaš s DPH aj bez DPH.

Nadmerný odpočet resp. daňová povinnosť sa ťa týka pri podávaní daňového priznania k DPH (každý kvartál alebo mesiac) a závisí od toho, či si v danom období viac nakupovala alebo fakturovala. Ak si viac nakupovala, DPH bude väčšie na vstupe, štát ti vráti nadmerný odpočet. Ak si viac fakturovala, DPH bude väčšie na výstupe, budeš mať daňovú povinnosť a zaplatiť. Vždy to však bude rozdiel oboch DPH v danom období.
ďakujem ti veľmi pekne
anto
17.03.05,17:09
Tak tu je to povedané lopaticky a zrozumiteľne, treba zvážiť, pretože zákon o dani DPH je zložitý a vedenie účtovníctva je dosť náročné, i keď dnešné účtovné programy to majú dostatočne ošetrené.
Zuziana
17.03.05,17:48
Výhodu má DPH pri tých subjektoch, ktoré pri svojej činnosti "veľa" nakupujú, pretože si potom z nakúpeného tovaru môžu tú DPH vyžiadať od DÚ. Nevýhodou je to pre subjekty, ktoré poskytujú prevažne služby (napr. programátori, účtovníci), ktorí nakupujú minimálne ale k svojej službe musia ešte napočítať DPH.

Aj ten, kto veľa nakupuje a ďalej predáva so ziskom len platí a platí a platí. Do nadmerného odpočtu sa dostaneš jedine v prípade navyšovania zásob na sklad, alebo pri nákupe investícií. Skôr si myslím, že pre malého podnikateľa, ktorý predáva občanovi je DPH nevýhodou. Alk dosiahneš obrat 1,5 mil. za 12 mesiacov, čo nie je až tak veľa ak nakupuješ tovar alebo materiál, staneš sa platcom zo zákona. Iná je situácia , ak predávaš ďalším platcom DPH - tí majú záujem, aby si aj ty bol platca.
Dion
22.08.06,15:26
Zmoderovaný príspevok.

Poznámka:
Zmazaná odvolávka na rok starý príspevok. Otázka by mala byť riešená v aktuálnom kontexte.

Tiez som expert v uvodzovkach na uctovnictvo a chcel by som sa opytat, ak som platca dph a urobim ku svojej podnikatelskej cinnosti nejake nakupy a momentalne nemam žiadne zisky aj tak si možem odpisat dph?
Čo v pripade ak kupim tovar a ten mi ostane na sklade, zakaznik cuvne od dohody. Čo mozem odpocitat? Dikes
Marianna01
22.08.06,15:34
Tiez som expert v uvodzovkach na uctovnictvo a chcel by som sa opytat, ak som platca dph a urobim ku svojej podnikatelskej cinnosti nejake nakupy a momentalne nemam žiadne zisky aj tak si možem odpisat dph?
Čo v pripade ak kupim tovar a ten mi ostane na sklade, zakaznik cuvne od dohody. Čo mozem odpocitat? Dikes

V prvom rade si DPH neodpisuješ, ale uplatňuješ ;). To len tak na okraj, aby sme sa vedeli dorozumieť, lebo v pojmoch býva väčšinou guláš.
Ak si platcom DPH, z každého nákupu, ktorý je v súlade so zákonmi, si môžeš uplatniť DPH. To znamená, že ak predávaš potraviny a niekde ich vo veľkosklade nakúpiš, z tohoto nákupu si DPH uplatníš. Ak však nakúpiš (preženiem) 300ks gamaší a nemáš na ich predaj živnosť, tak si DPH uplatniť nemôžeš (rovnako ani do nákladov Ti táto položka nesmie vstúpiť...)
Ak kúpiš tova, ktorý Ti ostane na sklade, môžeš celú DPH uplatniť a sumu bez DPH dávaš do nákladov. Tovar Ti figuruje na sklade ako Tvoj majetok, až kým ho nepredáš.
Monika Kováčová
22.08.06,16:01
Pozri aj napr. tému:

http://www.porada.sk/t30909-zaciatok-podnikania-poradte.html :)

A určite pozri aj ten zákon o DPH
Dion
22.08.06,16:19
Dik Marianka.

