vierka k.
17.02.08,12:15
keďže som veľká poctivka, ale niekedy nie všetky veci stíham popri bábetku písať súbežne, stane sa že knihu jázd dorábam pozadu. Preto sa chcem spýtať, tí čo ste niekedy mali daňovú kontrolu, akú pozornosť venovali knihe jázd a aký bol dôvod na kontrolu? Čo som si spatne prečítala tak ak išli kontrolovať dph za určité obdobie tak ich zaujímali hlavné knihy s faktúrami a pokladna ale kniha jázd nie...na aute nemám vela nabehaných a ani bločkov nemám ročne vela uplatnených, takže myslím že by ich tá kniha jázd ani velmi nezaujímala, ale človek nikdy nevie...

Ak budem chcieť ukončiť živnosť tým, že prevediem všetko postupne na vyššiu právnu formu - sro, aké doklady v tomto prípade budú zaujímať daňovú kontrolu a kolko rokov spatne.
Ďakujem za odpovede
mysimis
17.02.08,11:41
Kniha jázd sa "zvyčajne" dorába narýchlo, keď si ju daňováci vyžiadajú na kontrolu.
ego.mc
17.02.08,13:45
DÚ obvykle zaujíma obdobie, za ktoré môže vybrať daň.:D:D:D
T.j. 6 rokov. Presnejšie: 5 rokov od konca roku, v ktorom daňovník podal priznanie.
Ninna
17.02.08,15:41
keďže som veľká poctivka, ale niekedy nie všetky veci stíham popri bábetku písať súbežne, stane sa že knihu jázd dorábam pozadu. Preto sa chcem spýtať, tí čo ste niekedy mali daňovú kontrolu, akú pozornosť venovali knihe jázd a aký bol dôvod na kontrolu? Čo som si spatne prečítala tak ak išli kontrolovať dph za určité obdobie tak ich zaujímali hlavné knihy s faktúrami a pokladna ale kniha jázd nie...na aute nemám vela nabehaných a ani bločkov nemám ročne vela uplatnených, takže myslím že by ich tá kniha jázd ani velmi nezaujímala, ale človek nikdy nevie...

Ak budem chcieť ukončiť živnosť tým, že prevediem všetko postupne na vyššiu právnu formu - sro, aké doklady v tomto prípade budú zaujímať daňovú kontrolu a kolko rokov spatne.
Ďakujem za odpovede
V prípade kontroly knihy jázd v mojom prípade ich zaujímalo aj tankovanie na bločkoch kde bolo vykonané a pokiaľ bola benzinka mimo cesty načo sme tam šli a ako natankovali?Všetko muselo mať súvis. Kilometre a spotreba ich veľmi nezaujímala.
durisovad
17.02.08,15:56
Za svojej dlhorocnej praxe som sa nestretla s kontrolou knihy jazd. Danove kontrolorky zaujimal pocet aut, system prace referentov, ktori auta pouzivali a co sa tyka blockov za nakup PHM, kontrolovali len spravnost uplatnenia DPH. Na kazdom blocku som ale mala napisanu SPZ auta a zaujimalo ich len to, ci su tieto auta v majetku firmy.
cloe
17.02.08,16:10
V prípade kontroly knihy jázd v mojom prípade ich zaujímalo aj tankovanie na bločkoch kde bolo vykonané a pokiaľ bola benzinka mimo cesty načo sme tam šli a ako natankovali?Všetko muselo mať súvis. Kilometre a spotreba ich veľmi nezaujímala.

Ja som sa stretla s tým, že knihu jazd kontrolovali veľmi podrobne tak ako je vyššie spomínané a prepočítavali aj kilometre a spotrebu. Ale mala som pocit, že keď nemohli v účtovníctve nič nájsť, tak sa zamerali na toto. Asi mali dosť času;)
ekopo
17.02.08,16:40
otázka: ak nebola vedená kniha jázd, čiže nebol známy počet ubehnutých km, aká suma bola daná do výdavkov?
odpoveď: z brucha , presnejšie ak bolo auto v majetku, tak vo výdavkoch je nákup PHM, ak je auto vlastné, tak vo výdavkoch je naozaj suma z brucha....
Dana K.
17.02.08,19:59
My sme mali kontrolu na daň z príjmu a vtedy si zbežne pozreli aj knihy jázd. Ale podrobnejšie skontrolovali iba prepočty spotreby PHM.
VladoaKatka
18.02.08,03:57
V prípade kontroly knihy jázd v mojom prípade ich zaujímalo aj tankovanie na bločkoch kde bolo vykonané a pokiaľ bola benzinka mimo cesty načo sme tam šli a ako natankovali?Všetko muselo mať súvis. Kilometre a spotreba ich veľmi nezaujímala.

