betka
17.02.08,11:08
Riešim jeden problém a neviem si dať rady, ako to vymysliet, preto prosím o pomoc.

Spoločnosť A s.r.o. vlastní 49% spoločnosti B s.r.o.
1. V priebehu roka spoločníci so spol. A-Jožko a Ferko vkladali PP priamo do spoloč.B, v kt. bolo účtované 211/365xx, pričom v spoločnosti A nebolo účtované o vkladoch a výberoch, týchto spoločníkov.
Neviem, ako to mám vysporiadať, či mám dodatočne účtovať, vklady do A spoloč. 211/365, a potom výdavok PP ???/211, aby bola prepojenosť medzi spoločnosťami.
Alebo urobiť jeden zápis k 31.12., spočítať koľko sú závazky, ale ako účtovne

2. Tiež neviem, či je správne účtovanie cez účet 365, pretože sa určite nebude jednať o krátkodobý závazok. Či nechať na účte 365 a potom, keď sa stane dlhodobým preúčtujem...

Prosím poraďte, potrebujem sa chytiť každej slamky. ďakujem
Danila
17.02.08,10:14
Janka, ja si myslím, že sa nejedná o záväzok voči spoločníkovi, ale o pôžičku poskytnutú fyzickými osobami. Z toho treba vychádzať, kto bude pôžičku poskytovať.:)
ekopo
17.02.08,10:15
k 1. musia byť účtované vklady a výbery v spoločnosti A keď sa jedná o vklady FO?
2. nechal by som to na 365
betka
17.02.08,10:21
Ako to mám účtovne vysporiadávať, cez aké účty, ako by ste postupovali? (som namäko, ešte ma trápia i teptoty, nepáli mi)
Danila
17.02.08,10:21
Ak by to bola pôžička od FO, tak krátkodobá 249, dlhodobá 479 - na základe zmluvy o pôžičke. Ak 365 tak samozrejme nemusia byť vklady ak má A finančné prostriedky k poskytnutiu pôžičky do B ako spoločník.
ekopo
17.02.08,10:25
Jožko a Ferko majú 51 % v B, alebo niekto iný?
betka
17.02.08,10:41
Takto:
1. A s.r.o. 49% spol.B (A je zložená z Ferka, Jožka)
2. C s.r.o. 26% spol. B
3. D. spoločník MAto. 25% B

V priebehu roka 2007 bolo účtované v spoloč. B:
Ferko 1000 211/365x
Jožko 1000 211/365x
C s.r.o. 1000 211/365x
Spoločník Maťo 1000 211/365x

Neviem, či poopravovať Ferka a Jožka na spol A.s.r.o. a nechať účtované 211/365, a tým pádom poriešiť v účovníctve i spoločnosť A (som upný magor naozaj zo všetkého:mee:)

Alebo nechať všetko tak, a do spoločnosti A už nevrtať a nechať tak, ako bolo účtované....(teda nič)

A v spoloč. B s.r.o. urobím z Ferka, Jožka-pôžičku (neviem, či aj z MAťa), ako potom účtovať....

A teraz, či bude pôžička bezúročná, čo by mala byť, keďže ide o také prepojenie osob, alebo musí ísť o úročenie. (skúsila som polopate;)
ekopo
17.02.08,10:58
Ešte dobre, že tam nemáš zamontované aj MF :) . Záväzok voči Ferkovi a Jožkovi by som asi zamenil za záväzok voči spoločnosti A (hlavne ak má spol. volné finančné prostriedky aby sa nemuselo vkladať tam) . Neúročil by som ho.
betka
17.02.08,11:30
Na základe tohto budem v spoloč.A dodatočne robiť a účtovať:
Ten istý vklad 211/365- Ferko. A potom spoločnosť A s.r.o. pohľadávka voči B spoloč. 351/211-pohľ. v rámci konsolid. celku?

V B.spoloč. prerobím vklady Ferka a Jožka na 211/361 - chaos.

Neviem, čo bude najlepšie a najpriechodnejšie riešenie.

(topím sa v cudzom bahne)
andrej_rv
17.02.08,12:08
A teraz, či bude pôžička bezúročná, čo by mala byť, keďže ide o také prepojenie osob, alebo musí ísť o úročenie. (skúsila som polopate;)
K téme je na portáli DRSR (F.A.Q) toto:
Otázka: Ak si podnikateľ vezme pôžičku od blízkej osoby, musí byť s úrokmi, alebo po dohode s poskytovateľom pôžičky môže byť poskytnutá ako bezúročná?
Odpoveď: Všetky občianskoprávne vzťahy upravuje Občiansky zákonník, a to bez ohľadu na subjekty a zameranie týchto vzťahov, s výnimkou vzťahov, ktoré sú upravené špeciálnymi zákonmi. Zmluva o pôžičke je upravená ustanoveniami § 657 a § 658 Občianskeho zákonníka. Podľa § 658 Občianskeho zákonníka pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky. Je na dohode zmluvných strán, a to veriteľa a dlžníka, či v zmluve o pôžičke je dohodnutý z poskytnutej pôžičky aj úrok.
V prípade, že daňovník z poskytnutej pôžičky dosiahne výnos, úrok, takto dosiahnutý príjem zaradí medzi príjmy z kapitálového majetku podľa § 7 ods.1 písm. c) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a daňovú povinnosť vysporiada po skončení zdaňovacieho obdobia, a to podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb.
Nakoľko pri peňažnej pôžičke podľa § 658 Občianskeho zákonníka úroky možno dohodnúť, je teda na dohode zmluvných strán, veriteľa a dlžníka, či v zmluve o pôžičke si úrok z poskytnutej pôžičky dohodnú.
mimotemy V minulosti DÚ vraj u takýchto pôžičiek zvykli vypočítavať a dodaňovať obvyklý úrok, ale poprehrávali súdne spory, tak je už takéto stanovisko.
JankaO
17.02.08,12:09
Ja by som to nekomplikovala. Jožko a Ferko ako FO požičajú B s.r.o.
( Potom by som mala zmluvu o pôžičke J-B, s.r.o., F-B. s.r.o.,
A, s.r.o. by som do toho nemontovala. Zbytočné účtovanie)
Danila
17.02.08,12:15
Ja by som to nekomplikovala. Jožko a Ferko ako FO požičajú B s.r.o.
( Potom by som mala zmluvu o pôžičke J-B, s.r.o., F-B. s.r.o.,
A, s.r.o. by som do toho nemontovala. Zbytočné účtovanie)Taktiež by som tak postupovala. Alebo využila účty pre účtovné jednotky v konsolidovanom celku 351,361 pre operácie nevyplývajúce z obchodných vzťahov pre začiatok odhliadnuc od toho, že sú krátkodobé.
Potom v B prijatá pôžička 211/361. V A analogicky 351/211.
betka
17.02.08,12:38
Vďaka Vám všetkým moji milí, zachraňujete mi krk. Rozdala by som sa Vám, od radosti, že tu ste.:):)

PS: Danilka, už som rozmýšľala nad konsolid., nejdem montovať.-prísp. 7

Jednoducho takto:
- Ferko a Jožko, vklady: 211/249 (479, tento asi skôr, návratná len tak asi nebude, ak vôbec bude:o). Urobím s "kamáratmi" zmluvu,
- Maťko 211/365
- C s.r.o. 211/365361

Jéééj aké krásne, škoda že nejde len o pár korún :mee:,

Môže byť?