Este okrajovo, ako sa odpisuje tovar na ktory som si "uplatnil" dph a nepredal som ho ked dajme tomu koncim s podnikanim. (Predpokladam ze v case podnikania musim mat ten tovar na sklade pre pripad kontroly ale tiez mi nie je jasne ako sa zbavit napr. poskodeneho tovaru alebo nepredaneho tovaru podliehajucemu skaze a uplatnit si dph, dat to do nakladov...)
Ide mi o to, ze na zaciatku podnikania budem mat nejaku ivesticiu a ked to nepojde podla predstavy, tak chcem co najrychlejsie skoncit a co najviac minimalizovat stratu.
Marianna01
23.08.06,07:18
Dik Marianka.

Este okrajovo, ako sa odpisuje tovar na ktory som si "uplatnil" dph a nepredal som ho ked dajme tomu koncim s podnikanim. (Predpokladam ze v case podnikania musim mat ten tovar na sklade pre pripad kontroly ale tiez mi nie je jasne ako sa zbavit napr. poskodeneho tovaru alebo nepredaneho tovaru podliehajucemu skaze a uplatnit si dph, dat to do nakladov...)
Ide mi o to, ze na zaciatku podnikania budem mat nejaku ivesticiu a ked to nepojde podla predstavy, tak chcem co najrychlejsie skoncit a co najviac minimalizovat stratu.

Ja sa predsa len vrátim k téme, predchádzajúca diskusia je, myslím si, úplne zbytočná. Kvôli týmto veciam sú tu témy ohlasy a po porade. Treba si to vydiskutovať tam, stačí pozrieť Etiketu...
Dion, v čase podnikania skutočne musíš mať vykázaný tovar na sklade, ináč pri inventarizácii musíš vykázať manko.
DPH si si uplatnil pri nakúpení tovaru. Ak máš poškodený tovar, môžeš ho v rámci reklamácie vymeniť u predávajúceho, odkiaľ si tovar kúpil. Ak škoda vznikla Tvojím zavinením, vstúpi Ti tento tovar do položky manká a škody, ktoré môžeš dať k náhrade tomu, kto túto škodu zavinil. Vypracuješ si smernicu (hľadaj smernice v poradách), kde presne určíš, do akej výšky zosobňuješ škody atď.
Ak skončíš s podnikaním, vstúpi Ti tovar to výnosov, keďže pri nakupovaní Ti vstúpil do nákladov. To znamená, že o sumu nepredaného tovaru si navýšiš základ dane.
panslav
19.03.10,13:14
Ja sa predsa len vrátim k téme, predchádzajúca diskusia je, myslím si, úplne zbytočná. Kvôli týmto veciam sú tu témy ohlasy a po porade. Treba si to vydiskutovať tam, stačí pozrieť Etiketu...
Dion, v čase podnikania skutočne musíš mať vykázaný tovar na sklade, ináč pri inventarizácii musíš vykázať manko.
DPH si si uplatnil pri nakúpení tovaru. Ak máš poškodený tovar, môžeš ho v rámci reklamácie vymeniť u predávajúceho, odkiaľ si tovar kúpil. Ak škoda vznikla Tvojím zavinením, vstúpi Ti tento tovar do položky manká a škody, ktoré môžeš dať k náhrade tomu, kto túto škodu zavinil. Vypracuješ si smernicu (hľadaj smernice v poradách), kde presne určíš, do akej výšky zosobňuješ škody atď.
Ak skončíš s podnikaním, vstúpi Ti tovar to výnosov, keďže pri nakupovaní Ti vstúpil do nákladov. To znamená, že o sumu nepredaného tovaru si navýšiš základ dane.

ak ak sa tvoat skazil ? napr potraviny?
panslav
19.03.10,13:18
Ak platca DPH aj neplatca DPH svojmu odberateľovi ponúknu niečo za rovnakú celkovú cenu napr. 119 000.-, odberateľ si s najväčšou pravdepodobnosťou vyberie platcu DPH, pretože ten mu to vyfakturuje ako základ + DPH (100 000 + 19 000) a odberateľ si môže od štátu uplatniť vrátenie nadmerného odpočtu (DPH = 19 000). Neplatca DPH mu to vyfakturuje ako jednu sumu, odberateľ od štátu nemôže dostať naspäť nič, celá suma ide do nákladov, t.j. tento dodavateľ bol drahší.

Ale napriklad ked platca DPH ponukne nieco za 119 000 (100 000+19 000) a ja ako neplatca DPH ponuknem tu istu vec za 100 000 tak tomu odberatelovi to moze byt v podstate jedno koho si vyberie nie ?