Asi kontrolori DU necestujú tak často a na dlhšie vzdialenosti, :Dpožiadajú o dovoz a odvoz na kontrolu:D, preto sa s tým ešte nestretli, že občas sú aj havárie, kedy je premávka odklonená a niekedy to spraví aj 20 km naviac a keď už tam je ČS a sú dobré ceny, prečo by som nenatankovala?
Alebo práve tých 20 km naviac spraví to, že tú ČS obídem, kde som chcela tankovať a je riziko, že budem bez PHM.
Zita5
18.02.08,05:15
Ešte som sa pri kontrole nestretla s dôkladným prepočítavaním spotreby a podobne . Ale stretla som sa s porovnávaním stavu tachometra v Knihe jázd z náhodne vybratým záväzkom - došlou FA za pravidelný servis MV , ktorá mala prílohu ,kde sa uvádzal okrem iného aj stav tachometra pri prijatí vozidla do servisu .
bulnova
18.02.08,10:24
Pri každej kontrole z DÚ si vyžiadali knihu jázd a len v jednom prípade kontrolovali (za jeden mesiac) počet ubehnutých km. Ináč im stačilo, že videli vedenú evidenciu.
pepolko
18.02.08,15:36
veľmi pekne vás prosím o radu: ja si robím účto sám, a ako si mám rátať náklady: zvlášť tarifu 6,20 Sk/km krát počet kilometrov plus za PHM krát kilometre, alebo si to môžem celé dať (6,20 + za PHM) krát počet km??? ďakujem vám, ste zlaté
beatam
18.02.08,15:58
1. náhrada 6,20 x počet km
2. výdavky za spotrebované PHM prepočítané podľa TP
Ninna
18.02.08,16:04
Asi kontrolori DU necestujú tak často a na dlhšie vzdialenosti, :Dpožiadajú o dovoz a odvoz na kontrolu:D, preto sa s tým ešte nestretli, že občas sú aj havárie, kedy je premávka odklonená a niekedy to spraví aj 20 km naviac a keď už tam je ČS a sú dobré ceny, prečo by som nenatankovala?
Alebo práve tých 20 km naviac spraví to, že tú ČS obídem, kde som chcela tankovať a je riziko, že budem bez PHM.
A odpoveď źe bolo tankované do bandasky súkromným autom ich neuspokojila:---:mad:
pepolko
18.02.08,16:38
1. náhrada 6,20 x počet km
2. výdavky za spotrebované PHM prepočítané podľa TP

... a ja dokonca ani nemám v TP uvedenú žiadnu spotrebu :(
Evanka
18.02.08,16:49
otázka: ak nebola vedená kniha jázd, čiže nebol známy počet ubehnutých km, aká suma bola daná do výdavkov?
odpoveď: z brucha , presnejšie ak bolo auto v majetku, tak vo výdavkoch je nákup PHM, ak je auto vlastné, tak vo výdavkoch je naozaj suma z brucha....
Ak sa jedná o automobil vložený do majetku podnikania, patrí k nemu kniha jázd. Ak sa jedná o vlastný automobil, nevložený do majetku, tak sa robia cestovné príkazy.
pepolko
18.02.08,16:57
ja mám vlastné auto a píšem evidenciu jázd - je to zle?
Paula
18.02.08,16:59
ja mám vlastné auto a píšem evidenciu jázd - je to zle?



Skôr je to na pochvalu :)
pepolko
18.02.08,17:03
;) urobila si mi nesmiernu radosť, že nemusím nič zasa prerábať ;), ale je to pre mňa nejaká nevýhoda, keď si píšem knihu a nie iba cest. príkazy?
dom
18.02.08,17:34
Ja tiež robím knihu jázd aj na vozidlo nevložené do obchodného majetku. urobím aj cestovný príkaz a vyučtovanie pracovnej cesty, kde si nárokujem napr.: stravné a dopíšem rozpis odjazdených km viď kniha jázd a tú priložím vyučtovaniu.
pepolko
18.02.08,17:46
teraz som zostal v pomykove: cest. príkaz musím vypisovať alebo nie, keď si píšem knihu jázd?? ď
alusa783
01.08.11,08:41
prosíííím o radu
snažím sa konečne a na trvalo skompletizovat knihu jazd
ako by si danovací keby chceli môžu skontrolovat knihu jazd napríklad za rok 2009, 2010????
ja si knihu kontrolujem teraz v tomto roku tak že porovnávam to s analytikou ALE ani ja sama si nedokážem týmto spôsobom skontrolovat minulé roky pretože učto je uzavreté nákladové učty vynulované prevodom a vo VZaS to je pomiešané s inými číslami
VELMI by som chcela vediet ako by mi to skontrolovali DAKUJEM
IVETA N
01.08.11,08:59
ja som si to kontrolovala podľa ,,knihy analytickej evidencie , alebo ,,inventarizácia účtov , keď bol ukončený rok tak ste to nemali
vytlačené ako súčasť účtovnej evidencie ?

IVETA N
alusa783
01.08.11,09:05
nooo tak mám inventarizačný supis učtov ale tam niesu nákladové položky predsa.. neviem čo prestne myslíš ale neviem o to že by som mala niekde vytlačené konečné stavy nákladových položiek rozpísané podla anylytiky..
IVETA N
01.08.11,09:10
Ja som to teraz pozerala a tam mám inventarizáciu všetkych účtov aj náklady a výnosy analyticky. Ovšem ak bola analytická evidencia vedená.
Alebo niekde nemáte urobenú žáložnú kópiu účto. za daný rok?
Aký máš program na účtovanie?
Zita5
01.08.11,09:15
prosíííím o radu
snažím sa konečne a na trvalo skompletizovat knihu jazd
ako by si danovací keby chceli môžu skontrolovat knihu jazd napríklad za rok 2009, 2010????
ja si knihu kontrolujem teraz v tomto roku tak že porovnávam to s analytikou ALE ani ja sama si nedokážem týmto spôsobom skontrolovat minulé roky pretože učto je uzavreté nákladové učty vynulované prevodom a vo VZaS to je pomiešané s inými číslami
VELMI by som chcela vediet ako by mi to skontrolovali DAKUJEM

Knihu jázd nekontrolujú čiste len podľa AE ,môže tam byť toho viac :

- tankovanie - dátum , množstvo,sumu a niekedy aj čas
- ubehnuté km denne, mesačne
- využitie MV ( či nie je využívané napr. firemné vozidlo na súkromné účely a či je to zohľadnené v účtovníctve)
- napr. servisné prehliadky u MV firemného - v dokladoch zo servisu sa uvádza stav tachometra, aby sedel s evidenciu v KJ
- námatkovo- ak napríklad MV vezie tovar,zákazku resp. iné k odberateľovi a pritom je MV na pracovnej ceste na inom mieste

a podobne ....a je toho veľa, aby všetko so všetkými súhlasilo

AE je potrebné pre takú kontrolu, akú by ste chceli ......tlačiť aj v priebehu roka a založiť .A Samozrejme mať AE na PHM .
alusa783
01.08.11,09:21
ehm. tak povediac ano keby som velmi chcela tak ja si môžem urobit z programu kopiu učta 2009 a vymazat uzavierkové oprerácie aby som videla stav analytiky.
Ale mohlo by sa stať že to nebude velmi sediet s analytikou.. kedže kniha za 2010 bola dorábaná (ale celkový sučet tankovania určite sedí)
nemam skusenost s kontrolami kedže som zamestnaná len rok a preto chcem vediet čo mam zakladat ku knihe jázd pre prípad kontroly - inak povedané čo mi môže danová kontrola vytknut že nemam založené alebo čo môže požadovat odomna pri kontrole knihy... (pri pozeraní archívnych kníh tam nebolo založené nič iné)
chcem len vediet čo je uplne NUTNE zakladat veelmi dakujem
zk24
01.08.11,09:26
Knihu jázd nekontrolujú čiste len podľa AE ,môže tam byť toho viac :

- tankovanie - dátum , množstvo,sumu a niekedy aj čas
- ubehnuté km denne, mesačne
- využitie MV ( či nie je využívané napr. firemné vozidlo na súkromné účely a či je to zohľadnené v účtovníctve)
- napr. servisné prehliadky u MV firemného - v dokladoch zo servisu sa uvádza stav tachometra, aby sedel s evidenciu v KJ
- námatkovo- ak napríklad MV vezie tovar,zákazku resp. iné k odberateľovi a pritom je MV na pracovnej ceste na inom mieste

a podobne ....a je toho veľa, aby všetko so všetkými súhlasilo

AE je potrebné pre takú kontrolu, akú by ste chceli ......tlačiť aj v priebehu roka a založiť .A Samozrejme mať AE na PHM .

Toto je zaujimave, to ma vobec nenapadlo... skusim okontrolovat.
alusa783
01.08.11,09:34
tomu čo napísala ZITA5 rozumiem až na to že ubehnuté km denne, mesačne?? neviem čo si mam pod tým predstavit,

takže je povinnostou (alebo len dobrá vôla)v intervaloch zakladat AE ku knihe jazd?

poznamka: jaaaj :D stav tachometra je ešte aj na technickom.. kurnik
IVETA N
01.08.11,09:36
myslím si , že to je u každého iné .My máme vo firme tri autá
keď idú zaniesť tovar, tak na bločku od PHM mám ŠPZ v poznámkach mám ktorej FA sa to týkalo a tým mám preukázané , že súhlasí aj počet ubehnutých km v knihe.A keď idú niekde na dlhšie tak v poznámkach mám , že k tomu je aj ,cestak,, napr.č. 2011001- nárok na diéty.

IVETA N
zk24
01.08.11,09:40
Ja mam AE na vsetky veci tykajuce sa auta (501 (zvlast PHM, zvlast material), 518, keby sme boli platci DPH dala by som zvlast AE aj na ucet 343). Knihu jazd pisem dokonca tak aby sedela hodina na bloku z čerpačky so zapisom v knihe jazd...
Robim ju mesacne, je to najhnusnejsia robota, ktoru v uctovnictve mam. Neviem si predstavit dorabat to spätne. Fuj.